لحظه سال تحویل 1401

چند روز دیگر بهار فرا می رسد و ایرانیان در همه جای دنیا عید نوروز، اولین روز بهار را جشن می گیرند. بهار برای همه نماد تولدی دوباره است. شکوفه های رنگارنگ درختان به آرامی و زیبایی باز می شوند و طبیعت دوباره بیدار می شود. انرژی باورنکردنی، خیابان‌ های شهرها را فرا می‌گیرد و همه در تکاپوی آماده شدن برای این عید بزرگ و لحظه سال تحویل 1401 هستند.

مردم آماده شدن خود را برای این جشن بزرگ از هفته ها قبل شروع می کنند. خانه های خود را از بالا به پایین با کمک همه اعضای خانواده تمیز می کنند. هر چیزی که قدیمی و شکسته باشد، نو شده و با این نظافت بهاره، بدی های سال قبل را می شویند و برای اتفاقات بهتر در سال جدید آماده می شوند.

عید نوروز 1401

دعای سال تحویل 1401

جشن نوروز از کهن‌ ترین و ارزشمندترین جشن‌ های ایرانیان است. لحظه‌ای که خورشید از خط استوای زمین می ‌گذرد و به سمت شمال به آسمان می‌ رود. این لحظه به اعتدال بهاری اولین روز در تقویم خورشیدی نامیده شده و به این معنی است که در آن روز طول شب و روز با هم برابرند. این جشن باستانی برای ما ایرانی ها از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است. جشنی با رنگ و بویی ویژه که ما را به روزگار نو دعوت می کند. اما این جشن آداب و رسوم خاص خود را دارد:

خانه تکانی

ماه آخر سال و خانه تکانی. این یکی از آداب و رسوم زیبا و در عین حال خسته کننده برای ایرانی ها است. مردم خانه های خود را نظافت و تمیز می کنند. وسایل کهنه را با نو جایگزین کرده و همه جای خانه را سر و سامان می دهند. به این ترتیب مرحله اول آماده شدن برای نوروز و لحظه سال تحویل 1401 تمام می شود.

کاشتن سبزه

کاشتن سبزه از دوران کهن تا به امروز معناهای مختلفی را به دوش می کشد. نماد فضیلت و حقیقت یا برکت، هر چه که باشد؛ کاشتن انواع بذرها در ظرف های کوزه ای زیبایی دوچندان به سفره هفت سین می بخشد.

چهارشنبه سوری

آخرین چهارشنبه سال با قاشق زنی، پریدن از روی آتش و دورهمی های دوستانه و خانوادگی جشن می گیرند. مهمترین و هیجان انگیزترین اتفاق چهارشنبه سوری برافروختن آتش است که با پریدن از روی آن شعر ” زردی من از تو سرخی تو از من” می خوانند.

زیارت اهل قبور

پنج شنبه آخر سال را مردم به زیارت اهل قبور می روند و با همراه خود گل و خیرات می برند تا برای عزیزانشان طلب آمرزش و آرامش کرده و در عید نوروز و لحظه سال تحویل به یادشان باشند.

سفره هفت سین

هفت سین یکی از آداب و رسوم دیرینه ایرانیان است. سفره رنگارنگی که با هفت آیتم نمادین چیده شده است که نام آنها با حرف الفبای فارسی «س» شروع می شوند. سکه، سیر، سماق، سمنو، سبزه، سیب و سرکه را به زیبایی تمام در کنار هم می گذارند تا بهانه ای برای دور هم جمع شدن اعضای خانواده در لحظه تحویل سال 1401 باشد. همچنین، از عناصر دیگری برای تزئین بیشتر سفره استفاده می کنند: آینه، شمع، تخم مرغ رنگی، سنبل و ساعت. جالب این است که هر کدام از این سین ها نماد یک چیز هستند و بی دلیل بر روی سفره گذاشه نمی شود؛ سیب نماد سلامتی، سمنو نماد برکت، سیر نماد تندرستی، سرکه نماد جاودانگی، سکه نماد رزق و روزی، سماق نماد شادی و استقامت و سنجد نماد عشق.

دعای لحظه تحویل سال

لحظه سال تحویل، لحظه ای سرشار از آرامش و امید است. به رسم عید نوروز ما هر ساله ظاهر و خانه خود را نو می کنیم؛ اما این لحظه، زمان نو شدن درونمان است. دعای لحظه سال تحویل 1401 و به زبان آوردن اسماء مبارکه خداوند است، حس و حال وصف نشدنی را به همراه دارد.

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ

ای متحول کنندۀ قلب‌ها و چشم‌ها

یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ

ای گرداننده روزها و شب‌ها

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ

ای تغییر دهندۀ حال و احوال

حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ‏

حال ما را به نیکوترین حال دگرگون فرما

دید و بازدید

خانواده های ایرانی با خانه های درخشان و لباس های نو به استقبال سال نو می روند. آنها با دیدار دوستان و همسایگان سال را نو کرده و با برگزاری مهمانی ها، مجلس سور و شادی برپا می کنند. همه گرد هم می آیند تا آغاز بهار را جشن بگیرند و این کار را انجام دهند به این امید که همیشه با محیطی سالم و تمیز مانند خانه خود احاطه شوند.

سیزده به در

ایرانی ها بر این اعتقادند که سیزده فروردین نحس است و نباید در خانه ماند. به همین خاطر با دوستان و آشنایان خود به دشت و صحرا می روند و با غذاهای خوشمزه و بازی های متنوع این روز را سپری می کنند. در آخر نیز سبزه های خود را به آب می اندازند.

لحظه سال تحویل 1401

لحظه سال تحویل، چه ساعتیه؟

عید نوروز یعنی نو شدن، تازگی … یعنی بهاری دیگر و طبیعی دیگر. چه خوب است که این لحظه را کنار عزیزانمان جشن بگیریم و طراوت و شادابی را به دل های همدیگر هدیه دهیم. امسال نیز لحظه سال تحویل 1401 را در زمان:

“یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری و در ساعت 19 و 3 دقیقه بعد از ظهر”

جشن می گیریم.

لحظه سال تحویل 1401 در ترکیه

لحظه سال تحویل 1401 در ترکیه

ترکیه، فرهنگ و آداب و رسومی مشابه ایران دارد که جشن گرفتن آغاز بهار و نوروز نیز یکی از آنهاست. مردم ترکیه، نوروز را با نام سلطان نوروز یا نوروز سطان می شناسند. همانند ایران، در نقاط مختلف این کشور، آغاز بهار به شکل های مختلفی جشن گرفته می شود. اما جشن گرفتن درمیان همه آنها مشترک است، مردم با پوشیدن لباس های سنتی، نمایش خیره‌کننده‌ای از رقص‌ ها و آهنگ ‌ها به نمایش می‌گذارند؛ غذا و نوشیدنی های خوشمزه به یکدیگر تعارف می کنند و با پایکوبی و شادی به استقبال بهار می روند.

لحظه سال تحویل 1401 در کشور ترکیه مصادف با:

یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 17 و 33 دقیقه بعد از ظهر

لحظه سال تحویل 1401 در کشورهای مختلف دنیا

دبی : یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 19 و 33 دقیقه بعد از ظهر

مسکو: یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 18 و 33 دقیقه بعد از ظهر

پاریس: یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 16 و 33 دقیقه بعد از ظهر

لندن: یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 15 و 30 دقیقه بعد از ظهر

نیویورک: یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 11 و 33 دقیقه صبح

لس آنجلس: یکشنبه مورخ 29 اسفند ماه 1400 هجری (20 مارس) و در ساعت 8 و 33 دقیقه صبح

سال تحویل چه حیوانی است ؟

لحظه سال تحویل 1401 یا سال ببر

امسال، به سال ببر معروف است! جالب است بدانید که حضرت محمد (ص) نیز در سال ببر به دنیا آمده بودند. بنابراین سال 1401 یا همان ببر، می تواند تغییرات خوبی را برایمان رقم بزند. اغلب طالع بینی ها در مورد سال ببر این است که؛ به دنبال کسب دانش و مهارت باشید و تغییرات اساسی را برای سال ببر نگذارید.

سال 1401 چه رنگی است؟

لحظه سال تحویل 1401 چه رنگیه ؟

اگر به دنبال این هستید که رنگ سال 1401 چه رنگی است؛ باید به دنبال ک رنگ رمزآلد باشید. رنگی با طیف آبی و قطره ای قرمز، به نامِ سایه آبی! در امسال شادترین و گرم ترین رنگ آبی را بپوشید و به سفر نوروزی بروید! فرض کنید که در میان دریای آبی کیش و یا تنگه بسفر با لباسی به این رنگ باشید؛ قطعا حس تازگی به عکس هایتان پاشیده می شود!

تور کیش یا بلیط هواپیما استانبول؛ شما کدام را انتخاب می کنید؟

نظرات کاربران