جزیره قشم

جزیره قشم بزرگترین جزیره ایران است که به دلیل داشتن جاذبه های منحصر به فرد و هیجان بر انگیزش به جزیره عجایب هفتگانه شهرت یافته است. این جزیره برند ملی با شهره جهانی است که جز با قدم گذاشتن در این جزیره به درک درستی از قشم نخواهید رسید این جزیره در دهانه خلیج فارس بزرگترین جزیره غیر مستقل جهان بوده و آن را سرزمین انرژی و تجارت و سیاحت می‌نامند اگر شما به دنبال مقصدی برای سفرتان می‌گردید که در آن از تنوع زیستی گرفته تا عجایب این جزیره و تفریحات بی‌نظیر، همه را می‌خواهید تجربه نمایید ما به شما سفر به جزیره قشم از طریق تهیه بلیط از سایت 3 کلیک را پیشنهاد می‌کنیم.

تاریخچه جزیره قشم

از سال 1320 هجری قمری و در دوره مظفری، جزیره قشم و بندر خمیر به اتباع داخلی ایران اجاره داده شد در دوره احمد شاه قاجار جزیره قشم دارای 1300 خانوار بود و 30 روستا داشت. به طور کلی در آن زمان تجارت جزیره قشم با هند بود و کالایی نظیر گندم و ریسمان و پارچه و برنج و چایی و قند و شکر وارد جزیره می‌شد. جزیره قشم در اوایل عصر اسلامی به سرزمینی شکوفا و پر رونق تبدیل شد به طوری که یک مرکز فعال دریا نوردی و تجاری محسوب می‌شد. درباره اسامی اسبق این جزیره باید گفت که این جزیره در ابتدا نام‌های کاوان و یا بنی کاوان و لافت را به یدک می‌کشید که از دوره صفویه به بعد با نام کنونی قشم شناخته می‌شد که در زبان عامیانه مردمان قشم همان کشم گفته می‌شود.

جغرافیای جزیره قشم

این جزیره از شمال به شهر بندر عباس و مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندر لنگه و از شمال شرقی به جزیره هرمز و از شرق به جزیره لارک و از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می‌گردد فاصله جزیره قشم تا بندر عباس 20 کیلومتر است مساحت این جزیره 1491 کیلوکتر مربع است قسمت وسیعی از کرانه های شمالی جزیره از جنگل دریایی تشکیل شده است که بسیار زیباست.

آب و هوای جزیره قشم

قشم سرزمینی گرم و مرطوب است که رطوبت نسبی در آن بالاست و به دلیل قرار گرفتن این جزیره در جنوب ایران از آب و هوای گرمی برخوردار است. اما نسبت دمای هوا در فصل های مختلف متفاوت بوده است به عنوان مثال در تابستان درجه گرمای هوا به 46 درجه نیز می‌رسد و در مرداد ماه بیشتر درجه از رطوبت هوا را در این جزیره شاهد هستیم. اما آب و هوای قشم در فصل بهار و پاییز و زمستان مطلوب است و بهترین فصول برای سفر به این جزیره است.

بافت شهری جزیره قشم

در کل بافت شهری و روستای جزیره قشم به این 4 دسته تقسیم می‌گردد.

  • بافت شهری به صورت نیمه متمرکز
  • بافت روستایی نسبتا باز
  • فضا های شهری نسبتا محصور
  • گسترش روستاها و شهرهای ساحلی در امتداد ساحل و جهت آن رو به دریا

زبان مردمان جزیره قشم

استان هرمزگان دارای 13 شهرستان و 23 شهر و 2170 دهستان و آبادی است که هر کدام از آن#ها لهجه و گویش متفاوت و مختص به خود را دارند. زبان مردم قشم و لهجه‌های محلی و متداول مردم این شهر و روستا تقریبا یکسان است. زبان اصلی آنان فارسی است، با این تفاوت که اهالی شهر قشم و درگهان به سبب رفت و آمد با مردم میناب و بندر عباس و دیگر بنادر در مجاور با لهجه نزدیک با بندر عباس صحبت می‎کنند که برای اکثر مردم قابل فهم است در واقع زبان آنان آمیخته‌ای از زبان بندری و عربی و انگلیسی و هندی است.

مذهب در جزیره قشم

مردم قشم مسلمان هستند و پیرو مذهب و دین تسنن شافعی می‌باشند و عده‌ای از آنان نیز تشیع هستند که به نسبت اهل تسنن جمعیت کمتری را شامل می‌شوند.

اطلاعات ضروری جزیره قشم

کد جزیره قشم0763 شماره پلیس، 110 اورژانس، 1155228971 آتش نشانی5224208

فرهنگ و آداب و رسوم جزیره قشم

مردم خون گرم و مهمان نواز و سخت کوش این جزیره آداب و رسوم خاص خود را دارند که بسیار نیز به این آداب پایبند هستند، جشن‎ها و مناسبت‌های مذهبی جایگاه خاصی در بین مردم قشم دارد که در کنار این مراسمات آیین‌های خاصی در این جزیره به چشم میخورد که در کمال شکوه با سنت‌های ویژه‌ای برگزار می‌نمایند. ازجمله این سنت و آیین‌ها به برخی از آن‌ها اشاره کوتاهی می‌نماییم.

مولودی خانی

در مناسبت‌های خاص مذهبی پس از نماز عشا تا پاسی از شب انجام می‌دهند.

قبله دعا

که نوعی مراسم و نیایش برای طلبه باران از خداوند است.

نوروز صیاد

از مراسم‌های مشهور این منطقه است که در آن روز هیچ صیادی حق ماهیگیری وخوردن صید ندارد.

زنبیل گردانی

زمانی انجام می‌شود که کودک تا سن 18 ماهگی یا دو سالگی راه رفتن را یاد نگرفته باشد و با آداب خاصی کودک را در زنبیل می‌گذارند و به بچه‌های همسایه می‌سپارند تا او را به در 6 خانه ببرند و آوازهای مخصوص بخوانند.

اقتصاد در جزیره قشم

مردم قشم برای کسب درآمد و گذران زندگی خود در این جزیره به کارهای مختلفی مشغولند که این کارها عبارتند از:

صیادی

قرار گرفتن این جزیره در آب‌های خلیج فارس باعث شده تا مردم به شغل صیادی مشغول شوند و این کار منبع اصلی کسب درآمد آنان گردد.

کسب و کار های تجاری

مردم در این جزیره به وسیله بازارهای محلی، مغازه‌ها و مراکز خرید کسب روزی می‌نمایند و اجناس مهم از طریق بنادر و کشورهای حاشیه‌ای به این جزیره وارد می‌گردد.

دام پروری و پرورش طیور

این کار در قشم به صورت سنتی انجام می‌شود که نزدیک به 2000 راس از نژادهای مخصوص تالی و جزیرتی و پاکستانی و حدود 3000 نفر شتر و حدود 3000 راس گوسفند و گاو و گوساله در این جزیره موجود است.

کشاورزی

به دلیل کمبود بارندگی و نبودن آب شیرین، کشاورزی در این جزیره محدود است و بیشتر به کشت دیم می‌پردازند.

معادن

معادنی از قبیل نمک و خاک رس و گاز سنگ آهن و غیره در همه جای این جزیره دیده می‌شود که این معادن در گذشته باعث رونق تجاری قشم شده‌اند و امروزه قسمت مهمی از مشاغل مردمان این جزیره را تشکیل می‌دهد.

صنایع دستی و گردشگری

به دلیل اینکه این جزیره یکی از قطب‌های گردشگری در ایران است این مسئله سبب شده که مشاغل زیادی که در ارتباط با صنعت گردشگری است از جمله صنایع دستی در این جزیره رونق داشته باشد.

سبک زندگی مردمان کیش

اولین چیزی که در این جزیره به چشم می‌خورد آرامشی است که سراسر این جزیره را فرا گرفته است مردمان این شهر در کمال متانت و آرامش در حال گذران زندگی هستند. در این شهر مردم کاملا ساده و بدون هیچ آلایشی در حال زندگی کردن هستند و اغلب یک زندگی سراسر سنتی و مذهبی را دارند.

هزینه های زندگی در جزیره قشم

یکی از عمده‌ترین هزینه‌های زندگی هزینه مسکن است که در این جزیره هزینه مسکن در مقایسه با جزیره کیش بسیار ارزانتر است. البته در این جزیره مثل تمام شهر مناطق گران نشین و ارزان نشین نیز دارد. وضعیت کار در این جزیره شرایط بسیار مطلوبی برای زندگی دارد چرا که در این جزیره شرکت‌ها و معادن و واحدهای صنفی و صنایع گردشگری و مراکز خرید تا حد زیادی جای فعالیت دارند.

حمل و نقل در جزیره قشم

گردشگران قشم در صورت نداشتن وسیله نقلیه باید از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایند ازجمله تاکسی و اتوبوس که هر دو در دسترس است.

امنیت در جزیره قشم

برقراری امنیت در تمام نقاط جزیره قشم به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری و توریستی و اقتصادی کشور، بسیار با اهمیت است و نیروهای انتظامی با تمام قوا و بدون هیچ چشم داشتی برای ایجاد و پایداری این امنیت تلاش و اهتمام ورزیده‌اند و اسباب آسودگی خاطر را برای گردشگران و مسافران فراهم آورده‌اند.

بیمارستان ها و مراکز درمانی جزیره قشم

بیمارستان پیامبر اعظم

4 راه سعدی بلوار پیروزی انتهای بلوار پیامبر

درمانگاه شبانه روزی

شهرک سام و زال ورودی اول

درمانگاه تامین اجتماعی

میدان امام قلی خان ساختمان تامین اجتماعی

مرکز خدمات جامع سلامت شهید ذاکری

بلوار ولی عصر میدان شفا

مرکز پزشکی خلیج فارس

کیلومتر 35 جاده فرودگاه روستای جی حیان

و بسیاری از پایگاه ها و مراکز درمانی بهداشتی دیگر از این دست.

مساجد جزیره قشم

پیش از آن‌که مساجد جزیره قشم را نام ببریم باید اذعان داشت که معماری مساجد جزیره قشم بسیار زیبا و با قدمت تاریخی هستند که نشان فرهنگ و تمدن این ناحیه می‌باشند.

مسجد جامع قشم

در بخش مرکزی قشم قرار دارد و یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین مساجد قشم به شمار می‌رود که گفته می‌شود در سال1202 هجری قمری ساخته شده است.

مسجد قبا قشم

از مشهورترین مکان‌های مذهبی جزیره قشم است که در روستای هلر واقع شده است و از سبک معماری بسیار زیبا و تاریخی ساخته شده است.

مسجد رمچاه قشم

در سال 1100 هجری قمری توسط محمد علی ملا مبارک ساخته شده، دارای دو گنبد فیروزه ای است و به سبک مسجد جامع اصفهان ساخته شده است.

مسجد شیخ برخ قشم

این مسجد در روستای کوشه واقع شده است. بنای این مسجد به دوران اوایل قرن دوم هجری قمری می‌رسد.

از دیگر مساجد این ناحیه می‌توان به مساجد رمکان و طبل و لافت و دیرستان اشاره نمود. که سبک بالای معماری تاریخی را دارند.

مکان های دیدنی جزیره قشم

مکان‌های دیدنی قشم یکی از پر طرفدارترین مکان‌های گردشگری به شمار می‌آید که هر ساله عده زیادی را به این جزیره می‌کشاند از جمله این اماکن به شرح ذیل می‌باشد.

دره ستارگان قشم

دره ستارگان یکی از بی نظیرترین جاذبه‌های گردشگری در قشم است که مجموعه‌ای از کوه‌ها و صخره ها است که بر اثر بارش باران و وزش باد تغییر کرده است و این تغییر باعث بوجود آمدن اشکالی شده است که بسیار عجیب و زیباست.

جزیره ناز قشم

این جزیره از زیباترین مکان‌های دیدنی قشم است که دارای 3 صخره است که در میان دریا واقع شده است.

تنگه چاهکو قشم

از دیگر مکان‌های دیدنی و زیبای قشم تنگه چاهکو می‌باشد که این پدیده طبیعی مجموعه‌ای از کوه و صخره‌هاست که در میان آن‌ها چاه‌های متعددی وجود دارد که از لحاظ عمق با هم متفاوتند.

جنگل حرا قشم

یکی از خاص‌ترین پدیده‌های این سرزمین است که در واقع یک جنگل دریایی است که درختان در آب‌های شور رشد کرده‌اند و منظره زیبا و رویایی را به وجود آوردند که دیدن این منظره در بین گردشگران طرفداران بسیاری دارد.

غار خربس قشم

به دلیل موقعیت جغرافیایی قشم، این جزیره غارهای متعددی دارد که هر یک ازین غارها ویژگی خاصی را دارند، غار خربس مجموعه‌ای از حفره‌های کوچک در دل یک کوه است که در طی مدت زمان بسیار توسط مردم شکل اتاق به خود گرفته‌اند.

غار نمکدان قشم

در بدو ورود و در ادامه این غار شاهد قندیل‌های نمک خواهید بود که بسیار شگفت انگیز است.

سد گواران قشم، دره تندیس‌های قشم، دیدنی‌های هرمز، دره مجسمه‌ها، دره سکوت، قلعه پرتغالی ها، فرش خاکی هرمز، معدن خاک سرخ، دیدنی‌های هنگام، ساحل نقره‌ای هنگام و بازارچه محلی هنگام از دیگر مکان‌های دیدنی این جزیره زیبا است که برای دیدن آن می‌توانید با تهیه بلیط از سایت 3کلیک به این جزیره سفر و از دیدنی‌های آن لذت ببرید.

مراکز خرید جزیره قشم

جزیره قشم علاوه بر اماکن دیدنی و تفریحات آبی وغیر آبی و علاوه بر طبیعت زیبا و بکرش دارای مراکز خرید لوکس و مدرن و سنتی نیز می باشد که خود جز اماکن دیدنی این جزیره محسوب می‌شود. از جمله این مراکز عبارنتد از:

بازار قدیم قشم

بازاری بسیار قدیمی که از سال 1290 فعالیتش را آغاز نموده و در میدان امام خمینی قرار دارد.

سیتی سنتر

یکی از پر طرفدارترین مراکز خرید جزیره قشم است که مجموعه‌ای کامل از تفریح و سرگرمی و تجاری است.

بازار ستاره قشم

که در حالی که یک مرکز خرید لوکس و لاکچری است ولی دارای مراکز بازی و تفریح و سرگرمی نیز است.

مرکز خرید دو دلفین درگهان

اصلی‌ترین و به روزترین اجناس و لوازم خانگی را در این بازار می‌توانید یافت نمایید.

بازار بزرگ فردوسی قشم

در بلوار ولیعصر واقع شده است و محصولات این مرکز خرید از قیمت‌های مناسبی برخوردار است.

مرکز خرید پردیس قشم

با 148 واحد تجاری در بلوار ولیعصر در 4 طبقه بنا شده و تمام اقلام در این مرکز موجود می‌باشد.

بازار خلیج فارس قشم

در میدان گلها واقع شده است و در این بازار قیمت تمامی اجناس ارزان است.

مرکز خرید مرجان قشم

یکی از ارزان‌ترین مراکز خرید قشم است که از دو ساختمان تشکیل شده است و در بلوار ولیعصر واقع شده است.

مرکز خرید سیمرغ قشم

این مرکز خرید دارای 71 واحد تجاری است و مجموعه کامل تفریحی رفاهی و تجاری است که در بلوار ولیعصر واقع شده است.

مجتمع تجاری دریا، مرکز خرید زمرد، بازار نخل، بازار اطلس، بازار نور، مرکز تجاری ایران زمین و مجتمع تجاری پرشین گلف از دیگر مراکز تجاری و خرید این جزیره می باشند که عرضه کننده تمامی اقلام مورد نیاز گردشگران است که اغلب از قیمت‌های استثنایی و مناسب برخوردارند.

رستوران های جزیره قشم

جزیره دیدنی قشم به عنوان بزرگ‌ترین جزیره در ایران هر ساله میزبان جمع کثیری از مهمانان و گردشگران می‌باشد که باید پاسخگوی نیازهای اقامتی و رفاهی آنان نیز باشد که در این زمینه نیز به بهترین نحو توانسته این نیاز را مرتفع سازد. در جزیره قشم رستوران های بنام و لاکچری زیادی وجود دارد که خدمات بسیار شایسته‌ای را ارایه می‌کنند که در زیر بخشی از این رستوران‌ها را نام خواهیم برد.

رستوران حاج غفور قشم

این رستوران از پرطرفدارترین رستوران‌های قشم است که با محیطی دنج و زیبا و منوهای غذایی بسیار دلپذیر زبانزد شده است.

رستوران قلعه قشم

این رستوران در نزدیکی قلعه پرتغالی‌ها واقع شده با نمای بیرونی شیک و دکوراسیون ساده حس صمیمیت را به مشتریان خود القا می‌کند. این رستوران ماهی‌های صید روز را در منوی غذای خود لحاظ می‌کند.

رستوران خاله قشم

این رستوران با بانوی متبحر آشپز خویش شهرت بسیاری در بین رستوران‌های قشم پیدا کرده است که منو غذایی این رستوران توانسته همه را شگفت انگیز نماید.

رستوران نعیم قشم

این رستوران جایگاه ویژه‌ای در بین مردمان قشم و گردشگران پیدا کرده است، با توجه به کیفیت بالای غذا‌های این رستوران، قیمت‌های آن بسیار معقول و مناسب است.

رستوران الو قشم

این رستوران مناسب برگزاری جلسات مهمانی و مهم است که با طراحی بسیار لوکس بهترین گزینه برای انتخاب شما خواهد بود.

رستوران آبشار قشم

این رستوران با دوشعبه در قشم بهترین و لذت بخش‌ترین خاطرات را برای شما خواهد ساخت کیفیت غذایی بالا و فضای دلنشین این رستوران در کنار قیمت مناسب آن بهترین گزینه در بین گردشگران برای انتخاب رستوران است.

رستوران شب های دفاری

این رستوران زیبا و بزرگ با 3 طبقه سالن غذاخوری شما را شوکه خواهد کرد پخش زنده موسیقی و منوی دلچسب و قیمت غذایی معقول و فضای بسیار رومانتیک و سنتی جایی برای پشیمانی شما از انتخاب این رستوران برای صرف وعده غذایی نخواهد گذاشت.

رستوران امیران قشم

یکی از مجلل‌ترین رستوران‌های این جزیره به شمار می‌آید که با طراحی عجیب و زیبایش هوش از سر شما می‌برد. اجرای زنده در این رستوران با بهترین نوازندگان و غذاهای بسیار لاکچری قطعا کمی بر هزینه این رستوران تاثیر داشته اما این فضا و این غذاها ارزش صرف هزینه برای شما و عزیزانتان را دارد، چرا که شما در این رستوران لحظات بسیار رویایی را تجربه خواهید نمود.

رستوران خوان بوم قشم

این رستوران با الهام گرفتن از طبیعت و خلق دکوراسیونی شگفت انگیز سعی کرده محیطی منحصر به فرد را خلق کند. با ورود به این رستوران گویی قدم در غاری چند هزار ساله می‌گذارید، دیواره‌های این رستوران شبیه صخره‌های سنگی طراحی شده است. وجود گیاهان طبیعی این حس طبیعت دوستی را بیشتر در این رستوران به تصویر کشانده، علاوه بر فضای دنج و منوهای غذایی و اجرای پخش زنده موسیقی قیمت معقول این رستوران توجه همه را به خود جلب نموده است.

فست فود لبنانی فطایر، رستوران دریا و رستوران شب‌های طلایی از دیگر رستوران‌های بسیار لوکس و معروف این جزیره می‌باشند که در نوع خود قابل تحسین است.

غذاهای سنتی جزیره قشم

یکی از لذت بخش‌ترین قسمت‌های سفر، چشیدن طعم‌های جدید و آشنایی با غذاهای آن منطقه است. جزیره قشم با مردمانی سنتی دارای فرهنگ غذایی دیرینه و کهنی است که در زمینه غذاهای سنتی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، غذاهای این جزیره را نباید از دست داد. اگر قصد سفر به قشم را دارید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از طریق تهیه بلیط از سایت 3 کلیک به راحتی هر چه تمام‌تر به این سفر بروید و از طبیعت بکر و تفریحات آن و درنهایت طعم بی نظیر غذاهای محلی آن لذت ببرید. در اینجا به برخی از غذاهای محلی این منطقه که نباید آن‌ها را ازدست داد اشاره مختصری می‌نماییم. از آن‌جا که قشم یک جزیره‌ای است که دور تا دور آن را آب فرا گرفته است پایه و اساس اغلب غذاهای آنان را ماهی تشکیل داده است.

هواری

ماهی و سبزیجات سرخ شده در لا به لای برنج است.

ماهی برشته یا کبابی

ماهی را با ادویه‌های مخصوص سرخ یا کباب می‌کنند.

کلمبا

مخلوطی از گندم و ماهی است که بسیار طرفدار دارد.

زیبون

در واقع نوعی ته چین ماهی محسوب می شود و بسیار لذیذ است.

عنکاس

یک غذای شیرین است که در طبخ آن ماهی را با شیره خرما طبخ و با سبزیجات سرو می‌نمایند.

مهیاوه

در واقع نوعی سس ماهی است که همراه با نان سرو می‌شود.

نان توموشی

از نان‌های سنتی این منطقه است که بانوعی ادویه خاص و همان مهیاوه پخت می‌گردد.

برنج دیشو

طعم شیرینی دارد و برنج را با شیره خرما طبخ می‌مایند و طرفداران زیادی دارد.

پودینی

گوشت کوسه یا سفره ماهی را به همراه سبزیجات طبخ و با نان سرو می‌نمایند.

کاتوغ

از ماهی شور در طبخ آن استفاده می‌کنند و با سبزیجات و ادویه مخصوص پخته و سرو می‌شود.

سوالات متداول شهر قشم
برو به بالا