ایران ایر
29 خرداد 1400
راهنمای سفر

معرفی شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)

شرکت هواپیمایی ایران ایر، که با نام «هواپیمایی ملی ایران؛ هما» نیز شناخته می‌‌شود، مانند بسیاری از شرکت‌‌های به نام جهان از ادغام دو شرکت دیگر که زمانی رقیب یکدیگر بودند تشکیل شده است. در دهه 1320 خورشیدی، اولین هواپیمایی ایران با نام ایرانیان ایرویز، تأسیس شد.

این شرکت در سال‌‌های ابتدایی فعالیت خود تنها قادر به انجام سفرهای داخلی بود و از آن جایی که زیرساخت‌‌های کافی و البته تمایلی از طرف شهروندان به انجام سفرهای هوایی وجود نداشت، احداث این شرکت حرکتی قابل توجه در صنایع ملی بود. 13 سال بعد در سال 1333 خورشیدی، شرکت دیگری با نام پرشین ایر سرویس تأسیس شد، که در جایگاه رقیب ایرانیان ایرویز، شروع به کار کرد.
پس از آن در دهه 40 خورشیدی این دو شرکت با یکدیگر ادغام شدند و شرکت هواپیمایی ایران ایر را تشکیل دادند. اگر قصد دارید درباره این ایرلاین ایرانی بیشتر بدانید تا بتوانید از این شرکت بلیط هواپیما خود را رزرو کنید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

شرکت هواپیمایی ایران ایر در گذر از انقلاب 57

ایر

اگر به دستاوردهای دهه 50 شرکت ایران ایر نگاهی بیاندازیم، می‌‌بینیم که شرکت هواپیمایی ایران ایر تا چه اندازه در عملکرد خود موفق بوده است. در این دهه ایران ایر توانسته بود پروازهایی با مقاصد مختلف در جهان ترتیب دهد. همچنین پروازهایی که تا به آن زمان با توقف در میانه راه انجام می‌‌شد، پس از خرید هواپیماهای بوئینگ به پروازهای بدون توقف تبدیل شدند. معروف‌‌ترین این موارد، پرواز تهران نیویورک بود، که به طولانی‌‌ترین پرواز جهان تبدیل شد.

پس از انقلاب 57، به دلیل مناسبات سیاسی جدید و تحریم‌‌هایی که بر کشور اعمال شد، خرید هواپیما متوقف شد و بسیاری از پروازهای بین‌‌المللی از کار خارج شدند. به همین دلیل شرکت هواپیمایی ایران ایر که هم رده با بهترین‌‌های جهان فعالیت می‌‌کرد، از میدان رقابت دور افتاد.

نشان تجاری ایران ایر

لوگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)

از آنجایی که شرکت هواپیمایی ایران ایر با نام هواپیمایی ملی ایران؛ هما نیز شهرت دارد، از پرنده اساطیری هما در طراحی نشان تجاری آن استفاده شده است. این نشان توانسته است چند بار برنده بهترین نشان در بین شرکت‌‌های هوایی شود.

کلاس‌‌های هوایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر در دو نوع کلاس مختلف مسافر می‌‌پذیرد، یکی اکونومی و دیگری هما کلاس. نرخ بلیط‌‌های این دو کلاس در چند گروه دسته‌‌بندی شده است که هریک از نظر میزان بار مجاز و با یکدیگر تفاوت دارند.

  • هما کلاس

در هما کلاس شرکت ایران ایر، امکانات و خدمات مختلفی به مسافران تعلق می‌‌گیرد و همچنین افرادی که در این کلاس پرواز کنند، در ایرلاین‌‌های دیگر صاحب امتیاز خواهند بود.

هما کلاس در سه دسته نرخ I، J و C ارائه می‌‌شود. در پروازهای داخلی، نرخ J با حداکثر 35 کیلوگرم بار و نرخ C، با حداکثر 30 کیلوگرم بار به فروش می‌‌رسد. در پروازهای خارجی، وزن مجاز برای نرخ J، 50 کیلوگرم، برای نرخ C، 45 کیلوگرم و برای نرخ I، 40 کیلوگرم در نظر گرفته شده است.

  • کلاس اکونومی

در این کلاس امکانات خاصی ارائه نمی‌‌شود و قیمت آن ارزان‌‌تر از هما کلاس است.

