جزیره های نزدیک استانبول

جزیره‌ های نزدیک استانبول؛ گنجینه‌های مخفی در دل مرمره

به گوشه‌های کم‌شناخته‌ای از آب‌های معصوم مرمره گوش فرا دهید، جایی که زمین و آسمان در یک آغوش عاشقانه آغاز به می‌کنند. جزیره های نزدیک استانبول، رازهایی پنهان از جهان را برملا می‌کنند. اینجا جایی است که در هر گوشه‌ای از آب و طبیعت، داستانی خواندنی از تاریخ و فرهنگ پیدا می‌کنید. در هر موج و زیر هر درخت سبز، سرزمینی از خواسته‌ها و آرزوها جواب می‌دهد.

پنجره‌ای به دنیایی که در آن جزیره‌ها، جواهرات مخفی استانبول را شکوفا می‌کنند. از منطقه گمشده‌ی جنوب تا تپه‌های شمالیِ سبز، هر جزیره داستان خود را تعریف می‌کند. گامی به این جهان پنهانی برداشته، باز دلتان خواهد خندید و حس خواهید کرد که در دل مرمره، به دنیایی خارق‌العاده وارد شده‌اید.

همین حالا بلیط ارزان تهران استانبول را با سه کلیک رزرو کنید.

جزیره بویوک‌آدا از جزایر تورستی استانبول

جزیره های نزدیک استانبول

جزیره بویوک آدا که در زبان ترکی به معنی “جزیره بزرگ” است، در واقعیت نیز همانند نامش بزرگ‌ترین جزیره از مجمع‌الجزایر پرنس در استانبول است. مساحت این جزیره حدود 5 کیلومتر مربع یا 2 مایل مربع است و جزء بخشی از منطقه آدالار در استانبول ترکیه به حساب می‌آید. در بازدید از این جزیره خواهید دید، که بویوک‌آدا دو قله دارد و یکی از آن‌ها با نام Isa Tepesi نزدیک به محلی است که از کشتی پیاده می‌شوید. این قله در زبان ترکی به معنای تپه عیسی است. در دره‌ای که بین دو تپه تشکیل شده است، یک کلیسا و صومعه آگیوس نیکولائوس وجود دارد.

علاوه بر این جاذبه‌ها در بازدید از جزیره بویوک‌آدا از جزایر اطراف استانبول می‌توانید از کلیساهای ارتدکس یونانی پاناژیا، هاگیوس دمتریوس، کلیسای فرانسیسکن سان پاسیفیکو و کلیسای ارمنی سورپ نیز دیدن کنید. همچنین جزیره دارای یک کافه محلی است که به چیپس و ساندویچ‌های خوشمزه‌اش شهرت دارد. اما آن‌چه در مورد این جزیره برای بازدیدکنندگان جذابیت دارد این است که در بویوک‌آدا ورود و عبورومرور هرگونه وسیله نقلیه موتوری ممنوع است.

بنابراین برای گشت در جزیره یا باید دوچرخه کرایه کنید و یا با درشکه آن را بگردید. به دلیل وجود این قانون جزیره همیشه سبز است و هوای پاکی دارد و آرامش آن برای استراحت بی‌نظیر است. در طول روز هم دوچرخه‌سوارانی را می‌بینید که از این سر جزیره به آن سر جزیره در حال رکاب زدن هستند.  

بخوانید: تفریحات استانبول؛ 54 کاری که باید در قلب ترکیه انجام دهید!

جاذبه های توریستی جزیره بویوک‌آدا

 • کلیسا ایایورگی
 • پارک بویوک‌آدا
 • موزه آدالار
 • دوچرخه‌سواری
 • درشکه‌سواری

جزیره بورگازآدا از بهترین جزیره های نزدیک استانبول

Burgazada Island

سومین جزیره از جزایر استانبول بورگازآدا است. این جزیره که یکی از جزایر معروف ترکیه در نزدیکی استانبول بوده، به دلیل قلعه‌ای که دمتریوس اول مقدونی، یکی از جانشینان اسکندر مقدونی ساخته، نام بورگازآدا را گرفته است. در بازدید از بورگازآدا می‌توانید موزه Sait Faik Abasıyanık را ببینید. او نویسنده‌ای بوده که از این جزیره برای نوشتن آثارش بسیار الهام گرفته است. این جزیره در گذشته محل سکونت اقلیت یونانی بوده است اما از قرن بیستم به بعد به دلیل آرامش دلپذیر بورگازآدا، بسیاری از شهروندان ترکیه ویلاهایشان را در این جزیره ساختند. این جزیره همچون بویوک‌آدا یک تپه دارد که به طول 2 کیلومتر در جزیره امتداد یافته است. در صورت سفر به این شهر رویایی، جزیره زیبای بورگازآدا را نیز به خاطر داشته باشید.

بخوانید: موزه های استانبول

جاذبه‌های توریستی جزیره بورگازآدا

 • خرید سوغاتی
 • تماشای غروب بکر جزیره
 • ماهی‌گیری
 • دوچرخه‌سواری
 • درشکه‌سواری
 • استفاده از استراحتگاه‌های ساحلی

با تور ارزان استانبول، سفری به جزایر بکر و دست نخورده آن داشته باشید.

جزیره هیبلی‌آدا در لیست جزیره های نزدیک استانبول

جزیره های نزدیک استانبول

هیبلی‌آدا یکی از جزایر توریستی استانبول و دومین جزیره بزرگ در میان مجمع‌الجزایر پرنس در دریای مرمره است. این جزیره نیز همانند بویوک‌آدا جزء منطقه آدالار استانبول به حساب می‌آید. پس از ورود به جزیره می‌توانید از کاماریوتیسا تنها کلیسای بیزانسی قدیمی باقی مانده در جزیره بازدید کنید، این کلیسا آخرین ساختمانی بوده که قبل از فتح قسطنطنیه در جزیره ساخته شد. همچنین دیگر جاذبه دیدنی این جزیره مقبره ادوارد باریون دومین سفیر فرستاده شده توسط ملکه الیزابت اول از انگلستان به ترکیه است. برای پیدا کردن این جاذبه‌ها در جزیره هیبلی‌آدا کافیست به سمت منطقه مدرسه افسران نیروی دریایی سابق بروید. 

جاذبه‌های توریستی جزیره هیبلی‌آدا

 • بازدید از جاذبه‌های تاریخی
 • قدم‌زدن در ساحل بکر و دست‌نخورده
 • طبیعت سرسبز و زیبا

بخوانید: مسیحیت و کلیساهای استانبول قبل از ورود عثمانی!

جزیره سیوری‌آدا؛ از جزایر کوچک و مرموز

Siver Ada Adası

سیوری‌آدا از جزایر نزدیک استانبول است که با نام Hayırsızada به معنای “جزیره بی‌مصرف” نیز شناخته می‌شود. این جزیره 0.05 کیلومتر مربع مساحت داشته و بخشی از جزایر ترکیه در نزدیکی پایتخت است. اما دلیل این‌که نام بی‌مصرف را گرفته این است که گفته می‌شود خشم خدا به خاطر کشتن سگ‌های ولگرد در آن‌جا، بر جزیره نازل شده است. این جزیره اغلب محلی برای روحانیون بیزانسی بود که برای عبادت می‌آمدند و همچنین یک زندان در جزیره برای بازداشت افرادی که تصور می‌شد دردسرساز باشند، وجود داشت. در بازدید از سیوری‌آدا می‌توانید ویرانه‌های صومعه بیزانسی باقی مانده از قرن نهم را در کنار یک صومعه رومی ببینید. این بناها به همراه کلیسای کوچک و آب‌انبار در مرکز جزیره و در قرن نهم ساخته شده‌اند. 

رزرو هتل های لوکس استانبول تنها با سه کلیک!

