موزه اسباب بازی استانبول

موزه اسباب بازی استانبول توسط شاعر / نویسنده Sunay Akın در 23 آوریل 2005 تاسیس شد. موزه­ای که محبوب ­ترین نمونه­ های تاریخ اسباب بازی را در خود جای داده است. این موزه از 1700 تا به امروز در یک عمارت تاریخی قرار دارد.

موزه اسباب بازی استانبول در محله کادیکوی

موزه اسباب بازی استانبول با اسباب بازی­هایی که توسط Sunay Akın در طی 20 سال توسط حراج­ها و مغازه­های عتیقه فروشی متعلق به بیش از 40 کشور خریداری شده بود، تأسیس شد. این موزه با روش­های یادگیری سرگرم‌کننده و جذاب، تاریخ جهان را به بازدیدکنندگان ارائه می­دهد. به عنوان مثال تلاش برای رسیدن به کره ماه باید به قسمت اسباب بازی­های فضایی مراجعه شود و جهت رسیدن به اسباب بازی­های انقلاب صنعتی می‌بایست به قسمت اسباب­ بازی­های قطار مراجعه نمایید.

همه اطلاعات لازم درباره هر یک از موضوع­ها به راحتی با زبان اسباب بازی­ها برای بازدیدکنندگان توصیف می­شود. شایان ذکر است که دکوراسیون موزه توسط هنرمند طراحی صحنه، «آیهان دوغان» طراحی شد. در واقع باید توجه داشت که موزه نام برده توسط یک شاعر تاسیس و توسط یک هنرمند طراحی صحنه طراحی شد و از همین نظر اولین موزه در جهان محسوب می­شود.

عروسک های خاص درموزه اسباب بازی استانبول

ویژگی‌های موزه اسباب بازی استانبول

از مهم‌ترین ویژگی­های موزه اسباب بازی استانبول مناسب بودن آن برای خانواده­ ها و همه اعضای آن است. یعنی به عبارت دیگر، این موزه مکانی است که سه نسل با تفاوت سنی زیاد می­توانند اوقات خوبی را با هم در آن سپری کنند و لحظات ناب و خاطرات جدید را تجربه نمایند. پدربزرگ­ها، مادربزرگ­ها، پدرها، مادرها و کودکان می­توانند بهترین لحظات را برای خود ایجاد کنند.

افراد بزرگ­سال با دید این اسباب­ بازی­ها مجدداً دوران کودکی خود را با چشم ببینند و همه خاطرات آن دوران زنده شوند. معمولاً در راهرو­های موزه بسیاری از فراد بزرگ سال جمله معروف “من آن را داشتم” را به زبان می­آورند که نشان دهنده زنده شدن خاطرات کودکی برای آن­ها است.

اسباب بازیها در موزه اسباب بازی استانبول

خلاء و کمبود اساسی موجود در مورد موزه‌های ترکیه در رابطه با اسباب‌بازی­های تاریخی و قدیمی توسط موزه اسباب‌بازی استانبول رفع شد؛ به طوری که این موزه معروف در میان موزه­هایی با موضوع مشابه در جهان جایگاه مهمی پیدا کرده است.

در نوامبر 2012 نشست TOYCO استانبول (اتحادیه موزه­های اسباب بازی و کودکان اروپا) برای اولین بار توسط موزه اسباب بازی استانبول در ترکیه برگزار شد.

شایان ذکر است که موزه اسباب بازی استانبول در تأسیس موزه­های کودکان و اسباب بازی­ها در جهان پیشگام بوده و استانبول را به “پایتخت موزه های اسباب بازی” تبدیل کرده است.

تصویری از اشیاء موزه اسباب بازی استانبول

موزه اسباب بازی استانبول الگویی برای سایر موزه­ هایی مرتبط با موضوع اسباب بازی است. در سال 2011 موزه اسباب بازی آنتالیا (متعلق به شهرداری کلان شهر آنتالیا است) و در 2013 موزه بازی و اسباب بازی Gaziantep متعلق به شهرداری کلان شهر Gaziantep، با مشاوره و تدبیر Sunay Akın بنیانگذار موزه اسباب بازی استانبول درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کردند.

موزه پرا استانبول

موزه پرا از موزه های نسبتا جدید مثل موزه اسباب بازی در استانبول

پس از موزه اسباب بازی، ترکیبی جذاب از آثار تاریخی، هنرهای سنتی، نقاشی­ های مهم و هنرهای مدرن را می‌توان در موزه پرا واقع در استانبول یافت.

این مکان یک موزه خصوصی در یک ساختمان باشکوه قرن نوزدهم که زمانی هتل تاریخی «بریستول» بود، توسط معمار  آشیل مانوسوس (با توجه به مطالب نوشته شده در ورودی ویکی موزه پرا) طراحی شده است. این موزه توسط «بنیاد سونا» و «آنان کراچ» تاسیس شد که موسسه تحقیقاتی استانبول را نیز اداره می‌کند.

ساختمان موزه پرا

چه چیزی متفاوت از موزه اسباب بازی استانبول در موزه پرا وجود دارد؟

سه نمایشگاه دائمی در موزه Pera استانبول وجود دارد که عبارت اند از:

1) نقاشی­های مستشرق: آثار مهم هنرمندان اروپایی که از فرهنگ عثمانی الهام گرفته­ اند.

2) وزن و اندازه گیری آناتولی: این بخش خارق­العاده شامل هزاران قطعه ابزار اندازه‌گیری متعلق به آناتولی مرکزی است.

3) کاشی و سرامیک Kutahya: فرصتی برای دیدن شاهکارها و بهترین نمونه ­های کاردستی از شهر Kütahya است.این شهر مشهور دارای هنرمندان با استعداد کاشی و سرامیک بوده و حتی یک قسمت اختصاصی قهوه ترک نیز در آن وجود دارد.

اشیاء موجود در موزه پرا استانبول

در سه طبقه بالای این ساختمان، نمایشگاه ­های موقت وجود دارند. مشهورترین نمایشگاه های موزه پرا تا به امروز شامل نمایشگاه موزه «پرا گویا» در سال 2012، نمایشگاه «موزه پرا اندی وارهول» در سال 2014 و دیگر هنرمندان مهم از جمله «رامبراند»، «جوآن میرو»، «پابلو پیکاسو»، «فرناندو بوترو»، «فریدا کالو» و «دیگو ریورا» بوده است. برای دید سایر نمایشگاه­ های متعلق به هنرمندان و نام­ های معروف می­توانید به موزه ساکیپ سابانچی سر بزنید.

آنچه در موزه پرا است را از دست ندهید

مشهورترین نقاشی در تاریخ هنر ترکیه “مربی لاک پشت” اثر «عثمان حمدی بیگ» است. این شاهکاری گرانترین اثر هنری فروخته شده تا به امروز در نظر گرفته می­شود. شایان ذکر است که این اثر آخرین بار در سال 2004 به قیمت 3.5 میلیون دلار خریداری شد. این نقاشی خارق­العاده یک درویش صوفی و همچنین سخت بودن تغییر را به تصویر کشیده است. البته شما می­توانید این اثر را قبل از ورود به موزه نیز بررسی کنید، زیرا در قسمت موسسه فرهنگی موزه پرا درGoogle  وجود دارد.

چه چیز­های دیگری در این موزه وجود دارند؟که در موزه اسباب بازی استانبولب نیست؟

موزه پرا با محیطی متفاوت از موزه اسباب بازی استانبول

اگر به استراحت نیاز دارید، کافه موزه یک محیط آرام و دلنشین را برا لذت بردن از کیک و نوشیدنی برای بازدید‌کننده‌ها فراهم می­کند. همچنین گاهی وقت­ها در این مکان، رویدادهای موسیقی و میزگردهای مختلفی برگزار می­شود.

چگونه می توانیم به موزه پرا برویم؟

ناقشی های موزه پرا

از خیابان Istiklal Caddesi جنب میدان Taksim  پیاده ­روی کنید. نزدیک به انتهای خیابان، به سمت پایین یعنی به سمت Asmali Mescit Caddesi بپیچید. اگر این جاده را ادامه دهید، به یک دوراهی خواهید رسید، از هتل معروف Pera Palas Istanbul عبور کنید و به سمت راست بپیچید. این جاده را ادامه دهید ؛ موزه Pera را در سمت راست خواهید دید.

دیوارهای داخلی موزه اسباب بازی استانبول

شما می‌توانید با مراجعه به موزه موزه اسباب بازی استانبول و همچنین موزه پرا واقع در استانبول، از آثار خارق­ العاده بازدید کنید و لحظات نابی و تکرار­نشدنی را تجربه کنید. اگر تا کنون از این دو موزه زیبا بازدید نکرده اید میتونید با تهیه بلیط هواپیما استانبول به این شهر کشور سفر کنید. از موزه ها بازدید کنید و تجربیاتتونو با ما به اشتراک بزارید.

بخشی از اشیاء دکوری موزه اسباب بازی استانبول

منبع : wikipedia

نظرات کاربران