Rainbow Mountain, Cusco, Peru

عجایب گردشگری جهان؛ 10 مکان شگفت انگیز دنیا!

تصور کنید در جهانی زندگی می‌کنید که همه‌چیز را درباره‌ آن می‌دانید، تمام نقاط آن را دیده‌اید و با تمام جزئیاتش آشنا هستید. احتمالاً زندگی در چنین دنیایی حتی انگیزه‌ کافی برای بیدار شدن و شروع یک روز جدید را به شما نمی‌دهد؛ مسافرت که جای خود دارد. پس ما بسیار خوشبخت هستیم که در جهانی حیرت‌انگیز زندگی می‌کنیم. در‌واقع، یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های سفر و گردشگری، کشف ناشناخته‌ها و آشنایی با عجایب گردشگری جهان است. شاید هرگز کسی نتواند ادعا کند که تمام مکان‌های دیدنی دنیا را دیده، اما آرزوی کشف آن همیشه در دل انسان‌ها بوده، هست و خواهد بود. 

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که دوست دارید مکان‌های عجیب جهان را بشناسید، این همان مقاله‌ای است که به دنبالش بودید. ما در این قسمت با معرفی ده مکان شگفت‌انگیز دنیا کاری می‌کنیم تا حتی اگر شرایط سفر به این مناطق را ندارید، از خواندن در مورد آنها لذت ببرید. 

ده مکان شگفت‌انگیز دنیا

تمام کشورهای دنیا دارای جاذبه‌هایی هستند که از حیث تاریخی، فرهنگی یا طبیعی اهمیت دارند؛ اما آنچه ما در این مقاله به آن می‌پردازیم، معرفی مکان‌های عجیب جهان است. مکان‌هایی که هر‌یک به‌نوعی باعث حیرت شما خواهند‌شد. در این قسمت، شما با ده مکان شگفت‌انگیز دنیا که از عجایب گردشگری جهان به حساب می‌آیند، آشنا خواهید‌شد. 

۱. دریاچه خالدار، بریتیش کلمبیا، کانادا

Spotted Lake, British Columbia, Canada

دریاچه خالدار کانادا مدتها یکی از مکان‌های مقدس مردم بومی اوکاناگان به شمار می‌آمد. با توجه به ویژگیهای جذاب این دریاچه، به راحتی می‌توان فهمید که دلیل این تقدس چه بوده‌است. آب دریاچه خالدار در تابستان تبخیر می‌شود و ۳۶۵ حوضچه‌ معدنی کوچک در آن پدیدار می‌گردد که رنگ هر کدام با دیگری تفاوت دارد. تعداد این حوضچه‌های معدنی که برابر با تعداد روزهای سال است، گویی رمز و رازی عجیب در دل خود دارد.  

این ویژگی به حدی جذاب است که دریاچه خالدار را به یکی از معروف‌ترین مکان‌های عجیب جهان تبدیل کرده و سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. البته دقت داشته‌باشید که در هنگام بازدید از این مکان نباید وارد زمین‌های قبیله‌ای اطراف شوید.

بهترین زمان سال برای بازدید: 

خرداد تا اواخر مرداد

نکته:

بریتیش کلمبیا در چند وقت اخیر آب‌و‌هوای ناپایداری داشته، بنابراین قبل از بازدید وضعیت آب‌و‌هوا را بررسی کنید.

۲. دخمه‌ها، پاریس، فرانسه

این دخمه‌ها شبکه‌ای از تونل‌های زیر زمینی خوفناکی هستند که از جمجمه‌ها و استخوان‌های اجساد بی‌نام پوشیده شده‌اند: امپراطوری مرگ درست زیر «شهر نورها»! 

در قرن هفدهم، گورستان‌های پاریس مملو از قبرها بود تا جایی که دیگر گنجایش اجساد جدید را نداشت. مردمی که در نزدیکی گورستان‌ها زندگی می‌کردند از بوی بد گوشت در حال تجزیه شکایت داشتند. این مشکل باعث شد تا دولت تصمیم بگیرد استخوان‌ها را از گورستان به یک سایت زیرزمینی که زمانی معدن بود، منتقل کند. 

این جابه‌جایی استخوان‌ها ۱۲ سال طول کشید. استخوان‌های ۶ تا ۷ میلیون جسد در تونل‌های چند‌صد‌ساله جابجا شده و هنرمندانه بر روی هم چیده‌ شد. قدمت برخی از قدیمی‌ترین آنها به دوران مرووینگیان، یعنی بیش از ۱۲۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. جالب است بدانید که برخی از شخصیت‌های محبوب تاریخ «دخمه‌ها» را محل استراحت خود نامیده‌اند.

این دخمه‌ها که از عجایب گردشگری جهان به حساب‌ می‌آیند، کیلومترها امتداد دارند، اما گردشگران تنها می‌توانند نزدیک به دو کیلومتر در دخمه‌ها به کاوش بپردازند؛ ورود به بقیه‌ این مسیر، غیرقانونی است. 

بهترین زمان سال برای بازدید: 

اردیبهشت و مهر

نکته: 

بلیط‌های Skip the Line را به مقصد دخمه‌های پاریس رزرو کنید. در غیر این صورت، ممکن است مجبور شوید بیش از دو ساعت در صف‌های بیرون منتظر بمانید.

تور پاریس را رزرو کنید!

۳. آبفشان فلای، نوادا، ایالات متحده آمریکا

Fly Geyser, Nevada, USA

آبفشان فلای یکی از عجیب‌ترین مکان‌های دیدنی روی زمین است که در نزدیکی مزرعه فلای، واقع در شهرستان واشو در ایالت نوادای آمریکا قرار دارد. جالب است بدانید آبفشان فلای بر اثر خطای انسانی و شگفتی طبیعت به‌وجود آمده و حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد.    

در سالهای بسیار دور، مردم محلی برای آبیاری مزارع خود به دنبال آب بودند. به همین منظور چاهی در بیابان حفر کردند. از آنجا که انرژی گرمایی زمین در منطقه‌ نوادا بسیار زیاد بوده و آب برای استفاده بیش از حد گرم بود، چاه به حال خود رها شد. همین امر منجر شد که آب داغ حاوی انواع مواد معدنی از زیر زمین فوران کند و رسوبات کربنات کلسیم تا ارتفاع ۳ الی ۴ متر تشکیل شود.

اولین آبفشان در سال ۱۹۱۶ تشکیل شد. همچنین، آبفشان دیگری به طور تصادفی در سال 1964 به‌وجود آمد. این زمانی بود که یک شرکت برق برای استفاده از انرژی زمین‌گرمایی چاه دیگری را در حدود ۳۰ متر دورتر از اولین آبفشان حفر کرد. این چاه بدون درپوش رها شده بود یا به‌طور مناسب درپوش‌گذاری نشده بود. در نتیجه، آب جوش از چاه بیرون آمد و به‌تدریج، رسوبات کربنات کلسیم تشکیل شد. این رسوبات منجر به شکل‌گیری سه تپه بزرگ گردید.

آبفشان فلای در حال حاضر حدود ۱۸ متر ارتفاع دارد و چند رنگ است. سه گانه آبفشان هنوز هم آب سوزان را حدود ۲ الی ۳ متر در هوا پرتاب می‌کند.

رنگ‌آمیزی بیرونی تپه در اثر انواع رسوبات معدنی و جلبک‌های گرمادوست ایجاد شده که در محیطی مرطوب و گرم رشد می‌کنند. این تپه همچنین حاوی کوارتز (دُر کوهی) است. به طور معمول، در آبفشان‌ها قبل از ۱۰۰۰۰ سال کوارتز تشکیل نمی‌شود، اما آب‌فشان فلای با وجودی که فقط ۱۰۰ سال از عمرش گذشته، از زیبایی کوارتز برخوردار است و یکی از عجایب گردشگری جهان به‌شمار می‌آید.

بهترین زمان سال برای بازدید: 

اواخر مرداد تا اواخر مهر

نکته: 

می‌توانید در صخره‌های رنگارنگ اطراف آبفشان که حاصل چندین نوع مختلف جلبک گرما‌دوست است، عکس بگیرید. 

۴. گذرگاه غول‌پیکر، فلات آنتریم، ایرلند شمالی

ایرلند شمالی بخشی از بریتانیای کبیر است و میراثی غنی دارد. یکی از عجیب‌ترین مکان‌های دیدنی آن گذرگاه غول‌پیکر با قدمتی بیش از ۶۰ میلیون سال است! 

گذرگاه غول‌پیکر در پای صخره بازالتی در لبه فلات آنتریم در جزیره شمالی قرار دارد. شصت میلیون سال پیش، یک فوران آتشفشانی عظیم، توده‌ای از بازالت مذاب را به بیرون پرتاب کرد که پس از سرد شدن، جامد شد. انقباض این سنگها سبب به‌وجود آمدن شکاف‌هایی شد که امروزه قابل مشاهده است. حدود ۳۷۰۰۰ ستون چند ضلعی در این میراث جهانی وجود دارد که از نظر هندسی بسیار قابل‌توجه است.

در افسانه های محلی نقل‌ شده که این ستون‌ها توسط یک غول ساخته شده‌اند. به این ترتیب که غول قدرتمند ایرلندی (فین مک کول) این مسیر را برای رسیدن به اسکاتلند با سنگ های پله‌ای ساخت.

این ستون‌های زیبا نور را از سبز تند به خاکستری به قهوه‌ای تنباکوی گرم تغییر می‌دهد. زمین‌شناسی حیرت‌انگیز این مکان، آن را به یکی از قابل‌توجه‌ترین مکان‌های عجیب جهان تبدیل کرده است.

بهترین زمان از سال برای بازدید: 

خرداد و تیر

نکته:

اگر به گذرگاه غول‌پیکر رفتید، قدم‌زدن در سواحل Giant’s Causeway را از دست ندهید.

۵. چاه تور (Thor’s Well)، اورگان، ایالات متحده آمریکا

Thor’s Well

اورگان واقع در منطقه شمال غربی اقیانوس آرام در ساحل غربی ایالات متحده، پر از سواحل زیبا، آبشارهای درخشان، غارهای مرمری و مناظر زیبای ساحلی است. همچنین، یکی از عجیب‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی در لبه ساحل اورگان به چشم می‌خورد: یک سوراخ در دل اقیانوس آرام که آب به درون آن سرازیر است!

 تئوری های زیادی برای توجیه این اتفاق طبیعی وجود دارد. با اینکه چاه تور در وسط اقیانوس قرار دارد، اما هرگز پر نمی‌شود. این گودال که به‌ نام‌های «چاه اقیانوس آرام» و «دروازه جهنم» نیز شناخته می‌شود، سوراخی کاسه‌شکل است که از بازالت سخت ساخته شده‌است. به نظر می‌رسد آب اقیانوس در این حفره تخلیه می‌شود. این حفره با عمق ۶ متر، به دلیل برخورد امواج در همان منطقه در طول سالیان شکل گرفته است.

چیزی که  چاه تور را به یکی از عجایب گردشگری جهان تبدیل کرده این است که در هنگام جزر و مد، امواج از زیر سوراخ به درون آن می‌غلتند و آن را از پایین پر می‌کند. سپس آب به صورت اسپری‌های شدید بالا می‌آید. با این حال، پس از مدتی، آب شروع به حرکت به سمت داخل می‌کند و همین روند به طور متناوب تکرار می‌شود.

ماجراجویی در این مکان میان عکاسان محبوبیت بسیار پیدا کرده‌است. بهتر است یک ساعت قبل از جزر و مد از آن بازدید کنید تا در حین تماشای یکی از مکان‌های عجیب جهان، شاهد پدیده شگفت‌انگیز پر شدن و تخلیه چاه از فاصله‌ای مطمئن باشید.

بهترین زمان سال برای بازدید

اردیبهشت تا اوایل شهریور

نکته:

 اگر ادعای ماجراجویی دارید، در زمستان به چاه تور بروید تا شاهد خشم آن باشید.

۶. قلعه پنبه‌ای (پاموکاله)، دنیزلی، ترکیه

ترکیه دارای فرهنگ و میراثی غنی است. در میان بناهای باستانی، مناظر باشکوه، کوه های عظیم و مناظر طبیعی، پاموکاله یکی از عجایب گردشگری جهان است که زیبایی و شگفتی را همزمان به شما هدیه می‌کند. 

پاموکاله (به معنای قلعه پنبه‌ای) در جنوب غربی ترکیه واقع شده است. این مکان از سنگ‌های تراورتن کلسیتی سفید براق ساخته شده که مملو از آب گرم و غنی از مواد معدنی است. استخرهای سورئال و شفاف واقع در پاموکاله هر کدام مانند آبشاری سرازیر هستند. 

