موزه باستان شناسی استانبول

اداره موزه‌های باستان شناسی استانبول وابسته به اداره کل آثار تاریخی و موزه‌های وزارت فرهنگ جمهوری ترکیه در منطقه «عثمان حمدی بیگ» قرار دارد که از ورودی سمت راست پارک «گلنه» به موزه «قصر توپکاپی» راه دارد. موزه استانبول خود به تنهایی از سه موزه تشکیل شده است ، که تحت عنوان موزه ی باستان شناسی، موزه آثار قدیمی شرقی و موزه کیوسک لعابی شناخته می­شود.

این مکان ها دراستانبول توسط هنرمند معروف و مدیر «عثمان حمدی بیگ» در اواخر قرن نوزدهم با نام موزه «همایون» (موزه امپراتوری) تأسیس شد و در تاریخ 13 ژوئن 1891 برای عموم مردم افتتاح گشت. شایان ذکر است که این موزه استانبول به عنوان ” اولین موزه ترکیه ” شناخته می­شود و مهم‌تر از آن، باید توجه کرد که این مجموعه و ساختمان از همان اول به عنوان موزه در جهان ساخته شد. امروزه هنوز هم با داشتن بیش از یک میلیون اثر متعلق به فرهنگ­های مختلف، به عنوان یکی از موزه­های برتر دنیا شناخته می­شود.

در کلکسیون­های موزه، آثار هنری غنی و بسیار مهمی وجود دارد که متعلق به تمدن­های مختلف از مناطقی از بالکان تا آفریقا­، از آناتولی و بین النهرین تا شبه‌جزیره عرب و افغانستان است که زمانی در مرزهای امپراتوری عثمانی بودند.

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی نمونه­ ای از معروف‌ترین موزه استانبول است که از دو ساختمان مجزا تشکیل شده.

1- ساختمان اصلی (ساختمان قدیمی)موزه استانبول

ساختمان اصلی موزه استانبول

ساخت آن در سال 1881 توسط «عثمان حمدی بیگ» آغاز شد و با اعمال کردن برخی تغییرات و همچنین با گسترش دادن برخی قسمت­ها، این موزه استانبول در ساله­ 1902 و 1908 تکمیل گشت. معمار آن «الکساندر والوری» است. نمای بیرونی ساختمان با الهام­گیری از مقبره İskender و گورهای زنان گریان ساخته شده است. این ساختمان نمونه بارزی از ساختمان­های نئوکلاسیک در استانبول به شمار می­رود.

در طبقه بالای این ساختمان دو طبقه، کارهای کوچک سنگی، قابلمه­ها و تابه­ها، مجسمه­های کوچک سفالی، بخش گنجینه و تقریباً 800 هزار سکه عثمانی، دکوراسیون و تزئینات، یک کتابخانه با تقریباً 70.000 کتاب، انواع مدال­ها و کابینت­های سکه غیر مسلمان و مسلمان وجود دارد. در این کابینت­ها قالب سکه­ها نیز حفظ و نگهداری شده است.

در سالن­های طبقه پایین ساختمان، مقبره­های مشهوری مانند آرامگاه İskender، آرامگاه زنان گریان، مقبره Satrap، مقبره Lykia، مقبره Tabnit که در قبرستان شاه Sayda وجود دارد، به نمایش درآمده است.

شایان ذکر است که در طبقه پایین این موزه استانبول، علاوه‌بر نمایش مقبره‌ها، یک نمایشگاه برای مجسمه Old Age نیز وجود دارد که در آن تندیس­ها و نقش­های برجسته­ای از شهرها و مناطق مهم باستانی به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه، توسعه هنر مجسمه سازی از دوره باستانگرایی تا دوره بیزانس با مرتب­سازی بر اساس زمان و به همراه نمونه­های برجسته نمایش داده می­شود.

۲-ساختمان اضافه شده (ساختمان جدید)

در این موزه استانبول، ساختمان جدید که بعداً اضافه شده در واقع به جنوب شرقی ساختمان اصلی 6 طبقه متصل شده است. چهار طبقه ساختمان به عنوان سالن نمایشگاه چیده شده است. در طبقه اول ساختمان کتیبه­ای با عنوان “استانبول برای سنین”، در طبقه دوم “آناتولی و ترویا برای سنین” و در طبقه آخر “فرهنگ های اطراف آناتولی: قبرس ، سوریه-فلسطین” وجود دارد.

در طبقه اول ساختمان اضافی شده، یک موزه کودک و آثار معماری وجود دارد. سالن نمایش Thrakia-Bithynia و Byzantium ، که در آگوست 1998 افتتاح شد، با نام “فرهنگهای اطراف استانبول” در این طبقه قرار دارد.

