قشم ایر
30 خرداد 1400
راهنمای سفر

درباره شرکت هواپیمایی قشم ایر

قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم ایر، یکی از ایرلاین‌های جوان کشورمان است که در مسیر فعالیت خود فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کرده و در حال حاضر هم رتبه خوبی در بین ناوگان‌های هوایی داخلی کشورمان دارد. با شناخت ناوگان‌ها داخلی و آگاهی از خدمات و کیفیت پرواز آن‌ها، می‌توانیم بهترین‌ها را برای سفرهای هوایی، خود در نظر بگیریم.

این در حالی است که اگر اطلاعات صحیحی در مورد خطوط پروازی کشورمان نداشته باشیم، شاید سفر هوایی خوبی را تجربه نکنیم. بنابراین در ادامه به‌ صورت کامل ناوگان هوایی قشم ایر را به شما معرفی می‌کنیم. پس برای آگاهی از خدمات، کیفیت، نوع خطوط هوایی و دیگر نکات مربوط به این ایرلاین، با ما همراه باشید تا درهنگام خرید بلیط هواپیما به مشکلی برنخورید.

شرکت هواپیمایی قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم ایر «Qeshm Airlines» یکی از ناوگان‌های مشهور و شناخته‌‌ شده‌ی کشور است که در سال 1372 فعالیت خود را با دو فروند هواپیمای کرایه‌ای آغاز کرد؛ اما تا رسیدن به سال 1379، تعداد خطوط هوایی خود را به 7 فروند ارتقا داد و توانست جای خود را به عنوان یک ایرلاین باکیفیت در بین مسافران هوایی باز کند.

این ناوگان در ابتدا با نام «فراز قشم» شروع به کار کرد، اما پس از واگذار‌های پی‌در‌پی آن، سرانجام در سال 1391، ناوگان هوایی فراز قشم به صورت رسمی به «قشم ایر» تغییر نام پیدا کرد. در سال 1385، اولین مالکان این شرکت هوایی تصمیم گرفتند تا آن را واگذار کنند. این واگذاری سه سال به طول انجامید تا اینکه در سال 1388 شرکت «هولدینگ توسعه سورینت قشم» مالک آن شد.

هواپیمایی قشم ایر، یکبار دیگر نیز در سال 1393 به «وزارت نفت جمهوری اسلامی» واگذار گردید. قطب اصلی این ایرلاین در جزیره‌ی قشم قرار داشته و روزانه به مقاصد داخلی و خارجی بسیاری پرواز دارد.

تا قبل از سال 1394، به دلیل سوء مدیریتی که در تیم پشتیبانی این ایرلاین وجود داشت، امنیت و کیفیت پروازهای شرکت هواپیمایی قشم ایر زیر سؤال رفت. اما بالاخره پس از تغییر مدیریتی که در سال 1394 روی داد، قشم ایر توانست به لیست ایرلاین‌های باکیفیت و امن کشور بازگردد.

در حال حاضر، پروازهای قشم ایر از مرغوبیت بالایی برخوردار است و به عنوان یکی از ایرلاین‌های موفق کشور شناخته می‌شود.

مقاصد داخلی و خارجی قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم ایر به مقاصد داخلی «تهران»، «شیراز»، «قشم»، «کیش»، «بندرعباس»، «ساری»، «رشت»، «شهر کرد»، «اهواز»، «ابوموسی»، «ماهشهر»، «اصفهان» و شهرهای زیارتی پرواز دارد. از جمله مقاصد بین‌المللی قشم ایر نیز می‌توان «دبی»، «منامه»، «شارجه»، «رأس الخیمه» و …. را نام برد.

البته قشم ایر به غیر از جابجایی مسافر، دو ناوگان هوایی دارد که گنجایش حمل 50 تن بار را دارند. بنابراین شرکت هواپیمایی قشم ایر، یک ناوگان مسافری – باری به حساب می‌آید.

باید اشاره کنیم که دفتر مرکزی قشم ایر در شهرک اکباتان تهران قرار دارد و فرودگاه‌های اصلی این ایرلاین شامل موارد زیر هستند:

 • فرودگاه بین‌المللی امام خمینی
 • فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
 • فرودگاه دیرستان جزیره قشم
 • فرودگاه بین المللی کیش (قطب دوم)

شهرهای کانونی شرکت هواپیمایی قشم ایر نیز شامل شهرهای اصفهان، شیراز، تهران، کیش و دبی است. اگر شما به مقاصد داخلی و خارجی نامبرده پرواز دارید، می‌توانید روی شرکت هواپیمایی قشم ایر حساب کرده و بلیط پروازهای آن را از وبسایت «www.3click.com» رزرو نمایید. همچنین در هنگام رزرو بلیط از آژانس‌های آنلاین نیز می‌توانید قشم ایر را در اولویت خود قرار دهید. در ادامه، خطوط پروازی این ایرلاین را بررسی خواهیم کرد.

