Saint Savior Church

10 تا از بهترین کلیساهای استانبول؛ خزانه‌های هنر و دین

در دل شهر استانبول، جایی که ارتباط بین شرق و غرب، تاریخ و هنر، گذر کرده و داستان‌های نهفته در گذشته را با خود حمل کرده، کلیساها به عنوان پرچمدارانی از زیبایی و تاریخ می‌اندازند. این ساختمان‌های مقدس، شاهکارهای معماری باستانی را با چنگال زمان نگه داشته‌اند و هر یک داستانی فراگیر از ایمان و هنر را با خود به همراه دارند. بیایید، در این سفر زمانی، از درون کلیساهای استانبول، غرق در جاذبه‌های مذهبی و تاریخی شویم و زمان را به عقب ببریم تا با شگفتی‌هایی از آثار هنری و ایمانی روبرو شویم.

بلیط هواپیما استانبول با سه کلیک خوبه!

ایاصوفیه (Hagia Sophia)

کلیساهای استانبول

ایاصوفیه نمایانگر تاریخ چندفرهنگی استانبول است. این بنا در قرن ششم ساخته شد و از شگفتی‌های معماری دوره بیزانس به حساب می‌آید. ایاصوفیه در ابتدا یک کلیسا بود و بعداً به مسجد تبدیل شد اما اکنون به عنوان موزه فعالیت دارد و یکی از جاذبه های تاریخی استانبول است. در زمان بیزانس این بنا یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان برای مسیحیان بیزانس، کاتولیک رومی و ارتدکس یونانی بود. این بنا در سایت میراث جهانی یونسکو به عنوان موزه و مسجد به ثبت رسیده است. 

کلیسای سنت ناجی (Chora Church)

کلیسای سنت نجات یا کلیسای چورا یک کلیسای ارتدکس یونانی بیزانسی در استانبول است. این بخشی از صومعه‌ای بوده که در خارج از دیوارهای شهر قسطنطنیه قرار داشت. این کلیسا نیز در دوره عثمانی تبدیل به موزه شد و بعداً در قرن بیستم به عنوان موزه فعالیت خود را ادامه داد. کلیسای سنت ناجی در بین کلیساهای استانبول به دلیل موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری قدیمی‌اش معروف بوده و مورد توجه مردم محلی و گردشگران است. 

بخوانید: موزه هنر ترکی-اسلامی استانبول

کلیسای ارتدوکس یونانی سنت جورج فنر (Patriarchal Church of St George)

کلیسای سنت جورج یک کلیسای جامع یونانی ارتدکس در استانبول و مقر ایلخانی کلیسای قسطنطنیه است. این کلیسا در منطقه فنر از محلات توریستی استانبول واقع شده و یکی از جاذبه های تاریخی استانبول برای بازدید گردشگران است.  

تور ارزان استانبول را همین حالا رزرو کنید.

کلیسای جامع سنت اسپیریت (Saint Spirit Cathedral)

Saint Spirit Cathedral

یکی دیگر از کلیساهای معروف استانبول، کلیسای جامع سنت اسپیریت در منطقه شیشلی است. این کلیسا یکی از کلیساهای اصلی کاتولیک رومی است که به سبک معماری باروک در سال 1846 ساخته شد و پس از ساخت تعدادی از پاپ‌های کاتولیک از آن بازدید کردند. 

کلیسای بلغاری سنت استفان (The Bulgarian St. Stephen Church)

کلیسای سنت استفان بلغاری یک کلیسای ارتدکس بلغاری در محله بالات استانبول است. این کلیسا را کلیسای آهنی بلغارستان نیز می‌نامند زیرا عناصر چدنی زیادی در طراحی این کلیسا استفاده شده است. کلیسای سنت استفان بلغاری یکی از کلیساهای استانبول است که متعلق به اقلیت بلغارستان در منطقه بوده و معماری سبک نئوگوتیک دارد.

کلیسای سنت آنتونی پادوآ (Saint Antoine Catholic Church)

کلیسای سنت آنتونی پادوآ بزرگ‌ترین کلیسای کاتولیک رومی از کلیساهای معروف استانبول است. ساختمان اصلی کلیسا در سال 1725 ساخته شد و ساختمان جدید در سال 1912 احداث گردید. کلیسای سنت آنتونی از شلوغ‌ترین و بزرگ‌ترین کلیساهای شهر استانبول است که معماری شاهکار سبک جدید گوتیک ونیزی دارد. اهمیت این کلیسا به دلیل این است که زیرا پاپ جان بیست و سوم به مدت ده سال در این کلیسا موعظه کرد و سپس به عنوان پاپ در واتیکان انتخاب شد.

کلیسای سنت تریادا (Hagia Triada Greek Orthodox Church)

کلیساهای استانبول

کلیسای ارتدوکس یونانی هاگیا تریادا در استانبول در سال 1880 ساخته شد و بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس یونانی در استانبول است. این کلیسا از جاذبه های تاریخی استانبول در منطقه بی‌اوغلو در میدان تکسیم است که به سبک نئوباروک ساخته شده و دارای یک گنبد بلند زیبا و دو گلدسته است. برای گردشگرانی که به دنبال بازدید از شگفتی‌های معماری هستند، این کلیسا ارزش دیدن دارد. 

