مشروبات الکلی در دبی
27 خرداد 1401
دبی

مشروبات الکلی در دبی

دبی

محبوبیت دبی، به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان و پایتخت امارات متحده عربی، به حدی است که سالانه میزبان مهاجران و گردشگران زیادی می‌شود. رستوران‌های بین‌المللی، مراکز خرید با کالاهای بسیار متنوع، مراکز تفریحی که در آن‌ها انواع سرگرمی‌ها مانند شهربازی و اسکی روی یخ وجود دارد، توجه هر مسافری را به خود جلب می‌کند. اما یکی از مهم‌ترین نکاتی که در سفر به دبی باید به آن توجه کنید، رعایت کردن قوانین دبی است. در دبی تمامی قوانین به‌صورت سختگیرانه اعمال می‌شود. این قوانین هم برای ساکنین دبی و هم برای گردشگران و مسافران وجود دارد. بنابراین اهمیت آنها بسیار بالا است. مهم‌ترین چیزی که در حوزه قوانین باید به آن توجه کنید، قوانین مربوط به مصرف مشروبات الکلی در دبی است.

بنابراین اگر بلیط هواپیما دبی خود را تهیه کرده اید؛ باید این قوانین را بدانید.

مصرف مشروبات الکلی در دبی

دبی

همان‌طور که می‌دانید دبی یک کشور با دین رسمی اسلام است. بنابراین قوانین این کشور متناسب با دین آنها وضع شده است. علاوه بر این مردمان محلی دبی، افرادی هستند که بسیار به سنت‌ها احترام می‌گذارند؛ بنابراین رعایت قوانین و رفتار بر اساس سنت‌های آنها در یک سفر دارد.

قوانین مصرف مشروبات الکلی در دبی، در مورد ساکنان غیرمسلمان فرق دارد. این افراد با دریافت مجوز مربوط به خود، می‌توانند در خانه خود مشروبات الکلی را نگهداری و مصرف کنند. برای افرادی که به‌عنوان یک گردشگر وارد دبی می‌شوند نیز، قوانین فرق دارد. در اینجا باید اشاره کرد که مصرف مشروبات الکلی در ملا عام ممنوع است و درصورتی‌که این قانون بسیار مهم رعایت نشود؛ با متخلف برخورد جدی می‌شود.

قابل‌ذکر است که رانندگی در حین مستی نیز جریمه مخصوص به خود را دارد. اگر شخص ساکن دبی یا فرد گردشگری در حین مستی دستگیر شود، علاوه بر اینکه برای خود مجازات دریافت می‌کند، مجازاتی نیز شامل ماشین آنها می‌شود. در برخی موارد ماشین توقیف می‌شود.

در دبی مکان‌های خاصی هستند که مشروبات الکلی در آنجا ارائه می‌شوند. در برخی رستوران‌ها و کافه‌ها، قسمت مخصوصی به‌عنوان بار مشروب وجود دارد که مشروبات در آنجا سرو می‌شود. همچنین در فروشگاه‌های خاصی، این مشروبات الکلی به فروش می‌رسند. اما باید دقت داشته باشید که هم خرید و هم مصرف مشروبات الکلی در این فروشگاه‌ها و رستوران‌ها، به مجوز نیاز دارد و در صورت نداشتن مجوز به شما هیچ مشروبی ارائه نمی‌شود. البته در برخی رستوران‌ها که شرایط متفاوتی دارند، می‌توانید بدون داشتن مجوز مشروبات الکلی را مصرف کنید.

در اینجا دو نکته موردتوجه قرار می‌گیرد. نکته اول اینکه این است که این رستوران‌ها بسیار خاص هستند و ممکن است که برای واردشدن به آنها، مجبور شوید هزینه گزافی پرداخت کنید. نکته دوم به خود مصرف مشروبات الکلی برمی‌گردد. مصرف الکل در این رستوران‌ها عاقلانه نیست. زیرا ممکن است که تأثیرات مشروب بر روی مغز شما ادامه‌دار باشد و چه در رستوران و چه در بیرون از آن را با مشکل مواجه شوید که در این صورت با شما برخورد خواهد شد.

مجازات مصرف مشروبات الکلی در دبی

مشروبات الکلی در دبی

اگر فرد در حالت مستی توسط پلیس دستگیر شود، شامل مجازات پایه و مجازات اضافی می‌شود. مجازات پایه هر فرد شامل حبس طی مدت زمانی که دادگاه برای او در نظر می‌گیرد و پرداخت جریمه نقدی است. جریمه نقدی از حداقل ۲۵ هزار درهم شروع می‌شود و با توجه به نظر دادگاه افزایش پیدا می‌کند. قاضی می‌تواند برای فرد با توجه به شرایط دستگیری و نظر خود، مجازات اضافی نیز برای فرد تعیین کند. مجازات اضافی می‌تواند شامل تعلیق گواهینامه رانندگی باشد. فرد در طی سه ماه تا دو سال اجازه دریافت گواهینامه ندارد. بعد از آن نیز ممکن است دریافت گواهینامه با طی کردن مراحل خاصی همراه باشد.

مصرف و نگهداری مشروبات الکلی در دبی، دارای مجازات متفاوتی است. درصورتی‌که فرد بدون مجوز در خانه، خودرو و یا وسایل خود مشروبات الکلی نگهداری نماید، تخلف کرده است. اگر پلیس و یا افراد دیگر متوجه این کار شوند، فرد باید مجازات شود. مجازات نگهداری مشروبات الکلی بدون مجوز، حبس تا شش ماه و همچنین پرداخت مبلغ ۵ هزار درهم به‌عنوان جریمه است. البته باتوجه‌به نظر دادگاه در برخی موارد فرد شامل هر دوی این مجازات‌ها می‌شود. یعنی هم حبس خود را می‌گذراند و هم جریمه نقدی پرداخت می‌کند. البته حدود مجازات برای افراد مسلمان و غیرمسلمان فرق می‌کند. معمولاً اگر این جرم توسط افراد مسلمان انجام شود، فرد به حداکثر مجازات محکوم می‌شود اما این حالت برای فرد غیرمسلمان نیست.

در ابتدا قابل‌ذکر است که این مجازات برای افراد غیرمسلمان وجود ندارد؛ بنابراین مجازاتی در این مورد وجود ندارد. اما درمورد افراد مسلمان شرایط متفاوت است. در صورت مصرف مشروبات الکلی در دبی، برای فرد مجازاتی به‌اندازه حداقل شش ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۱۰ هزار درهم در نظر گرفته می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکات در این حوزه این است که همه این مجازات‌ها برای دستگیری فرد در بار اول است. درصورتی‌که این شرایط و این جرم مجدداً تکرار شود، مجازات فرد فرق می‌کند. در این حالت به فرد حداقل دو سال حبس و پرداخت جریمه نقدی به مبلغ حداقل ۵۰ هزار درهم محکوم می‌شود. البته قاضی می‌تواند هر دوی این مجازات‌ها را برای فرد در نظر بگیرد.

مجوز مشروبات الکلی برای گردشگران

مجوز مشروبات الکلی برای گردشگران

گردشگران برای مصرف الکل در دبی باید مجوز مصرف دریافت کنند. به‌وسیله این مجوز افراد می‌توانند طی ۳۰ روز از فروشگاه‌ها و بارهای معروف دبی نوشیدنی‌های الکلی بخرند و یا بنوشند. این مجوز به‌سرعت برای شما صادر می‌شود و هیچ دردسری در دریافت آن وجود ندارد. برای دریافت این مجوز به شرایط و مدارک خاصی نیاز دارید. اولین و مهم‌ترین شرط دریافت مجوز الکل، این است که بالای ۲۱ سال سن داشته باشید. در غیر این صورت، به شما مجوز مصرف و خرید الکل داده نمی‌شود. بعد از داشتن این شرط می‌توانید با پاسپورت و مهر ورودی که در فرودگاه به شما داده شد، به فروشگاه‌های مربوطه بروید تا مجوز خود را دریافت کنید.

بعد ازاین که مجوز مصرف و خرید الکل را دریافت کردید، به شما یک کد رفتاری داده می‌شود. در این کد رفتاری شرایطی ذکر شده است که شما باید آن‌ها را رعایت کنید. این شرایط عبارت‌اند از:

  • عدم مصرف هر نوع مشروبات الکلی در جامعه. باتوجه‌به این شرط، افراد نباید در اماکن عمومی مشروبات الکلی مصرف کنند.
  • نوشیدن مشروب و رانندگی ممنوع است: همان‌طور که گفته شد در حین رانندگی نباید مست باشید.
  • بدون مسمومیت عمومی: اگر با مصرف الکل به مستی دچار شدید، نباید در مکان‌های عمومی حضور پیدا کنید.
  • الکل باید هنگام حضور در ملأعام پنهان شود: بعد از خرید مشروبات الکلی بهتر است که به‌سرعت به هتل بروید و در مکان‌های عمومی شیشه‌های الکل را به نمایش نگذارید.

دریافت مجوز مصرف مشروبات الکلی در دبی، رایگان است؛ بنابراین برای دریافت این مجوز به پرداخت هزینه اضافی نیاز ندارید. بعد از دریافت مجوز شما می‌توانید الکل را به‌صورت آنلاین هم از فروشگاه‌های آن سفارش دهید. در هنگام دریافت کافی است که پاسپورت و مجوز الکل خود را به مأمور تحویل دهنده، ارائه دهید. مجوز مصرف و نوشیدن مشروبات الکلی فقط و فقط برای گردشگران صادر می‌شود. این مجوز حتی برای افرادی که کارت اقامت موقت دارند هم صادر نمی‌شود؛ بنابراین اگر ساکن دبی هستید نمی‌توانید مشروبات الکلی مصرف کنید و این مجوز برای شما صادر نمی‌شود. در صورت مصرف مشروبات الکلی نیز با شما برخورد جدی می‌شود.

سخن پایانی

دبی

سفر به دبی یکی از هیجان‌انگیزترین سفرهایی است که هر فرد در طول زندگی خود می‌تواند تجربه کند. با سفر به این شهر زیبا می‌توانید با یک‌دنیای مدرن آشنا شوید. مصرف مشروبات الکلی در دبی غیرقانونی است. اگر به‌عنوان یک گردشگر قصد نوشیدن مشروبات الکلی را دارید، باید مجوز مخصوص به آن را دریافت کنید. درصورتی‌که شما بدون مجوز اقدام به مصرف مشروبات الکلی کنید، به مجازات مخصوص مصرف الکل محکوم می‌شوید. در این مطلب مجازات مصرف مشروبات الکلی در دبی و مجوز مصرف مشروبات به طور کامل برای شما توضیح داده شد.

نظرات کاربران