شهر شیراز

شیراز به شهر شعر و هنر مشهور است، این شهر در بخش مرکزی استان فارس قرار دارد و در منطقه کوهستانی زاگرس واقع گردیده است. رنگ و بوی تمدن کهن در شهر شیراز را از کتیبه‌های باقی مانده در معبد آناهیتا و تخت جمشید می‌توان دید. این شهر در دوره‌های متمادی پایتخت تمدن و فرهنگ در بسیاری از حکومت‌ها بوده است. این شهر زیبا یکی از قطب‌های بسیار جذاب و پر طرفدار در صنعت گردشگری بشمار می‌آید که همه ساله میزبان مسافران و مهمانان بوده و هست.

تاریخچه شهر شیراز

کریم خان اولین حاکم خاندان زند که دوره کوتاهی حکومت می‌کرد، شیراز را در سال 1750 پایتخت ملی خود قرار داد و مصمم به سرمایه گذاری در آن بود. کریم خان که در بیشتر مناطق ایران تسلط داشت، از تصاحب عنوان بالاتر از سلطنت امتناع ورزید، از این رو وی ناحیه‌ای سلطنتی را در ناحیه ارگ کریم خان تأسیس کرد و بناهای بسیار زیبا از جمله بهترین بازار آن زمان در ایران را به بهره برداری رساند. پس از مرگ کریم خان، قاجارها، دشمنان دیرینه او، به استحکامات شهر حمله کردند و آن را تخریب کردند و تا سال 1789 پایتخت ملی و بقایای کریم خان به تهران منتقل شدند.

شیراز علیرغم سلب حقوق از پایتخت، به دلیل موقعیتی که در مسیر تجارت به بوشهر داشت، مدتی در رونق باقی ماند، اما با افتتاح راه آهن ترانس ایرانی در دهه 1930، این نقش بسیار کمرنگ شد. بیشتر میراث معماری شیراز ، و به ویژه منطقه سلطنتی زند نادیده گرفته شد و در نتیجه برنامه ریزی غیر مسئولانه شهر تحت سلطنت پهلوی تخریب شد. فاقد هرگونه اهمیت صنعتی، مذهبی و استراتژیک، این شهر اکنون عمدتاً یک مرکز اداری است، که به دلیل دانشگاه‌هایش و روح شاعرانی که در آن‌جا آرام می‌گیرند، مشهور است. شهر شیراز در ایران بیش از 4000 سال قدمت دارد. این شهر به عنوان منطقه مرکزی برای تمدن پارس با ویرانه‌های عظیم کاخ بزرگ امپراتوری پارس، تخت جمشید، با قدمت حدود 2500 سال واقع شده است.

جغرافیای شیراز

شیراز در جنوب شرقی ایران و در استان فارس در کنار دریاچه زیبای مهارلو قرار گرفته است. یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران و مهم‌ترین شهر در مرکز استان فارس با ارتفاع 1486 متر از سطح دریا است که در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده است. استان فارس با مساحت 122،400 کیلومتر مربع در جنوب استان اصفهان واقع شده است. در سال 1996، این استان 3.8 میلیون نفر جمعیت داشت که 42٪ آن‌ها در مناطق روستایی ساکن بودند و بقیه ساکن شهرها بودند شهر شیراز نیز با مساحتی بالغ بر 891 کیلومتر از شمال به مرودشت و اردکان و از جنوب به فیروزآباد و فراشبند و جهرم و فسا و از غرب به ممسنی و کازرون و از شرق به استهبان و نیریز و ارسنجان منتهی می‌شود.

آب و هوای شیراز

شیراز به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی زاگرس دارای آب و هوایی کوهستانی و معتدل است. هوای شیراز در گرم‌ترین فصل 30 درجه سانتی گراد و در سردترین ماه یعنی در دی ماه 5 درجه سانتیگراد می‌باشد. تعداد روزهای یخبندان در شیراز 29 روز در سال است. شیراز در فصل‌های پاییز و زمستان بیشترین میزان بارندگی را دارد، از این رو بهترین زمان سفر به شیراز از نظر آب وهوایی اردیبهشت ماه است.

بافت شهر

به طور کلی ساخت کالبدی شهر شیراز در 6 بخش عمده قابل بررسی است.

منطقه تاریخی شهر با وسعتی معادل با 350 هکتار که دارای بافت فشرده همرا با فرسودگی نسبی است.

گسترش شمال غرب در باغ‌های شهر با کیفیت ابنیه بالا و تراکم جمعیتی کم.

گسترش‌های حاشیه جنوبی شهر با کیفیت ابنیه نسبتا نازل و تراکم جمعیتی بالا.

روستاهای هم جوار همچون سلطان آباد و اکبر آباد و گویم و غیره در بخش‌های حاشیه‌ای.

شهرک‌های نو ساز در امتداد محور ارتباطی شیراز سپیدان همچون شهرک‌های گلستان و صدرا.

زبان مردم شیراز

فارس، در جنوب غربی ایران نزدیک به خلیج فارس است، چنان نقش مهمی در تاریخ باستان این کشور داشته است که مرکز هویت ایرانی قلمداد می‌شود. زبان مردم شیراز فارسی است ولی با تفاوت لهجه و این شیوه سخن گفتن در طرز بیان و شیرینی آن مورد توجه مردم سایر نقاط ایران قرار گرفته است به‌جز شیرینی و فصاحت در گفتار تخفیف کلمات در زبان عامیانه شیراز در خور توجه است و این طرز بیان هنوز هم در میان مردمان شیراز رواج دارد.

مذهب در شیراز

پس از ورود اسلام و حمله اعراب به ایران شهر، استخر که شهری باستانی در استان فارس بود، سقوط کرد و شهر شیراز اهمیت یافت و پس از انتخاب شیراز به عنوان پایتخت حکومتی دین زرتشتی در این شهر اهمیت فراوان یافت و رفته رفته پس از آن یهودیان زیادی در این شهر مستقر گردیدند. اما بیشتر یهودیان شیراز در طی 50 سال دوم سده بیستم به فلسطین و آمریکا مهاجرت کردند. ولی این شهر هنوز پذیرای اقلیتی 6000 هزارتنی از یهودیان است. در حال حاضر دین اکثر مردم شیراز اسلام است و از اقلیت‌های مسیحی و فرقه پروتستان و ارامنه هنوز در این شهر فعالیت دارند.

اطلاعات ضروری شهر شیراز

کد شهر شیراز،0711 شماره آتشنشانی،125 شماره پلیس،110

فرهنگ و آداب و رسوم شیراز

فرهنگ در شیراز جایگاه ویژه‌ای دارد و بی دلیل نیست که شهر شیراز پایتخت فرهنگی ایران نامیده می‌شود. شیراز دارای فرهنگ و تمدن غنی است و مکان‌ها و جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. مردم شهر شیراز با لهجه شیرین خود بسیار خوش صحبت و خون گرم هستند. این شهر دارای آداب و رسوم خاصی است، مانند عروسی بهار نارنج و آب مقدس، حوض ماهی‌ها که به نوبه خود قوه تحریک سفر به این شهر است. مهد علم و فرهنگ غنی ایران، شهر گل و بلبل و شعر که می‌گویند شیراز است. نکته قابل توجه در مورد این مردمان هنرمندی و هنر دوستی آنانست. مردمان شیراز نیز مانند دیگر مناطق اعتقادات قدیمی و خاص خود را دارند که همه ما برای آن ها ارزش خاصی قائلیم.

اقتصاد در شهر شیراز

شیراز مرکز اقتصادی جنوب ایران است. نیمه دوم قرن نوزدهم شاهد تحولات اقتصادی خاصی بود که اقتصاد شیراز را بسیار تغییر داد. افتتاح کانال سوئز در سال 1869 اجازه واردات گسترده کالاهای ارزان قیمت، ساخت کارخانه اروپا به جنوب ایران مستقیماً از اروپا یا از طریق هند را داد. بسیاری از محصولات صادراتی در مسیر خلیج فارس از شیراز عبور کردند. بازرگانان راه دور ایران از فارس با ایجاد شبکه‌های بازاریابی برای این کالاها، خانه های تجاری در بمبئی، کلکته، پورت سعید، استانبول و حتی هنگ کنگ تأسیس کردند.