تصویری از ساختمان جدید موزه استانبول

این موزه در سال 1991 جایزه موزه شورای اروپا را دریافت کرده است که صدمین جایزه این موزه استانبول به شمار می­رود. سالگرد تاسیس با چیدمان جدید در سالن­های طبقه پایین و نمایشگاه ساختمان اضافی برپا می­شود.

کارهای قدیمی شرقی موزه استانبول

این موزه استانبول که توسط «عثمان حمدی بیگ» در سال 1883 به عنوان Sanayi-i Nefise  یا همان مدرسه هنرهای زیبا ساخته شده است، آثاری را در خود جای داده که بین سال‌های 1917-1919 و 1932-1935 ساخته شده است. این ساختمان که برای بازدید از سال 1963 بسته شده بود، با تغییر در قسمت‌های داخلی، در سال 1974 با نمایشگاه جدیدی مجدداً بازگشایی شد.

ساختمان کارهای قدیمی شرقی موزه استانبول

در طبقه فوقانی این ساختمان دو طبقه، آثار هنری آناتولی، بین النهرین، مصری و عربی به نمایش درآمده است. مجسمه نارامسین، پادشاه آکاد، توافق‌نامه کادش و مجسمه زینکیرلی از آثار هنری بی نظیر موجود در این موزه است. علاوه‌بر این، در این موزه “بایگانی لوح” وجود دارد که در آن 75000 سند با نوشته‌های میخی نگهداری می­شود.

KIOSK ENAMELED موزه استانبول

کیوسک که توسط فاتح سلطان محمت در سال 1472 ساخته شده است، یکی از قدیمی‌ترین نمونه­های معماری مدنی عثمانی در استانبول است. بین سال‌های 1875-1891 به عنوان موزه هومایون (موزه امپراتوری) مورد استفاده قرار گرفته است. در سال 1953 با نام موزه فاتح که آثار هنری ترکی و اسلامی در آن به نمایش در آمده بود برای بازدید عموم افتتاح شد و به دلیل موقعیتی که داشت به موزه­های باستان شناسی استانبول منتقل شد.

موزه استانبول به نام  KIOSK ENAMELED

نمای ورودی کیوسک مسطح بوده و نمای پشتی آن دو طبقه است. در ورودی ایوانی مرمر از 14 ستون قرار دارد. ورودی exedra با لعاب موزاییکی تزئین شده است. توجه کنید که کیوسک که از 6 اتاق و یک سالن وسط تشکیل شده است و ظروف چینی و سرامیک­های مختلف مربوط به دوره سلجوقیان و عثمانی­ها در آن به نمایش در آمده­اند.

بررسی کلی موزه استانبول

İstanbul Arkeoloji Müzesi یا همان مجموعه موزه­های باستان شناسی استانبول نمونه­ای بهترین موزه استانبول به شمار می­رود که متاسفانه چندان مورد توجه قرار نگرفته است. این مجموعه در واقع از سه موزه تشکیل شده است: موزه باستان شناسی، موزه باستان مشرق زمین و موزه هنر اسلامی (همچنین به نام موزه کیوسک کاشی کاری).

نمای داخلی موزه استانبول

در واقع این موزه استانبول برای جلوگیری از انتقال آثار باستانی ترکیه به مقصد موزه­های اروپا بود، در سال 1875 توسط استاد نقاش، «عثمان حمدی بیگ» ( خالق نقاشی مشهور مربی لاک پشت در موزه پرا)، تأسیس شد.

مقدار زیادی از گنجینه­ها در ین موزه به نمایش گذاشته شده است که به تمدن­های آشوری، هیتی، مصری، یونانی  رومی، بیزانس و عثمانی مربوط می­شود. این مجموعه بزرگ به عنوان اولین موزه ترکیه شناخته شده و یک گزینه خارق­العاده برای بازدید و تجربه لحظات ناب به شمار می­رود.

سخن پایانی

آثار تاریخی موزه استانبول

بازدید موزه استانبول از جمله بهترین تفریحاتی است که می‌توان در سفر به این شهر زیبا تجربه کرد. آشنایی با تاریخ ترکیه می‌تواند به برقراری ارتباط شما با فرهنگ این کشور تاثیرگذار باشد میتوانید با انتخاب تور استانبول به همراه عزیزان خود به این شهر سفر کنید. شما می‌توانید نظرات خود را درباره بازدید از انواع موزه‌ها و موزه استانبول با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران