Economy flight class

کلاس پروازی اکونومی؛ خدمات، امکانات و ویژگی‌ها

خدمات ارائه شده، امکانات و راحتی در سفر برای برخی اهمیت زیادی دارد، به‌خصوص در سفرهای هوایی. در این میان بعضی افراد هستند که ترجیح می‌دهند، سفر اقتصادی‌ داشته باشند و به دنبال خرید بلیط هواپیما ارزان‌تر هستند. اما بلیط با قیمت مناسب به معنای امکانات محدودتر است. اگر شما به دنبال چنین بلیتی هستید، باید کلاس پروازی اکونومی را انتخاب کنید. هر چند که مواردی دیگر مانند نوع بلیط (بلیط رفت‌وبرگشت یا یک‌طرفه)، زمان خرید و… در این قیمت تاثیرگذارند، ولی کلاس پروازی یکی از مهمترین فاکتورها برای تعیین قیمت خواهد بود. درباره بلیط اکونومی چه می‌دانید؟

انواع کلاس پروازی

First Class

قبل از هر چیز باید بگوییم که کلاس‌های پروازی براساس نوع خدماتشان از انواع مختلفی برخوردارند. طبیعتا هرچقدر میزان کیفیت خدمات ارائه شده بیشتر باشد، قیمت‌ بلیط نیز بالاتر می‌رود. 

انواع کلاس پروازی در دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند از ارزان‌ترین به گران‌ترین:

  1. کلاس پروازی اکونومی (Economy class)
  2. کلاس پروازی پریمیوم اکونومی (Premium economy)
  3. کلاس پروازی بیزینس (Business class)
  4. کلاس پروازی فرست کلاس (First Class)

در ایران سه مورد اول بیشترین تقاضاها را به خودشان اختصاص داده‌اند. اغلب افراد با توجه به مقصد سفرشان به سراغ یکی از این کلاس‌های پروازی می‌روند. درصورتی‌که مقصد طولانی باشد و زمان بیشتری در هواپیما باشند، کلاس پروازی پریمیوم، بیزینس و فرست کلاس گزینه‌های مناسبی خواهند بود. در مقابل برای پروازهای کوتاه‌مدت می‌توان از کلاس پروازی اکونومی استفاده کرد. این موارد تا حد زیادی به سبک سفر و نوع امکانات دلخواه شما بستگی خواهد داشت. 

کلاس پروازی اکونومی چیست؟

قبل از اینکه به تعریف دقیق این کلاس بپردازیم، باید بدانید که اکونومی یک واژه انگلیسی است و در زبان فارسی، اقتصادی معنا می‌شود. بنابراین کلاس پروازی اکونومی یکی از اقتصادی‌ترین و ارزان‌ترین کلاس‌های پروازی است که خدمات و امکانات مختلفی را شامل می‌شود. این کلاس پروازی علاوه بر قیمت کمتر در مقایسه با دیگر کلاس‌ها، از شرایط کنسلی به نسبت محدودتری نیز برخوردار است. 

توجه داشته باشید که کلاس‌های پروازی معمولاً با استفاده از شناسه‌های خاص (کدهایی با حروف الفبا انگلیسی) تقسیم‌بندی می‌شوند. این شناسه‌ها در اکونومی شامل O,Y,B,H,M,K,L,W,S,N,Q هستند. 

نکته: کلاس پروازی اکونومی با کد اختصاری «Y» نمایش داده می‌شود.

انواع کلاس پروازی اکونومی 

کلاس پروازی اکونومی

کلاس اکونومی به دو نوع دسته‌بندی می‌شود:

کلاس پروازی اکونومی: خدمات و امکانات ارائه شده در اکونومی در مقایسه با دیگر کلاس‌های پروازی در سطح پایین‌تری قرار دارد و قیمت کمتری هم خواهد داشت. البته این نوع بلیط، یکی از پرفروش‌ترین‌ها در ایران است. 

کلاس پروازی پریمیوم اکونومی: کلاس پریمیوم یک سطح بالاتر از اکونومی است. فاصله صندلی‌های و فضای نشیمن بیشتر بوده و امکانات و خدمات مناسب‌تری هم ارائه می‌شود. نرخ این بلیط از اکونومی بیشتر و از بیزینس و فرست کلاس کمتر است. 

چه امکاناتی در کلاس پروازی اکونومی ارائه می‌شود؟

امکانات در بلیط اکونومی با محدودیت بیشتری همراه است. بااین‌حال هر شرکت هواپیمایی یا ایرلاین امکانات متفاوتی را در اختیار مسافرین خود قرار می‌دهد. بنابراین در هنگام خرید بلیط اکونومی به نوع ایرلاین هم توجه داشته باشید.

فضای استراحت و صندلی

در اکونومی فاصله صندلی‌ها از یکدیگر کمتر است و طبیعتاً فضای استراحت هم با محدودیت بیشتر همراه است. صندلی‌ها در ردیف‌های سه تا چهار صندلی در کنار هم قرار دارند. 

سرگرمی‌ها

در کابین کلاس پروازی اکونومی و در ابتدای سالن یک مانیتور بزرگ قرار دارد که در طور پرواز می‌توانید به تماشای فیلم بپردازید. در پروازهای دوربرد و شرکت‌های هواپیمایی خارجی این صفحه نمایشگر بر روی هر صندلی قرار دارد. همچنین روزنامه و مجله نیز برای مطالعه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. 

غذا و نوشیدنی

همه چیز درباره کلاس پروازی اکونومی

کلاس پروازی اکونومی شامل یک وعده غذایی گرم به همراه نوشیدنی است که در کیفیت مطلوبی سرو می‌شود. این را هم اضافه کنیم که پذیرایی در ایرلاین‌های خارجی مانند لوفت هانزا معمولا رایگان انجام می‌شود. در حالی که در برخی ایرلاین‌های دیگر مانند ایزی‌جت و ایرآسیا باید هزینه جداگانه بابت آن بپردازید.