جزیره خصوصی کاشیک از جزیره های نزدیک استانبول

و اما جزیره کاشیک که به دلیل شکل شبیه به قاشق، این نام را برایش انتخاب نموده‌اند که به معنی “جزیره قاشق” است. یکی از جذاب‌ترین جزیره ‌های نزدیک استانبول که در واقع ملک خصوصی یک خانواده یونانی به نام دانون است. بنابراین بازدیدکنندگان اجازه ورود و تماشای جزیره را ندارند مگر این‌که از مالکان جزیره اجازه ورود بگیرند. البته تورهای بازدید از کاشیک در استانبول وجود دارد که می‌توانید ثبت‌نام نمایید و از جزیره بازدید کنید. توجه داشته باشید که تورها به سرعت پر می‌شوند، اما پس از ثبت‌نام با کشتی به جزیره می‌روید و می‌توانید از ساحل شنی و فضای سبز کاشیک لذت ببرید. 

جزیره صدف؛ به زیبایی صدف

جزیره های نزدیک استانبول

جزیره صدف در دوران بیزانس، اندیرکویتوس یا اندروویتا نامیده می‌شد، اما نام آن اکنون به معنای جزایر “مادر مروارید” است. مساحت این جزیره 0.157 کیلومتر مربع است که آن را به یکی از کوچک‌ترین جزایر استانبول تبدیل می‌کند. این جزیره نیز همچون کاشیک، ملک خصوصی است که تمام جنگل‌های کاج درون آن توسط مالک کاشته شده است. جزیره صدف قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ساخت‌وساز دارد که اجازه نمی‌دهد خانه‌های بیش از دو طبقه در جزیره ساخته شود و به این دلیل است که محیط‌زیست و طبیعت جزیره محافظت گردد. 

بخوانید: بهترین سواحل استانبول

جزیره یاسی‌آدا از جزیره های نزدیک استانبول

یاسی‌آدا که نام آن به معنای “جزیره مسطح” است، پس از تغییر نام به اسم “جزیره دموکراسی و آزادی” نیز شناخته می‌شود، اما معمولاً از نام قدیمی آن استفاده می‌شود. این جزیره از جزایر اطراف استانبول، با مساحت 0.05 کیلومتر مربع جزء منطقه آدالار ترکیه در استان استانبول است. یاسیادا عمدتاً توسط امپراطوری بیزانس برای فرستادن افراد برجسته و زندانیان مشکل‌ساز در جنگ‌های صلیبی به تبعید استفاده می‌شد. یکی از تبعیدی‌های معروف جزیره، نرسس پدرسالار ارامنه بوده است. در بازدید از یاسی‌آدا می‌توانید چهار سلول زندان در زیرزمین را بازدید کنید. همچنین یک صومعه نیز در جزیره وجود دارد که توسط امپراتور بیزانس تئوفیلوس ساخته شده است و کلیسایی که توسط پاتریارک ایگناتیوس تبعید شده در سال 860 ساخته شده نیز هنوز در جزیره برای بازدید گردشگران وجود دارد.

جزیره تاوشان آداسی یا جزیره خرگوش

Tavşan Adası

تاوشان آداسی از جزیره های نزدیک استانبول است که با نام نئاندروس آداسی به معنای جزیره خرگوش نیز شناخته می شود. این جزیره کوچکترین جزایر پرنس با مساحت 0.004 کیلومتر مربع یا 0.0015 مایل مربع است. فضای کوچک جزیره سبب شده تا دیدنی های کمتری نسبت به جزایر دیگر پرنس داشته باشد. اما با این حال گروه های گردشگری که به تاوشان آداسی می آیند از برخی کلیساهای باقی مانده در جزیره بازدید می کنند و از فضای سبز و زیبای آن لذت می برند. 

جزیره کینالی‌آدا در لیست جزیره‌های نزدیک استانبول

کینالی‌آدا به معنای “جزیره حنا” است. زیرا خاک این جزیره به سبب مس و آهنی که از آن استخراج شده، دارای رنگ قرمز است. این جزیره حدود 12 کیلومتر با استانبول فاصله دارد و از جزیره های نزدیک استانبول است. کینالی‌آدا از آخرین جزایر جنگلی مجمع‌الجزایر پرنس و جزء منطقه آدالار استانبول است. در حالی که برخی از جزایر پرنس به عنوان زندان و محل تبعید مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند، جزیره حنا بیشترین استفاده را به عنوان تبعیدگاه محکومین داشته است. بازدید از این جزیره با کشتی امکان‌پذیر است که سفر با کشتی سریع 25 دقیقه و با کشتی معمولی 40 دقیقه طول می‌کشد. 

بخوانید: سافاری در استانبول؛ طرفدار آفرود سواری هستید؟

جاذبه‌های توریستی جزیره کینالی‌آدا

 • قدم زدن در ساحل
 • بازدید از جاذبه های تاریخی
 • اقامت در خانه های دنج محلی
 • طبیعت بکر و سرسبز
 • خرید سوغاتی

جزیره گالاتاسرای؛ برای تفریحاتی بی پایان

جزیره های نزدیک استانبول

جزیره گالاتاسرای یک جزیره کوچک و متعلق به باشگاه ورزشی گالاتاسرای است. این جزیره دارای امکانات بسیار جذاب شامل شش رستوران، دو استخر و کافه‌های محلی است. گالاتاسرای یکی از جزایر توریستی استانبول است که تنها 165 متر از ساحل اروپا فاصله دارد و با خدمات کشتی رایگان قابل دسترسی است. سراسر این جزیره تفریحات و سرگرمی‌های هیجان‌آور است و همان‌طور که می‌توان تصور کرد، امکانات ورزشی زیادی نیز وجود دارد زیرا متعلق به یک باشگاه ورزشی است. یک استخر شنا در این‌جا وجود دارد که از سال 1957 تا 1968 برای تیم واترپلوی استانبول استفاده می‌شود. 

جزیره گوکچه از زیباترین جزیره های نزدیک استانبول

یکی از بزرگ‌ترین جزایر استانبول جزیره گوکچه است که با نام سابق ایمبروس یا ایمروز نیز شناخته می‌شود. این جزیره در کل ترکیه و بخش شمال شرقی دریای اژه بزرگ‌ترین جزیره به حساب می‌آید. مسافرانی که به دنبال بازدید از سواحل و تفریحات ساحلی در جزایر هستند، از این جزیره زیبا در سفر به ترکیه بازدید می‌کنند. اگرچه طبیعت زیبا و خیره‌کننده گوکچه در فصل بهار تا تابستان شکوفا می‌گردد اما در فصول دیگر نیز چشم‌اندازهای منحصربه‌فردی برای بازدید دارد. این جزیره یکی از جزیره های نزدیک استانبول است که مردم محلی خوش‌برخورد و خون‌گرمی دارد که سفر را برای مسافران جذاب‌تر می‌کند. همچنین این جزیره محل زندگی میلیون‌ها فلامینگوی صورتی است، اگر تابحال این پرنده زیبا را ندیده‌اید فرصت بازدید از آن‌ها را در جزیره گوکچه از دست ندهید.

نحوه دسترسی به جزیره های نزدیک استانبول

برای رسیدن به جزیره ‌های نزدیک استانبول، می‌توانید به سادگی از هر یک از بنادر استانبول به جزیره‌ای که می‌خواهید بازدید کنید، سوار قایق یا کشتی شوید. کشتی های تفریحی هر روز از صبح تا غروب در اسکله آماده سوار کردن مسافران و جابجایی آنها با جزایر توریستی هستند. توجه داشته باشید پیش از سوار شدن به کشتی میباست از غرفه های فروش بلیت در اسکله بلیت کشتی را تهیه نمایید. بلیت ها به صورت یک طرفه و دو طرفه برای رفت و برگشت هستند. شما می‌توانید بلیت تک سفره تهیه کنید تا بدون نگرانی از زمان بازگشت با خیال آسوده در جزیره بگردید و تفریح کنید، آرامش و طبیعت جزایر استانبول به‌گونه‌ای است که کاوش در آن‌ها یک روز کامل زمان می‌برد. کشتی های تفریحی که از اسکله به سمت جزایر حرکت می کنند در راه در اسکله جزایر مختلف توقف خواهند داشت تا مسافران را پیاده کنند.

کافیست انتخاب کنید قصد بازدید از کدام جزیره را دارید تا در ایستگاه مورد نظر پیاده شوید. تمامی کشتی های تفریحی دارای سرویس بهداشتی و غرفه های تهیه تنقلات و آب معدنی هستند. توجه داشته باشید که کالاهای غرفه ها رایگان نبوده و حتی درصدی از فروشگاه های داخل شهر گران تر هستند. همچنین توصیه می کنیم 15 دقیقه قبل از حرکت کشتی در اسکله باشید تا بتوانید صندلی مناسبی را در عرشه یا سالن داخلی پیدا کنید و از سفر دریایی تان لذت ببرید.

بخوانید: هزینه حمل و نقل در استانبول

بهترین زمان برای بازدید از استانبول

ماه‌های مارس تا می و سپس فاصله بین ماه‌های سپتامبر و نوامبر بهترین زمان برای سفر به ترکیه و بازدید از جزایر اطراف استانبول در نظر گرفته می‌شود. در این ماه‌ها آب‌وهوای استانبول دلپذیر بوده و جمعیت مسافران در شهر کم است، مهم‌تر از همه این‌که در این زمان‌ها هزینه رزرو هتل‌ها نرخ پایینی دارد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای سفر سعی کنید تور استانبول را در این زمان‌ها رزرو کنید. اگرچه استانبول در هر فصل و هر زمانی زیبا است و مناظر خاص خودش را دارد.

حرف آخر

یکی از بخش‌های جذاب سفر به استانبول برنامه یک‌روزه به اطراف شهر خصوصاً جزایر اطراف استانبول است. در این سفرهای یک‌روزه شما با طلوع خورشید سوار بر کشتی می‌شوید و بر روی اقیانوس به سمت جزایر سرسبز و بکر نزدیک شهر می‌روید. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، مردم محلی صمیمی، طبیعت سرسبز، سواحل شنی، تفریحات آبی و رستوران‌ها و کافه‌های محلی در جزایر نزدیک به استانبول شما را برای یک روز سرگرم خواهند کرد. حتی برخی از این جزایر به قدری فضای آرام و دلپذیری دارند که ممکن است از برگشتن منصرف شوید و چند رو را برای استراحت همان‌جا بمانید. حتی برخی از شهروندان ترکیه نیز ویلاهای شخصی‌شان را به این جزایر منتقل کرده‌اند تا تعطیلات خود را به دور از هیاهو و شلوغی استانبول بگذرانند. دسترسی به هر جزیره از اسکله‌های شهر به راحتی امکان‌پذیر است و در طول روز به راحتی می‌توانید از این جزیره‌های خیره‌کننده بازدید کنید.

سوالات متداول

چند جزیره در استانبول وجود دارد؟

کمی بیش از 10 جزیره در استانبول و نزدیک آن وجود دارد که می توانید در طول سفر از آنها دیدن کنید. جزایر پرنسس، جزیره بزرگ و جزیره اسپاون از بهترین آنها هستند.

کدام جزیره پرنسس بهترین است؟

Burgazada به دلیل تمام تجربیاتی که ارائه می‌دهد، بهترین جزایر پرنسس است. می‌توانید موزه Sait Faik Abasıyanık را بررسی کنید، معماری یونانی را کشف کنید یا به سادگی در زیبایی سرسبز این جزیره غول پیکر پرسه بزنید.

آیا می توانیم در جزیره پرنسس شنا کنیم؟

بله، شما می توانید در آب تمیز و زلال جزیره پرنسس شنا کنید. در اینجا سواحل زیادی وجود دارد که می توانید در آنها آب تنی کنید.

چگونه از تکسیم به جزیره پرنسس بروید؟

از میدان تقسیم می توانید با تراموا (T1) یا مترو (M2) به شهر قدیمی برسید. اینجا در کشتی، یک قایق پیدا می کنید که شما را به جزایر پرنس می برد.

نظرات کاربران