کشتی یونانی کیش
13 شهریور 1400
ایرانگردی

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش به عنوان یکی از صدها جاذبه گردشگری مهم جزیره کیش به شمار می‌رود که به صورت سالانه خیل عظیمی‌از گردشگران از آن دیدن می‌کنند. کیش جزیره ای بی نظیر در میان جزایر جنوبی کشور است که در سال 1349 پایه ریزی تبدیل آن به یک قطب گردشگری انجام شد و در این مسیر نیز موفق عمل کرده و امروزه گردشگران بسیاری را از جای جای جهان به سمت خود می‌کشاند.

کشتی یونانی که قطعا نام آن برای دوست داران گشت و گذار آشناست در سال 1345 بود که در سواحل زیبای کیش به گل نشست. تلاش ها مستمر برای خلاصی کشتی به نتیجه نرسید و به همین دلیل در این محل رها شده و به یک منظره زیبا در سواحل کیش بدل شد. این کشتی امروزه به عنوان یک نماد برای جزیره مرجانی کیش شناخته شده و با مشاهده عکس آن قطعا کیش به یادها خطور خواهد کرد. اما کشتی یونانی کیش چه ویژگی هایی دارد و چه زمانی می‌توان با تور کیش از آن دیدن کرد؟ در ادامه به تمامی‌این سوالات پاسخ داده ایم:

درباره کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش با اینکه از اهمیت ویژه ای برای این جزیره برخوردار است اما به دلیل اینکه اقدامات لازم برای حفظ آن انجام نمی‌شود در سالهای آتی به صورت کامل از بین خواهد رفت و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که فرصت را غنیمت شمرده و با سفر به کیش عکسی از آن را در قاب دیوار خود داشته باشید. این کشتی در نزدیکی روستای باغو کیش زمانی که داشت به ساحل نزدیک می‌شد به گل نشست.

در مواقع غروب آفتاب زیبایی کشتی یونانی جزیره کیش غیر قابل وصف است و اگر با چشمان خود این منظره را تماشا نکنید باور نخواهید کرد. تا به امروز دلیل به گل نشستن کشتی کشف نشده است و جالب است بدانید که 80 روز تلاش مستمر برای خلاصی از گیر کردن کشتی به نتیجه ای نرسید و خدمه یونانی را مجبور به ترک کشتی کرد. بخش های بالایی کشتی کاملا سالم است اما به دلیل اینکه بخش های پایینی آن در تماس مستقیم با موج های خروشان دریای خزر است روز به روز در حال پوسیده شدن بوده و تا چندی خاصیت خود را از دست خواهد داد.

برای مشاهده قیمت بلیط هواپیما کیش کلیک کنید

تاریخچه کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش تاریخ پر فراز و نشیبی را به یدک می‌کشد. این کشتی در زمان سلامت خود مالکان مختلفی داشته است اما به دلیل اینکه آخرین مالک آن فردی یونانی بود به نام کشتی یونانی شناخته می‌شود. این کشتی در سال 1323 توسط شرکت ویلیام همیلتون در گلاسکو ساخته شد. مالکان این کشتی اغلب انگلیسی و ایرانی بودند و دست به دست های بسیار شده است. وزن این کشتی در زمان ساخت 7060 تن اندازه گیری شده و طول آن به 136 متر می‌رسیده است.

این کشتی از ابتدا با نام های: امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی، همدان و کولا اف شناخته می‌شد. نقل قول های بسیاری برای به گل نشستن کشتی یونانی وجود دارد اما هیچ یک از این نقل قول ها به نتیجه علمی‌و قطعی نرسیده اند. برخی از مردم بر این باورند که این کشتی متعلق به پرتغالی ها است و کشتی یونانی در قشم قرار گرفته اما باید گفت: کشتی یونانی همان کشتی است که در سواحل کیش به گل نشسته است.

نقل قول های به گل نشستن کشتی یونانی جزیره کیش

برای به دلیل به گل نشستن کشتی یونانی کیش 3 نقل قول مختلف وجود دارد که از قرار زیر هستند:

– اولین و منطقی ترین نقل قول مربوط به نبود فانوس های دریایی است. بر اساس این نقل قول مه آلود بودن فضا و نبود نور کافی برای دید باعث شده که ملوان کشتی دید کافی نداشته و کشتی را به سمت ساحل بکشاند.

– نقل قول دیگر بیان می‌کند که صاحب کشتی در حال ورشکستگی مالی بوده و پس از هماهنگی با ملوان کشتی تصمیمی‌می‌گیرد که کشتی را به گل بکشاند تا از شرکت بیمه خسارت های ناشی از آن را دریافت کند. بسیاری از مردم محلی نیز بر این باورند که ملوان کشتی مست بوده و کنترل کشتی را از دست داده است.

