فرودگاه کیش
9 خرداد 1400
ایرانگردی

فرودگاه کیش

کیش از جمله مقاصد گردشگری مهم داخلی کشور است و به عبارتی می‌توان آن را جزایر هاوایی داخل کشور نیز نامید. اطلاعات فرودگاه کیش و همچنین موارد مهم مربوط به بلیط هواپیما از جمله مواردی هستند که قبل از سفر به بهبود وضعیت مسافرتی شما کمک خواهند کرد. فرودگاه بین المللی کیش از جمله پرتردد ترین فرودگاه های کشور به شمار می‌رود که سالانه پذیرای پروازهای داخلی و خارجی متعددی است.

این فرودگاه از دو باند پرواز و ۴ ترمینال تشکیل شده و علاوه بر ایرلاین های مختلف، ۱۳ ایرلاین در تابلو فرودگاه پرواز داشته و وظیفه حمل و نقل مسافران را برعهده دارند. به صورت روزانه ۱۰ پرواز داخلی و ۲ پرواز خارجی از جزیره کیش انجام می‌شود. قبل از اینکه به کیش سفر کنید باید با برخی ویژگی های فرودگاه آن به خوبی آشنا شوید تا پس از سفر به این جزیره و فرود آمدن در فرودگاه آن، دچار هیچ گونه سردرگمی نشوید. برخی اطلاعات مانند: ترمینال ها، خروجی ها، فاصله تا مراکز مهم، پروازها، امکانات و… در رابطه با فرودگاه کیش کمک بسزایی به مسافران خواهد کرد. در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده ایم:

فرودگاه کیش

فرودگاه کیش یکی از اصلی ترین فرودگاه های بین المللی کشور است که پروازهای مختلفی از آن به نقاط مختلف جهان و برعکس انجام می‌شود. این فرودگاه طی سالیان اخیر از جمله ۳ فرودگاه پرتردد کشور به شمار رفته و پذیرای پروازهای مختلفی بوده است.

این فرودگاه در بخش جنوب غربی استان هرمزگان واقع شده و ایرلاین های بسیاری به این فرودگاه مهم بین المللی پرواز دارند. بلیط پرواز کیش از اغلب شهرهای کشور امکان رزرو داشته و خواهید توانست بهترین پرواز ها را متناسب با خواسته خود برای سفر انتخاب کنید.

از جمله پرواز های فرودگاه جزیره کیش می‌توان به: تهران، تبریز، اصفهان، بندرعباس، ساری، رشت، کاشان، کرمان، گرگان، مشهد و… اشاره کرد. برای ساخت این فرودگاه سرمایه گذاری های عظیمی انجام شده است و تاریخ پر فراز و نشیبی را در دفترچه تاریخ خود به یدک می‌کشد.
فاصله فرودگاه کیش تا مرکز شهر با هتل های کیش کمتر از ۱۰ دقیقه است،بیشتر افرادی که تور کیش را رزرو میکنند شامل خدمات ترانسفر از فرودگاه به هتل میباشند.برخی از هتل ها نیز خدمات ترانسفر را به شما ارائه خواهند داد.پس پیش از رزو هتل در کیش به خدمات ترانسفر مسافر از فرودگاه به هتل و بلعکس توجه کنید

درباره راهنمای سفر به کیش بخوانید

تاریخچه فرودگاه جزیره کیش

کیش تا سالی ۱۳۴۹ مانند سایر جزایر جنوبی کشور منطقه ای معمولی بود و اهمیت چندانی از نظر گردشگری نداشت تا اینکه در سال ۱۳۴۹ محمدرضا شاه دستور ساخت جزیره ای زیبا با تفریحات متنوع مانند جزایر هاوایی را صادر نمود و در میرو اجرای این دستور هیئتی از کارشناسان ایرانی و آمریکایی راهی این جزیره شدند.

یکی از نیازهای جزیره برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری مهم، مجهز شدن به فرودگاه بود که تا سال ۱۳۵۶ یک باند فرودگاه آن نیز افتتاح شد. البته تا اواخر سال ۱۳۵۶ و قبل از به پیروزی رسیدن انقلاب، باند ۲ فرودگاه نیز حدود ۵۰ درصد مراحل ساخت خود را طی کرده بود.

ساخت این فرودگاه نوید دهنده آینده ای روشن برای کیش بود و به دنبال ساخت آن، مراکز خدماتی و گردشگری متعددی در اطراف فرودگاه آغاز به کار کردند. در زمان ساخت فرودگاه به دلیل کم بودن فضا، بخشی از روستای ماشه که در راستای منطقه ساخت فرودگاه بود خالی از سکنه شد و فرودگاه فضای وسیع تری را از آن خود نمود. سرانجام در ۷ آبان ماه سال ۱۳۵۶ بود که سران کشور و افراد والا مرتبه جهت افتتاح فرودگاه کیش گرد هم آمده و آغاز کننده تبلوری جدید در جزیره کیش شدند.

ترمینال های فرودگاه جزیره کیش

فرودگاه کیش از ۴ ترمینال مجزا تشکیل شده و پرواز های بین المللی و داخلی آن از آنها انجام می‌شوند. ترمینال داخلی مساحتی نزدیک به ۹۵۰۰ متر مربع داشته و مساحت ترمینال خارجی به ۴۰۰۰ متر می‌رسد. پرواز های داخلی و خارجی به صورت همزمان در این فرودگاه انجام می‌شوند.

