Studying in Dominica

بررسی جامع و کامل تحصیل در دومینیکا به‌همراه مقاطع، رشته‌ها و هزینه‌ها

افرادی که مشتاق گذراندن دوره تحصیلات عالی در خارج از کشور هستند، ممکن است دومینیکا را ترجیح دهند. چرا که تحصیل در دومینیکا یک فرصت هیجان‌انگیز و پرمزایا را برای آن‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر آن، این کشور جزیره‌ای که در آنتیل کوچک دریای کارائیب واقع شده، چشم‌اندازهایی تماشایی را ارائه می‌دهد. این کشور، ابتدا توسط اسپانیایی‌ها، سپس فرانسوی‌ها و بعد انگلیسی‌ها مستعمره شد؛ بنابراین تنوع فرهنگ در آن مشهود است. همراه ما باشید تا شما را با دیگر مزایای تحصیل در این کشور آشنا ‌کنیم.

برای دریافت پاسپورت دومینیکا هم کافی است همین حالا روی لینک کلیک کنید!

چرا تحصیل در دومینیکا؟

Studying in Dominica

وجود امکانات رفاهی از جمله صبحانه، ناهار، میان‌وعده، شام و کافه‌تریا به‌محض شرکت در دانشگاه

کیفیت زندگی بالاتر

وجود آزمایش‌گاه‌های مجهز به تجهیزات پیش‌رفته، سخت‌افزار، نرم‌افزار و سایل کمک‌آموزشی

امکان انجام کارهای تحقیقاتی در حین تحصیل با حمایت و پشتیبانی دانش‌گاه

وجود باشگاه‌های مختلف در زمینه نجوم، شبکه، فیلم، فرهنگ و نوآوری و امکان تعامل و ارتباط‌گیری دانشجویان با هم

هزینه تحصیل ارزان‌تر نسبت به کشورهای دیگر

بین‌المللی بودن مدرک دانش‌گاه‌های دومینیکا

امکان بازدید از جاذبه‌ها و استراحت‌گاه‌های توریستی، در روزهای فراغت از تحصیل

برگزاری کلاس‌ها به‌صورت آنلاین یا با حضور در دانش‌گاه

آشنایی و تعامل با مردم محلی

دانش‌گاه‌های دولتی و خصوصی دومینیکا

دولتیخصوصی
Dominica State CollegeSt Joseph University
The University of the West IndiesAll Saints University School of Medicine
International University for Graduate Studies
New World University
Ballsbridge University

مقطع کارشناسی 

Studying in Dominica

تحصیل در رشته‌های مقطع کارشناسی دانش‌گاه‌های دولتی دومینیکا که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، محدود است. در واقع، اغلب رشته‌های این مقطع که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، در دانش‌گاه‌های خصوصی ارائه می‌شود. علاوه بر آن، برخی دیگر از دانش‌گاه‌های دولتی نیز، مقطع کارشناسی را به زبان فرانسه و اسپانیایی ارائه می‌کنند. نکته حائزاهمیت آن است که کشور دومینیکا به دانشجویان متقاضی تحصیل در دومینیکا در مقطع لیسانس اجازه نمی‌دهد که زبان اسپانیایی را در دانشگاه های دولتی این کشور و با هزینه کم یاد بگریند؛ در واقع، متقاضی باید از همان ابتدا با تسلط بر زبان اسپانیایی و ارائه مدارک دال بر داشتن دانش زبانی کافی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دومینیکا اقدام نماید.

شما برای ورود به این مقطع، چه در دانش‌گاه‌های خصوصی و چه دولتی، باید مدرک زبان اسپانیایی در سطح B2  و یا مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ را داشته باشید. در صورتی که بخواهید در کنار درس خواندن، کاری برای خود دست و پا کنید، دولت به شما اجازه 10 ساعت کار پاره‌وقت در هفته را خواهد داد.

برای آشنایی با هزینه‌های زندگی در دومینیکا هم مقاله هزینه زندگی در دومینیکا در سال 2023؛ ارزان‌تر از اروپا و آمریکا را حتما مطالعه کنید

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی ارائه می‌شود. شما برای ورود به مقطع فوق‌لیسانس باید مدرک آیلتس 6.5 را در کشور خود اخذ نمایید. هم‌چنین، فقط باید در گرایش مربوط به رشته لیسانس خود ادامه تحصیل دهید؛ در واقع تغییر رشته تنها در رشته‌هایی مانند MBA میسر است. در صورتی هم که بخواهید در کنار درس خواندن، شاغل شوید تا هزینه‌های زندگی خود را تامین کنید، دولت حدود 20 ساعت در هفته اجازه کار را به شما خواهد داد.

