Galata Tower in Istanbul

از برج گالاتا در استانبول چه می‌دانید؟+ حقایق جالب!

در قلب استانبول، برج گالاتا ایستاده است، نمادی از زیبایی و تاریخ شهر. این برج با ارتفاعی فراتر از آسمان، چشم اندازی حیرت‌انگیز از این شهر فراهم می‌کند. برج گالاتا، سفری به گذشته و آیندهٔ استانبول است. بیا، در این سفر کوتاه، از قلهٔ برج گالاتا استانبول، به دنیای جادویی این شهر گام بزنیم.

بلیط هواپیما استانبول فقط با سه کلیک!

کمی درباره برج گالاتا استانبول

در میان زیبایی سرشار استانبول یک شگفتی معماری نهفته است که بلند و درخشان بوده و با سبک چشم‌نواز خود در چشم‌انداز شهر ایستاده است. این بنای مشهور نمادی از استانبول و نمایی باشکوه از کل شبه‌جزیره تاریخی این شهر را به نمایش می‌گذارد. برج گالاتا استانبول که با دو نام برج کریستیا توریس یا برج مسیح نیز شناخته می‌شود، چنان نمای پانورامایی از خود ارائه می‌دهد که پیر پرکوست_نقاش معروف پانورامیک فرانسوی_ این منظره را در اثر مشهور خود به نام کونوراما دو قسطنطنیه به ثبت رسانده‌است. پیشینه این برج به قرن پنجم پیش از میلاد برمی‌گردد، زمانی‌که برج چوبی گالاتا در استانبول توسط بیزانسی‌ها به منظور کنترل قسطنطنیه ساخته شد. این برج به دلیل بلایای طبیعی ناگوار و جنگ صلیبی چهارم، نتوانست پس از سال ۱۲۰۴ دوام بیاورد، اما برج کنونی در سال ۱۳۴۸ توسط ساکنان این منطقه بازسازی شد.

برج گالاتا در استانبول در طول حکومت عثمانی‌ها کاربری‌های زیادی به عنوان زندان، رصدخانه و برج مراقبت ایفا کرده‌است و سرانجام از سال ۱۹۶۰ در دسترس بازدیدکنندگان قرار گرفت. این برج به سمبل استانبول تبدیل شده و از داخل و خارج چشم‌اندازهایی تماشایی ارائه می‌دهد. 

تاریخچه برج گالاتا در استانبول

برج گالاتا استانبول

برج گالاتا در استانبول، ترکیبی التقاطی از تاثیرات معماری روم شرقی، جنوایی و عثمانی است که تحت تاثیر تغییر امپراطوری‌ها بوده‌است. اگرچه تاریخ دقیق ساخت این بنا هنوز مشخص نیست، اما گفته می‌شود که برای اولین بار در دوران حکومت بیزانسی‌ها در قرن پنجم ساخته شده‌است. این بنا در طول تاریخ با آسیب‌هایی مواجه شده که توسط معمار مشهور عثمانی، خیرالدین بارباروسا، در دوران سلطنت عثمانی‌ها بازسازی شد. در قرن چهاردهم نیز این بنا نقش برج مراقبت را برعهده گرفت و هم‌چنین نقشی حیاتی در دفاع از جنوواها داشت. در زمان سلطنت عثمانی‌ها، کارکرد دفاعی برج به یک برج شناسایی آتش تبدیل شده بود و در نهایت در زمان سلطنت سلطان سلیمان قانونی به زندانی برای زندانیان تبدیل شد. برج کریستیا توریس در طول قرون اهمیت تاریخی و فرهنگی فراوانی داشته و هنوز هم به عنوان نماد شهر استانبول شناخته می‌شود.

از دیدن جاهای تاریخی استانبول این مکان های شگفت انگیز غافل نشوید.

چرا باید از برج گالاتا در استانبول دیدن کنیم؟

برج مسیح یک بنای معماری است که در محله گالاتا در استانبول ترکیه قرار دارد. این بنا محبوب‌ترین بنای قرون وسطایی در این شهر است. این برج استوانه‌ای زیبا یک نمای ۳۶۰ درجه از کل استانبول را ارائه می‌دهد؛ تصویری که تماشای آن خالی از لطف نیست. ارتفاع این برج حدودا 79 متر است. هنگامی‌که این برج ساخته شد، این امتیاز را داشت که بلندترین برج شهر باشد و با توجه به این ارتفاع و موقعیت عالی آن در میان تقاطع اصلی بوسفور و شاخ طلایی، دورنمایی باشکوه از شبه‌جزیره استانبول فراهم می‌کند. نمای شهری اطراف برج گالاتا با زیبایی هرچه‌تمام‌تر به جذابیت این برج قرون وسطایی می‌افزاید. هم‌چنین اطراف بنا با مناظر، خیابان‌های سنگفرش‌شده، کافه‌های عجیب‌و‌غریبی مانند پیر لوتی در بالای تپه، رستوران‌های جذاب و گالری‌های هنری زیبا احاطه شده‌است، همین علت، یک روز فوق‌العاده‌، سرشار از آرامش و سرگرمی را برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند. 

برج دختر استانبول، برج دیگر این شهر است.

برج گالاتا

داخل برج گالاتا چیست؛ 8 طبقه

برج گالاتا، بسیار بیشتر از نمای بیرونی خیره کننده خود برای ارائه دارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به آنچه در هر طبقه از این شاهکار تاریخی پیدا می‌کنید بیاندازیم:

طبقه هشتم: پانورامای نفسگیر

بالا رفتن از پله‌ها از طبقه ششم شما را به قله برج گالاتا، یعنی طبقه هشتم می‌رساند. این طبقه خانه جذاب‌ترین ویژگی برج، بالکن با نمای پانوراما آن است. از این نقطه نظر، می‌توانید در مناظر خیره‌کننده استانبول غوطه‌ور شوید. واقعا دیدنی و زیباست!

طبقه هفتم: استانبولی مینیاتوری

طبقه هفتم برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری لذتی واقعی دارد. این بخش دارای مدلی دقیق از استانبول است که در مقیاس 1/2500 ساخته شده و میراث غنی معماری شهر را به نمایش می‌گذارد. اینجا  شامل نمایش‌های مینیاتوری از ساختمان‌های تاریخی مهم است و برای درک عمیق‌تر، شش تبلت در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بهتر و جالب‌تر با استانبول آشنا شوید. البته برای تکمیل آن، پنج دوربین دوچشمی مشاهده مناظر پانوراما از مناظر وسیع شهری را ارائه می‌دهند.

طبقه ششم: گذشته دریایی را کشف کنید

سفر از طریق برج گالاتا در طبقه ششم آغاز می‌شود، جایی که یک آسانسور شما را به دنیایی جذاب از تاریخ می‌برد. در اینجا، با مدل قابل توجهی از یک قایق باری قایقرانی مواجه خواهید شد که نمایشی از شیوه‌های حمل و نقل ساحلی قرن 9 پس از میلاد ارائه می‌دهد. برای بازدیدکنندگان جوان، یک بازی ویدیویی جذاب به نام «بول استانبول» وجود دارد که می‌توانند لحظات لذت بخش‌تری را تجربه کنند.

طبقه پنجم: سفری در طول زمان

طبقه پنجم مانند ماشین زمان است که شما را در طول اعصار جابجا می‌کند. این مکان به‌عنوان یک موزه ترتیب ایجاد شده تا آثاری از دوره‌های تاریخی مختلف، از جمله دوران نوسنگی، رومی، بیزانس و عثمانی را به نمایش بگذارد. این گنجینه‌ها با دقت در پنج ویترین نمایش داده می‌شوند و نگاهی اجمالی به تاریخ غنی منطقه به شما ارائه می‌دهند.

طبقه چهارم: زنجیره خور

طبقه چهارم برج گالاتا به نمایشگاهی با تمرکز بر زنجیره خور اختصاص داده شده است، مصنوع مهمی که نماد پیروزی امپراتوری عثمانی و هویت شهری است. این طبقه همچنین به عنوان یک نقطه انتقال عمل می‌کند و طبقات پایین‌تر را از طریق پله‌های تونلی متصل به دیوارهای ساختمان به هم متصل می‌کند.

برج گالاتا

طبقه سوم: نمایشگاه هایی که همیشه در حال تغییر هستند

طبقه سوم به عنوان فضایی پویا برای نمایشگاه‌های موقت عمل می‌کند و مدام نمایشگاه‌ها تغییر خواهند کرد. این بدان معنی است که همیشه چیز جدیدی برای کشف در طول بازدیدهای شما وجود دارد.

طبقه دوم: تاریخچه استانبول

در طبقه دوم، تاریخ در یک منطقه شبیه سازی فریبنده زنده می‌شود. یک صفحه نمایش بزرگ به شما امکان می‌دهد تا شاهد انیمیشنی باشید که پرواز افسانه‌ای Hezârfen Ahmed Çelebi از برج گالاتا به Üsküdar را به تصویر می‌کشد. این طبقه همچنین آثار و اطلاعات مربوط به تاریخچه برج را به عنوان رصدخانه در خود جای داده است.

