صفر تا صد فرودگاه کیش را بشناسید

برای تجربه یک سفر شیک و مدرن، بدون شک یکی از بهترین گزینه‌­ها برای شما سفر به کیش با رزرو بلیط هواپیما کیش خواهد بود. برای این سفر به‌یادماندنی می‌توانید یا از طریق تور و یا به صورت شخصی به این جزیره زیبا بروید. این روزها به وفور در آگهی­ های تبلیغاتی تورهای متنوع کیش را می­بینید.

برای رسیدن به جزیره کیش با سواحل مرجانی و جذاب دو گزینه پیش روی خود دارید؛ پس از طریق مسافرت دریایی یا هوایی به دیدار این جزیره زیبا بروید و ضمن گشت‌وگذار و لذت­بردن از تفریحات جزیره کیش، ایام لذت­بخشی را برای خود رقم بزنید.

به علت گرمای هوا در تابستان و کم‌شدن مسافران، هزینه­های سفر به کیش ارزان­تر تمام می‌شود و آژانس‌های مسافرتی نیز در این فصل از سال پکیج­های ارزانتری را به شما ارائه می‌دهند. همانطور که گفتیم یکی از گزینه‌های پیش روی شما برای سفر به کیش مسافرت هوایی محسوب می‌شود، ما در این گزارش قصد داریم تا شما را با صفر تا صد فرودگاه بین‌المللی کیش آشنا کنیم.

تاریخچه فرودگاه بین‌ المللی کیش

جرقه ساخت فرودگاه کیش در سال ۴۹ هنگام دیدار تعدادی از کارشناسان ایرانی و خارجی با هدف جذب گردشگران داخلی و خارجی زده شد. با توجه به جاذبه­های طبیعی و موقعیت استراتژیک و جغرافیای جزیره کیش، این جزیره زیبا به ‌عنوان یک منطقه گردشگری انتخاب و تصمیم به احداث فرودگاه بین المللی گرفته شد تا گردشگران را از داخل و خارج کشور به این جزیره زیبا جذب کنند. ساخت فرودگاه کیش توسط سازمان عمران کیش شروع و توسط معماران و طراحان از جزایر هاوایی و سواحل جنوبی مدیترانه برای ساخت فرودگاه ایده گرفتند.

ساخت و گسترش فرودگاه بین المللی کیش در سال ۱۳۵۲ در منطقه ای که روستای ماشه نام داشت، شروع شد. در ابتدا روستای ماشه در شمال­شرقی کیش که زیباترین منطقه در جزیره کیش بود، تخلیه شد. در اطراف آن هتل کیش، ویلاها، کاخ­های زیبا، بازار فرانسویها، رادیو و تلویزیون، نیروگاه برق و آب شیرین­کن ساخته شد، برای ساخت فرودگاه مرتفع­ترین مکان جزیره در نظر گرفته شد.

در تاریخ ۷ آبان سال ۱۳۵۶ فرودگاه کیش با حضور مقامات بلند پایه داخلی و خارجی  و سرمایه­گذاران افتتاح شد و شروع به‌کار کرد. در سال ۱۳۶۵ با توجه به انتخاب جزیره کیش به عنوان منطقه آزاد، فرودگاه بین المللی کیش توسعه یافت و از سال ۱۳۷۳ با نصب تاسیسات مناسب پرواز در شب، پروازهای شبانه نیز در فرودگاه کیش میسر شد، با توجه به توسعه و گسترش  فرودگاه کیش در کنار برنامه ­های توسعه و پیشرفت جزیره کیش در سال ۱۳۹۹، فرودگاه کیش بعنوان دهمین فرودگاه بین المللی در ایران و اولین فرودگاه بین المللی مناطق آزاد انتخاب شد، این مساله در جذب هر چه بیشتر مسافران خارجی و داخلی به این جزیره زیبا تاثیر فروانی دارد.

دریافت گواهینامه فرودگاهی بین المللی از سازمان جهانی هوانوردی

هرسال عملکرد فرودگاه‌های بین المللی کشور با نظام نامه‌های بین المللی انطباق داده می شود تا بتواند گواهینامه فرودگاهی از سازمان جهانی هوانوردی در یافت کند. در سال 1398 فرودگاه‌ کیش پس از تمام بررسی‌های لازم  واجد شرایط شناخته شد و نخستین فرودگاه بین المللی کشور بود که موفق به اخذ این گواهینامه شد.

فرودگاه کیش با رعایت قوانین بین‌المللی و مقررات مربوط به تامین الزامات، تجهیزات و تسهیلات موجود در انکس ۹ از جمله وجود اداره گذرنامه، گمرک، بهداشت عمومی، قرنطیه گیاهی و حیوانی، خدمات تعمیر و سرویس هواپیما و سوخت‌رسانی هواپیما و وجود زیر ساخت­های لازم به موفقیتی جدید دست یافت.

بر اساس مقررات سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ضمیمه چهاردهم کنوانسیون شیکاگو معروف به انکس ۱۴، یک فرودگاه‌ها بین المللی باید از سازمان هواپیمایی کشوری در کشور متبوع خود گواهینامه فرودگاهی Aerodrome certificate دریافت کنند.

جهت دریافت گواهینامه فرودگاهی، تدوین نظام‌نامه­ بهره­برداری از فرودگاه، طرح اضطراری فرودگاه، خدمات آتش­نشانی ویژه فرودگاه، استقرار سامانه مدیریت ایمنی و تدوین نظام نامه ایمنی، رعایت اصول امنیتی و تدوین نظام‌نامه امنیتی، اطمینان از مطابقت تسهیلات، تجهیزات و دستورالعمل­های عملیاتی، اطمینان و اعتماد سازمان هواپیمایی کشوری از ارائه خدمات به شرکت‌های هواپیمایی و مسافران بر مبنای نظام‌نامه فرودگاه و رعایت مفاد انکس ۱۴ ایکائو است.

 فرودگاه کیش با گذارندن مراحل فوق در روز یکشنبه پنجم مرداد سال ۱۳۹۹ عنوان «فرودگاه بین المللی» را از آن خود کرده و بر اساس اطلاعات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری ایران، دهمین فرودگاه بین المللی کشور و اولین فرودگاه بین المللی مناطق آزاد شد.

موقعیت قرارگیری فرودگاه کیش

فرودگاه کیش یکی از مهم­ترین و شلوغ­ترین فرودگاه­های ایران به شمار می‌رود. این فرودگاه در مرکز جزیره به سمت شرق جزیره و در بلوار فرودگاه جای دارد. دسترسی به هتل‌ها، مراکز تفریحی و اماکن دیدنی و گردشگری با اجاره ماشین یا تاکسی‌های فرودگاه به راحتی از این فرودگاه امکان پذیر است.

ترمینال­های فرودگاه کیش

با ما همراه باشید تا شما را با ترمینال­های فرودگاه کیش آشنا کنیم. فرودگاه کیش تحت مالکیت منطقه آزاد کیش، در مساحتی حدود ۹ میلیون متر مربع و در ارتفاع ۳۱ متر از سطح دریا قرار دارد که ۴ ترمینال دارد.

ترمینال­های داخلی با ۹ هزار و پانصد متر مربع و ترمینال­های خارجی با ۴ هزار متر مربع  از بزرگترین ترمینال‌های جنوب، دو باند موازی به طول ۳۶۵۰ و عرض ۴۵ متر دارد، باندهای فرودگاه ۸ موقعیت پارک هلیکوپتر و ۱۶ موقعیت پارک هواپیما دارند.

ترمینال­های فرودگاه کیش برای پروازهای داخلی و خارجی به‌طور مجزا مورد استفاده قرار می­گیرند، این ترمینال­ها از لحاظ زیبایی و جذابیت مورد تحسین همگان قرار می­گیرند.

از دو ترمینال پروازهای خارجی، ترمینال شماره یک برای پروازهای خروجی و ترمینال شماره ۲ برای پروازهای ورودی استفاده می‌شوند. شما در ترمینال داخلی از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب شاهد حضور مسافران خواهید بود. ترمینال­های خارجی به‌صورت ۲۴ ساعته به مسافران خدمات ارائه می‌دهد.

