Galatasaray Historical Bath

لمس آرامش در حمام های تاریخی استانبول

سال ها قبل در زمان امپراطوری عثمانی، برای هر مسجد یک حمام نیز ساخته شد؛ حمام‌هایی که هنوز برای مردم محلی و به خصوص گردشگران کاربردی و جذاب هستند. حمام های تاریخی استانبول نزدیک‌ترین تجربه به فرهنگ عثمانی هستند که همچنان به همان شکل قدیمی انجام می‌شوند. در حمام‌های قدیمی ترکیه، تجربه‌ای متفاوت از حمام آب گرم و آئین مخصوص حمام که با کیسه‌کشی انجام می‌شود را از نزدیک در فضایی آرامش‌بخش، سنتی و همراه با درمان‌های سنتی لمس خواهید کرد. اگر آماده رزرو تور استانبول هستید، از همین الان نزدیک‌ترین حمام سنتی به هتل محل اقامت‌تان را پیدا کنید تا در طول سفر حتماً یک روز را به این تجربه خاص اختصاص دهید. 

رزرو تور استانبول با سه کلیک خوبه!

معروف‌ترین حمام های تاریخی استانبول

حمام ترکی خرم سلطان

حمام های تاریخی استانبول

این حمام توسط معمار سینان برای خرم سلطان، همسر سلطان سلیمان ساخته شده است و قدمت آن به قرن شانزدهم بازمی‌گردد. این حمام از جاهای دیدنی استانبول است که بین مسجد آبی و ایاصوفیه قرار دارد. اگر می‌خواهید که یک روز شبیه به خرم سلطان و یا سلطان سلیمان باشید خدمات ماساژ با فوم را امتحان کنید. بی‌شک این یکی از بهترین تجربه‌های اصیل حمام استانبول برایتان خواهد بود. 

حمام تاریخی گالاتاسرای

یکی از بهترین حمام های استانبول، حمام گالاتاسرای در منطقه بی‌اوغلو است که در سال 1481 توسط سلطان بایزید دوم ساخته شد. حمام گالاتاسرای تنها حمام سنتی ترکی زیرنظر وزارت گردشگری است که معماری حمام‌ها و حس راحتی و آرامش را به خوبی نشان می‌دهد. 

حمام ترکی کیلیچ علی پاشا 

حمام کیلیچ علی پاشا از حمام های تاریخی استانبول است که بین سال‌های 1578 تا 1583 توسط معمار سینان ساخته شد. ویژگی منحصربه‌فرد این حمام، پنجره‌های گرد کوچک روی گنبدهای آن است که سبب تابش نور خورشید به درون حمام می‌شود. این حمام برای بانوان از ساعت 08:00 تا 16:00 و برای آقایان از ساعت 16:30 تا 23:00 باز است. همچنین رویدادهایی برای مناسبت‌های خاص مانند حمام عروس، حمام داماد و جشن سنتی چهل حمام در آن برگزار می‌شود.

حمام سلیمانیه از حمام های تاریخی استانبول

Sulaymaniyah Bath is one of the historic baths in Istanbul

یکی دیگر از جاهای دیدنی استانبول حمام تاریخی سلیمانیه است که در سال 1557 توسط معمار سینان ساخته شد. این حمام 500 ساله داستان‌های تاریخی بسیاری همراه خود دارد، به طوری‌که در اینجا احساس خواهید کرد در حال حمام کردن در یک تونل زمان هستید. بازدید از حمام برای مردان مجرد هر روز صبح از ساعت 07:00 الی 09:00 به جز یکشنبه ها امکان پذیر است و همه روزه از ساعت 10:00 تا 22:00 پذیرای خانواده‌ها و زوج‌ها هستند.

حمام سینیلی

حمام سینیلی از حمام های تاریخی استانبول است که در سال 1640 توسط کوسم سلطان احداث گردید. اما امروزه از کاشی‌های مجلل بر روی دیوارها و حوض‌های زیبای آن چیزی به جای نمانده است. اما با همه این‌ها حمام سینیلی یک حمام سنتی ترکی منحصربه‌فرد است زیرا گنبدهای مرتفع آن سبب گردش گرما می‌شود و تنفس را برای بازدیدکنندگان راحت‌تر می‌کند. این مکان یکی از بهترین حمام‌های سنتی ترکی استانبول است.

حمام گدیک پاشا

یکی دیگر از بهترین حمام های استانبول، حمام گدیک پاشا در نزدیکی بازار بزرگ است. این حمام در سال 1475 توسط معمار مشهور هایرتین برای گدیک احمدپاشا ساخته شد. این حمام علاوه بر بخش سنتی حمام دارای استخر و سونا نیز است. همچنین حمام گدیک پاشا یک “حمام دو نفره” بوده که به اصطلاح دارای بخش‌های جداگانه برای مردان و زنان است.

حمام چمبرلی‌تاش

حمام های تاریخی استانبول

کتیبه‌های عثمانی به جای مانده در حمام نشان می‌دهند که این حمام ترکی در سال 1584 توسط معمار سینان برای نوربانو سلطان ساخته شده است. معماری این حمام به‌گونه‌ای است که زنان و مردان از ورودی یکسانی استفاده می‌کنند اما در قسمت‌های جداگانه حمام می‌کنند. معمار سینان این حمام را با سبکی متفاوت از سازه‌های سنتی طراحی کرد که سبب شد این حمام در جای دیگری از تاریخ قرار گیرد. طراحی اصلی این حمام که در مجموع 38 حوض دارد، نشان‌دهنده لذت در اوج سادگی است.

حمام آقا

حمام تاریخی آقا توسط سلطان محمد فاتح به عنوان حمام خصوصی سلطان و پسرانش ساخته شده است. در آن زمان منطقه بی‌اوغلو محل سکونت نبود و پادشاهان برای شکار به این منطقه می‌آمدند. محمد فاتح این ساختمان را به عنوان شکارگاه در سال 1454 ساخت. حمام آقا یکی از بهترین حمام ‌های تاریخی استانبول با فضایی سلطان‌پسند است. 

حمام چاگال اوغلو یکی از بهترین حمام های استانبول

این حمام از جاهای دیدنی استانبول است که در فهرست “1000 مکان برای دیدن قبل از مرگ” نیویورک تایمز گنجانده شده است. چاگال اوغلو آخرین حمام بزرگی است که در دوره عثمانی و توسط سلطان محمود اول ساخته شد. صدای ریختن آب در استخر مرکزی حمام، آرامش ملایم و عرفانی را برای افراد حاضر در حمام فراهم می‌کند. این بنای 300 ساله مدت طولانی برای تامین بودجه کتابخانه کولیه فعالیت می‌کرده اما امروز یکی از معروف‌ترین حمام‌های سنتی ترکی است. 

حمام مهری‌ماه سلطان

Mehrimah Sultan bath

حمام تاریخی مهری‌ماه سلطان، بخشی از مجموعه عثمانی است که توسط معمار سینان بین سال‌های 1562 تا 1565 برای مهری‌ماه دختر سلطان سلیمان باشکوه و حرم سلطان ساخته شد. ساختار معماری این حمام نیز به صورت حمام دوتایی (حمام‌های جداگانه خانم‌ها و آقایان) است و برخی از مراسم خاص مانند حمام عروس و حمام داماد در آن برگزار می‌گردد. حمام مهری‌ماه سلطان به دلیل ساختار معماری خود یک حمام ترکی محبوب و قابل توجه در استانبول است.

حمام عجم اوغلو

حمام عجم اوغلو، یکی از بهترین حمام های ترکی استانبول، در خیابان سه‌زاده‌باشی، در محدوده منطقه بالاباناغا است. این بنا که به عنوان یکی از حمام‌های پادگان جانیچر نیز شناخته می‌شود، تنها نمونه باقی مانده در نوع خود است. اسناد تاریخی نشان از آن دارد که این حمام در دوران سلطان سلیم اعظم مورد مرمت اساسی قرار گرفته است. پس از بسته شدن پادگان جانیچر این حمام، به یک حمام عمومی تبدیل شد و در حال حاضر بخشی از هتلی است که در اطراف آن ساخته شده است.

حمام گالی

حمام گالی از حمام های تاریخی استانبول در خیابان کادیرگا لیمان است. این حمام توسط وزیر یحیی پاشا، فرماندار مصر در سال 1734 ساخته شده است. اگرچه حمام کادیرگا از زمان بایزید دوم برخی از ویژگی‌های مهم معماری خود را با تعمیرات فراوان از دست داده اما هنوز هم می‌توان آن را در زمره زیباترین و تمیزترین حمام‌های استانبول به حساب آورد. خانم‌ها می‌توانند از ساعت 8:30 تا 21:00 و آقایان از ساعت 07:00 تا 22:00 هر روز در مناطق جداگانه از حمام بازدید کنند.

در آخر

با بهترین حمام های استانبول که همگی از زمان امپراطوری عثمانی به یادگار مانده‌اند و قدمتی چندین ساله دارند، آشنا شدید. تجربه حمام سنتی ترکی در این حمام‌های تاریخی گذشته از آرامش و نرم شدن بدن، لمس گوشه‌ای از تاریخ است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در سفر، حتی برای استراحت هم شده یکی از این حمام‌ها را انتخاب نموده و سری به آن بزنید. 

همین حالا قیمت بلیط هواپیما استانبول را چک کنید!

نظرات کاربران