شهر مشهد

شهر مشهد یکی از کلان‌شهرهای ایران است که امروزه به عنوان یکی از شلوغ‌ترین شهرهای ایران و خاورمیانه از نظر جذب گردشگر شناخته می‌شود. علاوه بر حرم امام رضا (ع)، مساجد بزرگ، امکان تاریخی، مدارس و بازارهای سنتی زیادی در مشهد وجود دارد که شما را به سفر و بازدید از شهر ترغیب می‌کند.

تاریخچه مشهد

معنای نام مشهد یک کلمه عربی بوده که به معنی محل شهادت است، محلی که امام الرضا، هشتمین امام شیعه مسلمان در آنجا به شهادت رسید. پس از شهادت، پیروان آن حضرت حرم را در مشهد ساختند.

امروزه، مشهد می‌تواند به غیر از مقدس‌ترین شهر ایران برای شیعیان، از صدها هزار زائر از سراسر جهان، از جمله یمنی‌ها، عراقی‌ها، هندی‌ها، اما در درجه اول افغان‌ها و پاکستانی‌ها، به خود ببالد.

به دنبال خاک‌سپاری امام رضا (ع) در این شهر، روستای کوچک سنا باد شروع به جذب زائران شیعه کرد و خیلی زود به مشهد (محل شهادت) معروف شد. طوس تا سال 1389 که تیمور کل منطقه را اخراج کرد، شهر مهم‌تری بود. اما بعد از آن مشهد بود که سرانجام به عنوان پایتخت جدید خراسان لقب گرفت. از نظر سیاسی، مشهد در زمان نادرشاه که امپراتوری آن زمان خراسان بود، به اوج خود رسید. در سال 1928، ساختمان‌های غیرمذهبی در 180 متری حرم مطهر مسطح شدند تا جای برای بزرگ‌سازی حرم تا به امروز فراهم شود.

جغرافیا شهر مشهد

مشهد قطب گردشگری و مذهبی ایران و بعد از شهر تهران دومین شهر بزرگ ایران به شمار می‌آید. اغلب گردشگران مشهد را به شوق زیارت امام رضا و بهره‌مندی از فضای معنوی این بارگاه ملکوتی برای سفر انتخاب می‌کنند، تا جایی که این شهر به عنوان پایتخت معنوی ایران لقب گرفته است. مجموعه آرامگاه امام رضا، توس و نیشابور عنوان سه ضلع اصلی گردشگری مشهد به شمار می‌آیند. شهر مشهد 351 کیلومتر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد جهان 1050 متر بالاتر قرار دارد. فاصله شهر مشهد تا تهران 934 کیلومتر است.

آب و هوا شهر مشهد

مشهد دارای آب و هوایی معتدل و متمایل به سرد و خشک است و برای افرادی که از نواحی مرطوب به این شهر سفر می‌کنند چندان مطلوب نیست. در فصل تابستان مشهد گرم و خشک است و در این فصل گردشگران بسیاری بلیط هواپیما مشهد را رزرو می‌کنند.

بافت شهر مشهد

بافت قدیم شهر مشهد در استان خراسان رضوی دارای گستره تاریخی پر جنب و جوشی است، به این معنا که ریشه‌های آن به دوره‌های صفویه، پهلوی و ایران در دوره انقلاب اسلامی بر می‌گردد. مشهد همانند مجموعه‌ای تاریخی همراه با بینش‌های اخلاقی و آیین‌های منحصر به فرد و متمایز به عنوان میراث جدایی ناپذیری از فرهنگی پیچیده و وسیع شناخته می‌شود. در حقیقت، ارزش‌های واقعی نه تنها با معماری باشکوه و سیستم ساختاری آن، بلکه هم‌چنین با همه آیین‌ها هم‌خوانی دارد و این به راستی رویکرد روح معنوی موجود در این شهر است.

زبان مردم مشهد

زبان مردم مشهد، زبان فارسی با گویش و لهجه مشهدی است که این لهجه از واژه‌های کهن زبان فارسی می‌باشد. بسیاری از واژه‌های گمشده فارسی را می‌توان در لهجه مشهد پیدا کرد. بیش از 93 درصد مردمان مشهد به زبان فارسی با گویش و لهجه مشهدی صحبت می‌کنند.

