فرودگاه
4 شهریور 1400
راهنمای سفر

مرگ‌آفرین و خطرناک ترین فرودگاه های جهان

لیست خطرناک ترین فرودگاه های جهان به صورت زیر تهیه شده است. پشنهاد میکنیم حتما قبل از تهیه ی بلیط هواپیمای خود فرودگاه مقصد را بررسی کنید. مدتی پیش سازمان ایکائو فهرستی منتشر کرد که بر اساس آن تمامی فرودگاه‌های رسمی کشورها، که عمومی هستند جهت رتبه‌ بندی فرودگاه‌ها در آن شرکت کنند. در انتها در برخی ویژگی‌های این رقابت بین فرودگاه‌ها انجام شد که در ویژگی‌هایی مانند بهترین فرودگاه، بدترین فرودگاه، امن‌ترین فرودگاه‌ها، ناامن‌ترین فرودگاه‌ها، خطرناک ترین فرودگاه های جهان، منظم‌ترین فرودگاه‌ها و بی‌نظم‌ترین و… باهم به رقابت پرداختند و این قضیه فرودگاه‌ها را با امتیازاتی که کسب می‌کردند به ده فرودگاه اول به ترتیب رتبه رده‌بندی و نام‌ آن‌ها اعلام می‌شد. ما در این بخش لیست ده فرودگاه رده اول دنیا را که صدر جدول هستند را منتشر می‌کنیم. دلایل مختلفی باعث قرار گرفتن این فرودگاه‌ها در این لیست ده‌گانه شد که به برخی نام این فرودگاه‌ها در زیر خواهیم کرد.

در این رده بندی ابتدا رده هاس بالا معرفی و به ترتیب در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

خطرناک ترین فرودگاه های جهان

رتبه اول: قلعه عقاب‌ها

رتبه اول در لیست خطرناک ترین فرودگاه های جهان، اختصاص داده می‌شود به فرودگاه لوکلا نپال. شاید اغلب عزیزان با دیدن تصویرهای این فرودگاه بگویند که چرا این فرودگاه خطرناک است؟ آن هم اولین رتبه، زیرا نه کنار دریا است و نه در شکاف کوه. باند فرود هم اگرچه عالی نیست ولی به‌هرحال قابل ‌قبول است. باید به خوانندگان این مطلب بگوییم که اتفاقاً این فرودگاه انتهایش به یک بریدگی ختم می‌شود که حدود 3000 متر ارتفاع دارد. بله درست حدس زدید این فرودگاه دقیقاً روی قله یک کوه احداث ‌شده. همان‌گونه که گفته شد انتهای فرودگاه 3000 متر ارتفاع پرتگاه است و کوچک‌ترین محاسبه در زمان برخاست می‌تواند فاجعه‌ای جبران‌ناپذیری را رقم بزند. این مسئله فرودگاه را به خطرناک ترین فرودگاه های جهان تبدیل کرده است.

رتبه دوم خطرناک ترین فرودگاه های جهان: فرودگاه بین‌المللی کوچک جوانچو ایی ، اوراسکویین جزیره صبا

اگر خواستید بدانید این فرودگاه چقدر مخوف است از بالا نگاهی به آن بیندازید، باند فرود بسیار کوتاه است که به دلیل کوتاه بودن محل احداث این گونه خطرناک شده است. این فرودگاه دقیقا شبیه یک ناو هواپیمابر است، اما بدون کاتابولت دو سر باند به پرتگاهی صخره‌ای و بلند ختم می‌شود. نشست‌وبرخاست در این فرودگاه بسیار دشوار بوده و در شب‌ها تقریباً غیرممکن است. تنها گروهی از بهترین خلبان‌ها قادر به نشست‌وبرخاست در این باند هستند. این فرودگاه بسیار مرگبار است و اگر کوچک‌ترین اشتباهی انجام شود تکه‌تکه شدن در اثر سقوط به پرتگاه حتمی خواهد بود. از دیگر مشکلات این است که اگر خلبان‌ها حواس‌شان نباشد ممکن است در سوی دیگر صخره فرود بیایند که سمت مقابل فرودگاه است. در کل فقط تعداد کمی خلبانان حرفه‌ای قادر به پرواز در این خطوط هستند.