در کلاس اکونومی شرکت ایران ایر، نرخ‌‌های Y ،L ،N ،M ،Q  و V وجود دارد. در سفرهای داخلی نرخ V اجازه حمل 25 کیلو بار و باقی نرخ‌‌خا 20 کیلوگرم را دارند و برای سفرهای خارجی، نرخ Y، 35 کیلوگرم و باقی نرخ‌‌ها اجازه حمل 30 کیلوگرم را دارند.

هواپیماهای موجود در ناوگان شرکت ایران ایر

در این ناوگان 43 هواپیما فعالیت می‌‌کنند که در بین آن‌‌ها، ایرباس، بوئینگ و فوکر وجود دارد. بیشترین تعداد هواپیماهای موجود، 16 عدد و متعلق به فوکر 100 هستند. این هواپیماها پس از انقلاب 57 به ناوگان شرکت ایران ایر اضافه شده‌‌اند. در حال حاضر این شرکت پس از هواپیمایی ماهان با 57 هواپیما، در رده دوم شرکت‌‌های هواپیمایی کشور قرار دارد. تا پیش از کاهش تحریم‌‌ها در 10 سال اخیر، میانگین سنی ناوگان ایران ایر، بسیار بیش‌‌تر استاندارد جهانی بود که با خرید چند فروند هواپیمای جدیدتر این میانگین بهبود پیدا کرد. انتظار می‌‌رود تا این مجموعه بتواند تولیدات جدیدتر و باکیفیت‌‌تری را در سال‌‌های آینده به ناوگان خود اضافه کند.

مقصد پروازهای ایران ایر

در حال حاضر بیشتر شهرهای بزرگ ایران مجهز به فرودگاه هستند، بنابراین پروازهای داخلی شرکت ایران ایر، بازه بزرگی از شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشور را در بر می‌‌گیرد. این مقاصد شامل: آبادان، اهواز، قشم، بندرعباس، بندرلنگه، شیراز، بیرجند، بوشهر، چابهار، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، کیش، لار، مشهد، اردبیل، رشت، ساری، گرگان، تبریز، ارومیه، یزد و زاهدان است.

هواپیماهای شرکت ایران ایر

پروازهای خارجی این مجموعه، در آسیا و اروپا صورت می‌‌گیرند و مقاصد آن‌‌ها در آسیای شرقی، خاورمیانه و نقاط مختلف اروپا است. شهرهایی که مقصد پروازهای خارجی شرکت ایران ایر هستند، شامل: استانبول، بیروت، دوحه، استکهلم، پاریس، وین، بمبئی، تاشکند، میلان، هامبورگ، کوالالامپور، آنکارا، لندن، مسکو، دمشق، کلن و غیره است.

افتخارات صنایع هوایی در ایران

شرکت ایران ایر در طول سال‌‌های فعالیت خود آماری را به نام خود ثبت کرده است، که در بین اولین‌‌ها دسته بندی می‌‌شود. برای مثال اولین فروش بلیت اینترنتی در ایران، که در سال 1384 صورت گرفت. این شرکت همچنین توانسته است در سال 1362 از طرف Air Transportation World، مقام اول را در رشد تعداد مسافران بدست آورد. همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، نشان تجاری هما، برای شرکت ایران ایر، عنوان برترین را کسب کرده است.

ایران ایر؛ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران

خدمات شرکت هواپیمای ایران ایر برای مسافران

با وجودی که در طول سال‌‌های فعالیت خود شرکت هواپیمایی ایران ایر دچار تحولات بسیاری شده است، اما هنوز هم توانسته به فعالیت خود ادامه دهد. این موانع اگرچه کیفیت عملکردهای این مجموعه را تحت تأثیر قرار داده است، اما تقاضای شهروندان ایران برای سفرهای داخلی و خارجی با قیمت مناسب، این شرکت را برای ادامه خدمت‌رسانی، آماده به کار نگه داشته است.

با وجودی که مجموعه هوایی هما بزرگترین ناوگان مسافربری هوایی ایران نیست، اما از نظر کیفیت در صدر جدول قرار دارد. اگر به واسطه شغل خود، سفرهای داخلی زیادی می‌‌روید، حتماً تا به حال بارها با ناوگان شرکت هواپیمایی ایران ایر پرواز کرده‌‌اید. مطمئناً بسیاری علاقه دارند تا از زبان افرادی که این پروازها را تجربه کرده‌‌اند، درمورد آن‌‌ها اطلاعات بدست آورند. بنابراین اگر چنین است لطفاً تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران