محله کائیت هانه استانبول؛جاذبه هایی که باید ببینید!

استانبول شهری سرزنده و پرانرژی است. با کوچه‌های باریک، خانه‌های رنگی، مکان‌های تاریخی، رستوران‌های متنوع و کافه‌های دنج و محله‌های باحال، باید هم این شهر همیشه در لیست گردشگران به خصوص برای ایرانی‌ها قرار گیرد. اگر به استانبول سفر کرده باشید، خوب می‌دانید که قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های آن چه لذتی دارد. ما نیز امروز می‌خواهیم دست شما را در دست بگیریم و به محله کائیت هانه استانبول ببریم. مکانی زیبا، تاریخی با جذابیت‌های خاص! 

تور استانبول سه کلیک را به راحتی و ارزان رزرو کنید!

سفری در گذشته‌ی محله کائیت هانه استانبول

سفری در گذشته‌ی محله کائیت هانه استانبول

محله کائیت هانه تاریخ پرفرازونشیبی را پشت سر گذاشته؛ در برخی دوران بسیار مورد توجه قرار گرفته و در دوران‌های بعد به کلی فراموش شده است. بگذارید ابتدا در مورد موقعیت جغرافیایی این مکان صحبت کنیم، چراکه از آب و هوا و کشاورزی پررونقی برخوردار بوده است. در واقع، محله کائیت هانه در نزدیکی دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی قرار داشته و همین موجب شده تا زمین‌های کشاورزی، باغ‌های سرسبز، آب و هوای مطبوع این منطقه توجه سلاطین را به خود جلب کند. به عبارتی محله کائیت در یک برهه از زمان، مکانی برای شکار و تفریح سلاطین بوده و عمارت‌های تابستانی زیادی را در خود جای داده است. 

اما این وضعیت تا قرن نوزدهم بیشتر دوام نداشت. چون در اواخر این قرن و اوایل قرن بیستم شورش‌های منطقه‌ای شروع شد و سرانجام‌ آن‌ها نیز نابود شدن کاخ و عمارت‌های تابستانی و حتی کل محله کائیت بود. بله، جالب است بدانید که برای بیش از 100 سال کسی در این منطقه زندگی نمی‌کرد.

بعد از این زمان و در همان اوایل قرن بیستم، انقلاب صنعتی ترکیه رخ داد و تحولاتی نیز در این محله صورت گرفت. در طول زمان، کارخانه‌های زیادی در محله کائیت هانه استانبول ایجاد شد و بیشتر به تولید کاغذ و غلات می‌پرداختند. اصلا دلیل نامگذاری این محله نیز همین کارخانه کاغذ بود، چون کائیت هانه در ترکی به معنای خانه کاغذ است و از آن زمان به بعد بر روی این منطقه گذاشته شد. با پیدایش این کارخانه و مراکز صنعتی، کم‌کم افراد به این محله سرازیر شدند و رونق قبلی خود را بدست آورد.   

از امروز این محله بخواهید بدانید، کائیت هانه تبدیل به یکی از معروف‌ترین و بهترین محله‌های استانبول شده که خیلی‌ها برای سرمایه‌گذاری، سکونت و تجارت آن را انتخاب می‌کنند.  

جاذبه‌های محله کائیت هانه استانبول

جاذبه‌های محله کائیت هانه استانبول

انتظار دیدنی جاذبه‌های خیلی خفن استانبول در این محله را نداشته باشید. کائیت هانه بیشتر از اینکه یک منطقه سرگرمی و تفریحی باشد، مکانی مسکونی و تجاری است که آن هم به لطف همسایگی با محله شیشلی بوده و هست. در اینجا تا دلتان بخواهد برج‌های مسکونی و ساختمان‌های تجاری خواهید دید. با این حال، چند مورد از جاذبه‌های شناخته شده‌ی کائیت هانه عبارت است ‌از:

موزه کائیت هانه (Kağıthane City Museum)

این موزه در گذشته مدرسه‌ای به نام سیبیان بوده و بعد از جنگ جهانی دوم نیز تا زمان زیادی تحت اشغال بوده است. بعد از گذشت سال‌ها ساختمان این موزه که تا حدی تخریب شده بود، مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و امروزه نیز به عنوان موزه کائیت هانه شناخته می‌شود. اما در این موزه شما شاهد سرگذشت زندگی افراد سرشناس خواهید بود. بنابراین اگر به تاریخ علاقه‌مندید و دوست دارید تا بیشتر درباره افراد معروف بدانید، این موزه بهترین مکان خواهد بود. 

مسجد سعدآباد (Sadabad Mosque)

مسجد سعدآباد (Sadabad Mosque)

اگر به دیدن این مسجد بروید، شگفت‌زده خواهید شد، چون تقریبا هیچ شباهتی به آنچه که تصور می‌کنید ندارد. در سال 1863 سلطان عبدالعزیز دستور داد تا مسجدی در این منطقه ساخته شود اما با معماری غربی! در نگاه اول اگر مناره را در نظر نگیرید، خیلی شبیه به کلیسا است. از تاریخ این مسجد هم بخواهیم برای شما بگوییم در طول جنگ جهانی دوم تمامی قسمت‌های گنبد، مناره و فضای داخلی ساختمان دچار تخریب شد و حتی تزئینات قدیمی و ارزشمند آن به غارت رفت. با این حال، در سال 1998 شهردار منطقه دوباره آن را مورد بازسازی قرار داد و امروز به یکی از جاهای دیدنی این منطقه تبدیل شده است. 

مرکز خرید اکسیس (AXIS)

مرکز خرید اکسیس واقع در محله کادیت هانه استانبول واقع شده و خیلی بیشتر از یک مکان برای خرید کردن است. اگر قصد رفتن به اکسیس را دارید، توصیه ما این است که یک نصفه روز را به آن اختصاص دهید. علاوه بر فروشگاه‌های متنوع، مراکز تفریحی، رستوران، فضای بازی، مراکز ورزشی، مرکز تفریحی برای کودکان، کلیه امکانات رفاهی و در نهایت رستوران‌های و کافه‌های زیادی در این مرکز خرید وجود دارد که می‌توانید از گشتن در آن لذت ببرید. 

محله کادیت هانه استانبول کجاست؟

محله کائیت هانه در سمت اروپایی استانبول است. این محله از شمال به ساریر، از شمال شرقی به بشیکتاش، از شرق و جنوب به شیشلی، از جنوب غربی با بی اوغلو و از غرب با ایوبسلطان احاطه شده است. این منطقه همچنین یک ساحل کوتاه به شاخ طلایی در انتهای جریان کائیت هانه دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که کائیت هانه یک روستای کوچک و سرسبز از حوالی منطقه شیشلی بود و بعد از تجزیه‌ی شیشلی به مکانی مستقل تبدیل شد. امروزه نیز تبدیل به یکی از مناطق محبوب شهر شده است. 

چطوری به محله کائیت استانبول برویم؟

چطوری به محله کائیت استانبول برویم؟

خوشبختانه دسترسی و حمل و نقل به این منطقه با وجود دو اتوبان E5 و TEM راحت است. اما اگر در حوالی میدان تکسیم قرار دارید دو راه پیش روی شما خواهد بود.

با تاکسی: ساده‌ترین راه برای رفتن به محله کائیت هانه، گرفتن یک تاکسی و طی کردن یک مسیر 8 کیلومتری است که شما را در طول 15 دقیقه به این منطقه می‌رساند.

با مترو: در ایستگاه متروی میدان تکسیم سوار خط T46 شوید و در نهایت در ایستگاه Vatan Caddesi پیاده شوید. سپس با کمی پیاده‌روی به این محله می‌رسید. 

در نهایت

محله کائیت هانه استانبول از مناطق قدیمی این شهر است که تاریخ جالب و پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته، منطقه‌ای که زمانی روستایی خوش آب و هوا بوده و امروزه به یکی از مکان‌های اصلی برای تجارت و زندگی تبدیل شده است. شاید جاذبه‌های زیادی در این محله وجود نداشته باشد، اما ارزش قدم زدن در زیبایی و شگفتی‌های بی‌نظیرش را دارد. 

سوالات متداول

کائیت هانه به کدام منطقه استانبول نزدیک است؟

کاگیتانه از شمال با منطقه آیازاغه شیشلی، از جنوب و جنوب شرقی شیشلی، از شمال شرقی با بشیکتاش، از جنوب غربی با بی اوغلو و از غرب و شمال غرب با ایوپ همسایه است.

محله کائیت هانه چند ناحیه دارد؟

در مجموع 7 ناحیه در کاگیتانه وجود دارد که عبارت‌اند از نواحی چاغلایان، چلیک تپه، گل تپه، گورسل، حمیدیه، سیرانتپه و شیرین تپه.

اهمیت موقعیت مکانی کائیت هانه چگونه است؟

محله کائیت هانه در سمت اروپایی، در غرب بسفر، یکی از مهمترین آبراه‌های جهان قرار دارد که دریای سیاه را به دریای مرمره متصل و قاره‌های آسیا و اروپا را از هم جدا می‌کند.

نظرات کاربران