امکانات رفاهی فرودگاه کیش

از آنجا که فرودگاه کیش یکی از پرترددترین فرودگاه­های کشور به حساب می‌آید، امکانات رفاهی متنوعی جهت رفاه حال مسافران دارد، پس با ما همراه شوید تا شما را با این امکانات آشنا کنیم، مطمئنا اطلاع داشتن از این تسهیلات باعث آرامش بیشتری در تهیه مقدمات سفر شما به جزیره کیش خواهد بود.

اورژانس

اورژانس فرودگاه کیش در ورودی پروازهای داخلی به‌صورت شبانه­روزی به مسافران خدمات ارائه می‌دهد و در مواقع اضطراری آمبولانس این اورژانس مسافران را به بیمارستان منتقل می‌کند.

رستوران

قبل یا بعد از یک مسافرت هوایی، بسیاری از افراد نیاز دارند که ضمن رفع خستگی یا برای گذاراندن وقت، به نوشیدن مایعات و یا خوردن غذا بپردازند، اگر بلافاصله بعد از پرواز دوست دارید به رستوران بروید یا از آن مسافرانی هستید که جهت احتیاط زود به فرودگاه می‌روید، می‌توانید از رستوران و کافی­شاپ فرودگاه بهره ببرید.

کافی شاپ در ترمینال­های خروجی فرودگاه قرار دارد، شما در این مکان از خوردن انواع نوشیدنی، شیرینی یا تنقلات لذت می‌برید.

رستوران فرودگاه کیش در ترمینال خروجی قرار دارد و در تمام ساعات به مسافران خدمات ارائه می‌دهد، با شروع اولین پرواز کار خود را آغاز کرده و با آخرین پرواز به کار خود پایان می‌دهد، پس هیچوقت نگران نباشید. شما از خوردن انواع غذاهای ایرانی و دریایی در رستوران فرودگاه کیش لذت خواهید برد.

بانک و خودپرداز

برای رفاه حال مسافران در فرودگاه کیش شعبه­ای از بانک ملی در ترمینال ورودی پروازهای داخلی در نظر گرفته شده، گرچه علاوه بر این شعبه، خودپردازهایی از بانک­های ملت، تجارت، صادرات، سپه، انصار، دی، شهر، سامان، بانک سرمایه و پست­بانک ایران نیز در سالن­های پروازهای داخلی قرار دارند.

پارکینگ

جهت رفاه حال پرسنل فرودگاه کیش که با وسیله نقلیه شخصی خود به سر کار می­آیند و همچنین مسافرانی که با اتومبیل خود مسیر فرودگاه را طی می‌کنند و در پایان سفر و برگشت به جزیره قصد دارند از اتومبیل خود استفاده کنند، در فرودگاه کیش سه پارکینگ وجود دارد.

پارکینگ شماره یک

از مزایای این پارکینگ این است که می­توانید از کارواش آن نیز بهره ببرید. این پارکینگ که سایه­بان هم دارد، ۱۳۴ خودرو را در خود جای می‌دهد و با ۵ هزار متر مربع مساحت روبروی برج مراقبت و ترمینال پروازهای داخلی منتظر شما خواهد بود.

پارکینگ شماره دو

پارکینگ شماره۲ یکی از امن­ترین پارکینگ‌های فرودگاه کیش، که در کنار پایگاه پلیس فرودگاه قرار دارد و با ۶ هزار متر مربع مساحت، ۲۵۰ خودرو را در خود جای می‌دهد.

پارکینگ شماره سه

و آخرین پارکینگ که مانند پارکینگ شماره ۲ در کنار پایگاه پلیس قرار گرفته و با ۳ هزار متر مربع مساحت، می‌تواند ۱۰۰ خودرو را در خود جای ‌دهد.

جایگاه اختصاصی فرودگاه کیش

اگر از آن دسته افرادی هستید، که حوصله ماندن در صف­های طولانی کارت پرواز و گیت­های بازرسی را ندارید و یا دوست دارید بلافاصله بعد از پیاده شدن از هواپیما به سرعت سوار اتومبیل شوید، در سفر به کیش می­توانید از قسمت VIP فرودگاه استفاده کنید.