طبقه اول: سوغاتی و یادگاری

طبقه اول برج گالاتا دارای یک فروشگاه است که آن را به مکانی عالی برای خرید هدایا و سوغاتی‌های مربوط به برج و استانبول تبدیل می‌کند. همچنین ماکت‌هایی از برخی از مصنوعات ارائه شده در نمایشگاه را خواهید یافت که بهترین یادگاری‌ها را به شما می فروشند.

طبقه همکف و نیم طبقه

پس از کاوش در طبقه 1، می‌توانید از طریق نیم طبقه در طبقه همکف خارج شوید، که به ورودی منتهی می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که بازدید خود از برج گالاتا را با صدای بلند به پایان برسانید.

بهترین زمان بازدید از این بنا چه زمانی است؟

برج گالاتا استانبول

بهترین زمان سال برای بازدید از برج گالاتا در استانبول، از آوریل تا می و آگوست تا اکتبر است. از آوریل تا می، آب‌و‌هوای شهر بسیار دلپذیر است و آن را به بهترین زمان برای تعطیلات خانوادگی پر از سرگرمی یا یک سفر عاشقانه تبدیل می‌کند. خوبی آب‌وهوا لذت بردن از نمای باشکوه بالای برج را دوچندان می‌کند. از آگوست تا اکتبر نیز استانبول با دمای مناسبی به استقبال پاییز می‌رود. هم‌چنین بهترین زمان بازدید از برج گالاتا در طول روز، صبح زود یا هنگام غروب خورشید است. صبح زود از شلوغی ناشی از گردش توریست‌ها در امان خواهید بود و هنگام غروب، از تماشای نمای 360 درجه استانبول لذت می‌برید.

همین حالا تور استانبول را رزرو کنید!

چگونه به برج گالاتا برویم؟

با مترو: با خط سبز M2 به نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، Sishane، بروید. پس از 5 دقیقه پیاده‌روی به برج می‌رسید.

با اتوبوس: با اتوبوس به Sishane ببرید. 10 کیلومتر بعد به آن‌جا می‌رسید.

با تاکسی: تاکسی شما را مستقیم به این مکان می‌رساند اما مطمئنا گزینه گران‌تری خواهد بود.

با تراموا: تراموا شما را از Sultanahmet  به Eminonu می‌رساند.

برج گالاتا استانبول

حقایقی درباره برج گالاتا در استانبول

 • این برج یکی از نمادین‌ترین و برجسته‌ترین نشانه‌های شهر استانبول است و در محل اتصال مشهور آبراه‌ها – شاخ طلایی به بوسفور- قرار دارد.
 • این برج از ۹ طبقه تشکیل شده و ارتفاع آن تا ۶۶.۹۰ متر از سطح زمین می‌رسد و در قرن چهاردهم، زمانی‌که برج بازسازی شد، بلندترین ساختمان شهر بود.
 • برج گالاتا در استانبول، در همان مکانی ساخته شده که آکروپولیس شهر باستانی بیزانس در یونان قرار داشت و درست در پشت هاجیا سوفیا واقع شده‌است.
 • این برج که در ابتدا برای اهداف دفاعی ساخته شده بود، دیواره ای بسیار ضخیمی دارد که ضخامت آن‌ها به ۳.۷۵ متر می‌رسد.
 • براساس اسناد تاریخی، Hezarfen Ahmet Çelebi، دانشمند، مخترع و پزشک عثمانی، با بال‌های خودساخته از بالای این برج پرواز کرد و در حدود سال ۱۶۳۰ تا ۱۶۳۲ به انتهای بوسفور رسید.

قبل از سفر تمام جاهای دیدنی استانبول را بشناسید.

نکاتی که قبل از بازدید برج گالاتا باید بدانید

 • برج گالاتا در استانبول، همه‌روزه از ساعت ۸.۳۰ تا ۱۱ شب باز است.
 • مدت زمان مورد نیاز برای بازدید از این بنا 1.5 ساعت خواهد بود.
 • بهترین زمان بازدید از این بنا اوایل صبح و هنگام غروب آفتاب است. در هنگام صبح شما در خلوتی جمعیت از این بنا بازدید می‌کنید و هنگام غروب، دورنمای 360 درجه زیبای شهر را می‌بینید.
 • اگر بخواهید بلیط‌های خود را به صورت حضوری خریداری کنید، زمان زیادی طول می‌کشد و ساعت‌ها در صف می‌مانید؛ بلیط‌ خود را آنلاین خریداری کنید.
 • این برج توسط یک آسانسور قابل دسترسی است اما تنها تا طبقه ششم بالا می‌رود.
 • برای رسیدن به رصدخانه باید از دو طبقه دیگر بالا بروید. نگران نباشید؛ پله‌ها خیلی شیب‌دار نیستند.
 • لطفا توجه داشته باشید که برخی از پله‌ها از جایی به بعد باریک می‌شوند؛ اگر این باعث ترس و وحشتتان می‌شود، از رفتن به این مکان خودداری کنید.
 • عرشه دیده‌بانی کاملا باز است؛ درصورتی‌که با کودکان بازدید می‌کنید، مراقب آن‌ها باشید زیرا نرده‌ها بسیار کوتاهند. 

شبگردی در استانبول حال و هوای دیگری دارد، حتما این مقاله را بخوانید.

برج گالاتا استانبول

جاذبه های دیدنی نزدیک برج گالاتا

رستوران های نزدیک برج گالاتا استانبول

PEPO RESTAURANT

پپو یک غذای گرم و خوش‌مزه بوده که برای یک استراحت روح‌افزا پس از یک روز گردش عالی است. منوی این رستوران طیف گسترده‌ای از غذاهای ترکی معاصر و غذاهای اصیل ترکی را فراهم می‌کند.

RITIM GALATA

یک بار آرامش‌بخش اروپایی که همزمان با سرو غذا و نوشیدنی در آن موسیقی پخش می‌شود. شما انواع نوشیدنی‌ها و غذاها را در این بار می‌یابید.

VELVET CAFE, GALATA

یک چایخانه عجیب با غذاهای خوش‌مزه که در چند قدمی برج گالاتا در استانبول قرار دارد. این کافه نه‌تنها طیف وسیعی از غذاهای لذیذ را ارائه می‌دهد بلکه فکر جیب شما را نیز کرده‌است.

هتل های استانبول را با هر بودجه از سه کلیک بخواهید.

حرف آخر

برج گالاتا، با زیبایی خود، نه تنها از قله‌های استانبول به دنیا نگاه می‌کند بلکه داستان تاریخی این شهر را به زیبایی رقم می‌زند. با نمای پانوراما و ارث فرهنگی که این برج ارائه می‌دهد، تجربه‌ای است که با خود به آینده و گذشتهٔ این شهر راه پیدا می‌کنید. از این قله فلزی، استانبول را با دیدی کامل‌تر و دلنوازتر می‌بینید، همانند یک نقطه نوری در تاریخ باستانی که همچنان در این دیدار معتبر است.

پرسش‌های متداول

برج گالاتا در استانبول چه بنایی است؟

برج گالاتا یک شگفتی تاریخی، فرهنگی و معماری است که در طول اعصار کابری‌های مختلفی از خدمات دفاعی، زندان تا حتی سرگرمی را تجربه کرده‌است. این برج بلند هم‌چنین نمایی منحصربه‌فرد از کل شبه‌جزیره تاریخی استانبول را عرضه می‌کند.

قیمت ورودی برج گالاتا در استانبول چقدر است؟

هزینه ورودی برج گالاتا در استانبول، تا سال ۲۰۲۲ برابر با 9 دلار بوده‌است.

این بنا ارزش دیدن دارد؟

قطعا این بنا ارزش دیدن را دارد؛ چرا که شاهد مناظر شاخ طلایی، بوسفور و چشم‌انداز استانبول خواهید بود.

آیا این سازه معماری برای بازدید ایمن است؟

برج گالاتا در استانبول، برای بازدید کاملا ایمن است، هم‌چنین یک آسانسور سالم و کاملا کاربردی برای استفاده دارد.

آیا می‌توانیم از این جاذبه عکس بگیریم؟

بله که می‌توانید. اگر عکاس هستید و یا می‌خواهید عکس‌های حرفه‌ای از این بنا بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم اوایل صبح و هنگام غروب خورشید برای بازدید بروید.

بلیط برج گالاتا در استانبول را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید به برج گالاتا  در استانبول بروید و بلیط را در محل تهیه کنید، اما پیشنهاد می‌کنیم از انجام این کار صرف‌نظر کنید و بلیط‌ها را آنلاین بخرید تا زمانی را به انتظار در صف اختصاص ندهید.

نظرات کاربران