20 خرداد 1400
آموزش ها

معرفی کلاس پروازی پریمیوم و تفاوت آن با اکونومی

کلاس پروازی پریمیوم اکونومی و کلاس پروازی اکونومی دو تیپ از پروازهای خطوط هوایی هستند. کلاس پروازی اکونومی جزء دسته‌ای از پروازهای نسبتا ارزان و اقتصادی قرار می‌گیرد. کلاس پروازی اکونومی در‌ واقع ارزان‌ترین کلاس صندلی در پرواز شناخته می‌گردد. کلاس پروازی پریمیوم اکونومی نیز چیزی بین کلاس اقتصادی و کلاس تجاری (business class) در پرواز است.

این دسته‌ بندی‌های پروازی فقط در برخی از شرکت‌های هواپیمایی دیده می‌شود. تفاوت اصلی بین کلاس پروازی اکونومی و کلاس پروازی پریمیوم اکونومی حق بیمه آن‌ها است. لطفا تا انتهای این مطلب با سه کلیک همراه باشید تا در هنگام خرید بلیط هواپیما اطلاعات دچار مشکلی نشوید.

کلاس پروازی اکونومی چیست؟

کلاس پروازی اکونومی

کلاس پروازی اکونومی در واقع پایین‌ترین کلاس پروازی در شرکت‌های هواپیمایی است. اغلب از این کلاس پرواز به عنوان کم‌‌هزینه‌ترین کلاس سفر یاد می‌شود. مسافران کلاس پروازی اکونومی در کابین اصلی هواپیما می‌نشینند. صندلی‌ها این کلاس پروازی کوچک و نزدیک به هم هستند.

فاصله بین دو ردیف صندلیهای این کلاس معمولاً 29 تا 36 اینچ است. در پروازهای داخلی 29 تا 32 اینچ و در پروازهای بین المللی 30 تا 36 اینچ است. اگرچه این چند اینچ ممکن است زیاد مهم به نظر نرسد، اما وقتی بیش از 6 ساعت در آن صندلی بنشینید این قضیه اهمیت پیدا می‌کند.

کلاس پروازی اکونومی فضای نشستن و یا همان فاصله بین دو

فضای نشستن و یا همان فاصله بین دو ردیف صندلی معمولاً در پروازهای بین‌المللی اندکی بیشتر از داخلی است. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ هیچ وعده‌ غذایی را در کلاس پروازی اکونومی (پروازهای کوتاه) ارائه نمی‌دهند. وعده‌های غذایی معمولاً فقط برای پروازهای بین‌المللی سرو می‌شوند.

در بیشتر موارد مسافران مجبورند هزینه وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خود را جدا از هزینه بلیط‌ خود پرداخت کنند. فاکتورهای دیگری که ممکن است در این کلاس متفاوت باشند پریز برق، Wi-Fi، غذا، سرگرمی در حین پرواز، نوع صفحه تلویزیون و حتی سطح خدمات است.

کلاس پروازی پریمیوم اکونومی چیست؟

کلاس پروازی پریمیوم اکونومی کلاس بالاتری از کلاس اکونومی است. اصولا از این کلاس پروازی به نام اقتصادی برتر نیز نام برده می‌شود.

کلاس پروازی پریمیوم و امکانات داخلی

 البته باید بدانید که کلاس پروازی پریمیوم اکونومی فقط در برخی از شرکت‌های هواپیمایی موجود است. مردم معمولاً بین انتخاب کلاس پروازی پریمیوم اکونومی و کلاس تجاری (فرست کلاس) مردد هستند. از آن‌جایی که Premium Economy بالاتر از کلاس اکونومی (اقتصادی) است، از نظر قیمت، راحتی و امکانات رفاهی نیز بالاتر است.

یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های این کلاس مسافرتی ارائه فضای اضافی برای پا است. این کلاس پروازی خدماتی مانند صندلی‌هایی عریض‌تر، پرس صندلی، زیرسری‌های قابل تنظیم یا تکیه‌گاه‌هایی برای پا، پریز برق قابل حمل، خدمات غذای عالی و یک صفحه تلویزیون بزرگ شخصی را به شما ارائه دهد. سطح موجود برای نشستن در کلاس پروازی پریمیوم اکونومی حدود 36 تا 40 اینچ و عرض صندلی‌ها از 18.5 تا 21 اینچ است. پریزهای برق به طور کلی برای همه صندلی‌ها در دسترس هستند.

اگرچه کلاس پروازی پریمیوم اکونومی امکانات کلاس Business را به شما ارائه نمی‌دهد، اما قیمت آن حدود 65٪ کمتر است. اگر نزدیک به تاریخ سفر اقدام به رزرو بلیط کنید، ممکن است بلیط Premium ارزان‌تری پیدا کنید.

از آنجا که طبقه اکونومی اغلب معروف به طبقه شلوغ و ناخوشایند هواپیما است تقریبا شهرت بدی بین مردم دارد؛ بنابراین  بسیاری از خطوط هوایی به کلاس Premium تغییر نام داده‌اند. کلاس پروازی پریمیوم اکونومی را می‌توان همان کلاس اکونومی یا اقتصادی دانست که اندکی جزئیات و امکانات به آن اضافه شده است. با توجه به امکاناتی که این کلاس هواپیمایی در اختیار شما قرار می‌دهد در مقایسه با اکونومی انتخاب بهتری است.

کلاس پروازی پریمیوم اکونومی

بررسی تفاوت کلاس پروازی پریمیوم اکونومی و اکونومی

همانطور که گفتیم اکونومی پایین‌ترین کلاس سفر در خطوط هوایی است.

Economy در تمام خطوط هوایی و پروازها موجود است، اگرچه ممکن است با نام دیگری شناخته شود. پریمیوم اکونومی نیز در برخی از شرکت های هواپیمایی به ویژه در پروازهای بین‌‌المللی در دسترس است. کلاس اکونومی در مقایسه با Premium Economy از امکانات و خدمات کمتری برخوردار است.

اکونومی حق بیمه و ارائه خدماتی مانند فضای جلوی پای اضافی، عرض صندلی، پشت سری قابل تنظیم، محل استراحت پا، خدمات ناهار خوری، حق بیمه و غیره را ندارد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با تفاوت بین کلاس پروازی پریمیوم اکونومی و اکونومی آشنا کنیم.

تفاوت کلاس پروازی پریمیوم اکونومی و اکونومی

فاصله صندلی‌ها

صندلی‌های بخش اکونومی حدود 29 تا 36 اینچ وسعت دارند.

صندلی‌های بخش اکونومی پریمیوم با اندکی تغیرات فاصله بین صندلیهای خود را به 36-40 اینچ رسانده است. این فاصله در نهایت سبب می‌شود تا فضای پا بیشتری برای مسافران موجود گردد. اگر قصد تجربه یک سفر راحت‌تر با امکانات بیشتری را دارید باید اکونومی پریمیوم را انتخاب کنید.

عرض صندلی

عرض صندلی‌های اقتصادی تقریباً 17 – 18.5 اینچ است.عرض صندلی‌های بخش اکونومی پریمیوم تقریباً 18.5 – 21 اینچ است. با مقایسه این دو می‌توانید متوجه شوید که در برابر هزینه پرداختی پریمیوم امکانات بیشتری به شما می‌دهد.

پریز برق

کلاس اکونومی به طور کلی خروجی برق را برای همه صندلی‌ها تأمین نمی‌کند.

کلاس پریمیوم اکونومی، برخلاف اکونومی برای تمامی صندلی‌های خود پریز برق اختصاصی فراهم می‌کند. همانطور که می‌دانید وجود یک پریز برق در اطراف سبب کارایی بیشتر با لپ‌تاپ یا گوشی می‌شود.

امکانات کلاس پروازی پریمیوم

وعده‌های غذایی

کلاس پروازی اکونومی همیشه وعده‌های غذایی رایگان را به شما ارائه نمی‌دهد.

برخلاف اکونومی کلاس پریمیوم اکونومی همواره وعده‌های غذایی رایگان به شما ارائه می‌دهند. در طول یک سفر هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از تجربه طعم یک غذای دلپذیر و خصوصا رایگان نیست.

قیمت

همانطور که گفتیم اکونومی ارزان‌تر از پریمیوم اکونومی است. کلاس پریمیوم اکونومی نیز ارزان‌تر از Business Class است.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات مناسبی در خصوص کلاس پروازی پریمیوم و تفاوت آن با اکونومی در اختیار شما قرار دهیم. با مطالعه مقاله متوجه می‌شوید که تفاوت‌های زیادی میان پریمیوم و اکونومی وجود دارد. در واقع پریمیوم اکونومی نیز یک کلاس پروازی اقتصادی است که با افزودن اندکی جزئیات و امکانات به آن را گران‌تر و مناسب‌تر کرده‌اند. با توجه به امکاناتی که کلاس پرمیوم در اختیار ما قرار می‌دهد، گزینه‌ای مناسب برای پرواز است. ویژگی‌های کلاس پروازی اقتصادی برترعبارتند از پریز‌برق شخصی، غذای رایگان، صندلی‌هایی با فاصله زیاد و عریض‌تر. تجربیات مختلفی را می‌توان از کلاس‌های مختلف پروازی کسب کرد؛ اگر شما هم این کلاس‌ها را تجربه کرده‌اید می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران