جزیره کیش

کیش با نام اسبق قیس، به معنای کانال عمیقی است که محل خروج آب از قنات باشد، زیرا تنها جزیره خلیج فارس است که دارای قنات آب شیرین است، از این رو در زبان بومی به کیش نامیده شد و بعد به همین اسم در جهان پر آوازه گردید.

تاریخچه جزیره کیش

از آن چه در کتاب‌های تاریخی بیان شده این‌گونه به نظر می‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان این جزیره تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام این جزیره به دست خلفای اموی افتاده است. این وضع تا سال 249 هجری قمری ادامه داشت تا این‌که در این سال یکی از ایرانیان اهل شهر ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین را در تسخیر خود در آورد. در دوره سلجوقیان، کیش به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد تا پیش از انقلاب اسلامی جزیره کیش به دلیل هوای مطبوعش در زمستان، به عنوان محل اقامت و تفریح خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و در سال 1361 بالاخره به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد و امروزه اقتصاد کیش بر پایه گردشگری و تجارت استوار است.

جغرافیای جزیره کیش

جزیره کیش که به شکل بیضی است با محیط 44 کیلومتر با طولی تقریبی 16 کیلو متر و عرضی حدود 8 کیلو متر و مساحتی معادل 90 کیلو متر مربع و ارتفاع 35 متر از سطح دریا، در کرانه شیبکوه جا گرفته است، و از جاهای دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است مسافت کیش تا بندر عباس 250 کیلومتر و تا تهران از راه‌های هوایی، 1052 کیلومتر و تا جزیره هندورابی 28 کیلومتر است و همچنین نزدیک‌ترین بندر به جزیره کیش بندر آفتاب است که در 13 کیلومتری جزیره واقع است.

آب و هوای جزیره کیش

آب و هوای جزیره کیش گرم و مرطوب بوده و میانگین دمای سالانه جزیره 26 درجه سانتیگراد است. آب و هوای این جزیره به شکل کلی خشک و کم باران است و بارندگی به شکل رگبار بیشتر در زمستان اتفاق می‌افتد. ویژگی این منطقه وجود گیاهان مقاوم در برابر خشکی است که سبب سازگاری بیشتر در گیاهان این منطقه می‌شود.

بافت شهری جزیره زیبای کیش

بافت شهری کیش بر روی خط ساحلی به سمت ایران است، در واقع دور تا دور جزیره کیش مناطق مسکونی و تجاری است که درون جزیره بیابانی و مرجانی است. کیش مرکز استان بندر لنگه بوده و آمار جمعیتی آن همیشه بخش اعظمی از جمعیت شهری این شهرستان را تشکیل می‌دهد شاید در استان هرمزگان یکی از متراکم‌ترین بافت‌های جمعیت شهری را همین شهر کیش داشته باشد زیرا در ناحیه کوچکی بافت متراکم شهری سکونت دارند چنانچه که گفتیم جمعیت کیش جمعیتی شهری است اما در بخش سفین که در قدیم روستایی جدا از منطقه توریستی کیش بوده است جمعیتی روستایی زندگی می‌کنند. اکنون حدود 2 درصد از جمعیت کیش را بومیان منطقه سفین تشکیل می‌دهند. جزیره کیش خواستگاه مشاغل پر سود است و به همین دلیل اسکان جمعیت زیادی از غیر بومیان در کیش، تراکم جمعیت را در بافت شهری جزیره کیش افزایش داده است.

زبان مردمان جزیره کیش

مردمان کیش عمدتا از نژادهای دراویدی، نوردیک، و سامی و سیاه پوست هستند و گویش مردمان جزیره کیش عموما فارسی و عربی است.

مذهب مردمان جزیره کیش

دین و مذهب عمده در جزیره کیش اسلام است ولی به دلیل ساکن شدن افراد غیر بومی در این منطقه نژادها و مذاهب گوناگونی نیز در این جزیره وجود دارند.

اطلاعات ضروری جزیره کیش

  • کد شهر، 076
  • شماره پلیس، 2185766-110
  • آتش نشانی، 22422255-125

فرهنگ و آداب و رسوم در جزیره کیش

بومیان کیش مردمانی سخت کوش و خون گرم هستند. اما فرهنگ بومی کیش که از لحاظ نژاد و زبان و مذهب با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند در طول سالیان بسیار در صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند و از نظر فرهنگی به یکدیگر نزدیک شده‌اند ولی هر کدام از آن‌ها دارای رسم و رسومات مخصوص خود هستند. به برخی از فرهنگ‌ها در ادامه مطلب اشاره خواهیم کرد.

