موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول در سال 2004 به عنوان اولین موزه هنرهای مدرن و معاصر ترکیه تأسیس شد. این موزه متعهد به اشتراک خلاقیت هنری و هویت فرهنگی ترکیه با دنیای هنر محلی و بین‌المللی است؛ همچنین این مکان در میان انواع موزه های استانبول میزبان مجموعه فعالیت­های مربوط به رشته­ های مختلف علمی است.پیشنهاد میکنیم حتی اگر با تور استانبول به این شهر سفر کردید از این موزه های مدرن بازدید کنید.

موزه هنرهای مدرن استانبول

موزه هنرهای مدرن استانبول چشم‌انداز جهانی برای جمع آوری، حفاظت، ایجاد نمایشگاه و مستندسازی آثار هنر مدرن و معاصر، عکاسی، طراحی ، معماری، رسانه‌های جدید و سینما را با آغوش باز قبول می­کند. این مجموعه یکی از موزه های استانبول است که به عنوان یک واسطه در به اشتراک گذاشتن هویت فرهنگی ترکیه با فضای هنری بین‌المللی عمل می­کند. این موزه از هنرمندان در تولیدات و تلاش­های آن‌ها برای ایجاد مشارکت بین‌المللی حمایت می­کند. استانبول مدرن با آرزوی دسترسی آسان به هنر، برنامه­های آموزشی را برای پیروان هنر در هر سنی ارائه می­دهد.

موزه هنرهای مدرن استانبول | آغاز تزریق هنر در جامعه

در بین موزه های استانبول، از زمان تاسیس موزه هنر­های مدرن استانبول در سال 2004، استانبول مدرن، هفت نمایشگاه از کلکسیون­ها را ترتیب داده است که نشان­دهنده تحول هنر مدرن و معاصر در ترکیه و همچنین جهت‌گیری بین­المللی برای خرید موزه­ها است. این نمایشگاه از طریق شیوه­های زمانی و موضوعی خود، توانسته هم تغییر پویایی جهان امروزی هنر و هم شباهت مفهومی از رویکردهای معاصر از مناطق جغرافیایی مختلف را نشان دهد. همچنین در این موزه سعی شده با گردهم آوردن آثار گذشته و معاصر، ماهیت مشترک هنر که از مرزها فراتر می‌رود به نمایش گذاشته شود.

موزه هنرهای مدرن استانبول | آغاز تزریق هنر در جامعه

این موزه به وسیله کلکسیون­ها‌، نمایشگاه­ها و برنامه­های آموزشی خود قصد دارد عشق به هنر را در بین بازدیدکنندگان از همه اقشار ایجاد کند و میزان مشارکت فعال آن‌ها در هنر را بالا ببرد. Istanbul Modern یکی از موزه های استانبول است که در یک ساختمان با مساحت 8000 متر مربع در Karaköy در سواحل بسفر تأسیس شده است؛ جایی که 14 سال میزبان نمایشگاه­ها و رویدادها بود. البته Stenbol Modern اکنون به یک مکان موقت در Beyoğlu نقل مکان کرده است، جایی که از ماه May سال 2018 به بعد از بازدید­کنندگان استقبال می­کند؛ این امر به مدت سه سال است که انجام می­شود، در حالی که ساختمان جدید آن در حال ساخت است. این موزه فعالیت‌های فرهنگی متنوعی را در سالن­های دائمی و سالن­های موقت، گالری عکس، فضاهای برنامه­های آموزشی و اجتماعی، کتابخانه، سینما، کافه و فروشگاه انجام می­دهد. این امر خود نشان­دهنده اهمیت موزه هنر­های مدرن در میان انواع موزه های استانبول است.

نمایشگاه دائمی: به دنبال زمان حال

نمایشگاه دائمی: به دنبال زمان حال

Istanbul Modern که یکی از موزه های استانبول به شمار می­رود، در نمایشگاه کلکسیون “به دنبال زمان حال”، روی موضوع شرایط مدرن انسان را در دنیای امروز متمرکز شده است. این نمایشگاه آثاری را ارائه می­دهد که به بررسی رابطه بین انسان و شهرها، طبیعت، زمینه­های تاریخی، اجتماعی و شخصی می­پردازد. علاوه‌بر آن، این نمایشگاه آینه­ای است که نشان می­دهد چگونه احساسات انسان توسط محرک­های دیداری و شنیداری جدید تحت تأثیر قرار گرفته است.

موزه هنرهای مدرن استانبول در فضای جدید – معاصر – خود

موزه هنرهای مدرن استانبول در فضای جدید - معاصر - خود

Istanbul Modern یکی از موزه های استانبول است که به عنوان اولین موزه هنرهای مدرن و معاصر ترکیه به شمار می‌رود. این موزه به فضای موقت خود در Beyoğlu نقل مکان کرده است، جایی که میزبان همه نمایشگاه­ها و رویدادها است تا بدین ترتیب ساختمان جدید آن در Karaköy تکمیل شود. فضای موقت موزه، یک ساختمان تاریخی در بی اوغلو است که سالن­های نمایشگاه موقت و کلکسیون­ها، گالری عکس، برنامه های آموزشی و اجتماعی، کتابخانه، سینما، کافه و فروشگاه در آن قرار دارند.

کتابخانه: مجموعه ای از 11500 کتاب

کتابخانه: مجموعه ای از 11500 کتاب

کتابخانه موزه هنرهای مدرن استانبول منابعی را درباره هنرهای مدرن و معاصر در اختیار بازدیدکنندگان و محققان قرار می‌دهد. همان‌گونه که گفته شد، این کتابخانه متعلق به یکی از موزه های استانبول است و در حال حاضر دارای مجموعه‌ای رو به رشد بوده که شامل 11500 کتاب به زبان‌های ترکی و خارجی است. این کتابخانه توانسته با به دست آوردن کتاب­ها و کاتالوگ­های منتشر شده از موزه­ها، مراکز هنری و گالری‌های ترکیه و خارج از کشور، کلکسیون خود را همیشه به‌روز نگه دارد. خریدها از طریق اهدا، مبادله و همکاری صورت می­گیرد. موزه هنرهای مدرن استانبول بخشی از موسسه فرهنگی Google است، به این معنی که شما می‌توانید قبل از بازدید، به راحتی بسیاری از آثار در این موزه را بررسی و مرور کنید.

چگونه می توان به موزه رسید؟

موزه های مدرن استانبول

برای رسیدن به موزه هنرهای مدرن که در واقع یکی از موزه های استانبول است، می‌توانید از خط مترو M2 Haciosman-Yenikapi استفاده کنید و در ایستگاه Taksim یا Sishane پیاده شوید. فاصله موزه از هر دو ایستگاه مترو تقریباً 7-8 دقیقه است. اگر از مناطق سلطان احمد یا Karaköy می­آیید، می­توانید با استفاده از متروی تونلی (Tünel Metrosu به زبان ترکی) از Karaköy به سمت Tune بروید. از میدان تونل تا موزه فقط به اندازه 3-4 دقیقه باید پیاده­روی کنید. لطفا توجه کنید که محل دائمی موزه فاقد جای پارک است.

امکانات و قوانین موزه

سالن های موزه های استانبول

• امکان دسترسی با ویلچر به کلیه امکانات موزه وجود دارد.‌‌

• بازدیدکنندگانی که به همراه خود نوزادان در گروه سنی “6 ماه تا 4 سال” دارند، می­توانند ازکالسکه‌های کوینی بهره‌گیری کنند؛ استفاده از کالسکه رایگان است.

• بازدیدکنندگان می­توانند کالسکه­های شخصی خود را بیاورند. کالسکه از رختکن در دسترس است. برای به دست آوردن آن، کافی است بلیط ورودی موزه خود را نشان دهید و یک مدرک شناسایی برای اطمینان به نفر مربوطه تحویل دهید.

• به غیر از سگ­های راهنما، حیوانات خانگی اجازه ورود به این موزه را ندارند.

• سیگار کشیدن، خوردن غذا و نوشیدنی در گالری­ها ممنوع است.

• از بازدیدکنندگان موزه خواسته می‌شود چترها، کیف­های بزرگ، کوله­پشتی و چمدان­های خود را در رختکن بگذارند.

• توجه کنید که در موزه هنر­های مدرن که یکی از موزه های استانبول است، فقط عکس‌برداری غیرحرفه­ای برای استفاده شخصی در محل موزه مجاز است؛ فیلمبرداری مجاز نیست. عکس‌ها باید بدون فلش و سه­پایه گرفته شوند. کپی، توزیع، فروش و به اشتراک‌گذاری به استثنای استفاده شخصی منوط به این است که از قبل اجازه کتبی از استانبول مدرن گرفته شود.

نمایی دیگر از کتابخانه استانبول

در این مطلب اطلاعات لازم درباره موزه هنرهای مدرن استانبول را برای شما ارائه دادیم. اما آیا شما به هنرهای مدرن علاقه‌مند هستید؟ نظر شما درباره تاثیر این نوع از موزه های استانبول در علاقه‌مندی مردم به هنر چیست؟

نظرات کاربران