 برای بهره بردن از خدمات اختصاصی باید از قبل هماهنگی­های لازم را انجام دهید، به همین جهت می‌توانید با شماره تلفن ۰۷۶۴۴۴۰۰۳۰ و یا با مدیر داخلی بخش تشریفات اختصاصی با شماره تلفن ۰۹۰۳۷۳۷۱۴۰۴ هماهنگ کنید، پس از این هماهنگی­ها می­توانید بعد از پیاده شدن از هواپیما یا زمان گرفتن کارت پرواز این کار را به ماموران ویژه این امور سپرده و از گیت­های مخصوص بازرسی عبور کنید.

CIP از دیگر امکانات رفاهی فرودگاه کیش به شمار می‌رود و افرادی که برای تجارت به کیش می‌روند، می­توانند از این خدمات بهره ببرند. از جمله خدمات CIP می‌توان به ترانسفر از مبدا به فرودگاه و بالعکس با ماشین­های تشریفاتی، استفاده از کافی­شاپ و رستوران­های لوکس در فرودگاه، انجام دادن کارهایی مانند گرفتن کارت پرواز توسط مسئول CIP اشاره کرد.

از دیگر امکانات رفاهی فرودگاه کیش می­توان به استقرار حدود ۷۰۰ تاکسی در این فرودگاه اشاره کرد. برای اجاره خودرو هم می­توانید به دفتر اجاره خودرو در ترمینال ورودی پروازهای داخلی مراجعه کنید، با ارائه مدارک مورد نیاز، خودرو به شما اجاره داده می‌شود، شما این امکان را دارید که خودرو بدون راننده نیز اجاره کنید، گرچه هزینه بیشتری باید برای خودرو بدون راننده بپردازید ولی راحتی بیشتری را احساس می‌کنید.

وجود خدمات پستی، اینترنت پرسرعت، صرافی­ها و فروشگاه­های مختلف از جمله فروشگاه­های سوغاتی از دیگر امکانات رفاهی فرودگاه بین المللی کیش بشمار می­روند.

راههای تماس و ارتباط با فرودگاه کیش

شما برای به دست آوردن اطلاعات پرواز می‌توانید با شماره تلفنی سه رقمی ۱۹۹ و یا  شماره‌های ۰۷۶۴۴۴۳۲۰۰-۰۷۶۴۴۴۳۳۰۰ تماس بگیرید. فکس مدیر­کل فرودگاه کیش هم با شماره  ۰۷۶۴۴۴۳۳۲۹ به شما اطلاعات لازم را می‌دهد.

راههای ارتباطی با فرودگاه کیش

علاوه بر شماره­های ذکر شده در بالا شما می­توانید از طریق کدپستی ۶۳۳۵۵- ۷۹۴۱۹ یا سایت فرودگاه برای برقراری ارتباط بهره ببرید.

اطلاعات فرودگاه کیش

فرودگاه کیش از انواع فرودگاه­های عمومی یعنی مسافربری محسوب می‌شود و کد یاتا آن KIH و کد ایکائو آن OIBK  است. ارتفاع این فرودگاه از سطح دریا ۳۱ متر و حدود ۱۰۴۳ کیلومتر با تهران فاصله هوایی دارد.

مقاصد پروازی و پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه کیش

شما از طریق ۲۰ شهر داخلی و دو شهر خارجی می‌توانید با پرواز مستقیم به فرودگاه کیش و بالعکس پرواز داشته باشید. اگر قصد دارید از طریق فرودگاه کیش پرواز خارجی داشته باشید، می‌توانید به دوبی در امارات متحده عربی و مسقط پایتخت کشور عمان سفر کنید.

در پروازهای داخلی، فرودگاه کیش به شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، سنندج، کرمانشاه، اهواز، بوشهر، بندرعباس، عسلویه، جم، کرمان، کاشان، گرگان، ساری، رشت، یزد، تبریز، همدان و ارومیه مسافران را جا به جا می‌کند. در مجموع می‌توان گفت پروازهای خروجی و ورودی به فرودگاه بین المللی کیش شامل ۲۲ شهر داخلی و خارجی می‌شود.

