شهر استانبول

شهر استانبول یکی از باشکوه‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای اروپا، مهد تمدن و زادگاه مکان‌های جادویی می‌باشد که در آنجا شرق و غرب با یکدیگر دیدار می‌کنند. شهری که هزاره‌های تاریخ، سنت، فرهنگ و هنر در آن گرد هم آمده است. هر شخصی باید حداقل یک بار در طول زندگی خود این شهر پر جلال و جبروت را تجربه کند.

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی شهر استانبول

استانبول با نام اسبق قسطنطنیه، به معنای شهر کنستانتین، بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر در میان شهرهای کشور ترکیه است، که مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه نیز محسوب می‌گردد. شهر استانبول یکی از بزرگ‌ترین کلان شهرهای اروپا و دومین کلان شهر بزرگ خاورمیانه پس از شهر قاهره محسوب می‌شود. این شهر در کنار تنگه بسفر، دریای مرمره و دریای سیاه قرار دارد. استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره جهان گسترده شده است.

استانبول یادگار دوران امپراتوری روم و بعد از آن امپراتوری عثمانی است. اولین نشانه‌های سکونت در استانبول به عصر مفرغ بر می‌گردد، مستعمره نشین‌های یونانی مگا را در سال 667 قبل از میلاد این شهر را بنا و به افتخار پادشاه خود بیزانس، نام بیزانتیوم را بر آن نهادند و بعدها به قسطنطنیه و بعد به نام استانبول کنونی تغییر پیدا کرد. زمانی که جمهوری ترکیه در سال 1923 تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر پیدا کرد ولی استانبول محوریت خود را در زمینه تجاری، صنعتی ترکیه حفظ نمود.

آب و هوای شهر استانبول

آب و هوای استانبول تابستان‌های گرم و مرطوب و دارای زمستان‌های سرد و بارانی و برفی بوده که خاص منطقه استانبول است. میزان بارش سالیانه این شهر به طور متوسط 870 میلی متر گزارش شده و میزان رطوبت و شرجی این شهر نیز اغلب زیاد است. گرم‌ترین ماه در شهر استانبول ماه ژوئیه با متوسط درجه حرارت 23 درجه سلسیوس و سردترین ماه نیز مربوط به ماه ژانویه با درجه برودت 5درجه سلسیوس می‌باشد. این شهر تا حدودی باد خیز بوده و سرعت باد در حدود 17 کیلومتر در ساعت گزارش شده است.

بافت شهر استانبول

نواحی استانبول به 3 قسمت تقسیم می‌شوند:

شبه جزیره تاریخی استانبول، که بخش‌های امین اونو و فاتح را در بر می‌گیرد این مناطق مرکز قدیمی شهر را از قسمت‌های شمالی و جوان‌تر سمت اروپایی جدا می‌کند. شبه جزیره توسط دریای مرمره در جنوب و به سفر در شرق احاطه شده است.

مناطق اوسکودار و کادیکوی که در سمت آسیایی قرار گرفته‌اند و در واقع شهرهای مستقلی هستند. امروزه مناطق تجاری و مسکونی مدرنی در آن‌ها ایجاد شده و حدود یک سوم از جمعیت استانبول را به خود اختصاص داده است.

در کل رشد جمعیت در قسمت‌های مناطق شمالی سمت اروپایی متمرکز شده است به خصوص در منطقه لونت، و اتیلر، که مشهورترین بخش‌های آن است.

مذهب در استانبول

اغلب قریب به اتفاق ساکنان شهر استانبول مسلمان و به ویژه اهل تسنن هستند. بزرگ‌ترین مذهب غیر تسنن مسلمانان در این شهر علویان با بیش از 7 و نیم میلیون نفر جمعیت در ترکیه بوده که یک سوم از آن‌ها در استانبول زندگی می‌کنند.

زبان استانبول

ترکی استانبولی یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیا و زبان رسمی ساکنان ترکیه می‌باشد. زبان ترکی تحت تأثیر تفکر و ادبیات غربی تغییر بسزایی داشت و مهم‌ترین آن‌ها نوشتار و جایگزینی حروف لاتین به جای حروف عربی است که قبل‌تر از آن استفاده می‌نمودند. در سال 1928 تصویب شد که حروف الفبای عربی از الفبای کشور ترکیه برداشته شود؛ بدین صورت بود که سیستم نوشتاری ترکیه از ترکی عثمانی به ترکی لاتین تغییر پیدا کرد.

واحد پول استانبول

واحد پول ترکیه، لیر است. در حال حاضر سکه‌های ترکیه 1،5،10،25،50، قروشی و 1، لیری است. لیره اولین بار به دستور عبدالمجید یکم و در سال 1843 با نام لیره عثمانی زده شد به سکه‌های عثمانی لیره زرد گفته می‌شد. واحد پول ترکیه در ابتدا صفرهای زیادی داشت که به صورت یک میلیون لیر و صد میلیون لیر خوانده می‌شد، اما در سال 2004 این شش صفر حذف شدند و در سال 2005 نیز یک صفر دیگر خود را از دست داد. در سال 2009 نیز دوباره واحد پول ترکیه تغییر پیدا کرد و به واحد لیر کنونی تبدیل گشت.

اطلاعات ضروری شهر استانبول

کد شهر استانبول اروپایی:0212

کد شهر استانبول آسیایی:0216

اختلاف ساعت شهر استانبول با تهران، معمولا در مواقع مختلف سال یکی نیست این اختلاف ساعت در بازه نیم ساعت الی دو ساعت و نیم می‎‌باشد.

شماره پلیس در استانبول 155

شماره آتش نشانی در شهر استانبول 110

فرهنگ و آداب و رسوم شهر استانبول

شهر بسیار زیبای استانبول از بزرگ‌ترین و توریستی‌ترین شهرهای کشور ترکیه شناخته می‌شود و جالب است بدانید که به طور کلی اقوام ترک به مهمان نوازی و برخورد با گردشگران معروف‌اند که این جلوه زیبایی از فرهنگ آنان است. استانبول شهری است که از مردمانی تشکیل شده که رعایت سنت‌ها و فرهنگ‌ها در بین آنان به یک هنجار تبدیل شده است از جمله آداب و رسومی که در استانبول رایج است مرد سالاری در خانواده‌هاست در خانواده‌های آنان مرد مدیر و ریئس خانواده است و تبعیت از او قانون است. فرهنگ‌های جالبی نظیر، ممنوعیت ازدواج مجدد به‌جز در مواردی که طلاق صورت گرفته باشد یا همسر در قید حیات نباشد، ممنوعیت ورود به خانه با کفش، برگزاری جشن‌ها به مناسبت‌های مختلف، از جمله جشن‌های با شکوه تاج گذاری اولین پادشاه دولت عثمانی، و جشن‌های هرساله آتاتورک که در آن مردان به پوشیدن کت شلوارهای سورمه ایی و زدن کراوات قرمز معروف‌اند. و بسیاری از مرا سمات و فرهنگ‌های دیگری که با تهیه بلیط از سایت سه کلیک می‌توانید با سفر به این شهر زیبا شاهد این‌گونه مراسمات باشید.

اقتصاد شهر استانبول

استانبول همیشه مرکز زندگی اقتصادی کشور ترکیه بوده است که به خاطر موقعیت اتصالی بین‌المللی راه‌های مرزی و دریایی می‌باشد. تقریباً 20 درصد از کار صنعتی ترکیه و 38 درصد از فضای کاری صنعتی آن را شامل می‌شود. به دلایل مختلف از جمله زلزله ترکیه با کمبود نیروی انسانی مواجه بوده در صورتی که این کشور و به خصوص شهر استانبول خواستگاه مشاغل بسیاری می‌باشد. بسیاری از نقشه‌ها و طرح‌های تولیدی اصلی در شهر استانبول متمرکز شده است. محصولاتی از جمله کتان، میوه، روغن زیتون، ابریشم، تنباکو، فراورده‌های غذایی، تولید منسوجات، محصولات روغنی، مواد پلاستیکی، فلزی، چرم، مواد شیمایی، الکترونیکی، شیشه‌ایی، کاغذ، و محصولات کاغذی، و نوشیدنی‌های الکلی، از تولیدات صنعتی مهم این شهر می‌باشند.

سبک زندگی در شهر استانبول

زندگی روزانه در استانبول رنگارنگ و در حال جنبش و جاریست. استانبول اغلب اوقات مرکز تجارت، سرگرمی، آموزشی، خرید، جهانگردی و هنری بشمار می‌آید. این شهر مرکز زیبایی‌های بسیاریست که هر ساله توریست‌‌‌های زیادی را به این شهر می‌کشاند. شما با تهیه بلیط از سه کلیک می‌توانید خود شاهد این سبک زندگی شوید.

هزینه های زندگی در شهر استانبول

شاید از جمله‌ هزینه‌هایی که می‌توان درباره زندگی در شهر استانبول گفت این باشد که مخارج زندگی در آنجا از زندگی در تهران ارزان‌تر است. چون آنجا ازلحاظ پوشاک، اجاره خانه، تفریح و خوراک بسیار هزینه کمتری نسبت به تهران مصرف خواهد شد.

حمل و نقل در شهر استانبول

استانبول شهری بزرگ است با سیستم حمل و نقل حساب‌شده بنابراین شما در سفر به استانبول اصلاً دچار تشویش و چالش نمی‌شوید که چگونه به مقصدم بروم و از آنجا که بنزین در ترکیه گران است داشتن اتومبیل یا اجاره اتومبیل چندان مقرون به صرفه نخواهد بود اما وسایل نقلیه نظیر، اتوبوس، مترو، تراموا از همه جای شهر عبور می‌کنند هرگز نگران امنیت وسایل نقلیه عمومی استانبول نباشید زیرا که مسئولان امنیتی کاملاً آنان را زیر نظر دارند.

مترو

استانبول دومین شهر جهان است که به مترو مجهز است این شهر 5 خط مترو دارد که بخش‌های مختلف شهر را به هم پیوند می‌دهد و از ساعت 6 صبح تا 1 بامداد فعال است.

تراموا

تراموا نوعی واگن است که روی ریل‌های در سطح شهر و روی خیابان حرکت می‌کند. توریست‌ها بیشتر از این نوع وسیله حمل و نقل استفاده می‌کنند، چرا که علاوه بر سرعت مناسبش از بخش‌های بسیار زیبای شهر عبور می‌کند؛ برای همین مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. استانبول دارای 4 خط تراموا می‌باشد که از ساعت 6 صبح تا ساعت 1 بامداد فعالیت دارند.

اتوبوس

اتوبوس برای مسیرهای طولانی در شهر استانبول مناسب‌تر است و همچنین برای قسمت‌هایی از شهر که تراموا و مترو به آنجا دسترسی ندارند مناسب می‌باشد. ساعت کاری اتوبوس در استانبول از ساعت 6 صبح تا نیمه شب است.

تاکسی

استفاده از تاکسی نسبت به سایر وسایل نقلیه مقرون به صرفه نیست، اما شما هر زمان که مجبور به سوار شدن تاکسی در استانبول بودید این وسیله در دسترس شما خواهد بود.

قایق و کشتی

این یکی از تجربیاتی است که اگر به استانبول سفر نمودید آن را به هیچ وجه از دست ندهید. برای سوار شدن به قایق یا کشتی تنها کافیست که به یکی از بندرهای استانبول مراجعه کنید و خرج زیادی هم نخواهد داشت و برایتان بسیار ارزان تمام می‌شود.

تله کابین

استانبول دو خط تله کابین دارد که کمتر برای توریست‌ها شناخته شده است، ولی می‌توان آن را در مرکز شهر پیدا کرد و برای دیدن مناظر بسیار زیبای شهر استانبول در نظر گرفته شده‌اند.

امنیت در شهر استانبول

به طور کلی توجه شدید ترکیه به امنیت باعث شده که امنیت در شهر هایی چون استانبول به خوبی برقرار گردد. استانبول یکی از امن‌ترین شهرها برای سفر و مهاجرت است، که اکثر مناطقش دارای بر چسب سبز به معنای امنیت است.

بیمارستان های استانبول

نکته‌ایی که در مورد بیمارستان‌های ترکیه و شهر استانبول باید به آن اشاره نمود اینست که از بهترین خدمات درمانی و پزشکی برخوردار هستند. از سوی دیگر کادر مجرب و متخصص و ماهر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و تسلط به اکثر زبان‌ها و هزینه‌های پایین در این مراکز استانداردهای آن‌ها را بالاتر برده است. بهترین مراکز درمانی در استانبول را می‌توان به بیمارستان آمریکن هاستانه سی اشاره کرد که در منطقه شیشلی واقع شده است و بیمارستان خصوصی آجی بادم که خدمات ویژه‌ایی به مسافران می‌‍دهد. بیمارستان آنادولو که در سطح بالای خدمات پزشکی و درمانی قرار دارد و جزو ده بیمارستان برتر دنیا است.

مساجد در شهر استانبول

شهر تاریخی استانبول مساجد باشکوهی را در دل خود جای‌داده است که ساختار آن‌ها اعتقادات و معماری دوره‌های مختلف تاریخی را که بر این شهر حکومت می‌کردند را به نمایش می‌گذارند. تقریباً تمامی مساجد استانبول که به دستور سلطان‌ها در دوره حکومت عثمانی ساخته‌شده دارای معماری مشترکی هستند که شامل گنبد، محراب، مناره‌ها، و حیاط هستند برخی از این مساجد را به‌اختصار نام خواهیم برد.

  • مسجد سلیمانیه
  • مسجد آبی
  • مسجد جدید
  • مسجد ایا صوفیه
  • مسجد اورتاکوی
  • مسجد رستم پاشا

اماکن و جاذبه های دیدنی شهر استانبول

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه در سمت اروپایی تنگه بسفر واقع شده و از سال 1889 تا 1909 میلادی از این مکان به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شد.

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد یکی از زیبارین شاهکارهای معماری اسلامی که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به مسجد آبی نیز مشهور است.

برج دختر

برج دختر که درباره آن روایت‌های زیادی گفته شده و قدمت این قلعه به سال 24 قبل از میلاد می‌رسد این مکان بر روی جزیره‌ایی کوچک واقع در جایی که آب‌های دریای سیاه به دریای مرمره می‌رسد بنا شده است.

مینیاتورک

مینیاتورک که به شهر مینیاتوری دنیا معروف است در کل شامل 128 ماکت است و نمایی از گذشته ترکیه را نشان می‌دهد که بسیار زیبا و در خور تحسین است.

برج گاتالا

برج گاتالا یک برج قرون وسطایی است که در منطقه گاتالا استانبول دقیقا در قسمت شمالی شاخ طلایی قرار گرفته که برای اهداف نظامی ساخته شده است.

کاخ توپ قاپی

کاخ توپ قاپی از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی که از سال 1465 تا 1853 مرکز اداری این امپراتور بوده است. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد.

کاخ چراغان

کاخ چراغان یکی از قصرهای پیشین عثمانی است، که امروزه به عنوان یک هتل 5 ستاره از آن استفاده می‌شود.

جزیره بویوک آدا

جزیره بویوک آدا یا جزیره پرنس که بزرگترین جزیره از بین 9 جزیره اطراف استانبول در دریای مرمره است. این جزیره یکی از جزیره‌های تفریحی در استانبول که عبور و مرور در آن به وسیله درشکه‌هایی که با اسب کشیده می‌شود و دوچرخه امکان پذیر است.

برخی از اماکن دیگر در استانبول:

موزه ایا صوفیا، تنگه بسفر، روملی حصار، یدی کوله، کاخ بیلربی، تپه‌های جاملیجا، موزه هنرهای اسلامی، موزه فرش، بازار بزرگ استانبول، موزه موازییک، پارک آبی آکوا دلفین

مراکز خرید شهر استانبول

آیا مکانی بهتر از استانبول برای انجام خرید وجود دارد؟ می‌توانید مکان‌های بسیاری را پیدا کنید که بتوانید با توجه به بودجه خود بهترین بهره را ببرید و با سوغاتی‌های شیک، لباس و لوازم جانبی از مارک‌های اصلی به خانه برگردید. گزینه‌های متعددی وجود دارد، از بازارهای معروف گرفته تا بیش از صدها خیابان و مکان با فروشگاه‌های مختلف، و بسیاری از مراکز خرید با جذاب‌ترین مارک‌ها.

با سفر به استانبول به مهد بازارهای بزرگ و مراکز خرید بی‌نظیر و فروشگاه‌های لوکس و مدرن ترکیه نیز سفر کنید، زیرا که این مراکز را در جایی دیگر تجربه نخواهید کرد. از مهمترین مراکز خرید در استانبول:

مرکز خرید فروم استانبول

مرکز خرید فروم استانبول یکی از بزرگترین مراکز خرید اروپایی ترکیه که هر ساله بیش از 20 میلیون بازدید کننده دارد و مجموعه کامل خرید و تفریح و سرگرمی نیز می‌باشد. این مرکز خرید در محله کوکاتپه واقع شده است.

مرکز خرید ایستینیه پارک استانبول

مرکز خرید ایستینیه پارک از شیک‌ترین مرکز خرید در استانبول به شمار می‌آید که مطرح‌ترین برندهای دنیا را در آنجا پیدا خواهید نمود. این مرکز خرید که یک مجموعه کامل خرید و تفریحی محسوب می‌شود در منطقه سرییر استانبول قرار دارد.

مرکز خرید زورلو استانبول

مرکز خرید زورلو که در منطقه بشیکتاش قرار دارد با مجموعه کامل تفریحی اقامتی بهترین مرکز خرید در استانبول به شمار می‌آید که از تمام برندهای معتبر دنیا دارای نمایندگی فروش می‌باشد.

مرکز خرید کانیون استانبول

مرکز خرید کانیون در منطقه شیشلی محله اسن تپه قرار دارد که برجسته‌ترین و مشهورترین مرکز خرید استانبول می‌باشد که کنار تفریحات به یاد ماندنی تجربه یک خرید خوب از بهترین برندهای دنیا را به شما دیه می‌دهد.

مرکز خرید پالادیوم استانبول

مرکز خرید پالادیوم که در منطقه آسیایی استانبول و در آتا شهر قرار دارد یک مرکز خرید مجهز به مدرن‌ترین تفریحات و مراکز خرید می‌باشد و توانسته تمام نیازهای خانواده‌ها را به یکجا اینجا مرتفع سازد.

رستوران های شهر استانبول

بی شک رستوران‌های استانبول از مهم ترین سرگرمی‌های این شهر زیباست و آن قدر متنوع و جذاب هستند که در انتخاب آنان دچار تردید می‌شوید. از جمله رستوران‌های معروف استانبول رستوران‌های زیر است.

رستوران نصرت

رستوران نصرت که بهترین رستوران استانبول است، بسیاری از هنرمندان و بازیگران و ورزشکاران معروف دنیا در این رستوران دیده شده‌اند.

رستوران نیکول

رستوران نیکول که مدیر آن ادعا می‌کند که اولین رستورانی که موفق به کسب ستاره در ترکیه شده است؛ از مهارت‌های آشپزی ترکی و فرانسوی در منوهای خود استفاده نموده و از بی نظیرترین رستوران‌های شهر استانبول می‌باشد.

رستوران 360 استانبول

این رستوران که دارای دید 360 درجه از استانبول بسیار شیک و لاکچری با منوهای بسیار جذابی است که طرفداران بسیاری را به خود جذب نموده است.

رستوران پهلوان استانبول

این رستوران بسیار ولع انگیز است، به قدری که وقتی جلوی آن می‌ایستید نمی‌دانید کدام غذا را انتخاب نمایید.

رستوران پارول

کافه رستوران پارول یک رستوران بین‌المللی با قیمت متوسط است با منوی کامل و جذاب است در فضایی بسیار دنج و زیبا که مشتریان زیادی را به خود جذب نموده است.

ازجمله رستوران‌های ارزان استانبول می‌توان به رستوران‌های زیر اشاره نمود.

رستوران اچ دی اسکندر

رستوران کساب دونر

رستوران پاتاتوس

و از بهترین فست فودهای استانبول نیز مک دونالد، برگر کینگ، کی اف سی، پیتزا هات را می‌توان نام برد.

غذا های سنتی استانبول

در مورد غذا جایی مانند استانبول وجود ندارد. در اینجا می‌توانید هزاران مکان برای غذا خوردن پیدا کنید، چه بخواهید غذاهای لذیذ ترکی و چه غذاهای بین‌المللی را امتحان کنید. این شهر همه چیز را دارا می‌باشد و انتخاب واقعاً سخت است! اما در اینجا چند مکان وجود دارد، هم در سمت اروپا و هم در آسیا، که می‌توانید بهترین پیشنهادات را از بین غذاهای ترکیه دریافت کنید.

ترکیه یکی از کشورهایی است که غذاهای معروف و باب میلی را طبخ می‌کند و غذاهایش به سراسر دنیا نیز سفر کرده است. از جمله غذاهای لذیذ ترکیه و شهر استانبول به شرح زیر می‌باشد.

بورک

بورک که از پنیر و سبزیجات تشکیل شده است، یکی از معروف‌ترین صبحانه‌های ترکیه محسوب می‌شود که در خمیری به نام یوفکا پیچیده می‌شود.

سیمیت

سیمیت نان برشته و کنجدی می‌باشد که اول صبح این نان را در کاغذ پیچیده شده در دست بیشتر افراد می‌بینید.

منمن

منمن املت معروف متشکل از سبزیجات و بسیار لذیذ است.

لاهماجون

لا هما جون به معنای گوشت و خمیر است و یک پیتزای مخصوص و خوشمزه است.

صدف دریایی میدیه

صدف دریایی میدیه یک غذای دریایی ترکیبی از صدف و برنج است.

اسکندر کباب

اسکندر کباب از محبوبترین ‌غذاهای ترکی و شهر استانبول می‌باشد که بسیار طرفدار دارد و از گوشت و سبزیجات تشکیل شده است.

علی نازیک کباب

علی نازیک کباب که رقیب سرسخت اسکندر کباب است و قدمت آن بر می‌گردد به قرن 16 میلادی و جز غذاهای سنتی ترکیه محسوب می‌شود. این کباب از تکه‌های گوشت مزه دار شده بره بدست می‌آید.

باقلوا

باقلوا یکی از معروف‌ترین دسرهای ترکیه است، که درست کردن آن مهارت خاصی می‌خواهد. این دسر شیرین بعد از وعده‌های غذایی سرو می‌شود.

کونفه

کونفه از شیرینی‌های بسیار معروف در ترکیه است که گرم و تازه باید سرو شود.

مانتی

مانتی نوعی پودینگ می‌باشد که از خمیر و محتویات درونش تشکیل شده است این غذا به صورت داغ و با ماست سرد سرو می‌شود.

سوالات متداول شهر استانبول
برو به بالا