ویزا

همه چیز درباره ویزا توریستی روسیه 2022

روسیه

سفر به روسیه متفاوت و هیجان‌انگیز خواهد بود؛ خود را برای ماجراجویی در کشوری سرد با فرهنگی جالب آماده کنید. معماری شگفت انگیز، چشم انداز وسیع، روح اسلاو و ملتی مغرور تنها قطره‌ای در اقیانوس چیزهایی می‌باشد که روسیه را به آنها مشهور کرده است. این کشور که در دو قاره گسترده شده و با 14 کشور هم مرز است، ترکیبی منحصر به فرد از فرهنگ‌ها و تاریخ شگفت‌انگیز است. اگر قصد سفر به این کشور پهناور را دارید و شروع به برنامه‌ریزی و رزرو تور روسیه کرده‌اید؛ حواستان به ویزا روسیه باشد. اصلا، آیا می‌دانید که سفر به روسیه، ویزا می‌خواهد یا خیر؟!

اصلا چرا باید تور روسیه را رزو کنیم ؟ (لینک مقاله)

آیا برای سفر به روسیه باید ویزا بگیرم؟

ویزا

کشور روسیه هم مانند سایر کشورها، داشتن ویزا را برای مسافرانی که به این کشور تردد می‌کنند؛ الزامی کرده است. اگر قصد سفر به این کشور را با تور مسکو و یا تورهای دیگر دارید؛ معمولا تورها ویزای لازم را برای شما دریافت می‌کنند؛ با این حال، اگر خودتان قصد سفر به این کشور پهناور را دارید؛ بهتر است اطلاعات لازم را درباره ویزاهای روسیه بدانید.  

برای چه نوع ویزایی باید اقدام کنم؟

ویزا

هدف هر کس از سفر متفاوت است؛ برخی برای تجارت، کار، تحصیل و برخی هم برای تفریح و خوشگذرانی به روسیه سفر می‌کنند. هر هدفی که داشته باشید، باید به سراغ ویزای مناسب باشید. در واقع انواع ویزا روسیه عبارت‌اند از:

 • ویزای توریستی: همانطور که از نامش پیداست؛ اگر با هدف گردش و مدت زمان کوتاهی می‌خواهید به روسیه سفر کنید؛ ویزای توریستی مختص شماست.
 • ویزای تحصیلی: قصد ادامه تحصیل در کشور روسیه را دارید؛ باید به دنبال ویزای تحصیلی این کشور باشید.
 • ویزای کاری: کار در روسیه نیازمند دریافت ویزای کاری این کشور است.
 • ویزای خصوصی: این نوع از ویزا برای افرادی است که یک دعوت نامه از شخصی که ساکن روسیه می‌باشد؛ دریافت کرده‌اند.
 • ویزای ترانزیت: اگر می‌خواهید از کشور روسیه عبور کنید و به مقصدی دیگر بروید، باید ویزای ترانزیت ارائه دهید.
 • ویزای تجاری: کسانی که می‌خواهند یک کسب و کار را در کشور روسیه راه بیاندازند؛ بایستی حتما ویزای تجاری بگیرند تا بتوانند فعالیت‌های کاری خود را در این کشور دنبال کنند.

چه مراحلی را برای اخذ ویزای روسیه باید طی کنم؟

ویزا

برای گرفتن ویزا روسیه باید یک سری مراحل را قدم به قدم پیش بروید؛ فرقی نمی‌کند با چه هدفی به این کشور سفر می‌کنید؛ گذراندن این مراحل برای هر نوع ویزایی ضروری است.

 1. فرم آنلاین را از سایت سفارت روسیه دانلود کرده و آن را به دقت پر کنید.
 2. بعد از پر کردن فرم آن را در برگه A4 چاپ کنید.
 3. فرم را امضا کنید.
 4. همه مدارک مورد نیاز دریافت ویزا روسیه را به همراه فرم به سفارت روسیه یا کارگزاری تحویل دهید.

برای دریافت ویزا شما می‌توانید خودتان شخصا اقدام کنید و یا آن را به کارگزاری‌های رسمی واگذار نمایید تا مراحل را برای شما انجام دهند. نکته دیگر اینکه، برخی سفارت‌ها برای ارائه ویزا نیاز به مصاحبه است که در مورد روسیه این چنین نیست.

چه مدارکی برای ویزا روسیه باید ارائه دهم؟

ویزا

برای دریافت ویزا نیاز است تا یک سری مدارک را به سفارت روسیه به همراه فرم تکمیل شده اطلاعات شخصی متقاضی و همچنین فرم تعهد بازگشت به کشور محل اقامت، ارائه دهید. به صورت لیستی این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 • ارائه اصل گذرنامه که حداقل باید 7 ماه اعتبار داشته باشد.
 • تعداد دو قطعه عکس رنگی با ابعاد تعداد دو قطعه عکس رنگی با ابعاد 4*3 که پس زمینه سفید دارد.
 • ارائه بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • ارائه رسید یا مدرک رزرو هتل (واچر هتل)
 • ارائه بیمه مسافرتی
 • ارائه فرم اطلاعات شخصی
 • ارائه فرم تعهد برگشت به کشور

برای دریافت ویزا روسیه چقدر باید هزینه کنم؟

ویزا روسیه

اگر با تور روسیه به این کشور سفر می‌کنید؛ معمولا کلیه هزینه‌های دریافت ویزا به همراه هزینه تور از شما گرفته می‌شود. اما، معمولا برای بررسی مدارک متقاضی مبلغی در حدود 95 دلار از سوی سفارت روسیه دریافت می‌شود.

می‌خواهم ویزای توریستی بگیرم؟

ویزای توریستی

اگر می‌خواهید چند روی مهمان کشور روسیه باشید و به تفریح و گردش در این کشور زیبا بپردازید، باید به سراغ ویزای توریستی بروید؛ این ویزا اما به دو شکل است:

 1. ویزای 14 روزه
 2. ویزای 30 روزه

برای هر دو این ویزاها، معمولا بلیط رفت و برگشت هواپیما و رسید مدت زمان اقامت شما در هتل به سفارت ارائه شود تا ویزا برای شما صادر گردد.

آدرس و تلفن سفارت روسیه

سفارت روسیه

 سفارت روسیه در تهران قرار دارد، اما این کشور دو کنسولگری در شهرهای اصفهان و رشت نیز دارد که می‌توانید برای دریافت ویزا به آنها مراجعه کنید.

سفارت روسیه در تهران: خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۳۷

روزهای کاری: یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 10 صبح تا 13 بعد از ظهر

شماره تلفن: ۰۲۱۶۶۷۰۱۱۶۱

کنسولگری روسیه در اصفهان: چهار باغ پایین، خیابان مسجد سفره‌چی، خیابان تلفن‌خانه، پلاک ۱۱

روزهای کاری: یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 17 بعد از ظهر

کنسولگری روسیه در رشت: خیابان پاسداران، پلاک 82

روزهای کاری: یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 18 عصر

دوست دارید بدانید چقدر باید برای سفر به روسیه هزینه کنید؟ (لینک مقاله)

در آخر

برنامه‌ریزی برای سفر از مهمترین مراحل آن است؛ اما اگر مقصد شما خارج از کشور است؛ باید به مواردی دیگری از جمله ویزا و رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل و… هم توجه کنید. در صورتی که مقصد شما روسیه است؛ باید ویزا روسیه را دریافت کنید؛ اما اینکه چه نوعی از ویزا یا چه مدراک برای دریافت آن نیاز است را ما به صورت مختصر در این مقاله ارائه کردیم.

نظرات کاربران