23 مرداد 1400
راهنمای سفر

داروهای ممنوعه در سفرهای هوایی

به صورت کلی سفرهای هوایی نسبت به سایر سفرهایی که به صورت زمینی یا آبی انجام می‌شود دارای اصول، استانداردها و قواعد خاصی است.پس بهتر است قبل از تهیه بلیط هواپیما از آنها مطلع شوید. یکی از این اصول وجود داروهای ممنوعه در پرواز است که باید به آن توجه داشته باشید؛ چرا که هر کدام از این داروها را اگر در حین پرواز استفاده کنید، امکان اتفاق هر مشکل و آسیبی وجود دارد.

پس به همین دلیل در این مقاله با ما همراه باشید تا با شما به بررسی داروهای ممنوعه در پرواز بپردازیم و این چنین بتوانید یک پرواز با کیفیت و کاملا ایمن را تجربه کنید؛ چرا که همان‌طور که گفتیم در هر صورت نوع سفر شما با دیگر سفرها به صورت زمینی صددرصد متغیر است و به همین خاطر، شرایط نیز شرایط مشابهی نیست. شما باید به تمامی نکات و موارد کلیدی توجه داشته باشید در غیر این صورت نمی‌توانید کیفیت و سلامت خود را در حین پرواز به راحتی در حفظ کنید.

داروهای ممنوعه در پرواز

داروهای ممنوعه در پرواز

شاید تا بحال با این موضوع برخورد نکرده‌اید اما بهتر است بدانید که ویکس از جمله داروهای ممنوعه در پرواز است و به هیچ عنوان شما نباید از این داروها برای سفر خود خصوصا برای سفر به کشور ژاپن استفاده کنید. به این دلیل که یکی از مواد اولیه ساخت این دارو جزء مواد غیر قانونی در ژاپن به شمار می‌آید. شما در سفر هوایی خود به این کشور به هیچ عنوان این داروی ساده سرماخوردگی را نباید همراه داشته باشید؛ چرا که جزء داروهای ممنوعه در پروازبرای کشور ژاپن به حساب می‌آید.

حتی داروی دیگری مانند کدئین و ترامادول که البته در ایران نیز ترامادول به راحتی یافت نمی‌شود را باید در رده داروهای ممنوعه در پروازدر نظر بگیرید؛ چرا که حتی کشورهای عربستان، تایلند و حتی یونان این دارو را جزء داروهای کاملا ممنوعه اعلام کرده‌اند. شما نمی‌توانید با خیال راحت از این نوع داروها برای سفر‌های هوایی خود به این کشورها استفاده کنید و در صورت رویت هر کدام برخورد جدی با شما صورت خواهد گرفت. به همین خاطر، توصیه ما به شما این است که این موارد کوچک اما مهم را جدی بگیرید تا در سفر هوایی برای شما مشکل خاصی به وجود نیاید؛ چرا که برخی از افراد به واسطه عدم اطلاعات کافی در سفرهای هوایی خود دچار مشکلات زیدی می‌شوند. اگر شما از همان ابتدای کار، داروهای ممنوعه در پرواز را بشناسید، دیگر با انواع جریمه و برخی از شرایط زندان روبه‌رو نمی‌شوید.

داروهای خواب آور جزء داروهای ممنوعه پرواز

عوارض داروهای ممنوعه در پرواز

اما در این بین، شما نباید دارویی به نام بنادریل را فراموش کنید؛ چرا که این داروی بسیار ساده برای رفع خارش گلو، بینی و آبریزش بینی می‌تواند جزء داروهای ممنوعه در پرواز به حساب آید. باز هم کشور ژاپن این دارو را به شدت ممنوع کرده است و شما تنها هنگامی که نسخه پزشک داشته باشید می‌توانید از این دارو در سفرهای هوایی خود به این کشور استفاده کنید. در غیر این صورت صددرصد باید منتظر عواقب بسیار خطرناکی باشید. البته آدرال و ریتالین نیز یکی از داروهای ممنوعه در پرواز و جزء مهمترین‌ها به حساب می‌آیند.

در هر صورت بخاطر مقادیر خاص موادی که در این داروها وجود دارد استفاده از آن خصوصا برای سفرهای هوایی به عربستان و ژاپن به شدت ممنوع است. اگر شما به این موارد توجه نداشته باشید، نخواهید توانست به راحتی از سفر خود لذت ببرید. سعی کنید از این داروها در کنار جایگزین‌های مناسب آن استفاده کنید. اما اگر بخواهیم که به داروهای خواب‌آور نیز اشاره‌ای داشته باشیم داروهای امبین و اینترمزو یکی دیگر از داروهایی هستند که شما نمی‌توانید در سفرهای هوایی استفاده کنید و در گروه داروهای ممنوعه در پروازمحسوب می‌شوند. البته این داروهای بسیار پرفروش به خاطر خواب‌آوری بسیار بالا در دسته بندی ممنوع‌ترین داروها جای گرفته‌اند.

با پزشک خود مشورت کنید و از داروهای ممنوعه در پرواز استفاده نکنید

پیشنهاد ما به شما این است که سعی کنید با برنامه‌ریزی تمامی فعالیت‌ها و عملکردهای خود را مدیریت کنید؛ چراکه اگر قصد پرواز به هر کشوری را دارید باید به خوبی با قوانین آن کشور آشنا باشید. همچنین بدانید که داروهای ممنوعه در پروازرا اگر به هر دلیل نقض کنید، دچار مشکلات خاص و البته متعددی خواهید شد. این مشکلات از لحاظ امنیتی شما را درگیر می‌کند و یا حتی از لحاظ مالی شما را مجور به پرداخت هزینه‌های جانبی برای جریمه می‌نمایند.

به همین خاطر حتی اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید سعی کنید این موضوع را با پزشک خود و همچنین برنامه سفری که در پیش دارید با وی در میان بگذارید تا در حد امکان از داروهای جایگزین برای بیماری شما استفاده کند.

زمان مصرف دارو هنگام پرواز

 خاطر نشان می‌کنیم تنها قرص‌ها در دسته‌بندی انواع داروهای ممنوعه در پرواز جای ندارند و شما انواع آمپول و اسپری وحتی گاها شربت را نیز باید در نظر داشته باشید. تمام این موارد می‌تواند جزء داروهای ممنوعه در پرواز به حساب آید. در هر کشوری که دارای قوانین خاصی است به خوبی برای مسافران این موضوع مشخص می‌شود که چه داروهایی می‌تواند از نظر این کشور جزء داروهای ممنوعه به شمار آید.

سخن پایانی

سعی کنید همیشه داروهای ممنوعه در پرواز را بشناسید تا در حین سفر دچار مشکل نشوید که اگر بخواهید به مصرف این داروها و ممنوعیت آن‌ها توجه نداشته باشید، بدون شک دچار مشکل خواهید شد و این نکته را نیز به خاطر داشته باشید، که تنها قرص در دسته بندی انواع داروهای ممنوعه لحاظ نشده است. شما می‌توانید انواع آمپول، شربت و بسیاری از موارد این چنینی را به داروهای ممنوعه اضافه کنید. اما چنانچه مجبور به مصرف یک داروی خاص هستید بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کرده و به دنبال داروی جایگزین باشید. اگر داروی جایگزین پیدا نشود سعی کنید نسخه پزشک خود را در سفرهای هوایی به همراه داشته باشید.

نظرات کاربران