10 خرداد 1400
ایرانگردی

شهر زیرزمینی کیش

شهر زیرزمینی کیش یکی از صدها جاذبه دیدنی این جزیره مرجانی است که به راحتی می‌توانید از آن دیدن کنید. جزیره کیش سالیان سال است که در سطح بین المللی شهرتی برای خود پیدا کرده و هرساله خیل عظیمی از گردشگران ایرانی و خارجی آن را به عنوان هدف توریستی انتخاب می‌کنند. از جاذبه های تاریخی گرفته تا دیدنی‌های کیش صورت بسیار متنوع خودنمایی می‌کنند . شهر زیرزمینی کاریز کیش یکی از اصلی ترین جاذبه های این جزیره زیبا است.

شهری در دل زمین که در عمق ۱۶ متری واقع شده و قدمتی ۲۵۰۰ ساله را با خود به یدک می‌کشد. بازدید از این شهر زیرزمینی شما را با نحوه انبار کردن آب آشامیدنی و مصرف آن در گذشته به خوبی آشنا خواهد کرد. توجه داشته باشید که تا جندی پیش آب آشامیدنی مورد نیاز جزیره از طریق همین شهر زیرزمینی تامین می‌شد. این شهر زیرزمینی دیدنی های بسیاری دارد که گشت و گذار در آن را برایتان لذت بخش تر خواهد نمود و می‌توانید به همراه دوستان و آشنایان، کنده کاری ها و بخش های مختلف کاریز را مورد بررسی قرار دهید.

در ادامه توضیحات کامل تری در رابطه با این شهر زیرزمینی ارائه نموده ایم:

نمایی از رستوران های شهر زیرزمینی کیش

نگاهی به شهر زیرزمینی کیش

شهر زیرزمینی کیش علاوه بر اینکه برای این جزیره از اهمیت بالایی برخوردار است از جمله جاذبه های مهم کشور نیز شناخته می‌شود. این شهر زیرزمینی به هیچ وجه یک اثر و یا سازه تاریخی نیست و بلکه بک آبراهه و قنات مهم برای مردم جزیره است که ۲۵ قرن پیش برای تامین آب ساخته شده بود. اصلی ترین موردی که سبب جلب توجه گردشگران به این شهر زیرزمینی می‌شود نوع ساخت آن است. شهر زیرزمینی کاریز ۲۵۰۰ سال پیش به صورت کاملا دستی ساخته شده و هیچ دستگاه به روزی برای ساخت بخش های مختلف آن بکار نرفته است. جای تیشه و کلنگ هایی که در گذشته برای کندن زمین مورد استفاده قرار گرفته هنوز هم بر روی دیواره های کاریز قابل مشاهده است.

توجه داشته باشید که مرجانی بودن دیواره ها و همچنین سقف کاریز به زیبایی هرچه تمام تر آن افزوده و می‌توانید نقش و نگارهای مختلفی را بر روی دیواره های آن مشاهده کنید. دسترسی به این شهر زیرزمینی راحت بوده و با پرداخت هزینه ای اندک می‌توانید از آن دیدن نمایید.

تاریخچه شهر زیرزمینی کیش

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد اصلی ترین دلیلی که باعث محبوبیت شهر زیرزمینی کاریز کیش شده، ساخت دستی آن است اما نمی توان از تاریخ دور و دراز آن نیز چشم پوشی کرد. مردم محلی جزیره بر این باورند که این شهر زیرزمینی قدمتی حدود ۲۷۰ الی ۵۳۰ میلیون سال دارد اما با توجه به مرجان هایی که بستر شهر را تشکیل داده اند و متعلق به عصر حاضر هستند قدمت آن نباید بیش از چند هزار سال باشد.