مذهب در شهر مشهد

دین بیشتر مردم مشهد دین اسلام و مذهب شیعه دوازده امامی هستند، اقلیت‌های دینی و مذهبی دیگری مانند مسلمان، اهل تسنن، مسیحی، یهودیان و بهاییان زندگی می‌کنند و برای هر کدام از این مذهب‌ها مکان‌های مقدسی برای عبادت فراهم شده است.

اطلاعات ضروری شهر مشهد

برای تماس با پلیس‌راه = شماره ۱۲۰ شماره تلفن سپاه مشهد = ۱۱۴ ارتباط با سامانه اطلاعات خبری = شماره ۱۱۳ شماره تماس حراست انتظامی= ۱۱۶ برای ثبت شکایت از نیروی انتظامی = ۱۹۷ کد شهر مشهد =0511 شماره اورژانس = 115 شماره آتش نشانی= 125

فرهنگ و آداب و رسوم شهر مشهد

آداب‌ورسوم مشهد متمدن و تاریخچه‌ای اصیل دارد. در این استان قومیت‌های مختلفی با زبان و لهجه و مذهب و نژاد مختلف است. یکی از آداب‌ورسوم زیبای مشهد موسیقی آن است که شنیدن آن بسیار لذت بخش می‌باشد. زنان بلوچ لباس‌های محلی زیبای می‌پوشند که از هنر دست خود آنها است و همچنین هنر سوزن‌دوزی و گلدوزی در دور آستین و دور یقه و قیطان‌دوزی را به زیبایی انجام می‌دهند.

اقتصاد در شهر مشهد

صنایع اصلی مشهد شامل صنایع طبیعی گاز و صنایع سبک مانند تولید مواد غذایی و منسوجات، فرش، شیرآلات، لوله‌ها، اتصالات، کولرهای بادی و سرامیک است.

تجارت در مشهد متمرکز بر محصولات کشاورزی و دامی مانند میوه، آجیل و پشم است. تجارت ایران با افغانستان، هند، پاکستان، چین و کشورهای آسیای میانه اهمیت فزاینده‌ای پیداکرده است و بخشی از این تجارت از طریق مشهد، یکی از معدود شهرهای بزرگ ایران واقع در نزدیکی مرز شرقی انجام می‌شود. مشهد برق، گاز، مواد معدنی، دام، الیاف پنبه، زعفران، غلات، چغندرقند، سیمان و مصالح ساختمانی صادر می‌کند.

خدمات

جهانگردی مبتنی بر زیارت‌های حرم علی الرضا، یک بخش اساسی از اقتصاد مشهد است. مرمت و بازسازی حرم از دهه 1970 به جذب تعداد بیشتر گردشگر کمک کرد. این شهر اکنون سالانه پذیرای بیش از 10 میلیون گردشگر است. محل اقامت از هتل آپارتمان برای زائران گرفته تا هتل‌های مجلل متغیر است.

حمل و نقل در شهر مشهد

حمل و نقل عمومی در مشهد از سه طریق پایانه اتوبوس رانی، مترو و تاکسی‌های داخل شهری انجام می‌شود. مترو مشهد با داشتن 4 خط برای نقل و انتقال مسافران در نظر گرفته شده است.

امنیت در مشهد

کلان‌شهر بزرگ ایران، مشهد به خاطر داشتن کادر انتظامی و امنیتی خبره از امنیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. همه گردشگران با خیالی آسوده به این شهر سفر می‌کنند و در کمال آرامش به زیارت و گردش خود در مشهد می‌پردازند.

بیمارستان های شهر مشهد

بیمارستان قائم مشهد بیمارستان شهید کامیاب(امدادی) مشهد مرکز فوق تخصصی کودکان بیمارستان دکتر شیخ مشهد بیمارستان دکتر علی شریعتی مشهد بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد بیمارستان ام‌البنین (زینب) بیمارستان امید مشهد مجتمع روانی ابن سینا مشهد بیمارستان چشم پزشکی خاتم الانبیا مشهد بیمارستان تامین اجتماعی فارابی مشهد بیمارستان پاستور مشهد بیمارستان و خیریه امام زمان (عج ) مشهد دارالشفاء موسی بن جعفر(ع) مشهد بیمارستان شاهین فر مشهد بیمارستان فاطمیه مشهد بیمارستان جواد الائمه ( قلب و عروق) مشهد بیمارستان جوادالائمه مشهد بیمارستان بنت الهدی مشهد بیمارستان تخصصی ثامن الائمه (ع ) نیروی انتظامی مشهد بیمارستان امام حسین (ع) مشهد بیمارستان امام هادی (ع) مشهد بیمارستان امام سجاد (ع) مشهد بیمارستان لشگر ۷۷ ارتش مشهد بیمارستان طالقانی مشهد بیمارستان تامین اجتماعی ۱۷ شهریور مشهد بیمارستان امام رضا (ع) مشهد بیمارستان آریا مشهد بیمارستان ۲۲ بهمن مشهد بیمارستان سینا مشهد دارالشفاء امام رضا (ع ) مشهد

مساجد شهر مشهد

مسجد 72 تن مسجد امام خمینی مشهد مسجد امام حسن مجتبی (ع) مسجد گوهرشاد مسجد بالاسر مسجد گناباد

جاهای دیدنی شهر مشهد

حرم مطهر امام رضا

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های مشهد حرم امام رضا است که هر کجای مشهد اقامت داشته باشید با تاکسی و اتوبوس خود را به حرم می‌رسانید. بدون شک با شنیدن اسم مشهد اولین چیزی که در خاطر ما مجسم می‌شود خاطره آخرین سفر به مشهد و زیارت امام رضا است و یا اشتیاق بی‌اندازه برای سفر به این شهر می‌باشد. چون این حرم اولین و مهم‌ترین مکان‌های دیدنی مشهد می‌باشد.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در طوس قرار دارد و بارها ساخته و ویران شده است. این جاذبه مذهبی و مدرن مشهد را تمام توریست‌های ایرانی باید از آن دیدن کنند. فضای داخلی این آرامگاه از معماری اشکانی الهام گرفته است. در قسمت تالار آرامگاه تندیسی‌هایی از داستان‌های شاهنامه که توسط فریدون صدیقی و پسر ابوالحسن صدیقی ساخته شده است.

آرامگاه نادرشاه

در ابتدای ورود تندیس برنزی از نادرشاه که سوار بر اسب خواهید دید که بسیار زیبا می‌باشد. طراحی این بنا توسط هوشنگ سیحون انجام شده است. باغ موزه نادری که مقبره نادرشاه افشار در این مکان است در این موزه وسایل و ادوات جنگ در زمان نادرشاه است.

پارک های آبی مشهد

مشهد دارای چهار پارک آبی است و در تابستان بهترین لذت را برای شما دارد. مشهد 4 پارک آبی سرپوشیده دارد که رتبه اول در خاورمیانه را نصیب خود کرده است. پارک‌های آبی مشهد عبارت‌اند از سرزمین موج‌های آبی، پارک ساحلی آفتاب، پارک موج‌های خروشان مشهد و پارک آبی ایرانیان.

طرقبه مشهد

وقتی از جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی مشهد صحبت می‌کنیم، در میان جاذبه‌ها چشمتان حتماً به طرقبه می‌خورد که بهترین جاذبه دیدنی این شهر می‌باشد. طرقبه در کنار شاندیز قرارگرفته، مسیری که پوشیده شده از باغ‌های میوه و آب و هوایی چهار فصل و دارای تفریحات جدید و بروز است.

از مکان‌های تفریحی طرقبه می‌توان به پارک عمومی که نام دیگرش پارک پونه می‌باشد اشاره کرد، ازجمله امکانات این پارک رودخانه‌ای بسیار زیباست که در کنار پارک قرارگرفته و زیبایی‌های این پارک را بیشتر کرده است و همچنین جایگاه پمپ‌بنزین، فروشگاه صنایع‌دستی، رستوران‌های متعدد و بسیاری از امکانات دیگر در اطراف پارک قرار دارد.

دریاچه و سد چالیدره

این مکان دیدنی زیبا بیشتر موردتوجه گردشگران مشهد قرار گرفته و برای تفریح بسیار مهیج و دل‌چسب می‌باشد. طبیعت اطراف این دریاچه زیبا و لذت‌بخش و دارای تفریحات آبی و هیجان‌انگیز می‌باشد. ازجمله تفریحات آبی این مجموعه لنج تفریحی، قایق‌های موتوری و پدالی و همچنین سرگرمی هایی مانند تله سیژ، بانجی جامپینگ و ترن کوهستانی است. در این دریاچه امکان ماهیگیری وجود دارد و شما می‌توانید وسایل ماهیگیری با خود داشته باشید و حتی از رستوران و کافه‌هایی که زیادی در اطراف این مکان جذاب وجود دارد استفاده کنید.

بند گلستان

بند گلستان مکان تاریخی و تفریحی طرقبه مشهد که مربوط به دوره تیموریان می‌باشد. این منطقه به خاطر اینکه در بارش‌های باران در پشت‌بند آب جمع می‌شود و دریاچه تشکیل می‌شود مشهور است. در اطراف این دریاچه فضاهای سبز و منظره‌های زیبایی خلق‌شده که شما می‌توانید در اطراف این مکان ییلاقی چادر بزنید. امکانات رفاهی و تفریحی بند گلستان، قایق پدالی، کافه و رستوران می‌باشد و شما در هنگام خرید بلیط مشهد بند گلستان را جزو مکان‌های تفریحی خود بگذارید.

خیابان آبشار

یکی از زیباترین خیابان‌های ایران شاندیز که دارای محیط سرسبز و مغازه‌های متعددی می‌باشد. در این خیابان جذاب می‌توانید سوغاتی و صنایع‌دستی زیبایی خریداری کنید، در کنار خرید خود در این خیابان از قدم زدن هم لذت می‌برید.

جاهای دیدنی بینالود

یکی از مشهورترین کوه‌های استان خراسان رضوی بینالود می‌باشد که دارای ییلاق‌های زیادی در اطراف خود است. طرقبه و شاندیز مشهورترین ییلاق‌های شهرستان بینالود هستند که از مکان‌های جذاب و دیدنی مشهد به شمار می‌آیند. طرقبه و شاندیز دارای رستوران‌ها و باغ‌های بسیاری هستند که مشهدی‌ها پایان هفته خود را در این مکان‌های زیبا سر می‌کنند. طرقبه دارای روستاها و مناطق گردشگری پر طرفداری است که گردشگران زیادی برای دیدن این مکان زیبا اقدام به خرید بلیط می‌کنند. شاندیز به دلیل داشتن رستوران‌های معروف شناخته شده و بهترین رستوران‌های مشهد حتی در کل کشور در این منطقه واقع شده است. شاندیز در سراسر ایران شعبه دارد که بهترین و خوشمزه‌ترین و شکیل‌ترین شیشلیگ را ارائه می‌دهند. در دهکده شاندیز تفریحاتی چون دوچرخه‌سواری، پاراموتور و پاراگلایدر و مناطق ورزشی و تفریحی متعددی قرار دارند که بهترین لحظات را در کنار عزیزان خود می‌گذرانید.

پارک جنگلی شاندیز

این پارک در 30 کیلومتری غرب مشهد قرار گرفته، این پارک که در مسیر جاده مشهد به ابرده و زشک است و دارای آب‌وهوا بسیار معتدل و خوب می‌باشد. در میان پارک جنگلی شاندیز رودخانه زیبایی روان است که آرامش بسیار زیبایی به فضای پارک می‌دهد.

مجموعه توریستی و گردشگری پدیده شاندیز

این مجموعه جذاب‌ترین و بزرگ‌ترین مکان تفریحی شهر شاندیز است، که دارای 506 هزار مترمربع از بزرگ‌ترین مراکز خرید مشهد به حساب می‌آید. مجموعه توریستی شاندیز شامل قسمت‌هایی مثل پارک آبی، مجتمع فرهنگی، هتل پنج ستاره، باغ گل، مرکز خرید، مجتمع آپارتمان‌های مسکونی و شهربازی سرپوشیده می‌باشد. این مجتمع دارای پارکینگی به وسعت 3700 است، شاندیز در 5 طبقه و لاکچری ساخته‌شده که در یک طبقه آن هایپر مارکت بزرگ و در بقیه طبقات انواع مختلف مغازه‌ها هستند که برخی از آن‌ها برند خاصی رادارند. یکی از ابتکارات شاندیز پیست پاتیناژ است که زمین بزرگ اسیکت روی یخ که در طبقه پایین قرار داد و مختص آقایان و کودکان می‌باشد.

روستای کنگ

روستای پلکانی کنگ که در دامنه کوه بینالود و در 19 کیلومتری مشهد واقع‌شده است. کنگ در لغت به معنای پرنده‌ای قوی‌پنجه است که این پرنده در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند و معنی دیگر آن دژی محکم معنا شده است. کنگ دارای کوه‌ها و ارتفاعات و چشم‌اندازهای طبیعی و دیدنی می‌باشد که برای فعالیت‌های تفریحی و ورزشی مناسب است. در این منطقه تاریخی رودخانه پر از آب در کنار درختان میوه چشم‌انداز بی‌نظیری ایجاد کرده و ارتفاعات و باغ‌های سرسبز که در حاشیه رودخانه قرارگرفته از مهم‌ترین زیبایی‌های این منطقه محسوب می‌شود. چشم‌انداز این باغ‌ها در فصل بهار و تابستان و پاییز بسیار تماشایی است و باعث جذب گردشگران زیادی در ایام سال می‌شود.

پارک ها

پارک‌ها و بوستان‌های مشهد معروف‌اند و پارک‌ها از جمله تفریحاتی هستند که در طول سفر خود از آن غافل نشوید. از جمله پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، پارک ملت، پارک کوه سنگی، پارک مینیاتوری، پارک پردیس قائم، پارک خورشید، پارک جنگلی طرق، پارک میرزا کوچک خان، پارک امت، پارک حجاب، پارک بسیج، پارک ارم، پارک بابا قدرت، باغ ملی مشهد و بسیاری از پارک‌های دیگر می‌باشد.

مراکز خرید شهر مشهد

یکی از جاذبه‌های گردشگری در مشهد خرید سوغاتی در مراکز خرید است. مشهد دارای بازارهای زیادی می‌باشد و در آن هر کالا و سوغاتی که بخواهید پیدا می‌شود. با تور مشهد سه کلیک همراه باشید تا از مراکز خرید مشهد اطلاع داشته باشید. مراکز خرید مشهد عبارتند از: مجتمع تجاری الماس شرق، مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد، مجتمع تجاری وصال مشهد، مجتمع تجاری پروما مشهد، مجتمع تجاری آلتون مشهد، مجتمع تجاری زسیت خاوری مشهد، مجتمع تجاری آسمان مشهد، مجتمع تجاری ویلاژ توریست مشهد، مجتمع تجاری کیان سنتز 1 و 2 که از خرید کردن در این مراکز خرید لذت می‌برید.

مجتمع تجاری الماس شرق

این مجتمع از معروف‌ترین مراکز خرید مشهد می‌باشد که در آن انواع لوازم خانگی و چینی و بلور، رایانه، تلفن همراه و کیف و کفش و پوشاک و صنایع دستی لوکس و لوازم دکوری به فروش می‌رسد.

مجتمع تجاری آرمیتاژ مشهد

این مجتمع 34 طبقه دارد که از لوکس‌ترین مراکز تجاری مشهد محسوب می‌شود. این مرکز خرید علاوه بر بخش تجاری از امکانات رفاهی بسیار خوبی بهره‌مند است که مجتمع را از بقیه متمایز می‌کند. ازجمله خدمات این مرکز خرید کافی‌شاپ، کافه‌رستوران، سینما، شهربازی سرپوشیده و طبقات خرید که دسته‌بندی‌شده و می‌توانید خرید هدفمندی را انجام دهید.

مجتمع تجاری وصال مشهد

از مراکز خرید مشهد دیدن کنید و همچنین به مجتمع تجاری وصال برای خرید خود بروید. این مجتمع از جدیدترین مراکز خرید مشهد است. این مجتمع انواع پوشاک و برندهای پوشاک مردانه و کیف و کفش و لوازم‌آرایشی و بهداشتی و لوازم‌خانگی و کادوئی دارد.

مجتمع تجاری پروما مشهد

از مجموعه فروشگاه زنجیره‌ای مشهد است که انواع خوراکی و میوه و البسه و کیف و کفش و لوازم‌خانگی و زعفران و خشکبار و سوغات‌های مشهد را دارد.

در زمان سفر به مشهد به فکر تفریحات کودکان خود باشید تا در سفر به آن‌ها هم خوش بگذرد مشهد شهربازی بسیاری دارد ازجمله:

شهربازی ملت

شهربازی پروما

شهر بازی پاندا

شهر بازی وصال

شهر بازی بوستان ارم

شهر بازی نیلوفر آبی

شهر بازی پروفسور بازیما

رستوران های شهر مشهد

رستوران معین درباری

فضای داخلی پر زرق و برق رستوران معین درباری، که به طرز مبهمی یادآور کارهای کاشی آینه کاری حرم مجاور است، به نظر نمی‌رسد محبوبیت آن در مشتریانی که برای غذای دلچسب و با احساس طبخ در خانه آمده اند، لطمه‌ای بخورد. کباب‌ها مورد علاقه مردم هستند، به ویژه شیشلیک، و پرسنل نیز مهربان و سریع هستند.

رستوران بابا قدرت

یکی از بهترین مراکز غذاخوری در مرکز شهر مشهد، بابا قدرت است، یک رستوران سنتی که در بقایای کاریزماتیک کاروانسرای جاده ابریشم ساخته شده است. در حریم خصوصی محوطه قوسی مخصوص خود، بر روی سکوهای فرش شده غذا بخورید، درحالی‌که چشمانتان به یک مکان تاریخی خیره شده و یک کباب آبدار میل می‌کنید.

نسیم لبنان

رستوران نسیم لبنان مجموعه‌ای از غذاهای خوشمزه را سرو می‌کند. منوی نسیم لبنان که موردتوجه بسیاری از زائران عرب است، در طول سال به این شهر می‌روند، و از طعم غذاهای نابش بهره‌مند می‌شوند. منوی این رستوران تشکیل شده از مزه‌های مختلف گیاهی و غیر گیاهی که با نان و ماست تازه پخته‌شده این رستوران تعریف می‌شود. سالادهای مخصوص نسیم لبنان را حتما امتحان کنید.

رستوران هتل جهان

رستوران هتل جهان فقط به یک دلیل ارزش بازدید را دارد - مناظر شگفت‌انگیز حرم که در کنار آن واقع‌شده است. این رستوران که در طبقه آخر هتل جهان واقع‌شده است، تفاوت چندانی با سایر رستوران‌ها ازنظر غذا ندارد، اما در هیچ جای دیگر منظره‌ای به این شگفتی را نخواهید داشت که در کنار دیدن حرم بزرگ علی ابن الرضا غذای خود را میل کنید.

رستوران آلتون و پسران کریم

پس از رفع عطش خرید در یک بازار باستانی ایران، زمان آن فرا رسیده است که به یک وعده غذایی خوشمزه در یک رستوران مشهدی مشهور بپردازیم.

اگر شما عاشق کباب هستید یا واقعاً گوشت خوشمزه دوست دارید، مطمئناً باید این مکان را بررسی کنید. اگر گیاهخوار هستید یا توریست‌هایی دارید که گوشت استفاده نمی‌کنند، انتخاب خوبی نیست. باغعلی-چوگان با ماهیچه (برنج با لوبیا سبز و ساقه بره) را از دست ندهید. این رستوران از کیفیت فراموش‌نشدنی برخوردار است. گوشتی در دهان شما ذوب می‌شود و برنج اصلی ایرانی که با استفاده از زعفران معطر پخته می‌شود بشقاب را به زیبایی تزئین می‌کند و طعم جاودانه‌ای را در ذهن هر مسافر جای می‌دهد که فراموش کردن آن آسان نیست.

غذاهای سنتی شهر مشهد

شهر مشهد به دلیل این‌که میهمانان زیادی دارد تعداد غذاخوری‌های آن نیز متنوع است. غذاهای مشهد بسیار متنوع است. ازجمله غذاهای مشهد شله‌زرد، شیشلیک شاندیز، کوکوی شیرین، قروتی، آش ماستی است.

شیشلیک

شیشلیک در بسیاری از کشورها محبوب است، اما فقط یک مکان برای کسب تجربه واقعی شیشلیک ایرانی وجود دارد و آن مشهد است. این تکه‌های گوشت بره با استخوان خوراکی که با روغن‌زیتون و زعفران تهیه‌شده، از ویژگی‌های خاص شهر در منطقه شاندیز است.

سوالات متداول شهر مشهد
برو به بالا