رتبه سوم: فرودگاه آیرودروم، لاکشادوپ، هند

این فرودگاه در یک منطقه ساحلی واقع‌ شده، که بخشی از مشکل فرودگاه به خاطر باند فرود کوتاه آن است و بخش دیگر به خاطر این که جریان جزرومد باعث پیشروی آب به سمت باند می‌شود. وعده‌های مکرر دولت هند در مورد از خدمت خارج کردن این فرودگاه و ساخت فرودگاهی مدرن و نوساز زیاد به گوش میرسد، اما خبری‌ از احداث نیست. این فرودگاه همچنان مسافران را علی‌رغم ریسک خطری جانی بالایی که دارد، همچنان جابه‌جا می‌کند.

رتبه چهارم: فرودگاه بین‌المللی تونکونتین هندوراس

این فرودگاه به خاطر موقعیت استراتژیک خود یکی از شلوغ‌ترین و خطرناک ترین فرودگاه های جهان است که روزانه پروازهای زیادی بر روی باند آن فرود می‌آیند یا برمی‌خیزند. این فرودگاه در یک منطقه بسیار ناهموار احداث ‌شده، مسئولین فرودگاه هم در طول سالیان گذشته هرگز اقدامی جهت تصحیح و یکنواخت کردن آن نکرده‌اند. دقیقاً در لبه زاویه فرود، یک کوهپایه قرارداد که خطر فرود آمدن را بالا می‌برد خصوصاً شب‌ها که دید اصلاً وجود ندارد. از آن گذشته باند فرود آسفالت بوده و شدیداً لایه سطحی فرسوده و مملو از چاله‌ای کوچکی است، که اگر فکری برایشان نشود باکمی عمیق شدن می‌توانند خطرات جدی را برای ارابه‌های فرود ایجاد کنند.

رتبه پنجم: فرودگاه مک ماردو در قطب جنوب

این فرودگاه درواقع تنها پایگاه دستیابی به قطب جنوب است، که در عمق منطقه قطب جنوب احداث‌ شده است. تمامی محققان ابتدا به آن‌جا منتقل و ازآن‌جا به محل مأموریت خود می‌روند. این فرودگاه دارای یک باند یخ‌زده و بسیار صیقلی است. به گفته کارشناسان، خلبانانی که در این مسیر پرواز می‌کنند کاملاً باتجربه و آموزش‌دیده هستند و ازنظر سطح مهارت در سطح خلبانان جنگنده‌های ناونشین هستند. در این باند اندکی تکان‌های اضافه و انحراف بی‌جای هواپیما ممکن است باعث سرخوردن هواپیما و خارج شدن کنترل آن از دست خلبان، خصوصاً حین فرود می‌شود.

رتبه ششم: فرودگاه پاورو بوتان

شاید بتوان گفت در میان پایتخت‌های دنیا این فرودگاه خطرناک ترین فرودگاه های جهان است. کشور بوتان ونپال به‌ صورت عادی کشورهای بسیار فقیری هستند، این دو کشور سرزمینی کوهستانی دارند که فاقد زمین‌های حاصلخیز است. از طرفی آب‌وهوای خشن این منطقه هم مزید بر علت شده، تا دامداری چندان پررونقی نداشته باشند. زیرا تنها حیوانات بسیار جان سخت در این منطقه دوام می‌آورند و دام آن‌ها اغلب تشکیل‌ شده از یاک و گاو کوهان‌دار تبتی که هر دو حیواناتی بسیار قوی و جان‌سختی هستند. از این حیوانات هم برای کشیدن گاری و حمل‌ونقل استفاده می‌شوند و هم از گوشت و شیر آن‌ها تغذیه می‌کنند. در هر صورت این فرودگاه از این نظر جزء خطرناک ترین فرودگاه های جهان است؛ زیرا باند فرود استاندارد نیست و بسیار کوتاه است و خطر خروج و انحراف از باند وجود دارد. اما بخش وحشتناک ماجرا هنوز مانده است زیرا این فرودگاه در میان شکاف کوه احداث‌شده و در فصل زمستان احتمال ریزش کوه وجود دارد. به طور کلی این فرودگاه مناسب فرود هواپیماهای باریک پیکر است.

رتبه هفتم: فرودگاه کای تاک کشور هنگ کنگ

موردی که این فرودگاه هنک کنگی را به خطرناک ترین فرودگاه های جهان تبدیل کرده است این است که، در اواخر مسیر فرود است. متأسفانه ساختمان‌ها اصولی و متناسب با حریم فرودگاه ساخته نشده، و در یک اقدام عجیب‌تر ساختمان‌هایی آپارتمانی و در طبقات متعدد دقیقاً در حوالی منطقه فرود هواپیما ساخته‌شده‌اند. این مسئله فرود در این فرودگاه را به کاری سخت تبدیل کرده است. در نزدیک باند فرود فاصله هواپیما با پشت‌بام این خانه‌ها آن‌قدر نزدیک است که هرلحظه خطر برخورد وجود دارد.

رتبه هشتم: فرودگاه بین‌المللی منطقه جبل الطارق

این منطقه‌ی نیمه خودمختار، که در کنار اسپانیا واقع‌شده جزء سرزمین انگلستان بشمار می‌آید. این منطقه همواره منشأ اختلاف و بحران در روابط دو کشور تأثیرگذار انگلستان و اسپانیا بوده است این منطقه بی‌شک از زیباترین و توریست‌پذیر‌ترین نقاط جهان است که سالانه صدها هزار مسافر از طریق خطوط هوایی مختلف از این فرودگاه پرواز می‌کنند یا در آن فرود می‌آیند. اما دلیل این که در لیست ما در بین ده فرودگاهی که به خطرناک ترین فرودگاه های جهان معروف‌اند، در رتبه هشتم قرارگرفته به خاطر بزرگراه درون شهر است که دقیقاً از باند هواپیما رد می‌شود. در زمانی که چراغ‌ قرمز است باید اتومبیل‌ها توقف کنند تا هواپیما فرود بیاید. اگر در این جاده کمی بی‌احتیاطی کنید، هزینه آن له شدن زیر چرخ‌های غول‌پیکر یک هواپیمای مسافربری است.

رتبه نهمخطرناک ترین فرودگاه های جهان: پرنسس جولیانا سنت مارتین

از دیگر فرودگاهی که در این لیست رتبه نهم را دریافت کرد می‌توان به پرنسس جولیانو در جزایر سنت مارتین اشاره کرد، که جزء خاک بریتانیا به‌حساب می‌آید و منطقه‌ای به شدت توریست‌پذیر و از مناطق توریستی جهان است. شاید شما هم تصاویر این منطقه را به کرات در اینترنت دیده باشید ولی تصور کرده‌اید فتوشاپ است. اما هرگز چنین تصوری واقعیت ندارد، ولی باید بگوییم اگر شما همچنین تصوری داشته‌اید کاملاً اشتباه کرده‌اید. این تصاویر کاملاً واقعی و طبیعی هستند. متاسفانه‌ در این منطقه به خاطر وجود یک منطقه توریستی و تفریحگاه حجم بسیار زیادی از مسافرین می‌آیند، که معمولاً در کنار دریا در حال اوقات گذراندن خود هستند. ناگهان غول بزرگی با صدایی وحشتناک و باد بسیار گرمی، که حاصل گازهای خروجی موتور هواپیما است، پدیدار می‌شود. بارها کارشناسان در مورد احتمال رقم خوردن حادثه‌ای در آنجا هشدار داده‌اند.

رتبه دهم خطرناک ترین فرودگاه های جهان: اسکیاتوس متعلق به کشور یونان

رده دهم این لیست به‌صورت مشترک در اختیار دو فرودگاه قرار دارد. ازقضا ازنظر ویژگی‌ها نیز کاملاً مشابه هستند و نقاط ضعف و ویژگی‌های مثبت کاملاً مشابهی هم برخوردارند .این فرودگاه دقیقاً فاصله بسیار کمی با منطقه مسکونی دارد. همین‌طور که می‌دانید فاصله هواپیما با رهگذران هم بسیار اندک است، هر آن امکان وقوع حادثه‌ای وحشتناکی وجود دارد. رهگذران این منطقه همیشه در معرض خطر هستند.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تا به بهترین شکل ممکن به معرفی خطرناک ترین فرودگاه های جهان بپردازیم. اگه تا حالا برای دیدن این مناطق بکر و زیبا مجبور به سفر با چنین شرایط پروازی شده‌اید، نظرات و پیشنهادات خودتان را درباره این تجربه با ما به اشتراک بگذارید تا سایر کاربران هم با مطالعه نظرات شما با جزئیات بیشتری در خصوص این گونه سفرها داشته باشند.

نظرات کاربران