Suitable clothes for a trip to Istanbul

لباس مناسب در سفر استانبول چی بپوشیم؟

ترکیه کشوری وسیع با تفاوت‌های فرهنگی است. از شهرهای محافظه‌کار جنوب و مناطق بسیار سنتی در شرق و جنوب شرقی تا شهرهای شمال غرب و غرب، ترکیه کشوری است که هر کجا بروید میلیون‌ها سنت و گرایش مختلف را خواهید دید. اما با وجود این همه فرهنگ، هیچ قانون سخت‌گیرانه‌ای برای پوشیدن لباس در ترکیه وجود ندارد. ترکیه به اندازه کشورهایی مانند مصر، عربستان سعودی، ایران یا پاکستان محافظه‌کار نیست. با این حال، یکی از چیزهایی که بسیاری از مردم اشتباه می‌کنند، قوانین پوشیدن لباس در ترکیه است، به خصوص در اماکن مذهبی. در حالی که برای سفر به ترکیه آماده می‌شوید، مهم است که بدانید لباس مناسب در سفر استانبول چه نوع پوششی است.

رزرو تور استانبول

به طور کلی قوانین پوشیدن لباس در استانبول بسیار آسان و معمولی است، شما می‌توانید پوشش انتخابی خودتان را داشته باشید. اما با این حال اگر هرچه دوست دارید بپوشید، ممکن است در برخی از اماکن متوجه نگاه ناخواسته و متعجب افراد محلی بشوید. برای کمک به شما و دوری از نگاه‌های عجیب در این مقالهریال قوانین پوشیدن لباس در اماکن مختلف استانبول را برای‌تان توضیح خواهیم داد. 

قبل از اینکه به سراغ لباس مناسب سفر به این شهر زیبا و دیدنی برویم، برای اطلاع از قیمت‌ تور استانبول و رزرو تور کلیک کنید.

لباس مناسب در استانبول هنگام بازدید از اماکن مذهبی

قوانین پوشش مناسب در استانبول برای بازدید از مساجد و اماکن مذهبی یکسان و همانند آیین‌نامه لباس مساجد در سراسر دنیا است. برای بازدید از مسجد آبی استانبول یک جفت جوراب همراه داشته باشید، زیرا قبل از ورود به مسجد کبود، همه باید کفش‌های خود را دربیاورند، یعنی باید جوراب داشته باشید. کفش‌های خود را بیرون از مسجد می‌گذارید و بیشتر مساجد جایی برای گذاشتن آن‌ها خواهند داشت. اما نمی‌توانیم بگوییم در زمان اوج بازدید و شلوغی‌ها امن بوده یا رسیدن به کفش‌داری آسان است یا نه. بنابراین اگر عجله دارید یا کفش‌های گران‌قیمت دارید، همراه خودتان یک کیف یا ساک مناسب برای قرار دادن کفش‌هایتان ببرید. یادتان باشد کفشی که در زمان بازدید از مساجد می‌پوشید، راحت باشد تا زمان‌تان برای باز و بسته کردن بند کفش آن هم در شلوغی جمعیت به هدر نرود. 

پوشیدن روسری در استانبول

Head covering in Istanbul

زنان باید سر و موهای خود را بپوشانند و لباس‌های بیش از حد باز و یا بدن‌نما نپوشند. اگر نمی‌خواهید از مسجد روسری قرض بگیرید، باید شالی همراه خود ببرید که به اندازه کافی دور سر شما بپیچد و شانه‌هایتان را بپوشاند.

لباس‌های غیرمجاز بانوان در بازدید از مساجد

  • شلوار کوتاه
  • تاپ‌های بندی و باز
  • دامن‌های کوتاه
  • انواع جوراب شلواری و ساق‌های نازک

روزی که قصد رفتن به مسجد را دارید، پوشیدن شلوار کتان گشاد، دامن بلند یا پیراهن بلند یک لباس مناسب در استانبول برای رفتن به اماکن مذهبی است. متصدی درب ورودی اگر احساس کند که لباس مناسب نپوشیده‌اید، از شما می‌خواهد که شالی دور کمر یا روی شانه‌هایتان بپیچید. بنابراین به جای قرض گرفتن چیزی که ده‌ها نفر دیگر در روز از آن استفاده می‌کنند، بهتر است یک پیراهن نخی آستین‌دار بپوشید. 

