راه های مهاجرت به دومینیکا

راه های مهاجرت به دومینیکا؛ در پی جادوی کارائیب

هرچند در سال‌های اخیر درخواست دریافت پاسپورت و اقامت سایر کشورها در بین ایرانیان افزایش چشمگیری داشته، اما روند دریافت پاسپورت و شرایطی که کشورها برای اعطای شهروندی خود در نظر می‌گیرند، گاهی بسیار پیچیده و پردردسر است و امکان دارد سال‍ها به طول بیانجامد. یکی از کشورهایی که اخیرا بسیار محبوب شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده، کشور مشترک‌المنافع دومینیکا است. این کشور برای رونق اقتصادی‌اش به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی است و به همین جهت شرایط اعطای شهروندی‌اش به نسبت سایر کشورها بسیار ساده است. با ما و راه های مهاجرت به دومینیکا همراه باشید.

اگر قصد دریافت پاسپورت دومینیکا را هم دارید، با کارشناسان ما در سه کلیک تماس بگیرید و مابقی کارها را به تیم متخصص ما بسپارید.

دومینیکا کجاست؟

دومینیکا، با نام رسمی کشور مشترک‌المنافع دومینیکا، جزیره‌ای است گرمسیر در شرق دریای کارائیب که طول آن به 47 کیلومتر و عرضش در بیشترین حالت به 26 کیلومتر می‌رسد. پایتخت و یکی از مهم‌ترین بنادر این کشور روسو نام دارد. زبان رسمی مردم دومینیکا انگلیسی است اما بعضی‌ها به زبان‌های پاتوی فرانسوی و کریول دومینیکن (که شاخه‌ای از فرانسوی است) با یکدیگر صحبت می‌کنند. نظام سیاسی این کشور، مردم سالار یا دموکراتیک است. از سال 1978، دومینیکا به کشورهای مشترک‌المنافع (Commonwealth) پیوست و به همین خاطر تحت حمایت انگلیس قرار دارد و از نظر اقتصادی رو به رشد است.

چرا دومینیکا مقصد مناسبی برای مهاجرت است؟

در گذشته، رکن اصلی اقتصاد دومینیکا کشاورزی و صادرات موز و نارگیل بود اما بعدها دولت متوجه آسیب‌پذیری بالای این بخش شد و تلاش کرد از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقتصادش را بهبود ببخشد تا اقتصادش دیگر در انحصار کشاورزی و صادرات محصولات کشاورزی نباشد. به همین خاطر شرایطی را برای متقاضیان خارجی ایجاد کرد که با سرمایه‌گذاری بتوانند به راحتی اقامت بگیرند و از مزایای پاسپورت دومینیکایی استفاده کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری از اصلی‌ترین راه های مهاجرت به دومینیکا است.

اخذ شهروندی بسیاری از کشورها شرایط سخت و پیچیده‌ای دارد؛ به عنوان مثال برای دریافت پاسپورت بعضی از کشورها شما یا باید سرمایه‌گذاری هنگفتی کنید یا شرکت خودتان را در کشور مقصد ثبت کنید که البته برای این کار لازم است به بازار و قوانین مالیاتی کشور مقصد تسلط کامل داشته باشید و همچنین بتوانید ثابت کنید تجارتی که راه‌اندازی کرده‌اید، سوددهی بالایی دارد. حتی با اثبات این موضوع بازهم روند دریافت ویزای شهروندی شما ممکن است سال‌ها طول بکشد. الزام سکونت 5 ساله، داشتن مدرک زبان معتبر یا مدرک دانشگاهی قابل قبول هم می‌تواند بخشی از شرایط کشورها باشد. اما برای دریافت ویزای دومینیکا به این موارد هیچ نیازی نخواهید داشت. شما طی 3 الی 6 ماه با هزینه‌ای معقول و بدون نیاز به مدارک پیچیده می‌توانید ویزای شهروندی این کشور را به دست بیاورید. علاوه‌ بر این بخاطر شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اقلیمی دومینیکا، این کشور می‌تواند مقصد مناسبی برای ایرانیان باشد.

