تهران

تاریخچه تهران

تهران پر جمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران، شهری که بیش از ۲۰۰ سال است که به عنوان پایتخت منصوب شده و بیشتر تصمیم‌های مهم اداری، اجرایی و سیاسی در این شهر گرفته می‌شود. مساحت شهر تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع، قلب تپنده ایران و بسیاری از جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی و سیاسی کشور از فعالیت‌های این کلان شهر متاثر می‌شود. تهران سومین شهر پر جمعیت خاورمیانه است. تهران از دو ناحیه دشتی و کوهپایه‌ای البرز تقسیم می‌شود که در ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا امتداد دارد. تهران شهری با گروه‌های مختلف قومی است. این شهر به عنوان شهر فارسی زبان جهان معروف است و اکثر مردم تهران را پارسیان تشکیل می‌دهند. پیشینه زندگی تهران به دوران نوسنگی برمی گردد و کاوش‌های باستان‌شناسی می‌گوید تهران ۷۰۰۰ قدمت دارد. در دوران صفوی بسیار بر مهم بودن تهران افزوده شد اما سرچشمه پیشرفت تهران به پایتخی آن بر می‌گردد. تبدیل شدن تهران به پایتخت از دوران پهلوی آغاز شد که امور کشور داری در تهران متمرکز شد و شمار کارکنان دولتی به سرعت افزایش پیدا کرد. تهران ۲۲ منطقه و ۱۲۲ ناحیه دارد و همچنین شهرهای تجریش و ری را هم در بر گرفته است. مهم‌ترین نهادهای دولتی و قضایی ایران مانند وزارتخانه‌ها و مجلس شورای اسلامی در تهران قرار دارند. تهران ۳۰ نماینده دارد که فعالیت‌های این شهر را زیر نظر دارند. دو فرودگاه بین‌‌المللی امام خمینی و مهرآباد از پر رفت و آمدترین فرودگاههای ایران هستند.

جغرافیا

تهران در پهنه‌ای بین دو کوه و کویر در دامنه جنوبی البرز قرار گرفته و ۷۳۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. از نظر جغرافیایی در ۵۱ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۳۳ دقیقه طول خاوری و ۳۵ درجه و ۳۶ دقیقه و ۴۴ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. تهران در ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد این ارتفاع از شمال به جنوب کمتر می‌شود. از دید ناهمواری‌های طبیعی تهران به دو ناحیه کوهپایه‌ای و دشتی تقسیم می‌شوند که از کوهپایه‌های البرز تا جنوب شهر ری تپه‌های کوچک و بزرگ بی‌شماری وجود دارند.

آب و هوا

تهران دارای آب و هوایی نیمه خشک و شمال شهر تهران به دلیل ارتفاع بیشتر خنک‌تر از دیگر مناطق است. بافت نامتراکم، وجود باغ‌های قدیمی، بوستان‌ها، فضای سبز حاشیه بزرگراه‌ها و کم بودن فعالیت‌های صنعتی در شمال شهر عواملی هستند که به طور متوسط ۲ تا ۳ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر از مناطق جنوبی شهر است. در بیشتر سال، فصل زمستان نیمی از باران سالانه تهران را تامین می‌کند. اسفند پرباران‌ترین ماه و حدود یک پنجم باران سالانه مربوط به این ماه است. تابستان کم باران و شهریور خشک‌ترین ماه تهران است.

بافت شهر

تهران شهری برنامه‌ریزی شده است که ساخت و ساز کنترل شده و ساختمان‌های بلند شرایط و قوانین خاص خود را دارند. تهران به دلیل پایتخت بودن و بنیادهای سیاسی و اقتصادی که دارد ظاهری نوگرا و معماری نوین در آن بکار رفته است. در دوران قاجار به خصوص دوره ناصرالدین‌شاه و در دوران پهلوی بود که جنبه‌های زندگی مدرن از دربار و ارگ سلطنتی بیرون آمد و چهره شهر دگرگون شد. در دوران رضا شاه معماران و دانش آموختگان مطرح اروپایی کسانی بودند که در بافت شهر تهران تأثیر داشتند. برخی از پروژه‌های ساخت تهران در کالبد مدرن بوده و در تزئینات و نماسازی‌ها از معماری‌های باستانی ایران الهام گرفته و همچنین این سبک در ساختمان‌های اداری و مهم تهران استفاده شد. چند چهره شاخص ارمنی تعدادی از مهم‌ترین ساختمان‌های دولتی و عمومی و خانه‌های شخصی تهران را طراحی کرده‌اند. هم اکنون طرح گسترش معماری ایرانی و اسلامی در برنامه‌های پیش رو برای هویت دهی به کلان شهر تهران است.