خطوط پروازی قشم ایر

خطوط پروازی شرکت هواپیمایی قشم ایر در حال حاضر به تعداد 13 رسیده که شامل خطوط هوایی و باری در کنار هم برای جابجایی مسافر و بار به مقاصد مختلف داخلی و خارجی است. این 13 خط شامل موارد زیر هستند:

 1. تعداد 4 فروند هواپیمای «FOKKER 100»
 2. تعداد 2 فروند هواپیمای «AIRBUS 320»
 3. تعداد 3 فروند هواپیمای «AIRBUS 300-600»
 4. تعداد 4 فروند هواپیمای «RJ»

لازم به ذکر است که یکی از خطوط هوایی «ایرباس ۳۰۰-۶۰۰» قشم ایر، به‌صورت اختصاصی در اختیار باشگاه پرسپولیس قرار داشته است. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که هواپیمایی قشم ایر تا به امروز حادثه‌ی منجر به مرگی را تجربه نکرده و تنها حوادث رخ داده برای آن، بلند شدن دود از کابین، مشکل در تیک آف، نقص فنی در لاستیک هواپیما و انفجار موتور بوده است که هیچکدام عارضه جانی به همراه نداشته و مسافران خاطره‌ی بدی از این ایرلاین ندارند. البته با توجه به ارتقا بخش‌های مدیریتی این شرکت هواپیمایی، به نظر می‌رسد که دیگر شاهد حوادث نامبرده نیز نخواهیم بود.

نکاتی که بهتر است در مورد هواپیمایی قشم ایر بدانید

اگرچه وظیفه اصلی و خدمات تمام ایرلاین‌ها شبیه به هم است، اما هر شرکتی نیز یک سری ویژگی‌ها، قوانین و نکات مربوط به خود را دارد. این مطلب به‌صورت کامل به معرفی شرکت هواپیمایی قشم ایر اختصاص داشت؛ بنابراین لازم است تا نکات تکمیلی مربوط به این ایرلاین را نیز بررسی کنیم که به قرار زیر هستند:

 1. بار مجاز برای افراد بزرگسال برابر با 30 کیلوگرم در هواپیمایی قشم ایر خواهد بود.
 2. سعی کنید ساعت رسیدن خود به فرودگاه را با ساعت درج شده در بلیط‌تان هماهنگ کنید. چراکه بیشتر پروازهای قشم ایر به تعویق نمی‌اُفتند. اگرچه برخی از مسافران از تأخیر برخی از پروازهای این ایرلاین شکایت دارند، اما تأخیر ممکن است برای هر خط هوایی به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اما این همیشه وظیفه مسافران است که در ساعت مقرر در فرودگاه حاضر باشند. قشم ایر توصیه می‌کند که یک ساعت و نیم قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.
 3. اقلام مجازی که می‌توانید به داخل کابین‌ هواپیماهای قشم ایر ببرید شامل اقلامی مانند پتو، پالتو، چتر، عصا، کیف دستی، کتاب و نشریه، دوربین، لپ‌تاپ، گهواره و غذای کودک، عصای بیمار و دیگر اقلام از این دست است.
 4. اگر نیاز به اکسیژن اضافی در طول پرواز دارید، حتماً 48 ساعت قبل از پرواز اطلاع دهید تا تجهیزات لازم برای شما مهیا شود.
 5. قشم ایر مسافران زیر 2 سال را طفل به حساب آورده و 10 درصد تخفیف بلیط و 10 کیلوگرم بار اضافه رایگان را به آن‌ها اختصاص می‌دهد.

به غیر از موارد فوق، قوانین دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید در حین رزرو بلیط به آن‌ها توجه کرده یا در صورت داشتن سؤال با هواپیمایی قشم ایر تماس بگیرید و پاسخ سؤالات خود در مورد شرایط پرواز این ایرلاین را دریافت نمایید. اگر تا به امروز سابقه پرواز با هواپیماهای این ناوگان را داشته‌اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران