31 خرداد 1400
راهنمای سفر

بار مجاز در پرواز‌های داخلی و خارجی

احتمالا برای شما هم پیش آمده باشد که چمدان سفر خود را بسته‌اید و بلیط در دست به سمت فرودگاه می‌روید؛ اما در زمان تحویل دادن چمدان خود متوجه می‌شوید که بار شما بیش از حد بار مجاز در پرواز است و به بار شما اضافه بار تعلق می‌گیرد. شاید در آن لحظه با خود بگویید که کاش این مقدار بار مجاز این شرکت هواپیمایی را می‌دانستم تا این اتفاق برای من پیش نیاید.

ما در این مطلب از سه کلیک سعی داریم برای جلوگیری از این رخداد توضیحاتی درباره قوانین مقدار بار مجاز در پرواز‌های خارجی و داخلی به شما بگوییم. بهتر است قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما اطلاعات پرواز خود را درباره مهم‌ترین مسائلی که بقیه مسافران آن را نادیده می‌گیرند را به‌روز کنید. با ما همراه باشید تا در زمان خرید بلیط هواپیما به مشکلی برنخورید!

میزان بار مجاز در هواپیما

میزان بار قابل حمل در هواپیما چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران در سفرهای هوایی چه سفرهای داخلی و یا خارجی، مقدار مجاز بار در هواپیما است. دانستن این موضوع که میزان بار مجاز در پروازها و قسمت کابین هواپیما چقدر است، بسیار مهم است و معمولا به شرکت هواپیمایی، مسیر و کلاس پروازی بستگی دارد.

همیشه مقدار بار مجاز در پروازها با توجه به نوع و مدت زمان پرواز، ایرلاین، کلاس پروازی و داخلی و خارجی بودن آن متفاوت است اما در زمان دریافت بلیط در قسمت وزن بار (baggage weight) این موضوع مشخص می‌شود.

میزان بار مجاز داخل کابین هواپیما

مسافرینی که از کابین فِرست کلاس و بیزنس کلاس استفاده می‌کنند، اجازه‌ حمل ۲ چمدان و یک کیف دستی کوچک را دارند. البته سایز چمدان‌ها نباید بزرگتر از ۵۵ × ۳۸ × ۲۰ سانتی‌متر باشد و کیف دستی هم نباید بیشتر از ۷ کیلوگرم باشد. این مقدار بار معمولا برای تمام بارهای خارجی مجاز است.

مسافرینی که از کابین‌های کلاس اکونومی استفاده می‌کنند اجازه‌ی حمل کردن ۱ قطعه چمدان و یک کیف دستی کوچک را دارند .البته سایز چمدان نباید بزرگتر از ۵۵ × ۳۸ × ۲۰ سانتی‌متر باشد و وزن ساک دستی هم نباید بیشتر از ۷ کیلوگرم باشد. این مقدار بار مجاز برای بیشتر پروازهای خارجی ثابت است.

میزان بار مجاز در پرواز ها و اندازه یچمدان

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر است؟

برخی از ایرلاین‌های اروپایی میزان بار مجاز در پرواز‌های خارجی را کمتر از 30 کیلوگرم محاسبه می‌کنند. ایرلاین‌های ایرفرانس (Air France)، لوفتانزا (Lufthansa)، بریتیش ایرویز (British Airways)، آل ایتالیا (Alitalia)، آسترین (Austrian)، اوکراین ایر (Ukraine Air) و KLM Royal Dutch Airlines از این دسته‌اند.

 • بلیط‌های اکونومی: بار مجاز 30 کیلوگرمی یعنی فقط یک چمدان
 • بلیط‌های بیزینس: بار مجاز 40 کیلوگرمی یعنی تا دو چمدان
 • بلیط‌های فرست کلاس: بار مجاز 50 کیلوگرمی یعنی تا دو چمدان
 • در پروازهایی که به قاره آمریکا صورت می‌گیرد، این مقدار بار مجاز تغییر می‌کند که به شرح زیر است:
 • بلیط‌های اکونومی: دو چمدان 23 کیلوگرمی یعنی جمعا 46 کیلوگرم
 • بلیط‌های بیزینس و فرست کلاس: دو چمدان 32 کیلوگرمی یعنی جمعا 64 کیلوگرم

حداکثر بار مجاز در هواپیما برای هر نفر چقدر است؟

در همه کلاس‌های اکونومی به جز کلاس نرخی y می‌توانید تا ۲۰ کیلوگرم بار همراه خود داشته باشید. کلاس نوع y  نوع دیگری از کلاس‌ها است که مسافر در آن می‌تواند تا ۲۵ کیلو گرم بار به همراه خود داشته باشد. در کلاس پرواز‌های فرست کلاس و تجاری وزن بار مجاز برای هر نفر تا ۳۰ کیلوگرم می‌رسد. شاید از خود این سوال را بپرسید که آیا بار دستی هم می‌توانیم همراه خود داشته باشیم؟ پاسخ ما به سوال شما بله است و از این رو شما می‌توانید تا ۷ کیلوگرم بار را به همراه خود به داخل کابین ببرید.

میزان وزن و میزان بار مجاز در پرواز

به چه دلیل نباید حداکثر وزن بار در هواپیما بیشتر از ۳۰ کیلوگرم باشد؟

اگه بخواهیم‌یه مقدار کلی رو برای حداکثر بار مجاز در پرواز‌های خارجی بگوییم ۳۰ کیلوگرم است. اما چرا این مقدار؟ بر اساس یک سری قوانین بین المللی بیشتر از ۳۰ کیلوگرم بار ممنوع است؛ زیرا بیش از این مقدار به سلامت کارکنان فرودگاه آسیب می‌رساند. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی مجاز به پذیرش بیشتر از این مقدار بار نیست. ترجیحاً ابعاد چمدان یا کیف دستی شما در کابین هم باید حدود ۵۰در ۷۰ سانتی متر باشد.