سنت پیتر و سنت پل استانبول (The Church of St. Peter and St. Paul)

کلیسای سنت پیتر و سنت پل به اواخر قرن پانزدهم بازمی‌گردد. در دوره 1475 تا 1478، محمد فاتح این کلیسا را که ابتدا به نام سنت دومنیکو بوده واقع در منطقه بلیک‌خانه استانبول، به مسجد تبدیل کرد و سال ها بعد به کلیسا تبدیل شد.

برج ناقوس کلیسای سنت پیتر و سنت پل در گالاتا نیز به عنوان یک نماد معروف شهر استانبول شناخته می‌شود. این برج به همراه کلیسا، نقطه‌ای ارزشمند از تاریخ مذهبی استانبول را به تصویر می‌کشند. کلیسا در سال 1660 بر اثر حریق کاملاً ویران شد و طبق قوانین عثمانی، زمین به مالکیت دولت عثمانی درآمد.

کلیسای فعلی در سال‌های 1841 تا 1843 توسط معماران سوئیسی-ایتالیایی گاسپار و جوزپه فوساتی به شکل بازیلیکا ساخته شده است. این کلیسا حاوی چندین یادگار از جمله سنت رناتوس، سنت توماس، سنت دومینیک و اس اس پیتر و پل می‌باشد.

کلیسای جامع فنر یونان (Fener Greek Orthodox Patriarchy)

کلیساهای استانبول

قبل از تبدیل به کلیسای ارتدکس یونانی استانبول، این مکان یک صومعه برای راهبه‌ها بوده است. این کلیسا، همچون بسیاری از کلیساهای استانبول، کوچک است و تعداد زیادی از بازسازی‌ها و مرمت‌ها را پشت سر گذاشته است. داخل آن با تزیینات طلاکاری، موزاییک‌ها و مجسمه‌های مذهبی زیبا از تاریخ و هنر بیزانسی پر شده است.

کلیسای روح القدس (Cathedral of the Holy Spirit)

کلیسای جامع سنت اسپریت، ساخته شده توسط معمار مشهور Guiseppe Fossati در سال 1846، یک کلیسای فعال است که در یکی از شلوغ ترین میدان های شهر قرار دارد. این کلیسا در پشت دبیرستان مشهور نوتردام د سیون واقع شده و بازدیدکنندگان می‌توانند برای خدمات یا تماشای معماری و دکوراسیون زیبای آن به داخل آمده و لذت ببرند.

کلیسای جامع سنت اسپریت دومین کلیسای بزرگ در نوع خود است و با کلیسای سنت آنتونیو دی پاداوو، بزرگترین کلیسای کاتولیک رومی در استانبول، رقابت دارد. این کلیسا همچنین به عنوان یک مکان آرام و ساکت شناخته می‌شود. معماری آن به سبک باروک بوده و در طول سال‌ها توسط چندین پاپ بازدید شده است. مجسمه بزرگی از پاپ بندیکت پانزدهم در حیاط قرار دارد و دفتر نمایندگی رسمی واتیکان در استانبول نیز در خیابان قرار دارد.

با رزرو هتل های استانبول، سفرتان را بدون دغدغه شروع کنید.

حرف آخر

استانبول جمعیت مسیحی کمی دارد اما در گذشته مسیحیان زیادی در قسطنطنیه سکونت داشتند و به همین دلیل است که استانبول کلیساهای تاریخی زیادی دارد. استانبول شهری جهانی و با فرهنگی غنی است که تمدن‌های مختلف شرقی و غربی در آن زندگی کرده‌اند. کلیساهای استانبول از جاذبه‌های دیدنی شهر هستند که بر زیبایی و محبوبیت شهر برای گردشگران افزوده‌اند. 

سوالات متداول

کلیساها در استانبول چه زمانی باز و بسته می شوند؟

کلیساها از ساعت 08:00 صبح تا 05:00 بعد از ظهر باز هستند. با این حال، تعداد کمی از زمان بندی کلیسا در روزهای یکشنبه متفاوت است.

کلیساهای استانبول به چه سبک های معماری ساخته شده اند؟

کلیساهای استانبول به سبک‌های معماری باروک، احیای بیزانس، احیای گوتیک، نئو بیزانس، نئوکلاسیک و نئوگوتیک ساخته شده‌اند.

کلیساهای معروف مسیحی که اکنون به موزه استانبول تبدیل شده اند کدامند؟

کلیساهای معروفی مانند کلیسای چورا و ایاصوفیه اکنون به موزه ای در استانبول تبدیل شده اند.

کلیساهای زیبای قدیمی که در استانبول به مسجد تبدیل شده اند کدامند؟

کلیساهای زیبای قدیمی مانند کلیسای مسیح پانتوکراتور، کلیسای سنت جان باپتیست در لیپس و ایا ایرنه در استانبول به مسجد تبدیل شده اند.

نظرات کاربران