این تراس‌های زیبای تراورتن در طول هزاران سال در اثر رسوب مواد معدنی موجود در چشمه‌های آب گرم ساخته شده‌اند. در واقع، آب غنی از کربنات کلسیم به سطح می‌رسد و دی‌اکسید‌کربن از آن خارج می‌شود. سپس کربنات کلسیم به صورت یک ژل نرم رسوب می‌کند که در نهایت به تراورتن متبلور می‌شود.

گردشگران حتی می‌توانند در این چشمه‌های خارق‌العاده آب گرم (حدود 36 درجه سانتیگراد) آب‌تنی کنند. پاموکاله به‌عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به رسمیت شناخته شده و یکی عجیب‌ترین مکان‌های دیدنی دنیا است.

بهترین زمان سال برای بازدید: 

فروردین و مهر

نکته:

 برای تجربه‌ یک حس آرامش‌بخش و به‌یادماندنی، با دوستان و خانواده به یک تور گروهی به پاموکاله بروید.

همیشه تور استانبول شما را سورپرایز خواهد کرد!

۷. جزیره سقطری، سوکوترا، یمن

Socotri Island, Socotra, Yemen

سُقطری، جزیره‌ای بکر و سراسر شگفتی در کشور یمن است. این جزیره زیبا و حیرت‌انگیز سرشار از تنوع زیستی است و مناظری طبیعی و فوق‌العاده، سواحل افسانه‌ای، آب‌های زلال و غارهای آتشفشانی شگفت‌انگیزی را در خود جای داده‌است.  

جالب است بدانید که این جزیره حدود ۶ میلیون سال پیش از ابرقاره گوندوانا جدا شد. همین جدا ماندن باعث شد تا مسیر تغییر و دگرگونی خود را بی هیچ‌گونه اثرپذیری از مکان‌های پیرامونش طی کند و طبیعتی ناب و دست‌نخورده داشته باشد.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد جزیره سُقطرا که آن را به یکی از عجایب گردشگری جهان تبدیل کرده است، وجود بیش از 900 گونه گیاهی است. بعضی از این گونه‌ها را در هیچ جای دیگری نمی‌توانید ببینید. به‌عنوان مثال می‌توان به درخت خون اژدها اشاره کرد که شیره سرخ‌رنگی (خون سیاوشان) از آن تراوش می‌کند و برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار‌می‌گیرد. از دیگر گونه‌های با ارزش در این جزیره آرام درخت خیار است، که به یک خیار بزرگ شباهت دارد.

علاوه بر این همه زیبایی که فضای جزیره سُقطرا را پوشانده است، وجود تپه‌هایی با شن‌های سفید، جذابیت این جزیره را به عنوان یکی از عجیب‌ترین مکان‌های دیدنی دنیا دوچندان می‌کند. گردشگران در بازدید از این جزیره رویایی می‌توانند از تفریحاتی چون ورزش‌های زمینی و دریایی لذت ببرند.

بهترین زمان سال برای بازدید: 

فروردین و مهر

نکته: 

برای یافتن ارزان‌ترین بلیت، قیمت‌های هواپیمای خطوط هوایی مختلف را از قاهره و امارات به سوکوترا مقایسه کنید.

8. غار کریستال غول‌پیکر، چیهواهوا، مکزیک

مکزیک به‌خاطر سواحل پر از نخل، تالاب‌های غنی از حیات‌وحش، جنگل‌های سرسبز، غذاهای تند‌و‌تیز و آتشفشان‌های پوشیده از برف، بهشتی برای علاقمندان به ماجراجویی است. در این میان، غار کریستال غول‌پیکر مکانی عجیب در مکزیک است. 

غار کریستال که در عمق ۳۰۰ متری کوه‌های سیرا‌ د نایکا قرار دارد، تقریباً 26 میلیون سال پیش شکل گرفته‌است. این غار حدود ۳۰ متر طول و ۱۰ متر عرض دارد و در طول ده‌ها هزار سال مملو از آب های گرم زیرزمینی بوده که حاوی ماده معدنی ایدریت بوده‌است. در نهایت، دمای آب منجر به تجزیه انیدرات‌ها شده و غلظت کلسیم و سولفات در آب زیاد شد. کریستال‌های سلنیت سفید رنگ از حدود ۵۰۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰۰ سال پیش غار را پوشانده‌اند. 