مراسم زار نوعی رقص است که در کیش رواج دارد، که از نظر مردمان محلی برای درمان بیماری‌ها کاربرد دارد و ریشه این مراسم به مردمان اتیوپی بر می‌گردد. در طول این مراسم صدای انواع و اقسام طبل‌ها به گوش می‌رسد و گاهی این مراسم چند روز به طول می‌انجامد.

یکی‌دیگر از مراسمات مردمان جزیره کیش مراسم بسیار جالب و عجیب اهل هوا است که در این مراسم با رفتن نزد فردی که مامان یا بابا باد تلقی می‌شود، بادهای اهریمنی و سنگین را که باعث بیماری می‌شود از بدن او دور می‌کنند.

یکی دیگر از سنت‌های جزیره کیش هرس کردن درخت لودر در این جزیره است که با قواعد و مراسم خاص خود صورت می‌گیرد. از دیگر رسوم آنان برگزاری جشن‌های با شکوه در اعیاد و میلادهای ائمه است. آنان در مراسمات تدفین و سوگواری و حتی در مراسمات خواستگاری و ازدواج نیز آداب و رسوم خاص خود را دارند که در نوع خود جالب است. با سفر به جزیره کیش شاهد اینگونه مراسم‌ها باشید.

اقتصاد در جزیره کیش

اقتصاد جزیره کیش در حال توسعه است. از اهداف مهم آن می‌توان گردشگری و تجارت را مثال زد، همچنین مراکز خرید در این جزیره بخش عمده اقتصاد این جزیره را تامین می‌کند. در کیش هر فعالیت اقتصادی زیر نظر مستقیم سازمان منطقه آزاد کیش انجام می‌گیرد و شما باید مجوز از این مکان را بگیرید. اما در کل اقتصاد کیش وابسته به گردشگری و پایه اساس اقتصادش بر همین امر استوار است و سرمایه گذاری در کیش با توجه به همین صنعت گردشگری انجام می‌پذیرد.

سبک زندگی در جزیره کیش

معیشت و گذران امور عادی و زندگی بومی‌های جزیره کیش که مردمانی شریف و با فرهنگی بالا هستند و مانند تمام اهالی جنوب ایران چهره‌هایی نجیب و سوخته در آفتاب درخشان جزیره دارند، با کشاورزی محدود، صیادی، دامداری و گاها با تربیت شتر برای جلب توریست و عده‌ای با کسب وکار تجارت و اشتغال به امور خدماتی زندگی می‌گذرانند.

هزینه های زندگی در جزیره کیش

بسیاری از افرادی که به کیش سفر می‌کنند و به فکر زندگی در کیش می‌افتند که برای همیشه به کیش مهاجرت نمایند، باید بدانند این جزیره به دلیل وسعت کمش و داشتن امکانات بالا هر فردی را برای مهاجرت به این جزیره وسوسه می‌کند اما باید از مزایا و معایب زندگی در کیش مطلع باشید تا بتوانید تصمیم درستی در این باره بگیرید. زندگی در کیش مزایای بسیاری دارد، از جمله، آرام‌ترین منطقه در ایران، امنیت بالا به دلیل توریستی بودن جزیره، بهترین و به روزترین برندهای دنیا در این جزیره یافت می‌شود، رونق صنعت ساخت و ساز در این جزیره، پرواز های متعدد به این جزیره از سراسر ایران،که خود در قیمت مناسب بلیط‌ها تاثیر بسزایی دارد، آب وهوای پاک کیش، برگزاری مراسمات شادی و کارناوال‌های جذاب، سرمایه گذاری سودآور در کیش، و مسایل دیگر از این دست و از معایب زندگی در کیش گرمای هوا، رطوبت بالای هوا، بالا بودن هزینه‌های مسکن و خوراک، هزینه‌های بالای رستوران‌ها، دسترسی نداشتن به پزشک‌های فوق تخصص، گرانی هزینه‌های آب و برق و کالاها و لوازم دیجیتالی در این جزیره از معایب زندگی در این جزیره است.

حمل و نقل در جزیره زیبای کیش

کیش با فراهم آوردن امکانات تفریحی و گردشگری سالانه یک میلیون مسافر را به خود جذب می‌نماید و این میزان از مسافر نیازمند سیستم حمل و نقل کار آمد و توسعه یافته بوده که به این نیاز پاسخ بدهد. در زیر اشاره مختصری به این سیستم حمل و نقل می‌نماییم.