ایرلاینهایی که به کیش پرواز دارند

همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، جزیره کیش یکی از مقاصد جذاب گردشگری بوده و همین امر موجب شده که ایرلاین‌های متعددی به این مقصد پرواز داشته باشند، پس شما برای سفر به کیش از میان ایرلاین‌های مختلف، با توجه به شرایط خود می­توانید حق انتخاب­های متنوعی داشته باشید. ایرلاین‌هایی که به جزیره کیش پرواز دارند، هر کدام با هزینه بلیط، شرایط پرواز و روز و زمان پرواز، خدمات متفاوتی به مسافران ارائه می‌دهند. شما با توجه به مقایسه هزینه‌ای که باید برای بلیط هواپیما بپردازید و شرایط پرواز میتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

در هنگام سفر به کیش با توجه به شرایط مختلف هزینه سفر شما نیز متغیر خواهد بود، در هنگام تعطیلات رسمی و یا آخر هفته و همچنین در زمانی که کیش آب و هوایی مطبوعی دارد، هزینه­های بیشتری باید بپردازید، در اینگونه مواقع به خاطر درخواست­های زیاد سفر به کیش، هم بلیط هواپیمای شما و هم هزینه اقامت شما در هتل بیشتر خواهد شد، تورهای مسافرتی در زمان اوج سفر به کیش گران‌تر می‌شوند، فرقی نمی‌کند که شما قصد سفر به کیش را از چه مقصدی داشته باشید، در هر حال در این‌گونه مواقع هزینه بیشتری را باید بپردازید.

بهترین زمان­ها برای خرید بلیط هواپیمای ارزان به کیش را می‌توان در این مواقع از سال دانست: در پایان فصل بهار و آغاز فصل گرما، بعد از اتمام تعطیلات تابستانی و آغاز بازگشایی مدارس و دانشگاه­ها، در فصل گرم تابستان و در اسفند ماه که مردم به تدارک و آماده شدن برای آغاز سال نو مشغول هستند. ضمن اینکه در این موقع از سال علاوه بر سفر ارزان به کیش، می‌توانید از هوای مطبوع و معتدل اسفند ماه نیز لذت ببرید.

در زمان­های ذکر شده با توجه به کاهش تقاضا برای سفر، شاهد کاهش قیمت بلیط هواپیما، کاهش هزینه اقامت در هتل و در مجموع تورهای ارزان قیمت خواهید بود. حال که با بهترین زمان‌های سفر به کیش از لحاظ بلیط هواپیمای ارزان و تورهای مقرون به صرفه آشنا شدید، با ما همراه شوید، تا شما را با ایرلاین‌هایی که در فرودگاه بین المللی کیش فعالیت می­کنند، آشنا کنیم.

هواپیمایی کیش ایر

این شرکت هواپیمایی که در ایران استقرار دارد، ۲۷ مقصد مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهد، در نظر داشته باشید که کیش ایر خدمات چارتر نیز ارائه می‌دهد. آغاز به کار کیش ایر، از سال ۱۹۸۹ بوده و مرکز اصلی فعالیت آن در فرودگاه بین المللی کیش قرار دارد؛ پایگاه دوم شرکت هواپیمایی کیش ایر را می­توانید در فرودگاه مهرآباد ببینید. کیش ایر خدمات بین المللی، داخلی و چارتر را به عنوان یک شرکت هواپیمایی و به­ صورت برنامه­ریزی شده انجام می‌دهد.

هواپیمایی ماهان ایر

این شرکت هواپیمایی در سال ۱۹۹۱ در تهران تاسیس شد، از سال ۱۹۹۲ بعنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی فعالیت خود را شروع کرد، یکی از جذاب­ترین مقاصد ماهان ایر جزیره کیش محسوب می‌شود. ماهان ­ایر در مسیرهای داخلی، اروپایی، خاور دور و خاورمیانه فعالیت می‌کند.

اگر با ماهان ایر سفر می‌کنید، حتما می دانید که دو نوع پرواز همیشگی و فصلی‌ دارد و پرواز به جزیره کیش به خاطر پر طرفدار بودنش به صورت دائمی در برنامه‌های این ایرلاین وجود دارد.