ترمینال داخلی از ساعت ۶ صبح تا ۲۴ شب در حال ارائه خدمات بوده و ترمینال خارجی نیز دارای ۲ ترمینال متفاوت است که ترمینال ۱ مربوط به پرواز های خروجی و ترمینال ۲ پرواز های ورودی را در خود جای می‌دهد. تمامی ترمینال ها مجهز به مراکز خدماتی متنوع هستند و فروشگاه های مختلف ترمینال ها در تمامی اوقات آماده ارائه خدمات هستند. 

امکانات فرودگاه جزیره کیش

مسئولین فرودگاه کیش جهت رفاه حال مسافران اقدام به ارائه بهترین امکانات نموده اند. فرودگاه جزیره هیچگونه کمبودی نداشته و اگر بخواهیم آن را با سایر فرودگاه های کشور از نظر میزان امکانات مقایسه کنیم، بی شک از جمله بهترین ها خواهد بود. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین امکانات فرودگاه پرداخته ایم:

– خدمات پزشکی

فرودگاه کیش در بخش ورودی ترمینال داخلی مجهز به مرکز اورژانس است که کارکنان آن به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات پزشکی به مسافران هستند. همچنین یک خودرو آمبولانس نیز در این بخش وجود دارد که در مواقع نیاز، بیماران را سریعا به بیمارستان منتقل خواهد کرد.

–  شعب بانکی در فرودگاه

فرودگاه جزیره کیش دارای دستگاه های عابر بانک متعددی است و می‌توان گفت؛ که اغلب بانک ها در این فرودگاه عابر بانک دارند اما تنها بانک ملی است که شعبه آن به چشم می خورد.

–  پارکینگ

پارکینگ یکی از کاربردی ترین امکانات فرودگاه بین المللی کیش به شمار می‌رود. این پارکینگ به صورت هرساله پذیرای خیل عظیمی از خودرو ها است. این فرودگاه دارای ۳ پارکینگ عمومی بزرگ از قرار زیر است:

–    پارکینگ شماره ۱: این پارکینگ که مساحت آن به ۵ هزار متر مربع می‌رسد در بخش روبرویی برج مراقبت و ترمینال پروازهای داخلی قرار گرفته و دارای ۱۳۴ جای پارک خودرو است.

–    پارکینگ شماره۲: این پارکینگ مساحتی بالغ بر ۶ هزار متر مربع داشته و دقیقا در کنار پایگاه نیروی انتظامی فرودگاه واقع شده و به همین دلیل نباید نگران امنیت آن باشید. پارکینگ شماره۲ ظرفیت ۲۵۰ خودرو را دارد.

–    پارکینگ شماره۳: این پارکینگ مساحت ۳ هزار متر مربع داشته و در کنار پایگاه انتظامی فرودگاه واقع شده است. پارکینگ ۳ نیز می‌تواند ۱۰۰ خودرو را در خود جای دهد‌

– رستوران و کافی شاپ فرودگاه

خستگی پس از پرواز امری طبیعی است و مسئولین فرودگاه جزیره کیش برای این مشکل نیز چاره ای اندیشیده اند و رستوران و کافی شاپ کیش می‌تواند انتخاب مناسبی برای امتحان بهترین نوشیدنی ها و خوراکی ها باشد.

حمل و نقل فرودگاه جزیره کیش

در فرودگاه بین المللی کیش برای جابجایی مسافران خدمات منحصر به فردی در نظر گرفته شده است. بیش از ۷۰۰ تاکسی در بخش ورودی و خروجی فرودگاه فعالیت دارند که می‌توانید از آنها به جهت حمل و نقل در سطح جزیره استفاده کنید. در بیرون ترمینال ورودی فرودگاه نیز یک دفتر اجاره خودرو فعالیت می‌کند. از طریق این دفتر خواهید توانست خودرو های لوکس و معمولی مختلف را بدون سرنشین برای مدت اقامت خود رزرو کنید.

راه‌های دسترسی به فرودگاه بین المللی کیش

برای رسیدن به فرودگاه بین المللی کیش راه دشواری پیش رو ندارید. مینی بوس ها برای این مسیر در نظر گرفته شده اند و با هزینه های پایین می‌توانید از آنها استفاده کنید. تاکسی های فرودگاه در دو رنگ هستند کا تاکسی های سفید رنگ مربوط به تاکسی های دربستی یا همان خصوصی و تاکسی های زرد رنگ به تاکسی های خطی گفته می‌شود. 

تماس با فرودگاه کیش

گاهی اوقات سوالات مختلفی برای افراد پیش می آید کا برای یافتن پاسخ به این سوالات می‌توانید به صورت مستقیم با فرودگاه بین المللی کیش در ارتباط باشید:

اطلاعات پرواز: 199

موقعیت روی نقشه

مرکز تلفن: 076-44443200

خدمات تلفنی فرودگاه کیش به صورت 24ساعته و در تمامی روزهای هفته ارائه می شود. 

نظرات کاربران