وسایل مجاز و غیرمجاز که در قسمت بار هواپیما

به صورت کلی میزان بار مجاز در پرواز‌های خارجی و وسایل مجاز و غیرمجاز در قسمت بار هواپیما یکی از دغدغه‌های هر مسفاری است و ندانستن این موضوع شما را به دردسر می‌اندازد. از نظر امنیت پرواز شما محدودیت‌هایی دارید برای مقدار بار و وسایل مجاز و غیر مجاز که شاید خیلی از این موارد را ندانید.

میزان بار مجازدر پرواز برلای کابین ها

وسایل مجاز داخل کابین هواپیما

در ابتدا می‌خواهیم در مورد وسایل مجاز داخل هواپیما صحبت کنیم:

 • خوراکی و مایعات

شما می‌توانید یکسری خوراکی‌هایی نظیر کلوچه، کیک، بیسکوییت، ساندویچ را در ساک دستی به داخل کابین ببرید اما اگر به صورت مایع باشد امکان ایجاد مشکلاتی حین پرواز می‌شود که ممنوعیت‌هایی به دنبال دارد. در ساک دستی خود مجموع مایعاتی که می‌توانید داشته باشید ۱۰۰ میلی لیتر است. اگر اضافه بر این مقدار دارید آن را در قسمت بار بگذارید.

 • وسایل برقی

درباره وسایل برقی نیز ممنوعیتی وجود ندارد. امکان این وجود دارد که تمامی وسایل برقی از قبیل لپ‌تاپ، تبلت، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، موزیک پلیر، موبایل و هر نوع وسیله برقی را همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید. فقط تلفن همراه و تبلت خود را در حالت پرواز قرار دهید.

 • وسایل شخصی

بعضی از وسایل و لوازم شخصی مانند لباس و‌شانه جزء موارد مجاز است. شما به راحتی می‌توانید در ساک دستی خود چند دست لباش بگذارید. وسایل شخصی تیز و برنده یا وسایلی که با آن‌ها بتوان به کسی آسیب رساند اجازه ورود به کابین هواپیما را ندارند.

وسایل غیرمجاز در هواپیما

حالا وقت آن رسیده که به موارد غیرمجاز در هواپیما نگاهی بیاندازیم. قبل از بستن ساک دستی و چمدان باید حواستان به وارد غیر مجاز باشد. دقت کنید که لیست وسایل غیرمجاز در کابین هواپیما بیشتر از قسمت بار است.

 • حمل مایعات در قسمت بار هواپیما

حمل مایعات همچون عطر، ادکلن، ریمیل و. . بیش از ۱۰۰ میل که باید تحویل قسمت بار دهید.

بارگیری هواپیما
 • لوازم ورزشی

انواع لوازم ورزشی که دارای چوب و باتوم باشند از دسته لوازم غیر مجاز هستند. شما می‌توانید با بسته‌بندی درست این وسیله را در قسمت بار بگذارید و از هر گونه آسیبی در ‌امان باشد.

 • وسایل برنده و تیز

لوازمی از جمله چاقو، کاتر، قیچی کوچک و ناخنگیر و. . . جزو لوازمی هستند که ورود آن‌ها به داخل کابین کاملا غیر مجاز است. این لوازم چنانچه درون ساک دستی شما باشد توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط می‌شود.

 • ابزارآلات

ورود هرگونه شیء که شامل ابزار آلات شود، حتی ابزار الات اسباب‌بازی کودکان اجازه ورود به کابین را ندارند اما جزء وسایل مجاز داخل بار هستند.

 • کلیه وسایل آتش‌زا مانند فندک و کبریت

به همراه داشتن هرگونه وسایل آتش‌زا در ساک دستی از جمله کبریت و فندک از نظر ماموران فرودگاه معمولی نیت و ورود این‌اشیا به داخل کابین کاملا غیر مجاز است و باید این وسایل را به همراه چمدان تحویل قسمت بار دهید.

چمدان ها در کابین هواپیما

محصولات کشاورزی مانند میوه و گوشت

ورود بعضی خواراکی‌ها نظیر گوشت، میوه و سایر محصولات کشاورزی با وجود این که امنیت مسافران را به خطر نمی‌اندازد در کابین ممنوع است. در برخی موارد حتی بذر گیاه هم شامل این موضوع می‌شود. اگر شما در فرودگاه ورودی اعلام نکنید و ماموران بازرسی متوجه این موضوع بشوند، در بعضی کشور‌ها تا تا چند صد دلار جریمه برای مسافر به همراه دارد.

لیست‌ اشیا ممنوعه در هواپیما تحت هر شرایط

بعضی از‌اشیا کاملا مشخص است که ورودشان به کابین شامل ممنوعیت ویژه‌ای است از جمله اسلحه، مواد منفجره و آتش‌زا، مواد رادیو اکتیو، فشفشه، ترقه، دینامیت، ماده منفجره پلاستیکی یا غیرپلاستیکی، کپسول گاز، کیسه هوای اتومبیل، باتوم، انواع سموم، موادی که خود به خود آتش می‌گیرند و….

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل ممکن تمام نکاتی که درباره مقدار بار مجاز در پرواز و ممنوعیات بار در قسمت کابین و قسمت بار را برای شما بگوییم. اگر در زمان سفر این نکات را رعایت کنید کمتر زمان شما را می‌گیرد. اگه تا حالا بخاطر بار یا ممنوعیت‌های بار به مشکل خورده‌اید، تجربه‌تان رو با ما به اشتراک بگذارید تا سایر کاربران هم از تجربیات سفر شما استفاده کنند. از این که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم.

نظرات کاربران