مقطع دکتری

Studying in Dominica

اولین نکته حائزاهمیتی که باید درباره مقطع دکتری بدانید آن است که تعداد دانش‌گاه‌هایی که این مقطع را ارائه می‌دهند، محدود است. بنابراین بیش‌تر افرادی که خواهان ادامه‌تحصیل در این مقطع هستند، به‌دنبال دریافت بورسیه‌های تحصیلی و حقوقی می‌روند. اما به‌طور کلی، آموزش دیدن در مقطع دکتری در دومینیکا، بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد و نیازمند مسلط بودن به زبان انگلیسی خواهد بود. شما برای اخذ پذیرش در این مقطع، نیازمند موافقت استاد راهنما برای پذیرش هستید.

MBA یا مدیریت کسب و کار در دومینیکا

دومینیکا یک مقصد گردشگری شناخته‌شده، دوست‌داشتنی و یک مرکز تجاری قوی به‌شمار می‌رود. این کشور، با آب و هوای گرمسیری و مردم مهمان‌نواز خود، تمامی گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند. هم‌چنین در زمینه صادرات شکر، قهوه و تنباکو نیز فعالیت می‌کند. علاوه بر این‌ها، استخراج طلا و نقره نیز به رشد اقتصادی آن کمک کرده است؛ بنابراین، دومینیکا کشوری عالی برای آموزش و تحصیل در زمینه تجارت و کسب ‌و کار به‌ کار می‌رود.

مزایای پاسپورت دومینیکا در قیاس با ترکیه، کانادا و اروپا

تحصیل در رشته پزشکی و دندان‌پزشکی در دومینیکا

Studying in the field of medicine

یکی از علت‌هایی که افراد برای درس خواندن در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به دومینیکا مهاجرت می‌کنند، پایین‌بودن هزینه تحصیل نسبت به سایر کشورهاست. از همین رو، عده زیادی برای درس خواندن در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی درخواست می‌دهند. پیشنیاز درس خواندن در این رشته، یادگیری زبان انگلیسی، اخد نمره 6 آیلتس و یادگیری زبان اسپانیایی با مدرک موردنیاز  B2خواهد بود. در سه سال اول فراگیری رشته پزشکی نیز، شما دروس تئوری و آناتومی را می گذرانید و در سال‌های بعد فعالیت‌های عملی را آغاز خواهید کرد. راستی، علی‌رغم بین‌المللی بودن مدارک تحصیلی دومینیکا، مدرک شما موردتایید وزارت بهداشت و درمان کشور ایران نخواهد بود.

مدت‌زمان تحصیل در دوره‌های کارشناسی، ارشد و دکتری

این مدت‌زمان، بسته به سطح تحصیلاتی که به‌دنبال آن هستید متفاوت است. اما به‌طور کلی، مدت‌زمان اخذ مدرک کارشناسی چهارساله، کارشناسی ارشد دوساله و دکتری نیز چهارساله خواهد بود. بنابراین مدت‌زمان تحصیل در دومینیکا، کاملا مشابه ایران است؛ با این تفاوت که مزایای آن بهتر و بیش‌تر است.

هزینه تحصیل در دومینیکا

Cost of studying in Dominica

به‌طور کلی هزینه تحصیل در دومینیکا به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما هزینه یک دانشگاه دولتی به‌نسبت یک دانشگاه غیردولتی، به‌طور قابل‌توجهی کم‌تر است؛ این روال، دقیقا شبیه روال ایران است. هزینه دانشگاه‌های غیردولتی نیز، بسته به این‌که کلاس آنلاین ارائه بدهند یا فیزیکی و بسته به این‌که همراه با آموزش، خواب‌گاه به شما تعلق گیرد یا نگیرد، متغیر است. در ادامه نیز، به ارائه جدولی درباره هزینه‌های تفکیکی هر رشته می‌پردازیم.

هزینه یک ترم درس خواندن در رشته‌های مهندسیهزینه یک ترم درس خواندن در رشته‌های علوم پایههزینه یک ترم درس خواندن در رشته‌های علوم پزشکی
4800 دلار3800 دلار5100 دلار

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در دومینیکا

پاسپورت معتبر فرد متقاضی تحصیل

نامه پذیرش از یکی از دانش‌گاه‌های دومینیکا

دو عکس گذرنامه‌ای جدید

گواهی عدم سوپیشینه

ارائه گواهی پزشکی و آزمایش خون

شناسنامه

مدارک مقطع قبلی ترجمه‌شده همراه با ریزنمرات

گواهی تمکن مالی شخص متقاضی

پول موردنیاز برای اخذ ویزا

در آخر

در طول این مقاله به بررسی مزایای تحصیل در دومینیکا، دانش‌گاه‌های دولتی و خصوصی این کشور، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، رشته MBA، پزشکی و دندان‌پزشکی پرداختیم. در ادامه نیز، شما را با هزینه کلی و تفکیکی درس خواندن و مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آشنا کردیم. ما به تمامی سوالات شما در این مقاله به‌طور جامع و کامل پاسخ دادیم؛ امیدواریم که تمامی سوالات ذهنی شما برطرف شده باشد. برای آشنایی بیشتر با این کشور لینک روبه‌رو را هم از دست ندهید: نکاتی که قبل از سفر به دومینیکا باید بدانید!

نظرات کاربران