شهر دبی

دبی مهم‌ترین شهر امارات است و بعد از ابوظبی که پایتخت سیاسی کشور امارات متحده عربی است، دبی پایتخت تجاری امارات به حساب می‌آید. از جاذبه‌های این شهر بازار طلا و جزایر مصنوعی و اماکن تاریخی است. شهر دبی یک مرکز دادوستد در میان آفریقا و آسیای شرقی میانه است که در سال‌های جاری به یک مکان مطمئن برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است.

تاریخچه

شهر دبی در گذشته دهکده‌ای از توابع مشایخ ابوظبی بود که در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و بستگان به این دهکده مهاجرت کردند و از آن تاریخ دوران حکمرانی قبله آل مکتوم و تأسیس شیخ‌نشین دبی شروع شد. قبل از این تاریخ شهر دبی یک روستای کوچک بود و هیچ امتیازی نسبت به سایر روستاها نداشت. حکومت این شهر با حکومت قطر در سال ۱۹۶۶ میلادی سکه مشترک زدند که به نام مجلس قطر و دبی بود. این سکه تا قبل از دولت اتحاد امارات در این دو کشور رایج بوده است. دبی بندری گردشی با جاذبه‌های مدرن و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است. حاکم این امارت شیخ محمد بن راشد و نایب حاکم شیخ حمدان بن راشد می‌باشد.

جغرافیا شهر

دبی یکی از شهرهای امارات متحده عربی که در سواحل خلیج فارس قرار دارد و شهرهای ابوذبی از جنوب و شارجه از شمال و عمان از جنوب شرقی با این شهر هم مرز هستند. مساحت شهر دبی ۴۱۱۴ کیلومتر مربع و در صحرای عرب قرار دارد که به طرف رشته کوه‌های حجر غربی در کنار مرز دبی با عمان و حتا واقع شده است راه دارد. هیچ رودخانه و آبادی در دبی نیست ولی یک خلیج طبیعی دارد به نام خور دبی و به اندازه‌ای عمق دارد که کشتی‌های بزرگ می‌توانند از آن عبور کنند. خور دبی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده و باعث تقسیم شدن شهر به دو قسمت دیره و بر شده است. قسمت دیره به وسیله شهر امیرنشین شارجه در شرق و شهر ال عویر در جنوب محاصره شده و فرودگاه بین المللی دبی هم در جنوب این قسمت قرار دارد. پالم دیرا در قسمت شمالی دیرا و خلیج فارس قرار دارد و به همین ترتیب بندر راشید، جبل علی، برج العرب، پالم جمیرا و مناطق تجاری مانند بیزینس بی ‌در غرب خور یعنی بر دبی قرار دارند. بر دبی در واقع قسمت جدید دبی است و مسئولین دبی قصد دارند آن را به شهری بسیار مدرن مبدل کنند که بسیار سریع در حال پیشرفت است.

بافت شهر دبی

درست است که دبی شهری است مدرن با آسمان خراش‌های لوکس و خیره کننده اما این دلیل نمی‌شود که همه جای این شهر از بافتی مدرن و نوساز و لاکچری برخوردار باشد بلکه بافت‌های قدیمی و سنتی این شهر را نیز نباید به دست فراموشی داد. در مجموع شهر دبی به دو بافت می‌توان تقسیم نمود که بواسطه رود خور تقسیم یافته است.

بافت سنتی

که همان دیره است و در قسمت شمالی رود خور واقع شده است و همان بافت قدیمی شهر دبی را تشکیل می‌دهد که شامل بازارها و محله‌های سنتی دبی است.

بافت مدرن

که در واقع همان بردبی است و در قسمت جنوبی رود خور واقع‌ شده است که در سال‌های اخیر پیشرفت و رشد چشم‌گیری داشته است و برج‌های معروف و آسمان‌خراش دبی نیز در این بخش قرارگرفته است.

زبان

دبی یک کشور عربی و زبان رسمی مردم دبی عربی است. با توجه به اینکه گردشگران زیادی به دبی مهاجرت یا رفت و آمده کرده‌اند باعث شده علاوه بر زبان عربی که زبان‌ اصلی و رسمی است به زبان‌های دیگری چون انگلیسی و فارسی و هندی صحبت کنند. فروشندگان و اقشاری که با گردشگران سروکار دارند به زبان‌هایی غیر از عربی صحبت می‌کنند.

مذهب در شهر دبی

دین رسمی در کل کشور امارات متحده عربی و دبی اسلام است بیشتر مسلمانان این منطقه اهل تسنن هستند. به دلیل مهاجرت بعضی افراد از سایر کشورها، با دین‌های مختلف در شهر دبی و سایر مناطق کشور امارات متحده زندگی می‌کنند. امارات دبی از وجود سایر ادیان در کشور اطلاع دارد و به آنها سخت نمی‌گیرد. دولت امارات با گسترش ادیان غیر اسلامی مخالفتی نداشته و اقدام به ساختن کلیسا در قسمت‌های مختلف کرده است. شهر دبی جهت رفاه حال مسلمانان و آگاهی فروشگاه‌ها و کسبه از ساعت دقیق نماز، از سوی دولت بلندگویی در برخی مغازه‌ها نصب شده که ساعت دقیق نماز را اعلام می‌کنند.

واحد پول شهر دبی

واحد پول در امارات متحده عربی و شهر زیبای دبی درهم است که با علامت اختصاری AED نشان داده می‌شود و به‌طور معمول اسکناس‌های 5 و 10 و 20 و 50 و 100 و 500 و 1000 درهمی دارند.

اطلاعات ضروری شهر دبی

کد شهر،04 شماره پلیس 999 شماره آتشنشانی 997 اورژانس،993 اختلاف ساعت با تهران، اختلاف ایران با دبی ۳۰ دقیقه است یعنی ایران ۳۰ دقیقه از دبی جلوتر است.

فرهنگ و آداب و رسوم

فرهنگ و آداب و رسوم دبی ریشه محکمی در سنت اسلامی دارد و فرهنگ و میراث امارات متحده عربی رابطه نزدیکی با مذهب دارد، با این حال امارات متحده عربی در کنار فرهنگ اسلامی کشور خود را برای گردشگران آزاد کرده، برای مثال سرو الکل در هتل‌ها و کلاب‌های شبانه و پوشیدن لباس آزاد آزادانه است. در دبی زنان با تبعیض کمتری مواجه هستند و مردم بسیار مودب مهمان نوازی می‌کنند و گردشگران با رفتار گرم و دوستانه و صمیمی در دبی روبرو می‌شوند. در امارات متحده چند همسری قانونی است. با توجه به رشد سریع دبی رهبران این کشور تلاش و شور زیادی برای ترویج اتفاقات فرهنگی و ورزشی دارند که بیانگر سنت‌های آن‌ها می‌باشد. به عنوان مثال شکار با شاهین، مسابقات شتر سواری و یا نهج سواری از جمله تفریحات ورزشی در دبی هستند. فرهنگ عربی در دبی همچون، شعر، رقص، ترانه‌های سنتی تحسین شده و مراسم جشن و عروسی‌ها بسیار با ضیافت برگزار می‌شوند.

اقتصاد در دبی

اقتصاد دبی بیش از ۴۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ بوده است. اقتصاد دبی متکی به نفت نیست زیرا کمتر از ۶ درصد درآمد این کشور از محصولات نفتی و گاز است. دبی برای غیر نفتی کردن کشورش برای اقتصاد شروع به ساخت املاک و مکان‌های گردشگری کرد. و از طریق گردشگری و صادرات به مرکز مالی منطقه تبدیل شد و اقتصاد خود را متنوع کرد. هتل‌های دبی در شش ماه نخست سال ۲۰۱۴ میزبان ۵۸۰۰۰۰۰ گردشگر بوده‌اند که این برای اقتصاد دبی پیشرفت محسوب می‌شود. کشورهای عربستان، هند، انگلیس، آمریکا، روسیه، چین، ایران، عمان، کویت و آلمان بیشترین گردشگر را به دبی دارند.

سبک زندگی در دبی

از آنجا که اغلب ساکنان شهر دبی اعراب تشکیل داده‌اند و دارای تعصبات قوم و قبیله‌ای هستند و از آنجا که دین و سنت و مذهب در بین آنان از اهمیت خاصی برخوردار است و تمام نیاکان آنها نیز در این زمینه اینگونه می‌زیسته‌اند، بنابراین سبک و شیوه زندگی آنان بر پایه‌های اعتقادی و مذهبی آنان استوار است و شیوه زندگی آنان تا حدودی، چیزی جدا از سنت و مذهب آنان نمی‌باشد. این عقاید حتی در سبک معماری‌های آنان نیز قابل شهود است مردمان دبی با اینکه طی این سالها به تاثیر اقوام مهاجری که در آنجا سکنی گزیدند کمی در رویه زندگیشان تغییر ایجاد شده است ولی بر روی قوانین و چهار چوب‌های زندگی خویش مصر هستند. اعراب به خونگرمی و مهمان‌نوازی مشهورند و در زندگی اکثر قریب به اتفاق آنان مرد سالاری حرف اول را می‌زند و همین امر زندگی خانوادگی و اجتماعی آنان را تحت شعاع خویش قرار داده است.

هزینه های زندگی

دبی شهری توریستی با خدمات فوق‌العاده هزینه‌های زندگی به دلیل لوکس بودن این شهر بسیار بالا است. در صد درآمد در شهر دبی برای خیلی از افراد بالا است. اگر حرفه‌ای را خوب بلد باشید شرایط زندگی در دبی را دارید. قیمت مسکن در دبی بستگی به این دارد در کجا اقامت دارید معمولا اجاره خانه در مناطق تجاری مثل مارینا و سواحل جمیرا و شهر قدیمی دبی برای یک آپارتمان دو خواب ۱۰۰۰۰۰ درهم امارات در سال هزینه دارد و همین موقعیت در مکان‌های دیگر دبی کمتر هزینه می‌شود. هزینه خورد و خوراک در دبی معقول و قابل قبول است و معمولا چون کالاها وارداتی هستند هزینه بالایی دارند.

حمل و نقل در دبی

تاکسی

با توجه به اینکه مسیرهای دبی گیج کننده هستند و این شهر ترافیکی زیادی دارد بهتر است به جای اجاره ماشین از تاکسی استفاده کنید. تاکسی‌های دبی معمولا تمیز و جدید و امن هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند و هزینه بالایی هم ندارند. راننده‌های دبی قیمت مناسب و معقولی ارائه می‌دهند. در شهر دبی شما شاهد تاکسی‌هایی با سقف صورتی هستید که مخصوص بانوان است. تاکسی گزینه بسیار خوبی در دبی می‌باشد اما ممکن است برخی اوقات پیدا کردن تاکسی برایتان مشکل باشد در اینگونه مواقع به صورت آنلاین تاکسی خصوصی بگیرید. دبی شرکت‌های تاکسیرانی زیادی دارد که در چهار دسته صورتی و سفید، زرد و سفید، آبی و سفید و سبز و سفید هستند.

اتوبوس

سیستم اتوبوس دبی یک راه حمل و نقل ارزان برای دسترسی به مکان‌هایی است که با مترو نمی‌توانید سفر کنید. سیستم اتوبوس دبی بیش از ۶۰۰ ایستگاه در دبی و حومه دارد. تمام اتوبوس‌ها و بیشتر ایستگاه‌ها سیستم خنک‌کنندگی دارند. بیشتر اتوبوس‌ها به سمت ایستگاه گولد‌سوک یا بازار طلا می‌روند. این اتوبوس‌ها مزایا و معایبی دارند که مزایای آن قیمت پایین و تهویه هوا و بسیار راحت است و عیب آن شلوغی و ماندن در ترافیک است.

مترو

مترو در دبی یک سیستم حمل و نقل فوق مدرن است که بسیار تمیز و سریع و نرخ مناسبی دارد. این مترو طولانی‌ترین مترو و بدون راننده و کاملا اتوماتیک در دنیا است. این مترو در دو خط سبز و قرمز تقسیم می‌شود که بر طبق همین به ۵ نقطه حرکت دارد. مترو خطی دارد که به فرودگاه می‌رود سیستم مترو دبی بسیار منظم است و در هر زمان سر وقت و به صورت مکرر در ایستگاه‌ها توقف می‌کند. در مترو دبی شما اجازه خوردن و آشامیدن ندارید.

مونوریل

مونوریل بدون راننده پالم جمیرا که منطقه پالم جمیرا را به دبی مارینا متصل می‌کند. مونوریل دوبی ۳ ایستگاه دارد. مونوریل مسافت پالم و پارک الاتحاد و آتلانتیس آکواونچر که ۵ و نیم کیلومتری هستند را تقریبا در ۱۲ دقیقه زمان طی می‌کند و هزینه آن ۲۰ درهم است و باید نقدی پرداخت کنید. این قطار هر ۱۵ دقیقه در ایستگاه حاضر می‌شود و ساعت کاری آن از ۹ صبح تا ۱۰ شب است.

ترام

ترام در سال ۲۰۱۴ در دبی آغاز به کار کرد و یک سیستم ریلی مدرن و کارآمد است که امکان دسترسی سریع و راحت به مناطق شلوغ مثل جمیرا دارد دبی مارینا و خیابان صفوح فراهم کرده است.

کشتی‌

سیستم حمل و نقل با کشتی در دبی بیشتر وسیله توریستی است. کشتی توریستی، نمایی از دبی و بعضی از ساختمان‌های معروف آن را به توریست‌ها نشان می‌دهد. این کشتی‌ها راحت و فقط در صورتی حرکت می‌کنند که بیش از ۱۰ نفر باشد.

فرودگاه

فرودگاه این شهر یکی از قطب‌های مهم است و بیشتر خطوط هوایی بزرگ و مهم دنیا پروازهای مستقیم و غیر مستقیم به این فرودگاه دارد.

امنیت در دبی

این شهر کمترین جرم و جنایت را دارد و به راحتی می‌توان در دبی رفت و آمد کرد بدون اینکه ترس داشته باشید زیرا دبی یکی از امن‌ترین شهرهای جهان است. اما با این حال محتاط باشید و وسایل قیمتی و اسناد سفرتان را در اتاقی که مخصوص نگهداری وسایل مهم است نگهداری کنید. بهتر است مقداری پول نقد همراهتان باشد و در اماکن عمومی به غریبه‌ها اعتما نکنید.

بیمارستان ها

 • بیمارستان عمارت
 • مدیکلینیک
 • میدکر
 • بیمارستان های آستر در دبی

مساجد

 • مسجد جمیرا دبی
 • مسجد الفاروق عمر ابن خطاب دبی
 • مسجد جامع دبی
 • مسجد ایرانی دبی
 • مسجد خلیفه التاجر دبی
 • مسجد عبدالرحمن سیدیک دبی
 • مسجد الرحیم دبی
 • مسجد الستوی دبی
 • مسجد السلام دبی

مکان های دیدنی دبی

 • #### برج خلیفه: برجسته‌ترین سازه با ۸۲۹ متر ارتفاع
 • #### دبی مال: مرکز خرید منحصربه‌فرد با امکانات مجهز
 • #### موزه دبی: در این موزه نقشه‌ی قدیمی امارات در معرض دید گذاشته شده
 • #### بستکیه: مکانی دیدنی که محل زندگی تجار است که که تاجر مروارید و منسوجات مختلف هستند
 • #### خانه‌ی شیخ زاید آل مکتوم: نمایشگاهی از تصاویر و اسناد تاریخی به همراه عکسهای قدیمی
 • #### خور دبی: محل بارگیری کشتی‌های دبی

مراکز خرید دبی

 • اوت لیت مال ارزان‌ترین مرکز خرید در دبی است.
 • اوت لت ویلج: برندهای آرمانی و کارولینا در این مرکز تخفیف استثنایی دارد
 • دراگون مارت: بزرگ‌ترین مرکز خرید چینی
 • مرکز خرید ابن بطوطه: دارای ۲۷۵-مغازه و ۵۰-رستوران دارد.
 • مرکز خرید مرکاتو: برندهای بین المللی با قیمت‌های مناسب دارد.

رستوران های دبی

رستوران‌های دبی در تنوع و کیفیت غذایی یکی از بی‌نظیر‌ترین شهر خاور‌میانه است. در رستوران‌های دبی می‌توانید بهترین غذا‌های معروف از همه جای دنیا را با بهترین عطر و طعم وکیفیت میل نمایید. این رستوران‌ها معمولا بسیار شلوغ هستند که این نشان از کیفیت این رستوران‌ها دارد. در دبی تنوع رستوران بسیار است، از رستوران‌های لاکچری و مدرن بین المللی گرفته تا رستوران‌های محلی در دبی یافت می‌شود. در این مقاله قصد داریم پاره‌ایی از این رستوران‌ها را به شما معرفی نماییم که اگر قصد سفر به این شهر را دارید در انتخاب رستوران دچار تردید نشوید.

رستوران تام و سرژیو

به جرات می‌توان رستوران تام و سرژیو را یکی از بهترین رستوران‌های دبی نامید، شعار این رستوران که بر روی تخته سیاهی در ورودی این رستوران قرار گرفته است این است که طبخ غذایی خوب و میل غذای خوب است در فضایی کاملا صمیمی.

رستوران la petit maison

رستوران la petit maison شیک فرانسوی که دکوراسیون آن بسیار زیبا و چشم نواز است. این رستوران در میان تمام رستوران‌های دیگر اروپایی ممتاز‌تر است. این رستوران در واقع یک بهشت است برای مشتریان.

رستوران تومو

تومو یک رستوران ژاپنی است که در طبقه هفدهم یک ساختمان بلند قرار گرفته که چشم‌انداز زیبایی به برج خلیفه را دارد. در این رستوران غذا‌های بسیار لذیذ و خاص با دیزاین خاص سرو می‌شود

رستوران aprons and hammers

این رستوران یک انتخاب عالی برای صرف یک وعده غذای لذیذ با کیفیت بسیار بالا در فضای لاکچری با اجرای موسیقی زنده است که در این رستوران غذا‌های دریایی بسیار ویژه سرو می‌شود.

رستوران تیترو

رستوران تیترو که از سال ۲۰۰۱ فعالیت می‌کند جزو محبوب‌ترین رستوران‌های شهروندان و گردشگران دبی است در این رستوران شما شاهد غذا‌ها و مهمان‌نوازی‌های عربی خواهید بود که بسیار دل‌انگیز خواهد بود.

رستوران لوکا

رستوران لوکا با محیطی آرام و دلنشین و بسیار دوستانه جزو پرطرفدارترین رستوران‌هایی است که در آن غذاهای مکزیکی سرو می‌شود.

رستوران سالت

رستوران سالت که ابتدا به ساکن، کار خود را به عنوان یک کامیون غذاخوری آغاز کرد اکنون به یک برند معروف در رستوران‌های دبی تبدیل شده است و در آن انواع غذا‌هایی که از فراورده‌های گوشتی طبخ می‌شود را ارایه می‌دهد.

رستوران زوما

رستوران زوما نیز یکی از چندین رستوران‌های خارجی شهر دبی است که با دکوراسیون و طراحی داخلی زیبا وفضای آرامش انواع منو‌های غذایی جذاب و سوشی‌های بسیار معروفش توانسته طرفداران بسیاری را در این شهر به خود جلب و جذب نماید.

رستوران nobu

طراحی رستوران nobu به گونه‌ای است که دنیای زیر آب و امواج اقیانوس را برای مهمانان به تصویر کشیده است و انواع غذاهای لذیذ و معروف دنیا را در منوی غذایی خویش جای داده است.

رستوران داون تاون توکو

رستوران داون تاون توکو که یکی از زیبا‌ترین رستوران‌های شهر دبی است با معماری منحصر به فرد که مشتریان خاص خود را دارد و با ارایه غذاهای ساده و سبک مثل سالمون در شهر دبی به شهرت قابل تحسینی رسیده است.

رستوران‌های بسیاری در شهر دبی وجود دارد که صحبت درباره آن‌ها در این مقال نمی‌گنجد.

غذاهای سنتی دبی

دبی علاوه بر مکان‌های بسیار دیدنی و تفریحی و ابنیه‌های تاریخی دارای غذا‌های سنتی و دلچسب و لذیذی است که در نوع خود بی نظیر و معروف است و به هیچ وجه نباید این غذا‌ها را از دست داد. غذا‌های دبی که اکثرا عربی هستند و بر پایه گوشت طبخ می‌شوند به اندازه‌ایی دل فریبند که باید آن را امتحان کرد این غذا‌ها به ذایقه ایرانی‌ها بسیار نزدیک است و طرفداران بسیاری در بین ایرانیان نیز دارد. در اینجا به برخی از این غذا ها اشاره خواهیم نمود.

ماندی

اصالت و سابقه این غذا به کشور یمن بر می‌گردد و اجزای تشکیل دهنده این غذا از گوشت و برنج است در واقع باید گوشت این غذا بره باشد اما امروزه ماندی‌های مرغ و یا گوشت گوساله نیز طبخ می‌شود این غذا اغلب در سینی‌های بزرگ سرو می‌شوند و معمولا با دست خورده می‌شود.

هاریس

هاریس همان حلیم است که با ادویه‌های خاص آن منطقه پخت می‌شود و ترکیبی از گندم و گوشت است که گاهاً از گوشت شتر نیز استفاده می‌کنند.

گوشت قرمز

گوشت قرمز که از غذا‌های پر طرفدار در بین مردمان عرب و حتی گردشگران این منطقه است که ترکیبی از گوشت گریل شده شتر و سبزیجات و ادویه‌های خاص همان منطقه می‌باشد.

خمیر نان با شهد خرما و پنیر

یکی از غذا‌های سنتی و خانگی شهر دبی که بسیار مقوی و پر انرژی است همین نان است که درونش از شهد خرما و پنیر اعلا پر می‌شود و اغلب برای وعده صبحانه سرو می‌شود.

بریانی

این بریانی متشکل شده از برنج و گوشت قرمز یا سفید که طرفداران بسیاری را به خود جذب نموده است.

برنج محبوس و مرغ

این غذا به مرغ شکم پر و اکبر جوجه ما ایرانی‌ها بسیار نزدیک است و غذای محبوب عرب‌هاست که در سینی بزرگ سرو می‌شود.

ماراک سمک

سمک به زبان عربی به معنای ماهی است این غذا یکی از غذا‌های بسیار قدیمی و ساده این منطقه است که با حیوانات آبزی طبخ می‌شود.

سینی گوشت بره

غذایی که در آن گوشت بره گریل شده و یا آب پز شده در کنار سبزیجات و سیب زمینی پخته شده و نان برشته طبخ می‌شود این غذا اندکی گران است اما خوردنش به قیمتش می‌ارزد.

تبوله

این غذا مخصوص گیاه خواران است که ترکیب سبزیجات و بلغور و آبغوره است غذایی خنک اما خوشمزه در میان عرب زبان‌ها که به عنوان یک میان وعده آن را میل می‌کنند.

شاورما

در واقع شبیه به کباب ترکی است که ریشه یونانی دارد که همان گوشت سفید یا قرمز گریل شده است و بسیار لذیذ و عامه پسند است.

اگر قصد سفر به شهر دبی و تجربه کردن غذا‌ها و لحظات پر خاطره در آنجا را دارید با تهیه بلیط از سایت ۳ کلیک تجربه یک سفر خوش را به خود و همراهان خود هدیه کنید.

سوالات متداول شهر دبی
برو به بالا