مزایای پاسپورت دومینیکا

در سال 2021 پاسپورت این کشور در رده‌ی سی‌وچهارمین ویزای قدرتمند جهان قرار گرفت. با دریافت ویزای شهروندی این کشور، شما می‌توانید از مزایای آن بهره ببرید. مزایایی مثل:

 • سفر به 144 کشور مثل انگلستان و سایر کشورهای اروپایی عضو شینگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان دریافت ویزای توریستی، بیزنسی و تحصیلی آمریکا و کانادا
 • امکان تجارت در عرصه‌ی بین‌المللی بدون نیاز به ویزا
 • معافیت مالیاتی در عرصه‌ی تجارت بین‌المللی
 • امکان تحصیل در هرکجای دنیا

مدت زمان اعتبار ویزای دومینیکا

پاسپورت دومینیکا برای بزرگسالان تا 10 سال معتبر است اما برای افراد زیر 16 سال تا 5 سال اعتبار دارد. البته این زمان قابل تمدید است و می‌تواند به نسل‌های بعد هم منتقل شود.

راه های مهاجرت به دومینیکا ؛ اخذ ویزا

روش‌های زیادی برای دریافت شهروندی دومینیکا وجود دارد. شما می‌توانید از طریق کار، تحصیل، ازدواج، تولد یا سرمایه‌گذاری تابعیت دومینیکا را دریافت کنید. در اینجا این موراد را به صورت جداگانه بررسی میکنیم.

دریافت شهروندی دومینیکا از طریق تولد

روش‌های مهاجرت در دنیا به دو صورت خاک یا خون هستد. دومینیکا از روش خاک تبعیت می‌کند. بنابراین تمام کودکان متولد شده در دومینیکا، شهروند این کشور محسوب می‍شوند. البته پدر و مادر کودک نمی‌توانند از این روش تابعیت بگیرند و باید از سایر روش‌ها استفاده کنند.

دریافت شهروندی دومینیکا از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به دومینیکا ، ازدواج است. افراد بالای هجده سالی که با یک فرد دومینیکایی ازدواج کرده‌اند، می‌توانند برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند. البته این تابعیت در ابتدا تنها 3 سال اعتبار دارد؛ اما با تداوم ازدواج و دارا بودن شرایط، می‌تواند به اقامت دائم تبدیل شود. مهم‌ترین نکته در این نوع مهاجرت، تمکن مالی فرد درخواست‌دهنده است؛ چرا که هزینه‌های زیادی مثل برگه‌های درخواست ازدواج، مجوز و هزینه‌های بررسی و پردازش پرونده باید پرداخت شود. مدارک مورد نیاز شامل اصل پاسپورت و رونوشت آن، سند ازدواج، مدرک اقامت همسر، رونوشت شناسنامه و ترجمه‌اش و 2 نفر شاهد می‌باشد.

دریافت شهروندی دومینیکا از طریق کار

کارخانه‌ها و مشاغل در دومینیکا وضعیت مطلوبی دارند. اقامت از طریق کار 1 سال اعتبار دارد ولی اگر بتوانید برای 5 سال در آن شغل باقی بمانید و ویزایتان را تمدید کنید، می‌توانید از مزایای اقامت دائم استفاده کنید. افراد خارجی که در این کشور مشغول به کار می‌شوند می‌توانند همسر و فرزندان بالای 18 سالشان را هم با خود به دومینیکا ببرند. پس درواقع کارکردن هم از راه های مهاجرت به دومینیکا محسوب می‌شود.

دریافت شهروندی دومینیکا از طریق تحصیل

دومینیکا مجموعا 12 دانشگاه دارد که همه خصوصی هستند و نیاز به پرداخت شهریه دارند. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی در این کشور وجود دارد. رشته‌های موجود در این دانشگاه‌ها به دو بخش علوم پایه و علوم کاربردی تقسیم‌بندی می‌شوند. البته شما فقط تا پایان تحصیلاتتان می‌توانید در این کشور ساکن شوید و بعد از آن اگر در زمان تحصیل در شغل مناسبی مشغول به کار نشده باشید، باید دومینیکا را ترک کنید.

دریافت شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین راه های مهاجرت به دومینیکا ، سرمایه‌گذاری است که به دو صورت امکان‌پذیر است:

 • پرداخت بلاعوض به صندوق اقتصادی دومینیکا
 • سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی مورد تائید دولت دومینیکا

البته علاوه بر مبلغی که بابت سرمایه‌گذاری پرداخت می‌کنید ‌هزینه‌های دیگری هم وجود دارد. مثل:

 • هزینه‌ی گواهی شهروندی: به ازای هر نفر 250 دلار
 • هزینه‌ی بررسی پرونده : 25 هزار دلار برای متقاضی اصلی، 15 هزار دلار برای همسرش، 15 هزار دلار برای هر فرد بالای 16 سال و 10 هزار دلار بابت هر فرزند 12 الی 15 ساله‌ی متقاضی اصلی
 • هزینه‌ی صدور ویزا: به ازای هر نفر 75 دلار
 • هزینه‌ی بررسی امنیتی: به ازای هر درخواست هزار دلار

 برای اقامت گرفتن خانواده، یک نفر به عنوان نفراصلی اقدام می‌کند و بقیه افراد در زیرمجموعه‌ی او قرار میگیرند که برای هر فرد هزینه‌ای به هزینه‌ی پایه اضافه می‌شود.

