Blue Mosque

مسجد سلطان احمد استانبول یا همان مسجد آبی معروف!

مسجد سلطان احمد استانبول در صدر فهرست‌های مکان‌های دیدنی این شهر قرار دارد. اگر از ما بپرسید، استانبول را بیش از هر چیز دیگری به خاطر مساجد بی‌نظیرش می‌شناسند، به خصوص مسجد رستم پاشا و اورتاکوی، اما مسجد آبی یا همان سلطان احمد با جایگاهی که در تاریخ و منظره شهر دارد، جایگاه ویژه‌ای در بین جاذبه‌های محبوب باز کرده است. 

در این مقاله تمام موضوعاتی را که باید بدانید، از لباس پوشیدن گرفته تا تاریخ قبل از رفتن به مسجد کبود را قرار داده‌ایم. همچنین همان‌طور که می‌دانید سلطان احمد مکانی است که مهمترین سازه‌های امپراتوری بیزانس و عثمانی، دو امپراتوری مهم، در آن قرار دارد. پس ارزش دیدن و دانستن اطلاعات لازم را خواهد داشت. 

تور استانبول سه کلیک را به راحتی و ارزان رزرو کنید!

درباره مسجد سلطان احمد استانبول 

The Blue Mosque

سلطان احمد اول، کسی است که دستور ساخت این مسجد را داد، او دقیقاً می‌خواست این کار را انجام دهد: امضای خود را بر روی استانبول با مسجدی باشکوه قرار دهد که از سراسر شهر قابل مشاهده باشد و کاملا هم موفق بود. 

بدین ترتیب تنها مسجد 6 مناره‌ای امپراتوری عثمانی ساخته و از زمین تا آسمان با بیش از 20 هزار کاشی ایزنیک آراسته شد. همین کاشی‌کاری‌ها دلیلی است که خارجی‌ها به این مسجد «مسجد کبود» نیز می‌گویند. زمانی که مسجد برای اولین بار ساخته شد، با واکنش‌های زیادی در داخل و خارج از کشور مواجه شد. مردم از خالی شدن خزانه دولت با مخارج غیرضروری ناراحت بودند و جهان اسلام از تنها مسجد جهان با 6 مناره در کعبه ناراحت بود. تا آنجا که سلطان مجبور شد هفتمین مناره مسجد را در کعبه بسازد. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

تاریخچه مسجد کبود استانبول 

بیایید تا نگاهی به گذشته این مسجد ارزشمند و زیبا بیندازیم.

سلطان احمد اول دستور ساخت مسجدی را می دهد که از همه جای استانبول دیده می شود

Blue Mosque

سلطان احمد اول که در 14 سالگی بر تخت سلطنت نشست، در 19 سالگی خواستار ساخت مسجدی به نام خوش شد. می‌خواست این مسجد به نام او ساخته شود تا مسجدی باشد که از سراسر شهر استانبول دیده شود. علاوه بر این، از آنجایی که احمد اول می‌خواست این مسجد در هنر و معماری پیشرو باشد، آن را معمار سدفکار مهمت آقا که هم معمار و هم استاد مروارید بود، سپرد. مهمت آقا از همان اول می‌دانست که کار او با دو غول مهم مانند سلیمانیه و ایاصوفیه رقابت خواهد کرد. این رقابت شیرین در مسجد آبی پدیدار شد، جایی که هنر و نشاط در هر نقطه به چشم می‌خورد.

پاسخ به مسجد از جانب مردمی که فکر می کنند آن را هدر دادن است

می‌دانیم که در اوایل قرن هفدهم، زمانی که این مجموعه ساخته شد، قدرت اقتصادی امپراتوری عثمانی کاهش یافت، زمین لرزه رخ داد و شورش‌ها در آناتولی آغاز شد. می‌توانید تصور کنید که چنین ساختمان بزرگی در چنین دوره دردناکی چقدر برای دولت هزینه داشته است. علاوه بر این، مسجد سلطان نت با پول موجود در خزانه دولت ساخته شد، نه از غنایم جنگی. همین خشم عمومی را بیش از پیش کرد.

در آخر بخش‌های مسجد، آراستا و عمارت سلطانی این بنا که بین سال‌های 1590 تا 1617 ساخته شده بود، با مراسمی افتتاح شد. این درحالی بود که ساخت سازه‌های دیگر تا سال 1920 ادامه یافت. در شایعه‌ای آمده است که خود سلطان در روز پایه گذاری با انداختن سنگ بر دامن خود به کارگران کمک کرده است. هنگامی که احمد اول در 27 سالگی در سال 1617 درگذشت، مقبره او در همین مسجد سلطان احمد استانبول ساخته و در اینجا به خاک سپرده شد.

داشتن 6 مناره از نظر کعبه به عنوان تکبر تلقی می شود و سلطان باید کعبه را وادار کند تا مناره هفتم را بسازد.

The Blue Mosque

مسجد کبود اما جنبه هیجان انگیزی دیگری نیز دارد. در طول تاریخ، ایاصوفیه می‌خواست از معبد سلیمان در اورشلیم پیشی بگیرد و سلیمانیه می‌خواست از ایاصوفیه پیشی بگیرد. در پایان این مسابقه تصمیم بر این شد که مسجد آبی برای بی‌احترامی بیش از حد به اجدادش فقط از ایاصوفیه فراتر رود و این مسجد با 6 مناره ساخته شد که نمونه دیگری مانند آن در امپراتوری عثمانی نخواهد بود. اما این 6 مناره هم شکوه زیادی به آن بخشیده و هم باعث درگیری‌هایی شده است.

در آخر، این وضعیت که بی احترامی به مسجد کعبه که در آن زمان دارای 6 مناره بود، با افزودن هفتمین مناره توسط سلطان احمد اول به مسجد کعبه پایان یافت.

بر اساس شایعه‌ای دیگر، احمد اول می‌خواست مناره‎های مسجد را از طلا بسازد. با این حال، از آنجایی که این تصمیم از بودجه دولت فراتر می‌رفت، معمار صدفکار مهمت آقا وانمود کرد که کلمه “طلا” را “شش” می‌داند و مسجد را با 6 مناره ساخت تا به مشکلات احتمالی پایان دهد. این بود فراز و نشیب‌های ساخت مسجد سلطان احمد استانبول. 

ویژگی های معماری مسجد سلطان احمد استانبول

این بنا بین سال‌های 1590 تا 1617 تکمیل شد، شامل مسجد، غرفه سلطان (امروزه به عنوان موزه فرش استفاده می‌شود)، مدرسه سیبیان، مدرسه، ارسطا، بیمارستان، ایمارت (امروزه به عنوان ریاست دانشگاه مرمره استفاده می‌شود)، مهمانسرا و مقبره که چشم نوازترین و مهمترین قسمت مجموعه مسجد است.

از دیگر ویژگی‌های مسجد سلطان احمد استانبول، دیوارهای و پنجربه‌های آن است. در واقع، دیواری که با پنجره‌ها و هشت در احاطه شده و در جلو و در طرفین آن صحن‌های بزرگی دارد. 

همچنین یک زنجیر آهنی بالای ورودی حیاط که در نمای غربی آویزان است. فقط سلطان می‌توانست سوار بر اسب وارد صحن مسجد شود. او هم به خاطر زنجیر مجبور می‌شد با سر خمیده عبور کند. وجود این زنجیر و این سیستم گویای این است که حتی سلطان باید به مسجد احترام بگذارد و هنگام ورود باید خود را مرتب کند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مسجد دارای 6 مناره است که دو مناره در جلو و چهار مناره در چهار گوشه آن قرار دارند. چهار مناره دارای سه بالکن و دو مناره دارای دو بالکن هستند. دلیل این که این کار به این شکل انجام می‌شود این است که احمد اول شانزدهمین سلطان است.

معماری داخلی مسجد کبود چگونه است؟

The Blue Mosque

فضای داخلی مسجد سلطان احمد استانبول، شامل حیاط داخلی مربع و مرمر با فواره، مشتمل بر 26 ستون و 30 گنبد و پلان مربع با گنبد اصلی به قطر 24 متر و ارتفاع 43 متر است. به اضافه‌ی چهار پای فیل که هر کدام پنج متر قطر دارند، گنبد اصلی را حمل می‌کنند. در مجموع 260 پنجره در 5 ردیف در گنبد اصلی و نیم گنبد، نوری را بر خلاف هر مسجد دیگری به فضا می‌بخشد. 

در چنین سازه‌های باشکوهی به تیرگی و نور روشنی که به آرامی وارد می‌شود توجه زیادی شده و بسیار سرزنده و رنگارنگ به نظر می‌رسد. لوسترهای عظیمی نزدیک به جایی که چراغ‌های نفتی بودند آویزان هستند و حالا لامپ‌ها حال و هوای متفاوتی به فضا می‌بخشند.

سه در وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها وارد مسجد شوید، اما ورودی اصلی از طریق درب روی هیپودروم است. وقتی از دروازه هیپودروم وارد می‌شوید، بلافاصله محراب مرمری و منبر کنار آن را می‌بینید. در این بخش می‌بینید که چگونه مهمت آقا، شاگرد معمار سینان، معماری خود را به زیبایی با نقاشی خود ترکیب کرده است. فراموش نکنید که حکاکی‌های روی منبر را از نزدیک بررسی کنید. بالکن‌هایی که در طرف دیگر نمایان می‌شود، لژهای سلاطین است.

مسجد آبی به کجای آن نسبت داده شده است؟

از هر دری که وارد مسجد می‌شوید، منظره‌ای کاشی‌کاری شده، آراسته و رنگارنگ به استقبال شما می‌آید. این مکان مانند یک گالری کاشی است، زیرا بیش از 21000 کاشی ایزنیک در داخل آن وجود دارد. روی تمام دیوارها، تابلوهای کاشی به رنگ‌های آبی، سبز، فیروزه‌ای و قرمز وجود دارد که عمدتاً با نقوش گیاهی ساخته شده‌اند. رنگ‌های این کاشی‌ها با نور ساطع شده از پنجره‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، بیشتر نمایان می‌شود. تصویر زیبا که هیچ وقت فراموش نخواهید کرد. 

شاید شنیده باشید که مسجد کبود را در بین گردشگران «مسجد آبی» می‌نامند. حتی در دنیای غرب به این شکل به مسجد کبود می‌گویند. دلیل این امر ظاهر داخلی در رنگ‌های آبی است که توسط کاشی‌هایی که ذکر کردیم، ایجاد شده است.

چه زیارتگاه هایی در داخل مسجد هستند؟

Tomb of Ahmad I

در مجموع 36 تابوت در مقبره مسجد کبود وجود دارد. به ویژه احمد اول، که مسجد را ساخت، همسرش کوسم سلطان، پسرشان دوم. عثمان (عثمان جوان)، چهارم. قبرهای مورات و فرزندانش نیز وجود دارد. بد نیست بدانید که پشت مقبره muvakkithane، محل اندازه‌گیری اوقات نماز است که در ایاصوفیه نیز نظیر آن وجود دارد.

اگر هنگام گشت و گذار در سلطان احمد گرسنه شوید

Sultan Ahmad meatball restaurant

به احتمال زیاد گشت و گذار در مسجد سلطان احمد استانبول گرسنه خواهید شد، پس این رستوران‌ها را در برنامه خود بگذارید:

رستوران کوفته سلطان احمد

حالا به هر کجا که در استانبول نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که مغازه‌های زنجیره‌ای کوفته فروشی با همین نام باز شده است. اما مکان واقعی سلطان احمد کوفتسیسی در سلطان احمد است. پس تا زمانی که اینجا هستید، کوفته‌هایی اصل و سنتی ترکی را امتحان کنید و از طعم لذیذ آن‌ها لذت ببرید. 

البته مثل خود سلطان احمد، کوفته فروشی هم شلوغ است، ولی ارزش در صف ماندن و منتظر شدن را دارد. از سه گانه کوفته، پیاز و عایران به راحتی عبور نکنید.

آدرس: Alemdar, Divan Yolu Cd. No:12, 34110 Fatih

تلفن: (0212) 513 64 68

گوشه سلطان یا Sultan Köşesi

Sultan Köşesi

جایی در بافت تاریخی محله سلطان احمد وجود دارد که به آشپزی خانگی معروف است. در مدتی که در سلطان احمد هستید، اگر غذایی خانگی و سالم می‌خواهید، گزینه‌هایی مانند کوفته، کباب و پیتا نیز در این رستوران برای شما وجود دارد که خستگی را از تنتان بیرون می‌کنند. 

آدرس: Sultan Ahmet, Küçük Ayasofya Cd. No:6, 34122 Fatih  

تلفن: (0212) 516 66 06

رستوران رامی

اگر تور سلطان احمد گردی شما در شب به پایان می‌رسد، می‌توانید رستوران رامی را حسن ختام آن انتخاب کنید. این رستوران در گذشته خانه هنرمند رامی اولور بوده، سپس به رستورانی تبدیل شده است که می‌توانید در آن غذاهای عثمانی مانند کباب کاغذی و خورش قصری را بچشید. همچنین منظره‌ای باشکوه از مسجد آبی نورانی از تراس خود به نمایش می‌گذارد که لذت غذاخوردن را برای شما دوچندان خواهد کرد. 

آدرس: Sultanahmet, Utangaç Sk. No:6, 3412

تلفن: (0212) 517 65 93

مکان‌های دیدنی اطراف مسجد سلطان احمد 

Basilica Cistern

وقتی به شبه جزیره تاریخی و دیدن مسجد سلطان احمد استانبول می‌آیید، حتماً باید از این مکان‌ها دیدن کنید:

  • کاخ توپکاپی: مرکز امپراتوری عثمانی
  • Basilica Cistern:  این مکان را از دست ندهید!
  • ایاصوفیه: یکی از چشمگیرترین سازه‌های جهان
  • بازار بزرگ: چه چیزی بخریم، از کجا بخریم، چه چیزی را ببینیم، این بازار بی نظیر است. 

چگونه به مسجد آبی برویم؟

مسجد کبود در شبه جزیره تاریخی و در محدوده منطقه فاتح واقع شده است. راحت‌ترین دسترسی به مسجد آبی با خط تراموا Bağcılar-Kabataş است، زیرا ایستگاه آن درست روبروی مسجد است.

برای کسانی که از جهت مخالف می‌آیند، کشتی‌های Eminönü یا Marmaray وجود دارد که از کادیکوی یا اسکودار حرکت می‌کنند. وقتی از کشتی پیاده شدید، می‌توانید از ایستگاه تراموا در امینونو به خط Bağcılar-Kabataş بروید. 

سپس در ایستگاه Sirkeci از Marmaray پیاده ‌شوید، از آنجا می‌توانید از خط تراموا مانند بالا استفاده کنید یا می‌توانید با یک پیاده‌روی کوتاه در جاده‌ای که به دنبال Gülhane از Sirkeci می‌آید به میدان سلطان احمد برسید.

اگر با وسیله نقلیه شخصی خود می‌روید باید اشاره کنیم که خیابان‌های اطراف مسجد سلطان احمد استانبول به روی ترافیک بسته است. می‌توانید پارکینگ نزدیک به کاخ توپکاپی، پارکینگ موازی با هتل فور سیزنز یا پارکینگ‌های اطراف دبیرستان‌های اطراف را انتخاب کنید.

کلام آخر

مسجد سلطان احمد استانبول یکی از زیباترین جاذبه‌های این شهر است. شکوه و عظمتی که فقط و فقط با از نزدیک دیدن می‌توان لمس کرد. خیلی از گردشگران خارجی از این مسجد بازدید می‌کنندف توصیه ما هم به شما این است که برای ساعاتی در روز هم که شده به این مسجد سر بزنید. 

سوالات متداول

ورودی مسجد آبی 2023 چقدر است؟

از آنجایی که مسجد همیشه برای عبادت باز است، ورود رایگان است.

مسجد کبود تا چه ساعتی باز است؟

شما می‌توانید 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته از مسجد کبود دیدن کنید.

معمار مسجد کبود کیست؟

این بنا بین سالهای 1609 و 1616 توسط مهمت آقا از مدرسه معمار سینان ساخته شد، اولین نامی که وقتی صحبت از معماری عثمانی به میان می‌آید.

چه چیزهایی را باید در سلطان احمد دید؟

بدون بازدید از مسجد کبود و دیدن دیگر زیبایی‌های تاریخی میدان سلطان احمد عبور نکنید. کاخ توپکاپی، آب انبار باسیلیکا، ستون مار، پارک گلخانه و موزه باستان شناسی نیز مکان‌های مهمی برای بازدید در این منطقه از استانبول هستند.

نظرات کاربران