– نقل قول دیگر مربوط به خود ملوان است، به گونه ای که بر اساس این نقل قول، ملوان کشتی عاشق یک دختر ایرانی شده بود و به دلیل مخالفت خانواده این دختر، ناخدا با دختر قرار فرار به یونان را می‌گذارد و این امر کشتی را به سواحل کشتی می‌کشاند.

بازسازی و فرسایش کشتی یونانی جزیره کیش

کشتی یونانی سالهای سال است که به عنوان یکی از بهترین جاذبه های کیش شناخته می‌شود اما روز به روز وضعیت آن در حال وخیم تر شدن است. هرچند سال که از روی به گل نشستن کشتی می‌گذرد شرایط آن بدتر شده و درصد فرسایش نیز افزایش پیدا می‌کند. سالهای قبل کشتی از وسط به دو نیم شکسته شد و این امر باعث تغییر تقریبی ظاهر آن شد و این اتفاق فاجعه ای فراموش نشدنی است.

روز به روز نیز به دلیل فلزی بودن بخش های مختلف کشتی شاهد از بین رفتن بخش هایی از آن هستیم. این فرسایش پر سرعت کشتی یونانی باعث شده که هیچ تاریخی برای از بین رفتن آن نمی‌توان در نظر گرفت. علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگ و صنایع دستی و گردشگری چندی پیش با دانشگاه شریف گفتگو هایی جهت ترمیم و بازسازی کشتی یونانی انجام داده بود. اما طبق برآورد های انجام شده، میزان هزینه های مرمت کشتی به اندازه ای سرسام آور است که از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

به دلیل قطع امید از بازسازی کشتی یونانی کیش عده ای به منظور باقی ماندن کلیپی از داخل کشتی، این ریسک را پذیرفتند تا وارد کشتی شده و فیلم هایی از تمامی‌بخش های آن منتشر کنند.

تفریحات و جاذبه های اطراف کشتی یونانی

به دلیل استقبال عظیم مردم از این جاذبه تفریحی مهم، مراکز خدماتی و امکانات متنوعی در نزدیکی آن در نظر گرفته شده است که لذت گشت و گذار را دوچندان خواهند کرد. با رفتن به این منطقه علاوه بر اینکه غروبی دل انگیز کنار کشتی یونانی کیش دارید، می‌توانید یک نوشیدنی خنک را نیز نوش جان کرده و از منظره نهایت لذت را ببرید. پارک ساحلی به عنوان یکی از اصلی ترین امکانات این منطقه به شمار می‌رود که مساحت آن به 60 هزار متر مربع رسیده و انواع کافه ها و رستوران های مختلف را در خود جای داده است.

آیا می‌توان از داخل کشتی بازدید کرد؟

تا چندی پیش که اغلب بخش های کشتی یونانی کیش باقی مانده بودند بازدید از داخل کشتی با لباس غواصی امکان پذیر بود و گردشگران اوج هیجان را با یک کارآگاهی از داخل کشتی تجربه می‌کردند. اما متاسفانه امروزه به دلیل فرسایش بیش از حد کشتی امکان بازدید از داخل آن وجود ندارد و تنها می‌توانید زیبایی کشتی به گل نشسته ساحل کیش را نظاره گر باشید.

البته این ممنوعیت به دلیل موارد امنیتی است چرا که امکان هرگونه فروریزی بخش های مختلف کشتی وجود دارد و ممکن است در صورت بازدید از داخل کشتی به گردشگران آسیب بزند.

هتل های نزدیک کشتی یونانی کیش

در نزدیکی کشتی یونانی جزیره کیش هتل های مختلفی فعالیت می‌کنند که با اقامت در آنها می‌توانید در تمامی‌اوقات چشم اندازی زیبا به کشتی یونانی داشته باشید. یکی از این هتل ها مربوط به ترنج کیش است که به مانند هتل های تایلندی بر روی آب قرار گرفته و زیبایی خاصی دارد. اتاق های این هتل دارای پنجره های بزرگ با کف شیشه ای هستند که می‌توانید صدای خروشان دریا را نیز در آن احساس کنید.توصیه میکنیم چند هفته قبل از سفر نسبت به رزرو هتل در کیش اقدام نمایید.

علاوه بر این هتل می‌توانید مراکز اقامتی دیگری را نیز در اطراف کشتی یونانی مشاهده کنید که از جمله آنها می‌توان به: هتل آنا، هتل کوروش، هتل ایران، هتل صدف، گامبرون کیش و… اشاره کرد. هر یک از این هتل ها ویژگی های متفاوتی با یکدیگر داشته و خدمات متنوعی نیز ارائه می کنند و خواهید توانست یکی از بهترین ها را برای اقامت خود انتخاب کنید.

مشاهده لیست قیمت بلیط هواپیما تهران کیش

نظرات کاربران