زبان

تهران بزرگ‌ترین شهر فارسی زبان جهان که ۹۸ درصد تهرانی‌ها زبان فارسی را می‌دانند و ۱۰ درصد مردم حداقل به یکی از زبان‌های رایج در دنیا سخن می‌گویند. لهجه تهرانی در دوران قبل گویش خاص مردم تهران بود که در طول زمان کم رنگ و تغییر پیدا کرده است. لهجه تهرانی تنها دارای واژه متفاوتی نبود بلکه دارای قواعد و رسم و ساختار ادبی بوده است. تغییر پیدا کردن لهجه تهرانی از شهرهای مجاور اثر گرفت. مناطق شمالی مانند ونک و شمیران و تجریش و گویش مازندرانی و در مناطق جنوبی تهران و شهر ری گویش راجی داشته و مناطق غرب تهران به طرف کرج متأثر از زبان تاتی بود.

مذهب

بر اساس اصل دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دین رسمی کشور اسلام مذهب شیعه است. مردم تهران نیز مجموعاً از نظر دین رسماً مسلمان و شیعه‌ی دوازده امامی هستند. مذهب‌های دیگری هم در تهران اقامت دارند مثل بهائیان، زرتشتیان، مسیحیان و یهودیان. افراد زرتشتی، مسیحی و یهودی تنها اقلیت‌های دینی تهران و ایران هستند که در حد قانون در انجام آیین دینی خود آزاد هستند. همچنین بعضی دیگر از اقلیت‌های دینی مانند زرتشتیان دارای انجمن و مدارس اختصاصی در تهران دارند. مراکز مذهبی ساخته شده در تهران شامل مسجد، کلیسا، کنسیه و نیایشگاه‌های زرتشتی می‌شوند.

اطلاعات ضروری

کد ایران:098 اختلاف ساعت:اکنون وقت محلی تهران 6 دقیقه جلوتر از زمان خورشیدی است. تلفن پلیس:110 تلفن اورژانس:115 تلفن آتش نشانی:125 تلفن اطلاعات مخابرات:111 تلفن هلال احمر:147 فرهنگ و آداب و رسوم

اقتصاد در تهران

تهران کانون اقتصاد و پایتخت سیاسی ایران مشاغل فراوانی در زمینه‌های مختلف دارد و اولین منطقه‌ی صنعتی کشور به شمار می‌آید. فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی با توجه به پایتخت بودن و تاریخ تهران نقشی در تعداد شغل‌های شهر ندارد. بر اساس تحقیقات سال ۱۳۹۵ سهم تهران از کل تولید ناخالص داخلی ۲۱ درصد و با اختصاص نیمی از بخش صنعت کشور نقش مهمی در اقتصاد ایران دارد. صنایع تهران شامل خودروسازی، الکترونیک و تجهیزات الکتریکی، تسلیحات نظامی، منسوجات، شکر، سیمان و محصولات شیمیایی است. تهران مرکز پیشرو در فروش فرش و مبلمان در ایران محسوب می‌شود. در قسمت جنوب تهران پالایشگاه نفت تهران و مقر اصلی شرکت ملی نفت ایران و دومین شرکت بزرگ نفتی جهان در تهران است. ایران خودرو بزرگ‌ترین خودروسازی ایران، که کارخانه‌ی پیشرفته‌ی آن در شهر تهران است. با وجود مراکز خرید نوین در شهر، بازار تهران به عنوان بازار قدیمی که در مرکز شهر و در منطقه ۱۲ شهرداری تهران قرار دارد از نظر اقتصادی در تهران و کل کشور، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سبک زندگی

سبک زندگی تهرانی‌ها در بیشتر موارد با سایر شهرها متفاوت است. آدم‌های این شهر برای خود زندگی می‌کنند بدون ترس از حرف و حدیت دیگران است. سبک زندگی در تهران، مدرن و غربی است که این زیست طیف زیادی از مردم را شامل می‌شود.

هزینه های زندگی

طبق آمار سال 1394 ردیف مسکن و آب، برق و گاز، با سهمی معادل 6/49 بیشترین درصد از متوسطه هزینه‌ی ناخالص یک خانواده ساکن تهران است. پس از این، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با سهم 7/15 درصد هزینه کل یک خانواده است. تهران به عنوان گران‌ترین شهرهای دنیا بر مبنای شاخص هزینه‌های زندگی است. هر خانوار تهرانی به طور متوسط 21 میلیون و 728 هزار میلیون تومان در سال هزینه می‌کند که بیش از 17 میلیون و 590 هزار تومان آن مربوط به هزینه غیر خوراکی است.

حمل و نقل در تهران

هواپیمایی

تهران دارای دو فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و امام خمینی است که پر رفت‌وآمدترین فرودگاه‌های ایران هستند. فرودگاه مهرآباد در سال 1317 تأسیس شد. این فرودگاه در بخش غربی تهران و نام آن را از روستای مهرآباد که درگذشته در منطقه‌ی تهران وجود داشت گرفته شده است. بر اساس تحقیقات در اردیبهشت 1397 این فرودگاه بیشترین عملکرد نسبت به بقیه فرودگاه‌های کشور را داشته و بیش از 30 درصد پروازهای ایران را پوشش می‌دهد.

فرودگاه امام خمینی در 30 کیلومتری جنوب غربی تهران و در زمینی به وسعت 5/13 هزار هکتار ساخته شده که پیشنهاد ساخت این فرودگاه در سال 1346 از سوی ایکائو داده شد. بر اساس آمارها در سال 1396 این فرودگاه بیشترین سهم پروازهای خارجی در ایران را داشته است.

اتوبوس

تهران دارای 4 پایانه مسافربری شرق، غرب، میدان آرژانتین و جنوب است. در سال 1305 تعدادی اتوبوس از شوروی خریداری و در 8 خط اتوبوس‌رانی خصوصی از آن استفاده می‌شد پس از گذشت سال‌ها شرکت اتوبوس‌رانی تهران به‌عنوان نخستین واحد اتوبوس‌رانی تهران در سال 1335 تأسیس شد. اتوبوس‌های برقی تهران در سال 1992 میلادی به‌عنوان تنهاترین نمونه از این سامانه در ایران راه‌اندازی شد. ایجاد و گسترش سامانه اتوبوس‌رانی تندرو تهران به‌عنوان یکی از رکن‌های نوسازی شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران از سال 1385 در دستور کار مدیریت ترابری شهر و شرکت قرار گرفت. بر اساس آمار 1396 اتوبوس‌رانی تهران با مشکل فرسودگی و کمبود اتوبوس روبرو است که همین موضوع باعث افزایش آلودگی هوای تهران می‌شود.

تاکسی

در سال 1325 شرکتی با 10 دستگاه خودرو‌ی ساخت فیات در تهران آغاز به کار کرد، این خودروها بیشتر در مراکز تفریحی شهر حاضر بودند و مسافران را بدون سوار کردن مسافری دیگر در بین راه به مقصد می‌رساندند. با توجه به استقبال مردم، این شرکت شمار خودروهای خود را زیاد کرد. نخستین سازمان تاکسی رانی تهران توسط اشرف‌الملوک فخرالدوله بنیان‌گذاری شد. اکنون تاکسی‌های ایران به چهار گروه بی سیم، خطی، ویژه و گردشگری تقسیم می‌شوند. سن فرسودگی تاکسی‌ها 10 سال در نظر گرفته شده که باید در طرح نوسازی شرکت کنند. امروزه 30 هزار تاکسی در این شهر تردد می‌کنند.

