جاذبه های گردشگری استانبول را بیشتر بشناسیم!

استانبول، شهری زیبا در کشور ترکیه که در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد.جاذبه های گردشگری استانبول بسیار زیاد است. این کلان شهر یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین مکان های گردشگری در سطح دنیا است. ایران به دلیل نزدیک بودن به این کشور نیاز به اخذ ویزا ندارد و برای همین از نظر هزینه، سفری ارزان برای ما محسوب می‌شود و میتوانیم به راحتی با تور استانبول یا به صورت شخصی به این کشور جذاب سفر کنیم

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول

ایا صوفیه

مسجد ایاصوفیه از جاذبه های گردشگری استانبول

اولین مکانی که در سفرتان به استانبول باید دیدن کنید ایاصوفیا از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد که در قسمت اروپایی استانبول واقع شده هزار سال به عنوان کلیسای امپراتوری روم شرقی بوده است. در قرن 15 به وسیله معمار عثمانی به نام سینان به مسجدی با عظمت و با شکوه تبدیل شد. این بنا مدتی بسته شد و مجددا در سال 1935 بازگشایی گشت و بزرگترین کلیسا در دنیا بود. معماری زیبای این مسجد از بناهای دیگر استانبول الهام گرفته است.

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد بنایی بسیار زیبا در میان از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می شود. در این مسجد کاشی های آبی بسیار خوش رنگ و زیبا به کار رفته است. مسجد سلطان احمد که به رنگ آبی و قدمتی 50 ساله دارد و در نزدیکی مسجد ایاصوفیا قرار گرفت، در این مسجد نمازهای روزانه برگزار می شود و برای زمان بازدید به این نکته توجه کنید. معماری این مسجد بر گرفته از مسجد ایاصوفیه است.

آب انبار تاریخی باسیلیکا

یکی دیگر از از جاذبه های گردشگری استانبول آب انبار تاریخی باسیلیکا

یکی دیگر از از جاذبه های گردشگری استانبول آب انبار تاریخی باسیلیکا است، که در نزدیکی دو مسجد ایاصوفیا و مسجدآبی قرار دارد. این مسجد در زمان امپراتوری بیزانس ساخته شده و حدود 300 ستون طرح دار در این آب انبار کار گذاری شده که به آن قصر وارونه هم گفته می شود.

جاذبه ای دیدنی در قلب استانبول و سرزمینی که یاداور گذشته های دور است که در قرن 6 و به فرمان امپراتور ژوستین در جهت تامین آب استانبول بنا شد. ستون های این بنای زیبا بسیار باشکوه و معماری بی نظیری دارد و نشانی از پیشرفت معماری دوران بیزانس دارد. ستون های این آب انبار شبیه به مدوسای افسانه ای تراش خورده و به نام سنگ مدوسا معروف است.

قصر توپ کاپی

قصر توپ کاپی استانبول

قصر توپ کاپی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول چشم اندازی زیبا از تنگه بسفر و مکان های دیدنی برخی از پادشاهان ترک دارد. قصر زیبای توپ کاپی در قسمت اروپایی استانبول قرار گرفته است. قصر توپ کاپی معماری زیبایی دارد که دارای 5 کیلومتر دیوار سنگی و 27 برج دیده بانی می باشد.

این قصر با شکوه در قرن 15 بنا شده و رو به دریای مرمره و تنگه بسفر و شاخ طلایی است. این کاخ بسیار بزرگ و دارای بخش های مختلفی می باشد و برای دیدن تمامی قسمت های این قصر باید 3 الی 4 ساعت زمان بگذارید. قصر توپ کاپی در محله فاتح و در نزدیکی جاذبه های گردشگری استانبول قرار گرفته است.