تاکسی

متداول‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در جزیره کیش تاکسی است که معمولا هزینه زیادی دارد و جابجایی با آن مسلتزم برنامه ریزی دقیق در هزینه‌ها از سوی مسافران است.

مینی بوس

از رایج‌ترین وسایل حمل و نقل در جزیره کیش مینی بوس‌ها هستند که تعداد زیادی از ایستگاه ها و مسیرهای این جزیره را پوشش می‌دهند.

تاکسی های اجاره ایی

تاکسی‌های اجاره‌ای که طرفداران زیادی در میان مردم دارد، امکان رفت و آمد برای مسافران را راحت‌تر کرده است. که پس از ارایه مدارک و تنظیم قرار داد کرایه اتومبیل با راننده یا بدون راننده در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

تاکسی لندن

تاکسی لندن که به تازگی مورد استفاده در جزیره کیش واقع شده است تقریبا همان تاکسی‌های کلاسیک لندنی هستند که برای تردد به مناطق مختلف جزیره می‌توان از این تاکسی‌ها استفاده کرد که با رانندگان بسیار مجرب و حرفه‌ای در خدمت مسافران عزیز است.

امنیت در جزیره زیبای کیش

امنیت جزیره کیش مثال زدنی است از آن جا که یک منطقه آزاد گردشگری و توریستی است امنیت این جزیره بسیار حایذ اهمیت قرار گرفته شده است. ورود مواد مخدر به جزیره، دزدی، حضور اتباع بیگانه غیر قانونی، کلاه برداری، ورود افراد پر خطر، در این جزیره ممنوع است. در کل نیروی انتظامی در جزیره کیش درباره مسئله آرامش و امنیت این جزیره بسیار تلاش نموده‌اند که خیال ساکنان و گردشگران را راحت ساخته است.

بیمارستان ها و مراکز درمانی در کیش

جزیره کیش دارای یک بیمارستان و چندین درمانگاه و کلینیک و مرکز بهداشتی درمانی است. بیمارستان کیش به صورت شبانه روزی در خدمت کیشوندان و گردشگران است و در منطقه ششصد دستگاه واقع شده است. ساختمان پزشکی سها نیز از دیگر مراکز درمانی جزیره کیش است که مجتمعی متشکل از مجموعه‌ای پزشکان واقع در خیابان سنایی جزیره کیش واقع گردیده است. کلینیک مهر کیش نیز از جمله مراکز درمانی خصوصی جزیره کیش است که در مجتمع پادانا واقع شده است. مرکز درمانی بو علی کیش نیز که در بلوار خاتم الانبیا واقع گردیده متشکل از جمعی پزشکان در خدمت کیشوندان و مهمانان جزیره است. مرکز توسعه سلامت کیش و پایگاه بهداشتی سحر و صدف نیز از دیگر مراکز درمانی جزیره کیش است.

مساجد جزیره کیش

مساجد از گذشته‌های دور همواره مکانی برای احیای تفکر دینی و تقویت انسجام اجتماعی و وحدت دینی بوده اند و مسلمانان در هر دوره و عصر تاریخی سعی کرده‌اند مساجدی زیبا و با معماری چشم نوازی بسازند تا محلی برای عبادت مومنان خدا پرست باشد. در کیش نیز مساجد زیبا و تاریخی از این قبیل وجود دارد :

مسجد خاتم الانبیا کیش

در منطقه سفین و در شمال غربی جزیره زیبای کیش واقع شده است و برای کیشوندان و ساکنان کیش قابل احترام است.

مسجد ماشه کیش

در محله قدیمی کیش که در شمال شرق جزیره است واقع شده و دارای معماری بسیار زیباست.

مسجد جامع نور کیش

در محله قدیمی میر مهنا یا همان سفین سابق واقع شده است که بسیار برای اهل تسنن ارزش دارد.

مسجد امیر المومنین کیش

این مسجد دومین مسجد مهم کیش با قدمتی نزدیک به 80 سال سازه‌های زمان قاجار را به یاد می‌آورد.

مسجد امام حسن مجتبی کیش

این مسجد مقبره 5 شهید است که در بین گردشگران کیش بسیار حایذ اهمیت است و مورد استقبال آنان قرار گرفته است.

جاذبه های دیدنی اماکن پر طرفدار و دیدنی در جزیره کیش

در جزیره کیش انواع تفریحات و سرگرمی‌ها در بالاترین سطح کیفیت در دسترس است که تمام گردشگران را مجذوب خود نموده است. زیبایی‌ها و جاهای دیدنی کیش باعث شده که این جزیره لقب مروارید خلیج فارس را به خود اختصاص دهد. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

تفریحات آبی

در صورتی که به تفریحات آبی علاقه‌مندید در کیش می‌توانید انواع تفریحات آبی را تجربه کنید از جمله آن تفریحات، پاراسیلینگ، غواصی، موج سواری، جت اسکی، قایق سواری با قایق‌های کف شیشه‌ای و دیگر تفریحات آبی اشاره نمود.

مسیر دوچرخه سواری

یکی از طولانی‌ترین و خوش منظره‌ترین مسیرهای دوچرخه سواری کشورمان است که سرتاسر این مسیر 75 کیلومتری هیچ ماشینی در سرراه دوچرخه سواران نخواهد آمد.

کشتی یونانی

یکی از زیباترین جاهای دیدنی کیش است که این کشتی عظیم الجثه به ویژه هنگام غروب منظره عکاس پسندانه‌ای دارد، این کشتی که در بریتانیا ساخته شده بود در سال 1345 در سواحل غربی کیش به گل نشست و به یک مکان دیدنی در کیش تبدیل شد.

ساحل مرجانی

بی شک یکی از مهمترین جذابیت‌های هر جزیره‌ای سواحل آن محسوب می شود جزیره کیش نیز از این قاعده مستثنی نیست، در نواحی ساحلی آلاچیق‌ها و درختان نخل منظره زیبایی را پدید آورده است این ساحل در بخش شرقی جزیره واقع شده است.

شهر زیر زمینی کاریز

کاریز یکی از جاهای دیدنی کیش نیز نمونه‌ای از قنات‌های قدیمی است که 2500 سال قدمت دارد با قدم زدن در این تونل‌ها می‌توانید چگونگی سیستم قنات را از نزدیک ببینید. طول این تونل‌ها به بیش از 8 کیلومتر میرسد و انگار که در شهر زیر زمینی هستید.

شهر باستانی حریره

قدمت حریره به قرن هشتم می‌رسد این شهر یکی از دیدنی های کیش در قسمت شمالی جزیره قرار دارد و در گوشه و کنار نشانه‌هایی از معماری دوران قدیم را در خود به یادگار دارد.

آب انبار دو قلو

هنگامی که آب انبارهای کیش را ببینید بدون شک معماری متداول در شهر یزد را در نظرتان زنده خواهد کرد، این آب انبار با معماری جالب توجه دارای دو گنبد و 5 بادگیر در اطراف آن‌هاست که وظیفه ورود و خروج هوا و خنک کردن آب درون آب انبار را به عهده دارند.

لاک پشتهای دریایی

سواحل جنوبی و غربی جزیره مرجانی کیش پر از لاکپشت‌های پوزه عقابی هستند که در ماه‌های بین اسفند تا مرداد برای تخمگذاری به مناطق حفاظت شده می‌آیند.

درخت سبز

مجموعه درخت سبز در قسمت شمالی جزیره در منطقه‌ای معروف به دره پرتغالی‌ها قرار دارد، این مجموعه در اطراف یکی از کهنسال‌ترین درختان جزیره موسوم به درخت لوریا انجیر معابد ساخته شده است این درخت چیزی حدود 600 سال قدمت دارد.

پارک دلفین

این مجموعه تفریحی 170 هکتاری شامل استخر دلفین‌ها شیرهای دریایی و نهنگ‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش است که دیدن شان قطعا میتواند تجربه هیجان انگیزی باشد.

جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یکی از توابع جزیره کیش به شمار میرود که در میان جاذبه‌های برتر آن قرار دارد این جزیره با وسعتی حدود 23 کیلومتر مربع چه از نظر تاریخی و چه از نظر طبیعی از جایگاه خوبی برخوردار است.

از دیگر مراکز دیدنی جزیره کیش می‌توان پارک ساحلی میر مهنا و اسکله تفریحی کیش را نام برد.

مراکز خرید در جزیره کیش

سفر به کیش به جز جذابیت‌های دیدنی و تفریحی دارای مراکز لوکس خرید و تجاری نیز است که در نوع خود طرفداران بسیاری به خود جلب کرده است. برخی از این مراکز خرید لوکس و لاکچری عبارتند از:

مرکز خرید دامون کیش

این مرکز خرید دارای 100 غرفه و 10 غرفه خدماتی است.

مرکز تجاری و اداری سارینا 1

تمام طبقات این مرکز خرید تجاری نیست اما غرفه های موجود در آن تنوع زیادی دارند.

