021-22222426

بلیط هواپیما آلانیا

بلیط هواپیما آلانیا

جاذبه‌های تفریحی آلانیا

آلانیا به داشتن بهترین سواحل معروف است. این سواحل معمولا بین ماه‌های ژوئن تا آگوست گردشگران بسیاری را از اروپا به ترکیه می‌کشاند. جاذبه‌های تفریحی آلانیا تنها به گشتن در این سواحل ختم نمی‌شود، مثلا بر روی صخره‌ای بلند قلعه‌ای باستانی و قدیمی قرار دارد که توسط دیوارهای سنگی احاطه شده است. در بندری در همان نزدیکی بقایای تاریخی بیشتری به چشم می‌خورد و قایق‌های زیادی در این خلیج منتظرند تا مسافران را برای تفریح به دریا ببرند. برای گشتن در بعضی از مشهورترین اماکن باستانی و جاذبه‌های تفریحی آلانیا یک روز کامل زمان نیاز است. اگر از گشتن در ساحل خسته شدید به این جاذبه‌ها سری بزنید و مطمئن باشید برای تفریح در آلانیا معمولا زمان کم می‌آورید. در ادامه فهرستی از جاذبه‌های تفریحی آلانیا جمع آوری کرده‌ایم، علاوه بر مکان‌هایی که در این فهرست آمده می‌توانید به موزه‌ی آنتالیا بروید و یا از شهر قدیمی آسپِندوس که معروف‌ترین تئاتر رومی ترکیه را در خود جای می‌دهد دیدن کنید. برای گشت و گذار در مکان‌های باستانی مهم در نزدیکی آنتالیا مانند پرژ لازم است سفری یک روزه به این شهر داشته باشید. اگر می‌خواهید برای تفریح در آلانیا ایده داشته باشید فهرستی را که برای شما فراهم کرده‌ایم ببینید.

  • به دلیل گسترش ویروس کرونا و رعایت مسائل بهداشتی بسیاری از مشاغل به صورت موقت تعطیل هستند.

1- گشتن در قلعه‌ی آلانیا از مهم‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا

دیوارهای قلعه‌ی باستانی آلانیا به طول 6 کیلومتر بر بالای صخره‌ای بلند امتداد دارد. در میان این دیوارهای قدیمی شهر باستانی آلانیا قرار دارد که یکی از بهترین جاذبه‌های تفریحی آلانیاست. تاریخچه‌ی این قلعه به دوران کلاسیک و زمانی برمی‌گردد که این جزیره‌ی سرسبز و پر از غار محل مورد علاقه‌ی دزدان دریایی بود. این استحکامات را یوانانی‌های تحت سلطه‌ی روم ساختند اما در دوره‌ی بیزانس آلانیا به عنوان بندری در دریای مدیترانه نقش جدی‌تری پیدا کرد. هنگامی که سلجوقیان در قرن سیزدهم کنترل این منطقه را به دست گرفتند استحکامات و ساختمان‌های خود را بر خرابه‌های باقیمانده از زمان حاکمان قبلی بنا کردند. در این دوره آلانیا به یک مرکز تجاری مهم تبدیل شد و بسیاری از ساختمان‌های باقیمانده در محدوده‌ی قلعه نیز مربوط به همین دوران است. محوطه‌ی پایینی قلعه که به دروازه‌ی ورودی نزدیک‌تر است را به نام محله‌ی احمدک (Ehmedek) می‌شناسند. در کوچه پس کوچه‌های این محله‌ی عثمانی قدیمی بگردید و مسیرهای پیچ در پیچ قلعه را تا رسیدن به استحکامات داخلیِ ایچ کاله (Iç Kale) و خرابه‌های قدیمی سلجوقی و بیزانس طی کنید، در این منطقه فلات ساحلی و کوه‌های تاروس (Taurus) را در پشت سر آنها می‌بینید.

برج سرخ (Kızılkule) و کارگاه کشتی‌سازی سلجوقی (Tersane) در امتداد استحکامات قلعه آلانیا قرار دارند که در قرن سیزدهم ساخته شده‌اند. این برج سرخ رنگ 8 ضلعی 30 متر ار تفاع دارد و در دوران سلجوقیان به عنوان برج دفاعی بندر از آن استفاده می‌شد. برای دیدن چشم اندازهای فوق‌العاده‌ی سرتاسر بندر به پشت بام این برج بروید. این برج مرتفع و مناظر زیبای اطراف آن به تنهایی یکی از بهترین جاذبه‌های تفریح آلانیا هستند. بعد از اینکه از برج دیدن کردید در امتداد دیوارهای اصلی استحکاماتِ بندر پیاده روی کنید در این منطقه تنها باقیمانده از کارگاه کشتی‌سازی عصر سلجوقی را می‌بینید. این مسیر پیاده روی را از میان طاق‌هایی که در امتداد آن و رو به دریا ساخته شده ادامه دهید تا به ساختمان برج مراقبت کوچکی که از دوران سلجوقی باقیمانده برسید.

3- تلکابین آلانیا

بهترین و خوش منظره‌ترین راه برای رسیدن به قلعه آلانیا استفاده از تله‌کابینی است که ساحل کلئوپاترا را به منطقه‌ی احمدک در قلعه متصل می‌کند. این تله‌کابین از 11 صبح تا 9 شب کار می‌کند، حتی اگر قصد بازدید کامل از قلعه را ندارید سواری با این تله‌کابین و دیدن مناظر آن را از دست ندهید. مسیر فوق‌العاده‌ی این تله‌کابین یکی از زیباترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا به شمار می‌رود. در این سفر کوتاه 900 متری مناظری فوق‌العاده از قلعه، ساحل ماسه‌ای کلئوپاترا و دریای مدیرانه می‌بینید. آخرین ایستگاه این مسیر در ساحل و اولین ایستگاه آن در بیرون دروازه‌ی اصلی قلعه آلانیا قرار دارد.

4- سفر با قایق

در ماه‌های می تا اکتبر قایق‌های تفریحی زیادی برای سفرهای یک‌روزه از بندر آلانیا به سمت مناطق صخره‌ای و غارهای دزدان دریایی می‌روند. این قایق‌ها در این سواحل صخره‌ای لنگر می‌اندازند و بسیاری از گردشگران در این آبها شنا می‌کنند. مهمترین غارهایی که این قایق‌ها وارد آنها می‌شوند غار دزدان دریایی و غار داملاتاس (Damlatas) است، بسته به اندازه‌ی قایق غارهای دیگری مثل غار فسفورلو (Fosforlu) و غار عشاق را نیز می‌‌توان دید. قایق‌های متفاوت برنامه‌های متفاوتی برای این سفر دریایی دارند برای انتخاب مناسب حتما با اپراتور قایق‌ها و یا مسئول هتل صحبت کنید. اگر نمی‌خواهید موسیقی زنده بر روی قایق داشته باشید قایق‌های کوچکتر گزینه‌ی بهتری هستند. این سفر دریایی یک روزه جزو پرطرفدارترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا است.

5- ساحل کلئوپاترا

برای بسیاری از گردشگران و مسافران سواحل یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا هستند. خط ساحلی شنی که بین سیده (Side) و آلانیا امتداد دارد و توسط استراحتگاه‌های زیادی احاطه شده است. کلئوپاترا ساحل اصلی آلانیا در ضلغ غربی شهر واقع شده و با یک شب صخره‌ای و جنگلی از قلعه‌ی باستانی آلانیا جدا می‌شود. این ساحل ماسه‌ای با امکانات عالی برای گذراندن یک روز کامل و شنا و آفتاب گرفتن بسیار مناسب است. این ساحل در ماه‌های ژوئیه و آگوست بسیار شلوغ می‌شود. اگر تحمل شلوغی را ندارید اواخر بهار و یا اوایل پاییز را برای سفر انتخاب کنید. هرچند در این زمان‌ها هم به دلیل آفتابی بودن هوا این خط ساحلی یکی از شلوغ‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا خواهد بود.

6- غار دیم (Dim Cave) از جذاب‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا

غار دیم در فاصله‌ی 11 کیلومتری شهر آلانیا در دامنه‌ی غربی کوه سِبِل ای ریس (Cebel i Reis) در میان کوه‌های تاروس (Taurus) قرار دارد. این غار دومین غار بزرگ ترکیه و یکی از زیباترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا است و 360 متر به سمت داخل و 17 متر به سمت عمق می‌رود. فضای داخلی آن کاملا از سنگ آهک و قندیل‌های غول پیکر استالاکتیت و استالاگمیت است. در انتهای این مسیر و در پایین‌ترین سطح غار به یک تالاب بزرگ می‌رسید. آب زلال و شفاف این تالاب چشمان شما را خیره می‌کند. برای رفتن به این غار حتما یک ژاکت به همراه داشته باشید حتی در اوج تابستان هم ممکن است از سرما بلرزید. کافه‌ی بسیار زیبایی در ورودی غار وجود دارد که مشرف به فلات ساحلی و کوه‌های منتهی به دریاست و منظره‌ی فوق‌العاده‌ای دارد.

7- سفری یک روزه به سیده (Side)

ویرانه‌های باستانی شهر سیده در 64 کیلومتری شمال غربی آلانیا واقع شده. بازدید از این ویرانه‌ها احتمالا یک روز کامل وقت شما را می‌گیرد. سیده در واقع یک تفرجگاه ساحلی کوچک اما شلوغ است و با یک بازار توریستی در شهر قدیمی به قسمت‌های جلویی بندر منتهی می‌شود. ایمن منطقه کافه و رستوران‌های ساحلی زیادی دارد و اگر رفتن به آسپِندوس (Aspendos) را دارید، بهتر است در این مکان برای صرف ناهار توقف کنید. منطقه‌ی ویرانه‌های باستانی درست روبروی ورودی شهر قدیمی سیده قرار دارد. در اینجا می‌توانید آمفی تئاتر رومی مربوط به قرن دوم را با گنجایش 20000 تماشاگر ببینید. این بنا یکی از آمفی تئاترهای رومی در ترکیه است که به خوبی حفظ شده و در میان جذاب‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا قرار دارد. در ادامه بازدید از موزه‌ی سیده و حمام رومی مقابل آمفی تئاتر را از دست ندهید. گشتن در ویرانه‌های آگورا (Agora) و معبد تیچه (Tyche) در شرق آمفی تئاتر رومی را فراموش نکنید. پس از گشت و گذار در این ویرانه‌ها به شهر قدیمی سیده بروید و تا بندر زیبای آن قدم بزنید. از این بندر می‌توانید ستون‌های باقیمانده از معبد آپولو و آتنا را درست در کنار آب ببینید.

8- گشت و گذار در دره‌ی کُپرولو (Köprülü Canyon) یکی از زیباترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا

پارک ملی کُپرولو در 120 کیلومتری شمال آلانیا قرار دارد. این منطقه را به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی در آلانیا، به خصوص برای قایق سواری، می‌شناسند. قایق سواری در رودخانه‌ی آب یخی که از میان دره عبور می‌کند اصلی‌ترین دلیل سفر به این منطقه است. اما جاذبه‌های تفریحی آلانیا در این منطقه تنها به قایق سواری ختم نمی‌شود و ویرانه‌های رومی و باستانی بسیاری برای گشت و گذار وجود دارد. ویرانه‌های باستانی شهر 20 هزارنفری سِلگه (Selge) در 11 کیلومتری شمال غربی این دره یکی دیگر از جاذبه‌های تفریحی این منطقه است. در دامنه‌ی تپه‌ای یک آمفی تئاتر رومی بزرگ قرار دارد و با اینکه بخش‌هایی از آن تخریب شده باز هم ارزش بازدید را دارد. این دره 14 کیلومتر طول دارد و ارتفاع دیواره‌های آن در بعضی مناطق به 400 متر نیز می‌رسد. اگر علاقه‌ی چندانی به قایق سواری ندارید می‌توانید در کافه و رستوران‌های مجاور ساحل استراحت کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید. مسیرهای مخصوص کوهنوردی هم در این منطقه وجود دارد. یکی از این مسیرها به قله‌ی بوزبورون (Bozburun) با ارتفاع 2504 متر می‌رسد.

9- شنا در آبهای دره‌ی ساپادِر (Sapadere Canyon)

دره‌ی ساپادر در حومه‌ی روستای کوچکی به همین نام واقع شده و تنها 20 کیلومتر از آلانیا فاصله دارد. از ماه می تا اکتبر تورهای زیادی در این منطقه برگذار می‌شود و اپراتورهای این تورها مسافران را با جیپ‌های مخصوص به این دره می‌برند. این دره‌ی نسبتا کوچک تنها 800 متر طول دارد اما ارتفاع دیوارهای آن به 400 متر نیز می‌رسد. همین دیواره‌های بلند باعث شده تا این منطقه آب و هوای سردتری نسبت به مناطق ساحلی داشته باشد و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیا در تابستان است. در انتهای دره استخری طبیعی و آبشار کوچکی وجود دارد. اگر به شنا علاقه دارید تجربه‌ی شنا کردن در این آب سرد و زلال را از دست ندهید.

10- بازدید از سیِدرا (Syedra)

اگر دوست دارید ویرانه‌ای باستانی را در محیطی خلوت و بدون ازدحام ببینید به منطقه‌ی باستانی سیِدرا بروید. حتی در شلوغ‌ترین فصول گردشگری، احتمالا شما تنها بازدیدکنندگان این ویرانه هستید. این منطقه در بالای تپه‌ای مشرف به ساحل و در 22 کیلومتری جنوب آلانیا قرار دارد. تاریخ سکونت در شهر قدیمی سیِدرا به قرن هفتم قبل از میلاد می‌رسد و از قرن سیزدهم به بعد این شهر خالی از سکنه است. دوران اوج این شهر به زمان رومیان باستان برمی‌گردد. در آن زمان این شهر به دلیل موقعیت ساحلی خود مورد توجه قرار گرفت، بیشتر بناهایی که باقیمانده مربوط به آن دوران است. باقیمانده‌های این شهر باستانی و قدیمی با وجود اینکه جمعیت کمتری را نسبت به دیگر جاذبه‌های تفریحی آلانیا به خود جذب می‌کند، اما باز هم به خاطر مناظر زیبای اطراف و بعضی از بناهای باقیمانده ارزش وقتی را که برای بازدید می‌گذارید دارد. در خیابان‌های باقیمانده از آن زمان قدم بزنید و حمام‌های رومی، سالن‌های قدیمی ورزشی و معبد این شهر را ببینید. بازدید از کلیسای قدیمی و کارگاه روغن زیتون مربوط به دوره‌ی بیزانس را فراموش نکنید.

11- کاوش در آنِموریوم (Anemurium)

همانطور که تا کنون مشاهده کردید بسیاری از جاذبه‌های تفریحی آلانیا جنبه‌ای باستانی و تاریخی دارند و رد پای تاریخ در بسیاری از آنها دیده می‌شود. ویرانه‌ی بسیار وسیع آنِموریوم یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های تفریحی آلانیاست، با این حال نسبت به دیگر سایت‌های باستان شناسی گردشگران کمتری را به خود جذب می‌کند. این ویرانه‌ی مشرف به دریا در شمال شهر آنامور در 117 کیلومتری جنوب آلانیا قرار دارد. جاده‌ی ساحلی که این منطقه را به آلانیا متصل می‌کند بسیار طولانی و پر پیچ و خم است. اگر قصد دارید با ماشین به این منطقه بروید صبح خیلی زود راه بیفتید تا به هنگام برگشت مجبور به رانندگی در تاریکی نشوید. ویرانه‌های آنموریوم ترکیبی از ساختمان‌هایی به سبک رومی و بیزانس است. این ویرانه‌ها شامل گورستانی بزرگ، کلیسای باسیلیکا مربوط به قرن چهارم، مجموعه‌ای از حمام‌های مربوط به قرن سوم و یک آمفی تئاتر کوچک به نام اودئون است که به خوبی حفظ شده‌اند. دیوارهای این شهر تا دامنه‌ی تپه ادامه دارند. پس از گشت و گذار در این ویرانه‌ها می‌توانید در دریای زلال و آبی این منطقه شنا کنید. 

سوالات متداول
بالای صفحه