از شلوغ ترین جاذبه های گردشگری استانبول بازار بزرگ

بازار بزرگ استانبول

اگر برای خرید به استانبول سفر می کنید بازار بزرگ گزینه بسیار عالی برای خرید های شماست. بازار بزرگ استانبول حتی برای کسانی هم که اهل خرید نیستند مکانی جذاب و دیدنی است، زیرا به بزرگترین بازار سرپوشیده دنیا میروید. معماری بازار بزرگ استانبول مانند بازارهای سنتی ایران است و دارای 500 مغازه که محصولات متنوع مانند عتیقه جات و طلا و جواهر و ادویه جات و لوازم حمام ترکی و بسیاری از چیزهای دیگر می توانید خرید کنید. در این بازار می توانید زیاد چانه بزنید و برای جنس هایی که می خرید تخفیف بگیرید.

از جاذبه های گردشگری استانبول مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه استانبول

جاذبه دیدنی مسجد سلیمانیه در بالای تپه ای در منطقهسلطان احمد قرار دارد از جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می رود و در سال 1549 و 1575 به وسیله سینان معمار مشهور ترکی بنا شده است. قبرستانی در این مسجد قرار دارد که آرامگاه مقامات عثمانی است وبه وسیله علامت هایی خاص مقام آن شخصیت مشخص شده. آرامگاه سلطان سلیمان و همسرش و همچنین خرم سلطان که به رکسانا مشهور است در این مسجد قرار دارد. شما می توانید همه روزه به غیر از ساعت های نماز برای بازدید از این مسجد با عظمت بروید.

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه از بهترین جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ دلمه باغچه از بهترین جاذبه های گردشگری استانبول یکی از بهترین موزه های استانبول که در اواسط قرن 19 در نزدیکی بسفر بنا شده و در زمان خود جای کاخ توپکایی یا همان  قرار گرفت. این کاخ توسط معمار دربار عثمانی به فرمان سلطان عبدالمجید طراحی و ساخته شد. این کاخ به عنوان آخرین اقامتگاه پادشاهان عثمانی بوده و شش پادشاه در آن حکومت کردند.

از جمله زیبایی های این کاخ متقارن ساخته شدن آن می باشد. در سالن رقص کاخ یک چلچراغ 4000 کیلوگرمی از جنس کریستال در ارتفاع 36 متری قرار دارد که با دیدن آن حتما شیفته این چلچراغ می شوید. در کاخ دلمه باغچه باغ بسیار زیبایی وجود دارد که در فصل بهار بسیار خیره کننده و بسیار دلنشین است زیرا گل ها و درختان باغ با چهره های زیبای خود لطف دیگری به این باغ می دهند.

قبل از جمهوری ترکیه دلمه باغچه به عنوان خانه پادشاهان بوده و همچنین در زمان مصطفی آتاتورک در بازدید خود از استانبول در این مکان اقامت کرد.

آتاتورک بعد از زندگی در این کاخ در همین مکان دار فانی را وداع گفت و اکنون به عنوان بهترین موزه های استانبول شناخته می شود. ترکیه برای مهمانان سیاسی و خارجی خود از این کاخ با شکوه برای پذیرایی استفاده می کند زیرا این کاخ عظمت تاریخی بسیار زیبایی از تاریخ کهن و پادشاهان ترکیه دارد.

سه موزه های دیدنی استانبول که در این کاخ قرار دارد به نام موزه مجموعه های کاخ و موزه موسیقی و موزه ساعت می باشند. معماری این بنای تاریخی ارزشمند به سبک باروک، روکوکو، نئوکلاسیک طراحی و ساخته شده است. در سفر خود به استانبول از دیدن این موزه تاریخی لذت ببرید زمان های بازدید در تمام روزهای هفته به غیر از پنج شنبه و دوشنبه است و در ساعت های 9 تا 16 از کاخ دلمه و بازدید از موزه های کاخ از ساعت 9 الی 17 می باشد.

برج گالاتا

برج گالاتا استانبول

برجی زیبای گالاتا که هر کجای استانبول باشید آن را مشاهده می کنید، به عنوان یک نماد در شهر استانبول محسوب می شود. ارتفاع برج گالاتا 67 متر و در بالای تپه ای رو به منطقه قدیم و تنگه بسفر واقع شده است. در سال 1348 این برج سنگی به عنوان بلندترین ساختمان شهر بود و مدتی از آن به عنوان برج نگهبانی مورد استفاده قرار می گرفت. اگر دلتان می خواهد کل استانبول را در یک نگاه دید بزنید با آسانسور به بالای این برج بروید و با دید 360 درجه کل استانبول را زیر پایتان ببینید و لذت ببرید. تماشای غروب در بالای سقف مخروطی شکل برج بسیار جذاب و رویایی است.