هواپیمایی ایران ایر

ایران ایر قدیمی­ترین شرکت­ هواپیمایی ایران و اصلی­ترین شرکت هواپیمایی ایران را قطعا می‌شناسید، اما برای اطلاعات بیشتر بد نیست بدانید که این ایرلاین با استقرار در تهران، در هر دو فرودگاه آن یعنی فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی، پایگاه­های عملیاتی خود را مستحکم کرده و خدمات خود را در این دو فرودگاه به اکثر نقاط ایران ایران ارائه می­دهد.

برای پروازهای داخلی، ایران ایر در فرودگاه مهرآباد و برای پروازهای خارجی در فرودگاه امام خمینی می­توانید از خدمات این ایرلاین بهره­مند شوید. اگر قصد سفر به جزیره زیبای کیش را از طریق ایران ایر دارید، پرواز شما از فرودگاه مهرآباد خواهد بود.

هواپیمایی قشم ایر

از سال ۱۹۹۳ شرکت هواپیمایی قشم ایر شروع به فعالیت کرد. در آغاز فعالیت، این شرکت یک هواپیما را از سایر شرکت‌های هواپیمایی اجاره می‌کرد اما در حال حاضر قشم ایر یکی از بهترین ایرلاین­های با ناوگانی از هواپیماهای بلند برد و کوتاه برد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

قشم ایر مسیرهای مختلفی را برای بیشتر  فرودگاه­های داخلی و خارجی فراهم کرده که مسیر جزیره کیش یکی از اصلی­ترین مسیرهای این ایرلاین، ضمن بهره بردن از به روزترین و امن‌ترین سیستم­های فروش، خدمات برتر و متعددی را هم در طول پرواز به مسافران ارائه می‌دهد.

هواپیمایی ایران ایرتور

این شرکت هواپیمایی خصوصی فعالیت خود را از سال ۱۳۵۱ شروع کرد و در حال حاضر با ۱۳ هواپیمای مسافربری به ۲۴ مقصد مختلف، از جمله کیش پرواز­های لذتبخشی را برای شما تدارک دیده است. اگر می­خواهید از طریق ایران ایرتور به جزیره کیش سفر کنید، باید بدانید که مراکز اصلی این ایرلاین در فرودگاه مهرآباد تهران و فرودگاه بین المللی شهر مشهد جای گرفته­اند.

هواپیمایی وارش

وارش یک شرکت هواپیمایی ایرانی که در استان مازندران فعالیت می‌کند. ناوگان این شرکت هواپیمایی با هواپیماهای باریک خود به مقاصد داخلی و بین المللی پرواز دارد. در آغاز و در سال 1375 وارش خدمات خود را در مسیرهای تهران و مشهد شروع کرد، بنابراین جوان‌ترین شرکت هواپیمایی ایران را در این ایرلاین تجربه کنید.

هواپیمایی معراج

شرکت هواپیمایی خصوصی معراج در فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی واقع شده و علاوه بر مسیرهای اختصاصی خود، به ۳۰ مقصد دنیا هم پرواز دارد. یکی از مهمترین پروازهای مهم این شرکت به جزیره کیش به طور منظم مسافران را به این جزیره زیبا می‌رساند.

هواپیمایی زاگرس

یکی از بهترین گزینه­ها برای سفری دلچسب به جزیره کیش می‌تواند ایرلاین زاگرس باشد که برای سفر به ۳۳ مقصد جهان به شما خدمات ارائه می‌دهد.

هواپیمایی آتا

این ایرلاین در سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را به طور رسمی شروع کرد و  با ۳۸ مقصد جهانی، شما را در پروازی به یاد ماندنی به جزیره کیش خواهد رساند.

در این گزارش سعی کردیم تا شما را با فرودگاه کیش، امکانات این فرودگاه و چگونگی سفر به این جزیره زیبا در خلیج فارس آشنا کنیم تا هر زمانی که تصمیم سفر به کیش را گرفتید با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار دادیم، سفر خود را با آسودگی خاطر آغاز کنید. امیدواریم که با سفر به جزیره کیش لحظات خاطره‌انگیزی را برای خود رقم بزنید.

مشاهده لیست قیمت بلیط هواپیما تهران کیش

نظرات کاربران