پایگاه اقتصادی شیراز در محصولات استانی آن است که شامل انگور، مرکبات، پنبه و برنج است. صنایعی مانند تولید سیمان، شکر، کودها، محصولات نساجی، محصولات چوبی، فلزکاری و قالیچه غالب هستند. شیراز همچنین دارای یک پالایشگاه بزرگ نفت است و مرکز اصلی صنایع الکترونیکی ایران است. 53 درصد از سرمایه‌گذاری الکترونیکی ایران در شیراز متمرکز شده است. کشاورزی همواره بخش عمده اقتصاد در شیراز و اطراف آن بوده است. این امر تا حدی به دلیل فراوانی نسبی آب در مقایسه با بیابان‌های اطراف است. شیراز به دلیل تولید فرش و گل‌هایش نیز مشهور است. تاکستان در منطقه سابقه طولانی دارد. شیراز همچنین یک مرکز ایرانی برای فناوری اطلاعات، ارتباطات، صنعت الکترونیکی و حمل و نقل است.

منطقه ویژه اقتصادی شیراز یا SEEZ در سال 2000 با هدف افزایش تولید در الکترونیک و ارتباطات تاسیس شد.

سبک زندگی شیراز

مردمان شیراز سبک زندگی منحصر به فردی دارند، آنان علاوه بر اینکه در زندگی و تهیه معیشت خود بسیار سخت کوش هستند، اما زندگی را زیاد سخت نمی‌گیرند و ساعاتی از زندگی روز مره را صرف استراحت و تفریح در کنار دوستان و خانواده می کنند. مردمان شیراز به مهمان نوازی و احترام به مهمان معروف و مشهورند. و به دلیل تمدن غنی که در هنر دارند معمولا با ذوق و قریحه و استعداد هستند.

هزینه های زندگی در شیراز

هزینه های زندگی در شهر شیراز به نسبت مکان و موقعیت محل سکونت متفاوت است ولی در کل در میانگین نسبی زندگی در استان فارس و شهر شیراز گران و متحمل هزینه های گزاف نخواهد بود.

حمل و نقل در شیراز

شیراز یکی از کارآمدترین سیستم حمل و نقل عمومی در ایران را دارد . بیشتر مردم ساکن در شهر روزانه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

اتوبوسرانی در شیراز در حال حاضر وسیع‌ترین و ارزان‌ترین شبکه حمل ونقل عمومی در شهر شیراز است که با مدیریت بسیار صحیح و مدبرانه در تمام نقاط شهر به سهولت این جابجایی را مقدور ساخته‌اند.

سیستم مترو شهری با 6 خط دومین سیستم مترو در ایران است. با این حال، تا سال 2018 فقط خط اول عملیاتی و فعال است که از جنوب شرقی به شمال غربی شهر گسترش می‌یابد.

استفاده از تاکسی در شیراز بسیار آسان است و در گوشه و کنار شهر پایانه های تاکسی وجود دارد. آنها خدمات 24 ساعته به مسافران ارائه می دهند.

همچنین دو ترمینال مربی بین شهری وجود دارد که خدمات حمل و نقل برنامه ریزی شده به شهرهای دیگر را ارائه می دهند. آنها ترمینال اتوبوسرانی کاراندیش و ترمینال اتوبوسرانی علی بن حمزه هستند.

اگر دوست دارید با قطار به شیراز سفر کنید، این امکان نیز وجود دارد. این شهر از طریق راه آهن سراسری به برخی از شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران و اصفهان متصل است.

یک شرکت تاکسی 133 نیز وجود دارد که می توانید در هر کجای شهر که هستید با آن تماس بگیرید، تپ سی، دو برنامه تاکسی آنلاین مانند Uber نیز در شهر موجود هستند.

امنیت شهر شیراز

شیراز مانند هر کلانشهر دیگر ایران از امنیت بالایی برخوردار است. رفتن به فضاهای عمومی و برخورداری از امکانات شهر برای عموم مردم بسیار راحت بوده و مردمان این شهر درکمال آرامش می‌توانند به تفریح و گذراندن اوقات فراغت خود بپردازند .و از آنجا که این شهر یکی از قطب‌های صنعت گردشگری است پلیس در این زمینه برای حفظ امنیت شهر تدابیر ویژه‌ایی اتخاذ کرده است.

بیمارستان در شیراز

بیمارستان نمازی بیمارستان شهید رجایی بیمارستان شهید فقیهی بیمارستان شهید چمران بیمارستان خلیلی بیمارستان حافظ بیمارستان زینبیه بیمارستان حضرت علی اصغر بیمارستان قطب الدین بیمارستان ابن سینا بیمارستان شهید دستغیب بیمارستان مرکز قلب حضرت فاطمه (س) و کودکان شهید حجازی بیمارستان زایشگاه شوشتری بیمارستان اعصاب و روان بیمارستان شهید دکتر بهشتی بیمارستان مسلمین بیمارستان ۵۷۶ ارتش بیمارستان روانپزشکی جنت بیمارستان ایران بیمارستان شهید مظفری

مساجد شهر شیراز

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر الملک. در سال 1888 تکمیل شد به دلیل کاشی‌های صورتی رنگی که در فضای داخلی آن قرار دارد به مسجد صورتی نیز معروف است از مساجد معروف با ابنیه تاریخی و معماری زیبا در شهر شیراز است.

مسجد وکیل

مسجد وکیل، که بین سالهای 1751 و 1773 ساخته شده است، دارای یک نمازخانه گسترده در فضای باز است که با ستون‌های مارپیچی، قوس‌های طرح دار آجری و کاشی‌های گل تزئین شده است. این مسجد گسترده به دلیل وسعت آن اغلب به "جنگل سنگی" معروف شده است. همچنین، جایی که مساجد ایرانی به طور سنتی از 4 سالن (ایوان) تشکیل شده است، مسجد وکیل فقط 2 ویژگی دارد. از لحاظ معماری این مکان دیدنی شامل 48 ستون مارپیچ، سقف موزاییک، طاق مروارید و سنگ مرمر زیبای مینبار (منبری که یک امام از آن صحبت می کند) است.

مسجد شاه چراغ شیراز

این مسجد زیبا و پر زرق و برق یکی از مشهورترین مساجد ایران است. این مکان به عنوان یک یادبود تشییع که در آن عبادتگاه‌های احمد بن موسی و محمد بن موسی (برادران امام رضا) قرار دارد. موزاییک و کاشی های زیبا و آینه و خرده شیشه فضای داخلی مکان را پوشانده است.

مسجد جامع عتیق شیراز

این مسجد در قرن هفتم ساخته شد و قدیمی‌ترین مسجد باستانی از 894 است و نشان دهنده قدیمی‌ترین ساختار اسلامی شیراز می باشد .هنگامی که از قسمت جنوب شرقی ورودی حیاط شاه چراغ قدم می زنید و پس از حدود 50 متر به سمت راست می چرخید به مسجد جامع جامع عتیق منتهی می‌شوید.

اماکن دیدنی شیراز

شهر شیراز مهم‌ترین آثار تاریخی و تمدن ایران و طبیعت زیبا همه را در خود نهاده است. آثار تاریخی شیراز نه تنها در ایران معروف‌ترین است بلکه در سطح جهان نیز جزء محبوب‌ترین مکان‌های گردشگری محسوب می‌شود. با تور شیراز سه کلیک به شهر بهار نارنج بروید واز عطر دلپذیر آن لذت ببرید.

از جاذبه‌های این شهر مشهور می‌توان به این مکان‌ها اشاره کرد: مسجد وکیل، مسجد نصیر الملک شیراز، باغ ارم، تخت جمشید، حافظیه، سعدی، ارگ کریم خان زند، بازار وکیل، شاهچراغ، مقبره کوروش، حمام وکیل، باغ نارنجستان، باغ عفیف آباد، باغ دلگشا، باغ جهان نما.

دروازه قرآن

دروازه قرآن که ورودی شهر را مزین کرده، تنها دروازه‌ای است که از زمان قدیم به جای مانده است. در زمان گذشته قرآنی در بالای این دروازه بود که مسافران به سلامتی راهی سفر شوند. این دروازه در شب نورپردازی بسیار دیدنی دارد.

حافظیه شیراز

یکی از معروف‌ترین مکان گردشگری در تور شیراز سه کلیک که هر کسی را به طرف خود می‌کشاند حافظیه شیراز است. باغی دلنواز که درختان سر به فلک کشیده و باغچه‌هایی سرسبز و گل‌های زیبای شمعدانی محوطه را شکیل‌تر کرده است. کنار مقبره زیبای حافظ شعر خواندن صفایی دیگر دارد. در خارج از حافظیه می‌توانید از فالوده‌های لذیذ آن بچشید و طعمی را تست کنید که در هیچ کجا آن را تجربه نکرده‌اید. تور شیراز سه کلیک شما را به جذاب‌ترین مکان‌های شیراز می‌برد.

سعدیه شیراز

اگر با تور شیراز سه کلیک همراه شوید شما را به دیدن سعدی شاعر کهن ایران خواهد برد. سعدیه شیراز از مکان‌های دیدنی شیراز با آن حوضچه‌های مستطیل شکل که ماهی‌های درونش پر از هیجان هستند و حیاطی سرشار از گل و درختان زیبایش طراوتی خاص به این مکان دیدنی داده است. سعدی از شاعران شهر شیراز که گردشگران زیادی از این مقبره شاعر معروف ایران زمین دیدن می‌کنند و از خواندن شعر در آ‌‌‌‌‌ن‌جا لذت می‌برند.

ارگ کریمخان

ارگ کریمخان یکی از بزرگ‌ترین بنای دوره زندیه که وکیل الرعایا در آن زندگی می‌کرد و در زمان پهلوی زندان آن زمان شد. ارگ دارای ایوان‌ها و اتاق‌های زیبا شده‌ است که با نقاشی‌های جذاب و باغچه‌هایی فوق العاده که با درختان و گل‌ها جلوه‌ای دیگر به این مکان تاریخی داده است. در این مکان زیبا گردشگران در خارج ارگ در اطراف قدم می‌زنند و از دیدن عظمت این بنای تاریخی لذت می‌برند.

مراکز خرید در شیراز

سرای مشیر مرکز صنایع دستی

بازار سرای مشیر مربوط به دوره قاجار است و یک بازار جدا شده از بازار وکیل است. امروزه آنجا مرکز صنایع دستی شیراز است. بسیاری از سوغاتی‌های شیراز را می‌توانید در اینجا با قیمت‌های متفاوت و منصفانه پیدا کنید.

مرکز خرید زیتون پر از همه چیز

مکان دیگری برای خرید همه چیز. زیتون است در اینجا فروشگاه لباس، فروشگاه کفش و بسیاری از اجناس وجود دارد. همچنین، یک طبقه رستوران و کافه نیز دارد.

بازار وکیل قلب اقتصاد

قدیمی‌ترین بازار شیراز که بسیار شگفت انگیز است. همه چیز را می‌توانید اینجا پیدا کنید. اگر به فرش ایرانی علاقه دارید، این بازار بهترین گزینه برای خرید فرش است. معماری این بازار عالی است. بعضی از فروشگاه‌ها دو طبقه هستند. این بازار را از دست ندهید.

رستوران های شهر شیراز

باغ راز

باغ Raaz یک مجموعه رستوران است که در یک ساختمان مدرن و خیره کننده در قلب یک باغ بزرگ واقع شده است. این رستوران طرفداران زیادی به دلیل معماری بی نظیر، موقعیت مکانی و غذاهای لذیذ دارد. شهرت این رستوران به عنوان یکی از شیک‌ترین و برجسته‌ترین رستوران‌های مرکز شهر است که محصولات با کیفیت بالا و تهیه شده با استانداردهای دقیق را به میهمانان ارائه می‌دهد. به سه منطقه ناهار خوری منفصل تقسیم شده و باغ داخلی دارای فضای داخلی معاصر است. غذاهای بین المللی در پس زمینه پنجره‌های بزرگ سرو می‌شود. یک تراس پشت بام با پانوراماهای خیره کننده مناقصه فست فود؛ و غذاهای سنتی ایرانی در باغ رستوران ارائه می‌شود.