بهترین غذاهای ترکی را می توانید در رستورانی که در برج احداث شده نوش جان کنید. در طبقه هم کف برج پله های مارپیچی قرار دارد که از طریق آن خودتان را با بالای برج می رسانید و اگر پله شما را اذیت می کند از آسانسور تا طبقه هفتم می توانید استفاده کنید. وقتی در بالای برج قرار دارید شنیدن صدای مرغان دریایی شما را به وجد می آورد توجه کنید که بهترین موقع برای رفتن به این برج هنگام غروب آفتاب است و تعداد بازدید کنندگان هم زیاد می باشد.

میدان هیپودروم، میدانی مرموز در استانبول

میدان هیپودروم در قلب جاذبه های گردشگری استانبول

در قلب جاذبه های گردشگری استانبول میدان هیپودروم قرار دارد که به آن میدان سلطان احمد هم می گویند و تعداد زیادی از مکان های دیدنی استانبول در نزدیکی این میدان قرار دارد. در زمان امپراتوری روم مسابقات اسب سواری و ارابه رانی و جشن های سرگرم کننده در این میدان برگزار می شد.

در حال حاضر فقط بخش کمی از این میدان وجود دارد و قسمت مهم این بنا ستونی است که 20 متر ارتفاع دارد و با نقش های مصری تزئین شده است. یکی دیگر از جذابیت های این میدان ستون مار است که به این میدان آورده اند. مکان های دیدنی استانبول که در نزدیکی این آثار تاریخی قرار دارند عبارتند از مسجد سلطان احمد و آب انبار باسیلیکا سیسترن می باشد.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

کسانی که علاقه دارند از آثار تاریخی و هنر دوران باستان و دوره اسلامی در زمان امپراتوری عثمانی و شرق باستان اطلاعاتی کسب کنند باید به این موزه سر بزنند. اگر فرصت زیاد ندارید از تمام دیدنی های استانبول دیدن کنید

موزه اسباب بازی از شیرین ترین جاذبه های گردشگری استانبول

موزه اسباب بازی استانبول

یکی از بهترین موزه های استانبول و اولین و تنها موزه اسباب بازی ترکیه که به وسیله شاعر و نویسنده ترک سونای آکین در سال 2005 افتتاح شد. این موزه مدرن نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم مهیج است، زیرا آنها را به دوران کودکی خود می برد. این موزه در استانبول طرفداران بسیاری دارد و شبیه خانه های تاریخی است. در این موزه اتاق هایی قرار گرفته که در آن بیش از 4000 اسباب بازی قدیمی قرار دارد واین اسباب بازی ها نه فقط برای ترکیه بلکه متعلق به سراسر دنیا می باشد.

از جمله اسباب بازی ها شامل میکی موس قدیم و عروسک چارلی چاپین که برای همگان آشنا و به یاد ماندنی هستند. در این موزه کافه ای واقع شده که مانند قصه های افسانه ای بنا شده و از نشستن در این کافه و خوردمواد غذایی لذت می برید. عروسک هایی که در این موزه قرار دارند قدمتی 200 ساله دارند که توسط سونای آکین جمع آوری شده است.

موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول

موزه هنرهای اسلامی و ترکی استانبول

اگر اهل رفتن به بهترین موزه های استانبول هستید، حتما به موزه نرهای اسلامی و ترکی سر بزنید. این موزه کاخ ابراهیم پاشا در سال 1524 بوده و امروزه به عنوان موزه تاریخی و هنری برای علاقه مندان گذاشته شده. در این موزه شما می توانید از نمونه های زیبایی از خطاطی و خوشنویسی و کاشی ها و قالیچه های زیبا دیدن کنید و همچنین تصاویری از مردم را در این مجموعه که طبق دوره و تاریخ در قسمت های مختلفی در معرض دید قرار گرفته. این موزه در استانبول و یکی از برترین فرش ها در جهان که بر گرفته از نقاشان اروپایی مثل هانس هلباین است و یکی از این قطعه فرش ها بافته شده در زمان سلجوقی و 800 سال قدمت دارد.