تا چندی پیش شهر زیرزمینی کاریز تنها یک قنات قدیمی وسیع بود و هیچگونه ارزش گردشگری نداشت تا اینکه در سال ۱۳۷۸ مهندس منصور حاجی حسینی که مقیم کشور آلمان می‌باشد این منطقه را با سرمایه گذاری های خصوصی خود به مرکز سیاحتی و تفریحی تبدیل کرد‌. سرمایه گذاری های این فرد باعث محبوبیت و دیده شدن این شهر زیرزمینی شد و توانسته آن را به یکی از بهترین هلی تاریخی تفریحی ایران بدل سازد.

رستوران های شهر زیرزمینی کیش

سقف شهر زیرزمینی کیش

یکی از اصلی ترین دلایلی که سبب تمایز شهر زیرزمینی کیش با سایرین شده سقف آن است. همانطور که در بخش های قبل نیز اشاره شد، کاریز به وسیله کار دست ساخته شده و زمین آهکی با تیشه و کلنگ به شکل امروزی درآمده است. سقف مرجانی کاریز که تمامی بخش های سقف شهر زیرزمینی را تشکیل می‌دهد زمانی بستر دریا بوده و قطر آن به ۷ متر می‌رسد.

این سقف مملو از فسیل موجودات دریایی است که نشان از جریان زندگی در سالیان بسیار دور در این منطقه دارد. سقف مرجانی کاریز، علاوه بر اینکه زیبایی خاصی به محیط آن بخشیده، از دید باستان شناسی نیز بسیار حائز اهمیت است و بسیاری به دلیل بررسی همین بخش ها کیش را برای سفر خود انتخاب می‌کنند. آزمایشات متعددی بر روی فسیل های موجود در سقف این شهر زیرزمینی انجام شده که طبق نمونه برداری ها و آزمایشات متعدد در دانشگاه مونیخ آلمان، قدمت این سقف حدود ۵۳ الی ۵۷۰ میلیون سال تشخیص داده شده است.

درباره راهنمای سفر به کیش بخوانید

معماری کاریز کیش

شهر زیرزمینی کیش معماری بسیار جالبی دارد. این شهر ابتدا از دو رشته تشکیل شده که از منطقه باغو و صفین سرچشمه گرفته اند. این دو رشته پس از اینکه مسیر مشخصی را پشت سر میگذارند به محل فعلی فرهنگی سیاحتی کاریز که برای گشت و گذار گردشگران ساخته شده است رسیده و به ۳ رشته تبدیل می‌شوند. پس از این منطقه هر۳ رشته ها با یکدیگر تلفیق شده و به صورت یک رشته راهی شهر حریره کیش می‌شوند. در انتهای مسیر بازدید می‌توانید تک رشته شدن مسیرها را نیز مورد بررسی قرار دهید.

در طول مسیر این رشته تا شهر قدیمی حریره، ۲۷۴ حلقه چاه برای برداشت آب وجود دارد که ۷۴ چاه آن مربوط به مجموعه شهر زیرزمینی کیش می‌شود. وجود داشتن این تعداد چاه در یک قنات به این معنی است که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت شهر حریره جریان داشته است. چندی پیش یک حلقه چاه در بخش سیاحتی کاریز کیش و در دل سقف مرجانی کاریز به صورت مخروطی حفر شده و به راحتی می‌توانید از آن دیدن کنید.

ورودی شهر زیرزمینی کیش

کاربردهای کاریزشهر زیرزمینی کیش در گذشته

شهر زیرزمینی کاریز کیش مصارف بسیاری داشته است. اصلی ترین مصرف از آن مربوط به تامین آب آشامیدنی می‌شود اما چگونه آب آشامیدنی در آن به وجود می‌آمد؟ همانطور که می‌دانید مرجان های متعددی در مسیر این کاریز وجود دارند و در صورت بارش های باران، آب با سمت این کاریز حرکت کرده و از لابه لای مرجان ها رد شده و به دل کاریز می‌رسید. مرجان های مسیر باعث تصفیه آب می شد.

آب های انباشته شده در کاریز کیش از جمله گواراترین آب های آشامیدنی منطقه بود و علاوه بر اینکه مردم محلی از آن استفاده می‌کردند از فروش آن نیز درآمد داشتند. کیش از سالهای بسیاری مرکز تجاری خلیج فارس بود و در دوران قدیم نیز بسیاری از معاملات تجاری در این جزیره انجام می شد و مردم گذشته کیش نیز از طریق فروش آب آشامیدنی وسایل مورد نیاز خود را از کشور های عربی تامین می‌کردند.

هوای داخل کاریز شهر زیرزمینی کیش همیشه خنک است!

اصلی ترین ویژگی شهر زیرزمینی کیش که باعث حفظ سلامت آب های داخل آن می‌شود خنک بودن هوای آن است. در هر زمان از سال، دمای هوای داخل شهر زیرزمینی کاریز کیش تغییری نکرده و همیشه خنک است و به همین دلیل فرقی نمی‌کند که چه زمانی را برای بازدید از این شهر زیرزمینی انتخاب کرده باشید. دلیل خنک بودن آن نیز به خیس بودن دیواره های آن و وجود مرجان ها برمی‌گردد.

همین خنک بودن کاریز است که باعث شده در فصل تابستان نیز مملو از گردشگران باشد و شاید بسیاری از گردشگران در فصل تابستان آن را برای خنک شدن طبیعی خود انتخاب کرده و چندین بار از آن دیدن کنند. آب های انباشته شده در کاریز به دلیل خنک بودن هوای داخل آن، همیشه خنک بوده اند و به همین دلیل نیز به هیچ وجه کیفیت خود را از دست نمی دادند.

نمایی از شهر زیرزمینی کیش

بازدید از شهر زیرزمینی کیش

تا سالیان اخیر شهر زیرزمینی کیش محلی برای گشت و گذار نداشت و طی سالهای اخیر مقدمات تبدیل آن به یک محل دیدنی فراهم شده است. از سال ۱۳۷۸ که این شهر زیرزمینی جنبه تاریخی و تفریحی پیدا کرد گردشگران متعددی آن را برای گشت و گذار خود انتخاب کردند.

این شهر زیرزمینی دیدنی های متعددی را در خود جای داده و می توانید فسیل های برجای مانده در سقف و دیواره های آن را مورد بررسی قرار دهید. تا سال ۱۳۷۸کاریز به عنوان قنات فعالیت می‌کرد اما از این سال به بعد تغییر رویه داده و به یک شهر زیرزمینی تاریخی تبدیل شد. مهندس حاجی حسینی کار مرمت این قنات را با معماری اصیل ایرانی آغاز کرد و موفق شد تا سازه ای چشم نواز برای تفریح و خوشگذرانی هم میهنانش پدید آورد. در زمانی که امورات مرمت این قنات انجام می‌شد بر روی منبع آب محفظه ای قرار داده شده بود تا آب آلوده نشود.

امکانات شهر زیرزمینی کاریز کیش

در شهر زیرزمینی کاریز اقدامات لازم جهت تبدیل آن به یک جاذبه دیدنی فراهم شده است. امکانات متعددی در اطراف و در بخش تفریحی این شهر زیرزمینی برای رفاه حال گردشگران در نظر گرفته شده است. بازار سنتی قنات کیش یکی از این امکانات است که در دو رشته ۱۵ کیلومتری فعالیت کرده و می‌توانید انواع اقسام اجناس مورد نیاز را از آنها خریداری کنید.

در این مرکز خرید می‌توانید انواع صنایع دستی و سنتی ایران را تهیه کنید. مسجد یا نمازخانه شهر زیرزمینی کیش تنها نمازخانه ای است که سقف آن از سنگواره ها و فسیل های ارزشمند تشکیل شده است. موزه خلیج فارس و عکاسخانه از دیگر بخش هایی است که گردشگران می‌توانند از آنها استفاده کنند. رستوران و کافی شاپ های فعال در این شهر زیرزمینی نیز از جمله بهترین انتخاب ها برای رفع خستگی به شمار می‌روند.

نظرات کاربران