لباس‌های غیرمجاز آقایان در بازدید از مساجد

Men's clothes in Istanbul
  • تاپ‌های بدون آستین
  • شلوار کوتاه

آقایان باید شلوار بلند و تی‌شرت بپوشند. اگر هوا فوق‌العاده گرم است، می‌توانید به عنوان لباس در سفر استانبول، پیراهن‌های آستین کوتاه نخی بپوشید. در نهایت هنگام بازدید از مسجد ساکت و محترمانه رفتار کنید. جلوی نمازگزاران راه نروید و از نمازگزاران نیز عکس نگیرید.

سواحل استانبول و لباس مناسب آنها

اگر از یک استراحتگاه ساحلی در امتداد سواحل جنوبی بازدید می‌کنید، لباس شنای شما می تواند مانند هر جای دیگر در اروپا باشد. در سواحل افرادی را خواهید دید که بیکینی پوشیده‌اند و در برخی موارد حتی ممکن است افرادی را ببینید که برهنه در حال آفتاب گرفتن هستند. اگرچه کسی به شما چیزی نمی‌گوید، اما در نهایت به یاد داشته باشید که ترکیه کشوری مسلمان است. شب‌ها که برای پیاده‌روی بیرون می‌روید اگر لباس‌تان بدن‌نما یا بیش از حد لخت باشد، ممکن است به شما خیره شوند، به خصوص اگر یک زن هستید. با این حال، در بیشتر موارد انتخاب لباس مناسب در استانبول برای سواحل در بخش اروپایی آزادانه‌تر است و در استراحتگاه‌های توریستی، توجه ناخواسته‌ای را به خود جلب نخواهید کرد.

اگر به دنبال رزرو هتل در سواحل استانبول هستید، هم همین حالا کلیک کنید.

پوشش مناسب در استانبول و ازمیر

قوانین لباس پوشیدن برای ازمیر

Dress code for Izmir

در حالی که استانبول و ازمیر از نظر مسافت بسیار دور از هم هستند، حال‌و‌هوای دو شهر نسبتاً مشابه است. ازمیر مانند استانبول شهری است که مسافران زیادی از سراسر جهان به آن سفر می‌کنند و حال‌وهوای مدرنی دارد. به همین دلیل، می‌توانید لباس‌های معمول خود را بپوشید.

قوانین لباس پوشیدن برای استانبول

در استانبول نیز قوانین مشابهی اعمال می‌شود. با این حال، به یاد داشته باشید که بسیاری از نقاط استانبول بسیار تاریخی هستند، و این بدان معنی است که در انتخاب لباس مناسب در سفر استانبول باید کمی دقت کنید. اگر از میدان تکسیم بازدید می‌کنید، می‌توانید لباس‌های معمول خودتان را بپوشید و آزاد هستید. با این حال، اگر برای بازدید از محله سلطان احمد، هسته تاریخی شهر رفتید، از پوشیدن دامن های کوتاه، شورتک، تاپ و غیره اجتناب کنید. در طول تابستان در سفر به استانبول، تاپ‌های بدون آستین مناسب هستند و گردشگران زیادی را با شلوارک می‌بینید، اما مراقب قد و تنگ بودن آن باشید.