این موزه محیطی سر سبز دارد که گردشگران می توانند بعد از دیدن موزه های مختلف کاخ به استراحت بپردازند.بعد از اعدام ابراهیم شاه از این موزه به عنوان زندان، اداره های دولتی، پادگان، دفتر ثبت مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر به عنوان موزه هنرهای اسلامی تغییر پیدا کرده است.

موزه هیکل استانبول

موزه هیکل استانبول از عجیب ترین جاذبه های گردشگری استانبول

موزه هیکل استانبول از عجیب ترین جاذبه های گردشگری استانبول، یکی از موزه های عجیب و غریب و بهترین موزه های استانبول که تمامی اشیاء موجود در این موزه با یخ درست شده و بسیار دیدنی و هیجان انگیز است. این موزه یخی که به موزه هیکل معروف ست و دمای آن 5 درجه زیر صفر و مواردی در این هتل می بینید که چشم شما را خیره می کند.

این موزه دیدنی در مرکز خرید فروم استانبول در سال 2010 بازگشایی شده و به عنوان موزه سحر و جادو نیز معروف می باشد. این موزه هزینه های فراوانی برای طراحی و ساختش صرف شده تا به صورت یخی باشد بخش های جذابی در موزه یخی قرار دارد مانند 34 هیکل که شبیه انسان و حیوان ساخته شدهاست. از دیگر موارد ساخته شده به صورت یخ می توان به کشتی وایکینگ و یک خانه وایکینگ اشاره کرد که کشتی در طول 7 متر ساخته شده است.

این موزه اولین موزه یخی در دنیا است که در هنگام وارد شدن باید لباس های گرم بپوشید. یکی از قسمت های موزه مانند قطب شمال طراحی شده و شرایط اسکاندیناوری را برای گردشگران به تصویر کشیده است. شما در این موزه شاهد قایق هایی هشت متری و خانه های یخی و نقشه های سفر وایکینگ ها هستید.

آکواریوم استانبول از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری استانبول

آکواریوم استانبول از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری استانبول

اکثر افراد به دیدن حیوانات و جانوران علاقه بخصوصی دارند و آکواریوم یکی از بهترین جاذبه ها در سراسر دنیا و از جاذبه های گردشگری استانبول است که در اکثر مکان های توریستی دنیا و استانبول وجود دارد. در بین تفریحات استانبول آکواریوم زیبایی دارد که برخی افراد ترجیح می دهند به جای باغ وحش دوست دارند آکواریوم و دیدن آبزیان را ببینند.

آکواریوم استانبول یکی از مدرن ترین آکواریوم ها در دنیا و تازه ساخت می باشد و تعداد زیادی گونه های جانوری حدود 1500 مورد در این آکواریوم قرار دارد. این آکواریوم که یکی از نمونه های خاص در استانبول است و از دیدن ماهی ها بسیار ذوق زده می شوید.

در قسمت هایی از این مکان دیدنی نمونه ای از جنگ استوایی شبیه سازی شده و شما احساس می کنید که در جنگل های آمازون قرار دارید.

آکواریوم در فاصله بسیار کمی از مرکز شهر واقع شده و شما می توانید 2 الی سه ساعت از زمان خود را در این پارک بگذرانید و با غذا دادن به ماهی ها و غواصی کردن با کوسه های عظیم الجثه هیجانی جدید را تجربه کنید. در این آکواریوم شما شاهد انواع ماهی ها در سراسر دنیا هستید که در محیطی به شکل های جنگل درست شده است.

در این مکان سینمای 5 بعدی با جدیدترین تکنولوژی  صوتی و تصویری در محیطی با صدای باد و مه و باران می باشد. شما می توانید سوغاتی های خود را در این مکان تهیه کنید. اگر خواستید غذای خود را در این محیط سرگرم کننده نوش جان کنید به رستورانی در فضایی رویایی و حیرت آور رفته و لذیذ ترین غذاها را نوش جان کنید.

تفریح سفر به بویوکادا

 بویوکادا استانبول

بویوکادا جزیره ای که در اطراف شهر استانبول قرار دارد و جزیره ای بسیار زیبا که بوسیله قایق های مسافربری به این جزیره می روید. این جزیره منظره های جالب و دیدنی زیبایی دارد که هر بیننده ای را مجذوب طبیعت خود می کند. کودکان شما در کنار زیبایی های این جزیره می توانند به دوچرخه سواری و پیاده روی در محیط اطراف جزیره بپردازند. یکی از تفریحات مورد علاقه کودکان در این جزیره اسب سواری و انواع تفریحات آبی است.

پارک دلفین ها

پارک دلفین ها در استانبول

یکی از بزرگترین پارک های دلفین در اروپا که در شهر زیبای استانبول قرار دارد و گردشگران زیادی در سفرشان به استانبول از این پارک دیدن می کنند. تماشای نمایش دلفین ها و دیدن پستانداران دریایی مانند دلفین و سیل ها و نهنگ های سفید بسیار لذت بخش و جالب است. با حضور در این پارک اوقات بسیار خوب و مهیجی را برای خود و فرزندانتان رقم بزنید تا از سفرتان به استانبول لذت ببرید.

تفریح مینیاتورک از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول برای خانواده

مینیاتورک از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از تفریحات بسیار خوب برای خانواده ها در استانبول، که این موزه مینیاتوری زیباترین آثار ترکیه برای بازدیدکنندگان دارد. در این موزه شما 105 مورد تاریخی ترکیه را مشاهده می کنید و این پارک یکی از پارک های بزرگ در دنیا می باشد. برای رفتن به این موزه همه روزه از ساعت 9 تا 5 عصر به غیر از روزهای چهارشنبه می توانید سر بزنید. در این مکان تفریحی شما تمام تاریخ ترکیه را یکجا خواهید دید که به صورت ماکت هایی بسیار واقعی ساخته و در معرض دید توریست ها قرار داده اند.

یکی از قسمت های دیدنی مینیاترک استادیوم فوتبال می باشد و تله کابینی که راهی تپه های کوچک می شود

شهر بازی استانبول

شهربازی استانبول

یکی از تفریحات استانبول شهر بازی اسفانبول یا ویالند می باشد، که برای هر کودکی لذت بخش و دوست داشتنی است. این شهر بازی که جزء معروف ترین شهربازی های دنیا و بسیار محبوب برای گردشگران است.

این شهر بازی برای تمام افراد تفریحاتی وجود دارد و برای کودکان خود در سفر به استانبول نگران نباشید چون یکی از بهترین پارک های جهان در این شهر است. وسایل بازی مختلفی در این شهر بازی قرار دارد که برای کودکان و حتی بزرگسالان بسیا پر نشاط است. بازی های موجود در شهر بازی اسفانبول عبارتند از:

  • ترن مهیج
  • وسیله بازی چرخشی 360 درجه ای
  • سرسره وایکینگ
  • رودخانه وحشی
  • برج عدالت
  • ترن ماجراجویی
  • جت اسکی
  • چرخ و فلک

در گوشه ای دیگر از این شهربازی باغ وحشی قرار دارد که بیش از 400 حیوان در گونه هایی که در حال انقراض هستند.

برای بازدید توریست ها گذاشته شده است. اگر اهل هیجان و وحشت هسستید به قسمت بازی سافاری بروید با قدم زدن در یک مسیر تاریک المان های وحشتناکی مشاهده می کنید که باید بر ترس خود غلبه کنید،این بازی بسیار هیجان انگیز و پور شور است. یکی از قسمت های این شهربازی خیابان خریدی است که می توانید خریدهای خود را انجام دهید. این شهر بازی در فاصله زمانی بیست دقیقه ای از تکسیم قرار دارد و شما می توانید به وسیله اتوبوس به راحتی به این مکان دیدنی سر بزنید و نهایت لذت را از سفر خود ببرید.

نظرات کاربران