پرداخت بلاعوض به صندوق اقتصادی برای اخد ویزا

صندوق تنوع اقتصادی (EDF) از طرح‌های دولتی و غیردولتی دومینیکا در زمینه‌های آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، ورزش و گردشگری حمایت می‌کند. در این روش سرمایه‌گذاری، درخواست دهنده‌ی اصلی (چه بخواهد تنها مهاجرت کند چه با خانواده) باید 100 هزار دلار آمریکا هزینه‌ی بدون بازگشتی را به دولت دومینیکا پرداخت کند. برای افراز زیرمجموعه مبلغی مازاد بر این مبلغ باید پرداخت شود. به ازای هر فرد وابسته زیر 18 سال 25 هزار دلار و به ازای هر فرد وابسته بالای 18 سال 50 هزار دلار افزوده می‌شود. این هزینه‌ها قابل استرداد نیستند.

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی مورد تائید دولت دومینیکا

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی، روش دوم مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و از راه های مهاجرت به دومینیکا است. این پروژه‌ها شامل هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، ویلاها و اسپاها می‌شوند. در این روش باید حداقل 220 هزرا دلار آمریکا را در یکی از پروژه‌های عمرانی مورد تائید دولت دومینیکا، سرمایه‌گذاری کنید. مبلغی که پرداخت می‌کنید تا 5 سال قابل دسترس نیست.

هزینه‌ی پایه برای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها 220 هزار دلار آمریکا است، اما هزینه‌های دیگری هم اضافه می‌شود. در این روش اگر تنها مهاجرت کنید هزینه‌ی دولتی 25 هزار دلار است اما اگر تا سقف 3 نفر افراد وابسته همراهتان هستند، این مبلغ به 35 هزار دلار می‌رسد. هزینه‌ها برای متقاضی اصلی و 5 فرد وابسته 50 هزار دلار است که به ازای هر فرد وابسته‌ی دیگر، 25 هزار دلار اضافه می‌شود.

تعریف افراد وابسته

برای اقامت خانواده یک نفر باید به عنوان متقاضی اصلی معرفی شود و سایر افراد خانواده که افراد وابسته نام دارند، در زیرمجموعه‌ی او قرار می‌گیرند. افراد شامل افراد خاصی می‌شوند که در اینجا قوانین تعیین شخص وابسته را شرح می‌دهیم.

 • همسر متقاضی اصلی
 • فرزندان 30 ساله‌ی متقاضی اصلی یا همسرش که از نظر مالی وابسته به خانواده هستند
 • والدین متقاضی اصلی و همسرش با حداقل سن 65 سال
 • پدربزرگ یا مادربزرگ متقاضی اصلی یا همسرش
 • فرزندانی که بعد از اخذ تابعیت متولد یا به سرپرستی گرفته شده‌اند

تبصره

 • فرزند متقاضی اصلی اگر بین 18 تا 30 ساله باشد باید از سوی یک موسسه‌ی علمی معتبر، گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کند.
 • دختر متقاضی اصلی اگر مجرد و زیر 25 ساله باشد، باید با متقاضی اصلی و همسرش زندگی کند و تحت حمایت کامل آن‌ها باشد.
 • اگر فرزند متقاضی اصلی بالای 18 ساله باشد و دچار مشکلات جسمی یا ذهنی باشد، باید تحت حمایت کامل متقاضی اصلی و همسرش قرار داشته‌باشد.

کلام آخر

مهاجرت کردن و دوری از سرزمین مادری برای هیچکس راحت نیست. اما افراد زیادی هستند که برای ساختن آینده و رسیدن به رویاهایشان ناچار به مهاجرت می‌شوند و باید با خانواده و دوستانشان وداع کنند. سختی مهاجرت فقط در صورتی قابل تحمل است که کشور مقصد را با مطالعه‌ی کامل و با توجه به روحیاتتان و انتظاراتی که دارید انتخاب کنید. ما در اینجا سعی کردیم شرایط اخد تابعیت و راه های مهاجرت به دومینیکا را به روشنی برایتان تشریح کنیم. امیدواریم این نوشتار برایتان مفید بوده‌باشد.

نظرات کاربران