در آنکارا و کاپادوکیه چه بپوشیم؟

At What to wear in Cappadocia

ممکن است که در تور استانبول بخواهید به آنکارا و کاپادوکیه نیز سر بزنید. برای این شهرها نیز می‌توانید همان لباس مناسب در سفر استانبول که همراه آورده‌اید را بپوشید. اما با این حال بدانید که این بخش از کشور کمی محافظه‌کارتر از شهرهای بزرگ و استراحتگاه‌های ساحلی استانبول است. بنابراین توصیه می‌کنیم خانم‌ها به جای شلوارک به لباس‌های بلند فکر کنند و از پوشیدن تاپ‌های نیم‌تنه اجتناب کنند. برای آقایان قانون پوشیدن لباس ساده‌تر است و هرچه که در نظر داشته باشند، می‌توانند بپوشند. 

رزرو هتل در آنکارا و سایر شهرهای ترکیه فقط با سه کلیک!

در شرق و جنوب شرق ترکیه چه بپوشیم؟

معمولاً در سفر به استانبول زمان این را دارید که از شهرهای اطراف نیز بازدید کنید و یا شاید تورتان شامل چند شهر در ترکیه باشد. اگر یکی از مقاصد شما در سفر، بخش جنوب شرقی ترکیه است، بدانید که این بخش بسیار سنتی بوده و باید در پوشش خود دقت زیادی داشته باشید. در این بخش از ترکیه قانون لباس کاملاً متفاوت از پوشش مناسب در استانبول است. آقایان باید شلوار جین یا شلوار بلند و تی‌شرت بپوشند. خانم‌ها نیز می‌بایست دامن و پیراهن‌های زیر زانو بپوشند و از پوشیدن هر نوع تاپ خودداری کنند. تی‌شرت در تابستان به طور کلی مناسب است، اما بهتر است آستین‌های آن تا زیر آرنج باشد. 

پوشیدن روسری در استانبول

در طول سفرتان به استانبول با خانم‌هایی روبرو خواهید شد که روسری بر سر دارند، اما نیازی نیست که شما هم روسری سرتان کنید. ترکیه کشوری مسلمان است که در پوشش آزادی انتخاب دارد و شما با همان پوشش مناسب در استانبول می‌توانید به راحتی به گشت‌وگذار در شهر بپردازید. فقط کافیست یک شال در چمدان برای بازدید از اماکن مذهبی همراه خودتان داشته باشید. 

وسایل و ضروری در سفر به استانبول

Necessary items for a trip to Istanbul

اکنون که پاسخ داده‌ایم چه لباس مناسب سفر استانبول به چه صورت است، در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید برای سفر به ترکیه در همراه خودتان داشته باشید:

  • عینک آفتابی، کلاه آفتابی و ضدآفتاب برای محافظت از پوست و چشمان‌تان در آفتاب سوزان، خصوصاً در فصل تابستان امری ضروری است. 
  • برای محاظت از پولتان در بازارهای شلوغ یک کیف گردنی (پاسپورتی) همراه داشته باشید و یا کیف پول را در جیب داخلی کت یا کاپشن‌تان بگذارید. 
  • دستمال جیبی برای استفاده در سرویس بهداشتی یکی از ملزومات شما در سفر خواهد بود، سرویس‌های بهداشتی استانبول یک شیر کوچک برای شست‌وشو دارند و بهتر است دستمال برای نظافت بیشتر همراه ببرید. 
  • یک چتر کوچک که در کیف هم جای بگیرد برای روزهای بارانی در پاییز استانبول به همراه داشته باشید. 

در پایان

در انتها باید گفت با اینکه ترکیه کشوری مسلمان است نیازی به نگرانی بابت لباس در سفر استانبول نیست. در سفر به ترکیه کافیست مثل همیشه لباس بپوشید و تنها از لباس‌های بیش از حد لخت و بدن‌نما اجتناب کنید. برخلاف دبی که برای هر مکان قانون خاصی وجود دارد، در استانبول آزادی بیشتری خواهید داشت و تنها برای بازدید از اماکن مذهبی و مساجد نیاز است که سر و شانه‌ها برای خانم‌ها پوشیده شود که این قانون سراسری برای بازدید از کلیه اماکن مذهبی در دنیا است. برای خرید بلیط هواپیما استانبول همین حالا اقدام کنید.

نظرات کاربران