مجتمع تجاری و سیاحتی مرجان

مجتمع تجاری مرجان دارای 260 واحد است و در میدان مرجان واقع شده است.

بازار مروارید

بازار مروارید مجموعه‌ای بزرگ از مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ است. معماری این مرکز خرید از تخت جمشید الهام گرفته شده است.

بازار مریم کیش

اگر به دنبال مرکز خریدی هستید که در آن خریدی مقرون به صرفه داشته باشید ما به شما این مرکز خرید را پیشنهاد می‌دهیم.

مراکز خرید پردیس 1 و 2

یکی از بزرگترین بازارهای کیش این دو مرکز خریدند که در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند و نزدیک به 500 واحد تجاری در این دو مرکز وجود دارند.

بازار زیتون

این بازار در میدان امیرکبیر واقع شده است، شهرت این بازار بیشتر به فروش عطر و ادکلن های آن است.

مرکز خرید پانیذ کیش

بین خیابان رودکی و فردوسی واقع شده است، با تنوع و قیمت‌های مناسب در خدمت گردشگران است.

بازار ونوس کیش

این مرکز خرید که در خیابان سنایی قرار دارد تقریبا 300 واحد تجاری دارد که بهترین برندهای دنیا در این بازار یافت می‌شود.

از دیگر بازارهای جزیره کیش می‌توان به مراکز خرید پارس خلیج، بازار صفین، مرکز خرید دیپلمات مال، بازار ماهی کیش، بازار کوروش، برند سنتر، مرکز تجاری کیش، مرکز خرید رویا مال کیش، مرکز خرید پدیده کیش و بازار هوم سنتر پادنا نیز اشاره کرد.

رستوران های جزیره کیش

رستوران کوه نور، یکی از شیک‌ترین رستوران‌های کیش است که نورپردازی خاص آن فضایی رویای را برای مشتریان فراهم ساخته است. این رستوران در میدان امیرکبیر واقع شده است.

رستوران میر مهنا کیش یکی از رستوران‌های شناخته شده‌ی جزیره کیش است که انواع غذاهای ایرانی و فرنگی در آن سرو می‌شود و در خیابان فردوسی واقع شده است.

رستوران فودلند کیش که در خیابان مرجان قرار دارد با فضایی بسیار مدرن در خدمت مهمانان خویش است.

رستوران توتی فروتی که در اسکله جدید انتهای بلوار دریا واقع شده است با نمایی ساخته شده از چوب و منوی غذایی بی‌نظیر در خدمت مسافران است.

رستوران شاندیز صفدری که در جاده جهان قرار گرفته است با کیفیت بالای غذایی معروفیت خاصی در بین گردشگران دارد.

رستوران سنتی پوریا که در میدان پردیس واقع شده است یکی از رستوران‌های مشهور و گران قیمت کیش است که با معماری و دکوراسیون بی نظیر و منوهای غذایی مطلوب در خدمت مهمانان و مسافران است.

کافه رستوران پارامیس پلاس در میدان پردیس، رستوران رویال استار در بلوار صدف، رستوران خانه سوخاری در خیابان مروارید و رستوران پدیده کیش در خیابان جاده جهان از دیگر رستوران‌های محبوب و لاکچری در جزیره کیش است.

غذاهای سنتی جزیره کیش

از جمله غذاهای محلی که در جزیره کیش نباید از دست داد عبارت‌اند از:

سمک مشوی

که یک غذای عربی پر طرفدار و تشکیل شده از ماهی و سبزیجات است.

مرگوگ و یا مرقوق

غذایی متشکل از گوشت و سبزیجات که طرفدارن بسیاری دارد.

محمر

محمر برنجی شیرین است که به طور معمول با ماهی سرو می‌شود.

مضروبه

یکی از غذاهای پر طرفدار جزیره است که ترکیب ماهی سرخ شده و یا کبابی به همراه نوعی سیر و سبزی است.

هریسه

نوعی حلیم عربی است که که در بین غذاهای سنتی طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است.

محبوس لحم

اصلی‌ترین غذای محلی جزیره کیش است که ترکیبی از برنج نخود و کشمش به همراه مرغ یا گوشت یا ماهی است و یک غذای عربی محسوب می‌شود.

برای لذت بردن از تفریحات و آداب و سنن و مراکز خرید و غذاها و رستوران‌های جزیره کیش با تهیه بلیط از سایت سه کلیک می‌توانید با سفر کردن به این جزیره زیبا بهترین خاطره‌ها را برای خود و همراهان خود رقم بزنید.

سوالات متداول شهر کیش
برو به بالا