کافه فردوسی

کافه فردوسی که در قلب مرکز شهر شیراز واقع شده است، مکانی دنج است که به نام شاعر پارس حکیم ابوعل قاسم فردوسی نامگذاری شده است. این کافه WiFi رایگان در کنار چای و قهوه های سنتی، غذاهای کلاسیک ایرانی و غذاهای عالی گیاهی ارائه می‌دهد. این کافه که در میان صنعتگران محلی و علاقه مندان به فرهنگ محبوب است، دارای فضای داخلی زیبایی است که ترکیبی از طراحی مدرن و تأثیرات متمایز ایرانی مانند کاشی‌های دیواری آراسته است. از یک فنجان چای ایرانی لذت ببرید یا کافه ab-doogh-kiar، نوشیدنی ماست تازه و خیار، که به عنوان پیشنهاد به میهمانان ارائه می‌شود را امتحان کنید و بعد از یک روز گشت و گذار در زیر آفتاب داغ شیراز، یک گزینه خنک کننده است.

کافه فروغ

کافه فروغ، در منطقه فرهنگی شهر شیراز، مکانی خارق العاده در میان زیباترین جاذبه‌های شهر برخوردار است. باغ جهان نما، یک فضای سبز زیبا و دیواری متعلق به قرن سیزدهم دارد. این کافه به دلیل جذب روشنفکران، هنرمندان و فعالان شهرستانی و همچنین مکانی برای دوست داران هنر و فرهنگ اعم از پیر و بزرگ شهرت دارد. یک کافه صمیمی و پذیرای منوی کوچکی از قهوه، چای، ساندویچ، میان وعده و کیک، به همراه تعداد زیادی از غذاهای محلی از جمله غذای اصلی و چای گیاهی ایرانی را دارد.

رستوران سنتی باغ شاپوری

اگر می‌خواهید از غذاهای اصیل ایرانی در محیط تاریخی استفاده کنید، رستوران سنتی باغ شاپوری محلی برای رفتن به شیراز است. این رستوران در خانه شاپوری واقع شده است و نگاهی خارق العاده به تاریخ اخیر شهر دارد. این خانه توسط باغچه‌ای پر از گل و گلدان احاطه شده است، توسط معمار ابوالقاسم مهندسی طراحی و بین سالهای 1930 و 1935 ساخته شده است. سبک ساختمانی که در سال 2000 به عنوان یک اثر ملی ایرانی به ثبت رسیده است، تأثیرات هنر نو را با قاجار سنتی ترکیب می‌کند.

رستوران صوفی

صوفی که جمعیت محلی را به خود جلب می‌کند. از محبوبیت زیادی در بین مهمانان نیز برخوردار است. فضای داخلی رستوران که اغلب با موسیقی سنتی و زنده ایرانی همراه می‌باشد ، تمیز و کاملاً مدرن است.

این رستوران طیف وسیعی از غذاهای کباب را با مرغ، گوشت بره، ماهی و بسیاری از انواع دیگر برای انتخاب ارائه می‌دهد و کلم قهوه، برنج پلو با کلم و گوشت گاو آسیاب شده با دارچین، یک انتخاب همیشه محبوب است.

خوردن غذاهای شهر شیراز بدون شک از جذاب‌ترین و به یادماندنی‌ترین قسمت سفر شما خواهد بود. شیراز غذاهای سنتی‌ای دارد که مزه‌های این غذاها با روح و روان شما بازی می‌کند. از غذاهای سنتی شیراز می‌توان دو پیازه آلو، کلم پلو معروف شیرازی، قنبر پلو، شیرازی پلو، قورمه به، شکر پلو، هویج پلو، یخنی نخود و رب پلو و بسیاری از غذاهای سنتی دیگر را نام برد.

سوالات متداول شهر شیراز
برو به بالا