قیمت کلاس پروازی اکونومی چقدر است؟

قیمت کلاس پروازی اکونومی در مقایسه با دیگر کلاس‌های پروازی ارزان‌تر است. اما این نوع بلیط با توجه به برخی فاکتورها و عوامل خاص شما را با قیمت‌های متفاوتی مواجه می‌کند. اینکه مقصد شما کجاست، فاصله مبدا تا مقصد، نوع ایرلاین، نوع بلیط هواپیما و حتی فصل و روز سفر و روز خرید تعیین کننده قیمت نهایی آن خواهند بود. 

نحوه خرید کلاس پروازی اکونومی

کلاس پروازی اقتصادی یا اکونومی در ایران بیشتر رزرو می‌شود و از طرفداران بیشتر برخوردار است. یکی از دلایل آن، ارائه گسترده این بلیط برای اکثر مقاصد داخلی است. یعنی شما با خرید بلیط بلیط اکونومی می‌توانید به اغلب شهرهای ایران مانند تهران، مشهد، کیش، قشم، اصفهان، سنندج، یزد و… به راحتی سفر کنید. علاوه بر این شهرها، برای کشورهای خارجی نظیر ترکیه، آذربایجان، عراق و… نیز بلیط کلاس پروازی اقتصادی ارائه می‌شوند تا مسافرین حتی با بودجه محدود هم بتوانند به این کشورها سفر کنند. شما می‌توانید برای خرید این بلیط به سایت سه کلیک مراجعه کنید. 

شرایط کنسلی کلاس پروازی اکونومی چگونه است؟

کنسلی بلیط اکونومی

به طور کلی این امکان برای شما وجود دارد که هر نوع  بلیطی با کلاس پروازی مختلف را کنسل کنید، اما با شرایط خاص. در کلاس پروازی اکونومی هم به همین شکل است ولی باید در نظر داشته باشید که برای کنسل کردن بلیط بایستی یک هزینه (جریمه) بابت استرداد بلیط هواپیما بپردازید. میزان این جریمه با توجه به نوع ایرلاین و زمان کنسل کردن پرواز متفاوت خواهد بود. 

در واقع، اگر بلیط خود را با فاصله زمانی بیشتر از زمان پرواز لغو کنید، میزان جریمه کمتر است. در مقابل هر چه به زمان پرواز نزدیک‌تر باشید، این هزینه بیشتر می‌شود. دقت کنید که هر شرکت هواپیمایی هزینه جریمه متفاوتی برای کنسل کردن کلاس پروازی اکونومی تعیین کرده‌است. 

تفاوت کلاس پروازی اکونومی با بیزینس

کلاس پروازی بیزینس تفاوت‌های زیادی با اکونومی دارد. برای مثال قیمت بلیط بیزینس از اکونومی بیشتر و به تبع آن از امکانات باکیفیت‌تری هم برخوردار است. برخی از این تفاوت‌ها شامل موارد زیر است:

  • در کلاس بیزینس یک منو غذایی محدود با چند گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد تا غذای دلخواهتان را سفارش دهید. در صورتی که در اکونومی یک وعده غذایی به شکلی بسته‌بندی شده در طول پرواز سرو می‌شود.
  • از مهمترین تفاوت‌های نحوه سوارشدن به هواپیما است. مسافرین کلاس پروازی بیزینس معمولا در اولویت هستند و به عنوان اولین مسافران سوار هواپیما می‌شوند. در هنگام پیاده ‌شدن نیز روال به همین صورت خواهد بود، پس از آن نوبت به کلاس پروازی اقتصادی یا همان اکونومی می‌رسد. 
  • در کلاس بیزینس فضای نشستن و صندلی خیلی بیشتر است. صندلی‌ها قابلیت تنظیم و خم شدن دارند و فضای اطراف نیز با اندکی فاصله از صندلی‌های دیگر است. در صورتی که در اکونومی به این شکل نیست و فضای بسیار کمی در اختیار مسافر قرار دارد.  
  • مسافران بیزینس می‌توانند میزان بار بیشتری را حمل کنند. در پروازهای داخلی این میزان برای اکونومی 30 و برای بیزینس 40 کیلوگرم است. همچنین در پروازهای خارجی این مقدار بار مجاز برای اکونومی و بیزینس به ترتیب به 30 و 40 کیلوگرم و یا حتی بیشتر می‌رسد.  

آیا پرواز اکونومی همان سیستمی است؟ 

اغلب مسافران پرواز اکونومی را همان سیستمی می‌دانند و این دو اصطلاح را یکسان در نظر می‌گیرند. در صورتی که این چنین نیست. پرواز اکونومی اشاره مستقیم به کلاس پروازی و خدمات و امکانات ارائه شده در طول پرواز دارد. در‌حالی‌که بلیط سیستمی یکی از انواع بلیط‌ها است. در واقع بلیط شما می‌تواند سیستمی یا چارتری از نوع کلاس پروازی اکونومی باشد. 

کلام آخر

کلاس پروازی اکونومی از اقتصادی‌ترین بلیط‌های هواپیمایی است. بیشتر افراد برای سفرهای کوتاه‌مدت و مقاصد داخلی از این نوع بلیط استفاده می‌کنند. ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات بیشتری درباره این کلاس پروازی در اختیارتان قرار دهیم تا انتخاب مناسب و سفر راحتی داشته باشید. شما می‌توانید این بلیط را برای هر مقصدی در سه کلیک رزرو کنید.

نظرات کاربران