راه آهن و مترو تهران

در سال 1261 یک خط آهن با حدود تقریبی 8 کیلومتر طول و عرض 1000 میلی متر از تهران به شهر ری کشیده شد و مدتی پس از آن امتیاز آن به شرکت بلژیکی واگذار شد. ایستگاه راه آهن تهران در سال 1306 در مساحت 174 هکتار توسط یک مهندس اوکراینی طراحی شد و در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. بر اساس آمار سال 1395 متروی تهران روزانه 3 میلیون و 800 مسافر را جابجا می‌کند. شمار سفرهای انجام شده با مترو 7 میلیارد بوده است. خط 3 مترو تهران به عنوان طولانی‌ترین خط متروی شهری شناخته شده است.

امنیت در تهران

میزان احساس امنیت در تهران نسبت به بسیاری از شهرها بسیار مطلوب و پلیس تهران توانسته در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر موفق عمل کند.

بیمارستان ها

 • بیمارستان نیکان
 • بیمارستان حیدری
 • بیمارستان دکتر سپیر
 • بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور
 • بیمارستان آبان
 • بیمارستان آتیه
 • بیمارستان آراد
 • بیمارستان آرش(زنان و زایمان)
 • بیمارستان آریا
 • بیمارستان آزادی( روانپزشکی)
 • بیمارستان آسیا
 • بیمارستان آپادانا
 • بیمارستان آیت‌ الله طالقانی
 • بیمارستان آیت الله کاشانی
 • بیمارستان ابن سینا
 • بیمارستان اختر
 • بیمارستان اقبال
 • بیمارستان البرز
 • بیمارستان الغدیر
 • بیمارستان الوند
 • بیمارستان امام حسین(ع)

مساجد

 • مسجد قبا
 • مسجد امام خمینی
 • مسجد دانشگاه تهران
 • مسجد شهید مطهری
 • مسجد الغدیر
 • مسجد امام صادق
 • مسجد جامع شهرک غرب
 • مسجد اهل سنت صادقیه
 • مسجد الرحمن
 • مسجد جامع جمهوری
 • مسجد اعظم تجریش
 • مسجد جامع بازار تهران
 • مسجد فخرالدوله
 • مسجد ولی عصر(ع)
 • مسجد امام صادق(ع)
 • مسجد امام سجاد
 • مسجد الزهرا(س)

مکان های دیدنی تهران

خیابان ولی عصر

مهم‌ترین خیابان تهران و یکی از زیباترین خیابان‌های دنیا بشمار می‌آید. طول این خیابان 18 کیلومتر است.

باغ موزه سینما تهران

در خیابان ولیعصر نرسیده به میدان تجریش باغ قدیمی زیبایی وجود دارد که در انتهای آن عمارت تاریخی قرار دارد.

بازار تجریش تهران

بازار تجریش رنگی‌ترین بازار تهران و از بهترین جاهای دیدنی تهران است حتی اگر قصد خرید ندارید دیدن این بازار حال شما را خوب می‌کند. این مکان همیشه جزء اولویت‌های مکان‌های دیدنی تهران است.

برج آزدی

این برج که تصویر تهران قدیم است و اولین بنایی است که مسافران جاده‌های غرب تهران آن را می‌بینند. این برج امکانات مختلفی دارد مثل سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه و موزه. برج آزادی در لیست بهترین جاهای دیدنی تهران در شب است که نمایی فوق‌العاده دارد.

برج میلاد تهران

نمادی از تهران جدید که خوراک جوان‌ترهاست در سال ۱۳۸۷ ساخته شده تا نیاز مخابراتی و تلویزیونی تهران را تامین کند. در این برج خدمات متنوعی در زمینه تجاری، رستوران، مراکز همایش و خدمات گردشگری و تفریحی ارائه می‌شود.

موزه هنرهای معاصر

نمایشگاهی از هنر و از معروف‌ترین‌ مکانهای دیدنی تهران که بزرگترین گنجینه‌های هنر مدرن از اروپا و آمریکای شمالی را در دل خود جا داده است. موزه‌ی هنرهای معاصر یکی از مکان‌هایی است که دوست داران زیادی دارد. این موزه در روزهای تعطیل باز نیست و حتما قبل از رفتن، از باز بودن آن مطمئن شوید.

تئاتر شهر

پاتوق هنرمندان تهرانی و تنها سالن بدون حصار ایران که در دل پارک دانشجو با معماری بی‌نظیرش بازدید کنندگان بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. امکانات این مجموعه شامل تالار اصلی، تالار چهار‌سو، تالار قشقایی، تالار سایه و کارگاه نمایش که به همراه سالن انتظار کافه تریا، کتاب خانه، مرکز اسناد و کتاب فروشی است.

کاخ موزه سعد آباد

یکی از مکان‌های دیدنی تهران مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی که عمارت‌ها و کاخ‌های خاندان پهلوی را در خود جای داده که در دربند واقع شده و یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران محسوب می‌شود. کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد و یکی از کا‌خهای این مجموعه نیز برای پذیرایی میهمانان خارجی استفاده می‌شود.

در تهران مکان‌های تفریحی زیادی وجود دارد که در اینجا این مکان‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 • موزه عروسک‌های ملل
 • سرزمین عجایب
 • باغ پرندگان تهران
 • پارک ارم
 • دلفیناریوم برج میلاد
 • پارک ژوراسیک تهران
 • دریاچه چیتگر
 • سافاری پارک وحشت
 • مرکز رصد و نجوم کانون
 • بوستان آب و آتش
 • پیست دوچرخه سواری چیتگر
 • شهر بازی بیلینو

مراکز خرید تهران

مرکز خرید پالادیوم

اگر به دنبال برند هستید در فضایی لوکس سری به زعفرانیه و خیابان مقدس اردبیلی بزنید. این پاساژ بهترین برندهای دنیا دارد.

مرکز خرید کوروش

یکی از مراکز خرید تهران که از زمان راه اندازی محبوبیت ویژه‌ای ایجاد کرده است. شما می توانید در آنجا انواع پوشاک، کیف و کفش، و لوازم آرایشی، عطر… را با کیفیت بالایی خریداری کنید.

مرکز خرید تیراژه

این مجتمع به دلیل داشتن شهر‌بازی یکی مکان‌های خرید پر طرفدار است. سطح قیمتی این مجموعه متوسط بالا اما با حراجی‌های فصلی بهترین اجناس را با کمترین قیمت ارائه می‌دهند.

مگامال

غول بزرگ پایتخت که در غرب و حاشیه تهران قرار دارد و یکی از بزرگترین مرکز خرید تهران است. امکانات این مرکز خرید فروشگاههای مبلمان اداری، پوشاک، طلا و جواهرات، کامپوتر و موبایل، محصولات فرهنگی، تزئینات، لوازم ورزشی، خدمات خودرو، کتابخانه، فودکورت و بخش‌های هنری دارد.

مرکز خرید الماس ایران

این مرکز خرید بسیار لوکس در شمال تهران قرار دارد و بیشتر مخصوص کسانی است که به دنبال برندهای روز دنیا مانند سیسلی، برشکا، آدیداس، مون بلان، بنتون، تراست و غیره هستند.

مرکز خرید اندیشه

این مرکز خرید در مرکز شهر قرار دارد و نزدیک پل سید خندان است. که انواع واحدهای تجاری و پوشاک زنانه، مردانه و بچه‌گانه دارد.

 • مرکز تجاری میلاد نور
 • مرکز تجاری و اداری نور تهران
 • مجتمع تجاری زمرد
 • مجتمع تجاری و اداری بوستان
 • مجتمع تجاری آسمان ونک
 • بازارچه کودک گاندی
 • مجتمع تجاری اداری و پارکینگ طبقاتی خلیج فارس
 • مرکز تجاری برج مینا
 • مجتمع تجاری اداری برج گلدیس
 • مجتمع تجاری دنیای نور
 • مرکز خرید گاندی
 • بازار ونک
 • مرکز خرید تندیس
 • مرکز خرید میرداماد
 • مجتمع تجاری سئول
 • مرکز تجاری ایران زمین
 • مجتمع تجاری فرهنگی سینما آزادی
 • مجتمع تجاری و اداری الماس غرب
 • بازار بزرگ سنتی ستارخان فاز یک
 • بازار بزرگ نصر

رستوران های تهران

رستوران کوبابا

فضایی متفاوت و نیمه باز که یکی از بهترین رستوران‌های تهران است در این رستوران غذاهای لبنانی و افغانی هم طبخ می‌شود. از بین غذاها هم اسکندر افندی و پلو افغانی و موساکای بادمجان و خورشت بادمجان و قوره را پیشنهاد می‌کنیم که بسیار لذیذ هستند.

رستوران مسلم

یکی دیگر از معروف‌ترین رستوران‌های تهران که در بازار بزرگ تهران واقع‌شده و هرکسی را به خاطر نمونه بودنش به‌طرف خود می‌کشاند. حجم غذاهای این رستوران بسیار زیاد است هر پرس را می‌توانید برای دو نفر استفاده کنید.

رستوران خونه

این رستوران شبیه به یک خانه واقعی است و شما احساس بسیار راحتی در حین غذا خوردن خواهید داشت و فضای گرم حاکم در رستوران شما را به وجد می‌آورد تا غذا را با میل بیشتر بخورید. قیمت غذاهای این رستوران به دلیل کیفیت بالایی که دارد بالا است و حجم غذا چون زیاد است می‌توانید برای دو نفر استفاده کنید.

دیزی سرای ایرانشهر

جذابیت این دیزی‌سرا برای این است که علاوه بر غذای سنتی که در آن پخته می‌شود فضای رستوران هم با غذا متناسب است و نمای این رستوران با نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای که بر روی دیوارها کشیده شده سنتی بودن رستوران را بیشتر می‌کند.

رستوران موبی دیک

یک رستوران قدیمی که فقط وعده ناهار در این رستوران سرو می‌شود موبی نام نهنگی سفید در یک رومان آمریکایی است. کیفیت غذاهایی که در این رستوران طبخ می‌شود درجه‌یک و بهترین غذا را به میهمانان خود می‌دهد. تنوع غذایی این رستوران بسیار بالا است.

رستوران گشت

یکی از معروف‌ترین رستوران‌های تهران است و مدت‌زمان زیادی نیست که بازشده است. کیفیت غذاهای این رستوران عالی و منوی غذایی آن تنوع غذایی زیادی دارد. پخت غذا در این رستوران متفاوت است و بعضی از غذاها کبابی هستند و بعضی دیگر در ظروف چدنی درست می‌شوند. این رستوران هم غذاهای ساندویچی و هم غذاهای سنتی با برنج ارائه می‌دهد.

رستوران مرشد

این رستوران در محل تجریش و معروف‌ترین رستوران‌های تهران است و اگر یک‌بار به اینجا بروید مشتری آن می‌شوید. فضای رستوران سنتی و غذاهای باکیفیت دارد نسبت قیمت‌های این رستوران با توجه به کیفیت آن متوسط است. برخورد پرسنل مؤدبانه و دوستانه می‌باشد.

رستوران های دیگر تهران عبارتند از:

 • رستوران لوکس طلایی
 • رستوران نارنجستان
 • رستوران کباب شمرون
 • رستوران ایتالیایی سنسو
 • رستوران حس توران
 • رستوران مس توران
 • رستوران جوان
 • رستوران زنجیره ای باروژ
 • رستوران گردان برج میلاد
 • رستوران بام شیان

غذاهای سنتی تهران

 • سرگنجشکی
 • دمی بلغور جو
 • دمپخت با گوشت چرخ کرده
 • اشکنه اسفناج
 • آش شله قلم کار
 • ته چین فیروز کوه
 • والک پلو
سوالات متداول شهر تهران
برو به بالا