چابهار

بهترین زمان سفر به چابهار؛ از خلوت ترین تا ارزان ترین زمان!

اکثر گردشگران حرفه‌ای معتقدند که بهترین زمان سفر به چابهار در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان است؛ چرا که بدون درنظر گرفتن رطوبت و گرمای هوا، می‌شود از زیبایی شهر دیدن کرد و از سواحل دلفریب بنادر چابهار لذت برد. اما این تمام ماجرا نیست! جالب است بدانید چابهار تقریباً در تمام سال پذیرای مسافران است و برای جذب گردشگر برنامه‌های مفرحی دارد. به‌عنوان مثال، امروزه جشنواره‌های متعددی که فرهنگ بومی منطقه را معرفی می‌کنند، تابستان‌ها برگزار می‌شود و همین مساله بازدیدکنندگان قابل توجهی را به خود جذب کرده‌است. همچنین برخی از دیدنی‌های طبیعی اطراف بندر چابهار، فقط مختص بهار و پاییز هستند و در فصول دیگر سال از تماشای آنها محروم خواهید شد. 

در این گزارش از مجله سه‌کلیک، بهترین زمان سفر به چابهار را بررسی می‌کنیم و نگاهی به آب‌و‌هوا، جشنواره‌ها و پدیده‌های طبیعی این بندر زیبا در فصول مختلف سال می‌اندازیم.

رزرو بلیط هواپیما با سه کلیک خوبه!

خلوت‌ترین دوران چابهار

چابهار

امروزه با افزایش روزافزون قیمت‌ها، ارزان سفر کردن برای خیلی‌ها در الویت اول است. به عنوان یک اصل تجربی و انکار ناپذیر، هرچه شهر خلوت‌تر باشد، مسافرت هم ارزان‌تر تمام می‌شود و هزینه‌ها به‌مراتب پایین‌ می‌آیند. 

منطقه چابهار در زمستان‌‌ها از تمام کشور گرم‌تر است و در عین‌حال، خنک‌ترین هوای بنادر ایران در فصل تابستان را دارد. رطوبت در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر اندکی بیشتر می‌شود؛ ولی اگر مساله‌ی خاصی با شرجی هوا نداشته باشید، بهترین زمان سفر به چابهار برای شما می‌تواند همین زمان از سال باشد. چابهار در این ماه‌ها خلوت‌تر از همیشه است و به‌راحتی می‌توانید به تمام جاذبه‌های آن دسترسی داشته باشید.

آب‌وهوای شهر همیشه بهار؛ چه فصلی به چابهار سفر کنیم؟

در حالت کلی میانگین دمای چابهار در طول سال، ۲۴ درجه سانتی‌گراد است؛ به همین سبب تقریباً همیشه آب‌و‌هوای دلچسبی دارد و می‌توانید از سفر خود لذت ببرید. بندر چابهار به دلیل دسترسی به آب‌های دریای عمان، خنک‌ترین بندر کشور در تابستان به‌حساب می‌آید. برای مقایسه بهتر، لازم است بدانید که بیشترین درجه هوایی که تابستان‌ها در این شهر ثبت شده، فقط ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی گراد بوده است. به همین دلیل چابهار را به «چهاربهار» می‌شناسند و «سرزمین همیشه بهار» لقب تنها بندر اقیانوسی کشور ایران است.

همان‌طور که در ابتدا گفته شد -از نظر شرایط آب‌و‌هوایی- پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به چابهار است. فصل پاییز دمای هوا به ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و زمستان‌های این شهر به طور میانگین ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد دما دارد. پس اگر درنظر دارید که حسابی در آب‌وهوای بی‌نظیر چابهار کیف کنید، پاییز و زمستان به ملاقات شهر همیشه بهار بروید.

پدیده‌های دیدنی چابهار در فصول سرد سال

چابهار

تا اینجا توافق کردیم که بهترین شرایط آب‌و‌هوایی چابهار در پاییز و زمستان رقم می‌خورد.‌ در ادامه‌ی بررسی بهترین زمان سفر به چابهار ، باید اضافه کنیم که شما در این فصول می‌توانید یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های سواحل چابهار را تماشا کنید. 

«شب تابی» یکی از جاذبه‌های طبیعی سواحل چابهار است که در طی آن دریا به رنگ‌های آبی و سبز در می‌آید! فقط تصور کنید چه منظره‌ی خیره‌کننده و زیبایی در مقابل چشمان‌تان می‌گیرد!

بهتر است بدانید که این اتفاق زیبا به دلیل وجود «فیتوپلاکتون اقیانوسی» است که در پاییز و زسمتان به سواحل چابهار می‌آیند. این گیاه جادویی مسوول تامین قسمت اعظمی از اکسیژن جهان است و حضور آنها در دریای چابهار، سبب تغییر رنگ آبی و سبز کرانه‌ی ساحلی می‌شود.

بهارانه‌ی بندر چابهار؛ آّ‌ب‌وهوا و جذابیت‌ها

بر طبق آمارهای منتشر شده، هر ساله بازدیدکنندگان زیادی در فصل بهار به چابهار سفر می‌کنند؛ فروردین‌ماه محبوب‌ترین و بهترین زمان سفر به چابهار در این فصل به‌حساب می‌آید. چابهار در اولین ماه سال، به‌طور میانگین ۲۸ درجه سانتی‌گراد دما دارد. شور و حال نوروزی، سواحل چشم‌نواز، پدیده‌های طبیعی و آب‌و‌هوای مناسب، باعث شده تا مردم از سفر بهاری به چابهار استقبال کنند. 

یکی از جذاب‌ترین رویدادهای تفریحی چابهار در این زمان، پیمودن مسیر زیبای کوه‌های مریخی (کوه های مینیاتوری) در فروردین و اردیبهشت است. این پدیده‌های بی‌نظیر طبیعی بر اثر فرسایش باد و باران از زمین سر برآورده‌ و نمای فوق‌العاده‌ای به طبیعت چابهار بخشیده‌اند.

اگر قصد دارید فروردین‌ماه چمدان‌ها را به مقصد چابهار ببندید، در نظر داشته باشید که همایش مریخ‌نوردی از ساحل دریای عمان  استارت می‌خورد و با عبور از مسیر سخت و طولانی به کوه‌های مریخی می‌رسد. هرساله ورزشکاران، کوه‌نوردان و طبیعت‌گردان زیادی مشتاقانه خود را به بندر چابهار می‌رسانند تا در این طبیعت‌پیمایی شرکت کنند. پس اگر شما هم یک طبیعت گرد حرفه‌ای هستید، یقیناً این زمان را برای سفر خود برمی‌گزینید. البته به‌خاطر داشته باشید که مشابه این گردهم‌آیی در بهمن و‌اسفند هم برگزار خواهد شد.

علاوه بر این‌ها در سفر بهارانه به چابهار، می‌توانید زیبایی طبیعی کوه «گِل افشان تنگ» را هم تماشا کنید. این کوه‌ها مطلقاً بدون گیاه‌اند و در فصل‌های پر بارش، گِل‌های رنگارنگ سفید، صورتی، زرد و طوسی از قله‌‌ی آنها مانند حباب می جوشند! این اتفاق از پدیده‌های زمین‌شناسی خارق‌العاده‌ی چابهار است که فقط در بهار و پاییز رخ می‌دهند. 

تابستان‌های چابهار

چابهار

هرچند چابهار خنک‌ترین بندر جنوب ایران است، تابستان‌های نسبتاً گرمی دارد و میانگین درجه هوا به ۳۷ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. با این‌حال اکثر مسافران نمی‌دانند که چابهار مناطقی دارد که تابستان‌ها هم خنک هستند و در صورت سفر به آنجا، می‌توانند از گرما در امان بمانند. 

شما در «بندر گوادر» می‌توانید تابستان خنکی را پشت‌سر بگذارید! این مکان در گویش بومی به معنای وزیدن باد است و همان‌طور که از نامش پیداست، بادهای خنکی آنجا می‌وزد. با این‌حساب، اگر به‌هر دلیلی تابستان را برای مسافرت انتخاب کرده‌اید، در جریان باشید که این فصل هم می‌تواند به نوعی بهترین زمان سفر به چابهار باشد.

بهترین زمان سفر به چابهار ؛ تماشای جشنواره‌ها

جشنواره گردشگری مونسون

اگر به فرهنگ مردمان بلوچ علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی با این فرهنگ اصیل از جشنواره گردشگری مونسون بازدید کنید. این رویداد کم‌نظیر که به معرفی صنایع دستی و آداب و رسوم بلوچی می‌پردازد، هر ساله از ۲۴ تا ۲۹ مرداد ماه برگزار خواهد شد. 

با این حساب اگر از لحاظ برگزاری جشنواره به مسافرت نگاه کنیم، بهترین زمان سفر به چابهار برای شما مرداد ماه است. بندر چابهار در این ماه هنوز خیلی گرم نیست و آب‌و‌هوای نسبتاً معتدلی دارد. 

از بخش‌های هیجان‌انگیز جشنواره مونسون، جشنواره خوراک‌های بومی است که با معرفی غذاهای خوشمزه و جذاب بلوچی، از بازدیدکنندگان دلبری می‌کند. به‌علاوه علاقه‌مندان به مباحث خوراک‌های بومی قادرند تا با شرکت در چالش استعدادیابی، توانایی آشپزی خود را در حضور اساتید برجسته کشور محک بزنند.

به‌خاطر داشته باشید که در دوران برگزاری جشنواره مونسون، تخفیف‌های خوبی در مراکز خرید شهر برقرار است که همین نکته به جذابیت سفر در مردادماه می‌افزاید.

جشنواره غذاهای سنتی و آواز بلوچی

غذاهای سنتی

جشنواره غذاهای سنتی و آواز بلوچی، فستیوال‌‌های مهمی هستند که در حاشیه‌ی جشنواره مونسون برگزار می‌شوند. شما با شرکت در این جشنواره‌ها می‌توانید با شناخت غذاهای محلی چابهار، به‌طور رایگان از آنها امتحان کنید. همچنین با موسیقی بومی بلوچی و آوازهای آن آشنا شوید و انواع سازهای سنتی و تاریخی این منطقه را از نزدیک ببینید. 

کلام آخر

در این گزارش کوتاه، بهترین زمان سفر به چابهار را از لحاظ شرایط آب‌و‌هوایی منطقه، پدیده‌های طبیعی تماشایی و برگزاری جشنواره‌های فصلی بررسی کردیم تا به برنامه‌ریزی زمان سفر شما کمک کنیم. 

نظرات کاربران