این غار کریستالی با ستون‌های عظیم و درخشان در اعماق زمین و با قدمت بیش از ۵۰۰۰۰۰ سال، یکی از عجایب گردشگری جهان به‌شمار می‌آید. 

بهترین زمان سال برای بازدید: 

آذر تا بهمن

نکته: 

هنگام خرید بلیت، درباره مکان های پارکینگ پولی در نزدیکی معدن Naica مطالعه کنید. 

۹. باداب سورت، ساری، ایران

 باداب سورت، ساری، ایران

چشمه‌های باداب سورت ایران استخر‌های طبیعی بسیار شگفت‌انگیزی از جنس تراورتن هستند که از جاذبه‌های دیدنی استان مازندران به شمار می‌روند و در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا قرار دارند.

این تراس‌های زیبای تراورتن یک پدیده طبیعی باورنکردنی است که طی هزاران سال تشکیل شده و گسترش یافته‌است. تراورتن نوعی سنگ آهک است که از رسوب کلسیم در آب جاری تشکیل می‌شود و در اینجا توسط دو چشمه آب گرم با خواص معدنی متفاوت به‌وجود آمده است. 

یکی از دلایلی که این نقطه از ایران را به یکی از عجایب گردشگری جهان تبدیل کرده، رنگ نارنجی متمایل به قرمز غیر‌معمول تراس‌ها است. این رنگ منحصر به فرد به دلیل غلظت قابل‌توجه اکسید آهن در یکی از چشمه‌ها ایجاد شده‌است. اطراف چشمه‌ها پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی است. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است.

بهترین زمان سال برای بازدید: 

آبان تا دی

نکته: 

هنگام طلوع یا غروب خورشید از باداب سورت دیدن کنید تا زیبایی انعکاسی آن را ببینید.

۱۰. کوه رنگین‌کمان، کوسکو، پرو

اگر دوست دارید رویای کودکی‌هایتان را عملی کنید و سوار بر رنگین‌کمان شوید، کوه رنگین‌کمان پرو مقصد دلخواه شما است. 

وینیکونکا( کوه رنگین کمان پرو)، که به آن کوه هفت‌رنگ نیز می‌گویند، در آندس در منطقه کوسکو از توابع پرو واقع شده و یکی از عجیب‌ترین مکان‌های دیدنی دنیا است. سطح این کوه با رنگهای آبی، قرمز، سبز، صورتی و زرد پوشیده شده‌است.

علت ایجاد این رنگهای حیرت‌انگیز هنوز به‌درستی معلوم نیست. برخی بر این باورند که این رنگ‌ها در اثر آب شدن یخ‌های اطراف این ناحیه است. در‌واقع، آب حاصل از ذوب شدن این یخ‌ها با مواد معدنی موجود در سطح کوه ترکیب شده و این رنگ‌های شگفت‌انگیز را پدید آورده‌اند. 

جالب است بدانید که با وجود قدمت بسیار زیاد این کوه، تنها حدود ۵ سال از کشف آن به‌عنوان یک جاذبه طبیعی می‌گذرد. به گفته‌ بومیان این ناحیه، این کوه سراسر پوشیده از برف بوده و پس از ذوب شدن این برف‌ها در اثر گرم شدن زمین، این کوه رنگین‌کمانی رخ نشان داده‌ و این ناحیه را به یکی از عجایب گردشگری جهان مبدل ساخته است.

بهترین زمان اسال برای بازدید: 

اردیبهشت تا اواخر خرداد

نکته: 

به یاد داشته باشید مسیر دسترسی به کوه رنگین‌کمان بسیار دشوار است. اگر به‌تازگی طبیعت‌گردی را آغاز کرده‌اید، بازدید از این مکان به شما توصیه نمی‌شود. 

عجایب گردشگری جهان در انتظار شما

جهان سراسر شگفتی ما چنان خارق‌العاده و حیرت‌انگیز است که هنوز بسیاری از مکان‌های آن برای بشر ناشناخته مانده‌است. اما حالا که با ده مقصد شگفت‌انگیز دنیا آشنا شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم یکی از آنها را انتخاب کرده و بار سفر را ببندید. چه بسا بازدید از این شگفتی‌ها دیدتان را نسبت به تمام زندگی تغییر داده و امید تازه‌ای را برای کشف عجایب گردشگری جهان در شما بیدار کند. 

نظرات کاربران