برج خلیفه دبی
27 بهمن 1399
جهانگردی

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی یک آسمان خراش بی نظیر در امارات متحده عربی است. این ساختمان نه تنها لقب بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داده، بلکه یک شاهکار واقعی از نبوغ معماری مدرن به شمار می‌آید.

ارتفاع آن مطمئناً یکی از چشمگیرترین واقعیت ها در مورد برج خلیفه است، اما این ساختار وهم انگیز، جنبه‌های جالب توجه دیگری دارد که شاید در مورد آنها نمی‌دانید! در این مطلب از سه کلیک ما لیستی از جذابترین حقایق درباره برج خلیفه را برای شما گردآوری کرده‌ایم که مطمئناً خواندن آن شما را مات مبهوت خواهد کرد.

نمایی از برج خلیفه دبی

دبی، شهر زیبا با آسمان خراش های بسیار مرتفع که بلندترین آسمان خراش آن برج خلیفه است. این برج بی نظیر در سال 2010 افتتاح شد و جزو بهترین مکان های دیدنی دبی به شمار می آید. ارتفاع این برج 828 متر و به عنوان بلند ترین برج در سطح دنیا محسوب می شود. بلندی برج خلیفه دبی نسبت به برج ایفل سه برابر و نسبت به برج امپایر استیت دو برابر است. طبقات برج 163 و دارای 58 آسانسور فوق سرعت می باشد این آسانسورها در هر ثانیه 10 متر حرکت می کنند و شما در یک پلک زدن به طبقه 124 برج می روید. یک نکته جالب این برج داشتن 2957 پارکینگ و 304 هتل و 900 آپارتمان می باشد. برای ساخت این برج از هزاران مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته برای محکم کردن این برج بیشتر از 45000 متر مکعب بتن به کار رفته است. فلزات زیادی چون آلومینیوم و فولاد ضد زنگ که معادل 5 هواپیما و 293 برار برج ایفل است استفاده شده اند. این برج برتری های بسیاری در دنیا دارد و یکی از این برتری ها استاندارد بودن ساختمان برج است که در کتاب گینس به ثبت رسیده.

رکوردهایی که برج خلیف در جهان کسب کرده عبارتند از:

  • رکوردار بیشترین تعداد طبقات در دنیاست
  • بلندترین ساختمان ایستاده در جهان است
  • مرتفع ترین ساختمان پر جمعیت جهان می باشد
  • بلندترین تراس جهان با ارتفاع 452 متر در طبقه 148 برج خلیفه قرار دارد
  • آسانسورهای برج بلندترین آسانسور جهان به شمار می آید و بیشترین مسافت را طی می کند
  • دارای بزرگترین آبنمای موزیکال جهان است

طراحی برج خلیفه دبی

طراحی حیرت انگیز برج خلیفه دبی

برخ خلیفه به وسیله آدریان اسمیت و شرکت som آمریکا طراحی شده و از سبک معماری اسلامی و طبیعت بیابان در ساختش استفاده شده است. مهمترین ایده در طرح برج خلیفه گل صحرایی است و از نظر فیزیکی باد را در طبقات آخر کنترل می کند. افرادی که در طبقه قرار دارند چشم اندازی بی نظیر به دبی دارند بدون اینکه روبروی یک واحد قرار گرفته باشند. طاقی که در ساخت این برج تعبیه شده نشان دهنده معماری اسلامی به کار رفته است.

ابتکارهای دوست دار محیط زیست

سیستم های خنک کننده ای که در برج به کار رفته بسیار پیشرفته هستند و میزان زیادی بخر آب و رطوبت را از راه سیستم کندانسور سیستم خنک کننده به مایع مبدل می کند. مایع حاصل از سیستم خنک کننده این برج در سال حدود 15 میلیون گالن می باشد که با این حجم می توان 20 استخر بزرگ را پر کرد. از این آب برای مصرف های مختلفی در دبی استفاده می شود.

تمیز کردن برج خلیفه دبی

نظافت برج خلیفه دبی

برج خلیفه دارای 26 هزار شیشیه است و برای تمیز کردن این شیشه ها تنها باید از یک بالابر بکار برد. برای اینکه تمامی این شیشه ها تمیز شود 2 الی 3 ماه به طول می انجامد.

پایه برج خلیفه

برج خلیفه در حال ساخت

جالب است بدانی وزن 500 هزار تون برج خلیفه دبی فقط بر روی یک فریم مثلث شکل به ارتفاع 7/3 قرار گرفته و مورد توجه بسیاری از مهندسان در دنیا را جلب کرده است. میلگردهای به کار رفته در این فریم قطر 5/1 متر دارند که در عمق 50 متری زمین فرو رفته است.

مقابله با باد در ارتفاع 800 متری

تست های تونل باد زیادی بر روی برج صورت گرفته برای اینکه امتحان کنند آثار باد در بلندی 800 متری از سطح دریا چقدر است. برج خلیفه از قسمت پایینی و میانی و بالایی تشکیل شده و هر یک از این قسمت ها در نوع متفاوتی طراحی و ساخته شده است. ایت تغییرات در قسمت های مختلف برج به این دلیل است که در مقابل باد و تغییرات فشار و دما عکس العمل های مختلفی داشته باشند.

سکوی بازدید در برج خلیفه دبی

سکوی بازدید در برج خلیفه

این برج دارای 58 آسانسور و 8 پله برقی می باشد و بدون وقفه مسافران را در برج خلیفه جابجا می کند. آسانسور بار و آتشانی برج خلیفه می تواند 5500 کیلوگرم وزن بار را تحمل کند و همانطور که گفته شد بلندترین آسانسور در دنیا به شمار می آید. در زمان های اضطراری آسانسورهای برج خلیفه به دلیل داشتن برنامه ریزی هوشمند قابلیت تخلیه فوری دارند. تعداد افرادی که در این آسانسور جا می شوند 12 تا 14 نفر می باشد.

سکویی به نام در اوج در طبقه 124 برج خلیفه دبی در 5 ژانویه 2010 افتتاح شد که در 452 متری از زمین قرار دارد. در طبقه 148 اسکای برج خلیفه در 15 اکتبر 2014 افتتاح شد که بیشترین چشم انداز مشاهده در دنیا دارد. تلسکوپ الکترونیکی در سکوی برج در طبقه 124 قرار گرفت یک دستگاه که به واقعیت ها بسیار نزدیک و به وسیله پروژه مونترال ساخته شده. وقتی جزر و مد دریا کم و زیاد شود و باعث شود میدان دید وسیع شود شما می توانید ساحل های ایران را از برج خلیفه ببینید.

زندگی و کار و تفریح

برج خلیفه دبی

برج خلیفه که برای موارد مختلفی ساخته شده دارای 85/1 میلیون واحد مسکونی و 300 مکان اداری و امکانات بهداشتی بسیاری دارد. برج خلیفه امکاناتی چون سالن و خدمات سلامت و 4 استخر و تعدادی سکوی بازدید دارد.

صداهای دنیا

لابی برج خلیفه به وسیله مجسمه های بزرگ به طراحی جاما پلنزا که صدای دنیا است احاطه شده. این مجموعه زیبا 196 نشانه دارد که وقتی قطره های آب از سقف بر روی آنها فرود می آید صدایی زیبا به وجود می آورد.

عطر

در هر کجای برج خلیفه دبی پا بگذارید بوی مطبوعی استشمام می کنید. برای خوشبویی برج خلیفه از بهترین عطرهای موجود در دنیا استفاده می شود.

قوی ترین جرثقیل

برای ساخت چنین برج بلندی باید از ماشین های بزرگ و پیشرفته استفاده می شد برای ساخت مبتکرانه برج خلیفه 3 ماشین بزرگ مکانیزی سنگین که دارای سیستم خودکار بودند مورد استفاده قرار گرفت.

اولین هتل آرمانی دنیا

اقامت در هتل برج خلیفه

جالب است بدانید که اولین هتل آرمانی دنیا در برج خلیفه بنا شد همه طراحی ها و مدل اتاق و دکوریاسیون این هتل آرمانی نشانه ای از جورجیو آرمانی می باشد. به طور متوسط هزینه یک شب اقامت در این هتل 24000 دلار می باشد.

بلندترین گالری دنیا

در گالری برج خلیفه دبی 85 اثر بسیار زیبا که فرهنگ اعراب را به سبک های مختلف نشان می دهد. این آثار که توسط هنرمندان سراسر دنیا طراحی شده و در معرض دید گردشگران قرار گرفته است.

دوازده هزار کارگر

برای ساخت چنین برج عظیمی نیاز است نیروی زیادی به کارگیری شود زیرا به تعداد کم کارگر نمی شود به سرعت برج غول پیکری راه اندازی کرد. برای ساغت برج خلیفه 12 هزار کارگر به کارگیری شد و برای ساخت این برج تنها 22 میلیون ساعت به طول انجامید.

اطلاعاتی درباره برج خلیفه دبی

برج خلیفه

در نزدیکی مخزن آب گرم برج راهروهایی قرار دارد که به صورت شیشه ای طراحی شده که چراغ هایی رقصان در کف این راهروها احساس می شود که انگار بر روی آب راه می روید. دریاچه ی مصنوعی در برج خلیفه بنا شده که شما به وسیله قایق موتوری یا سنتی می توانید بر روی دریاچه بروید و از دیدن آبنمای زیبای دبی لذت ببرید. در هتل های برج طراحی به کار رفته که نشان دهنده فرهنگ خاورمیانه است و همچنین پرده ها و سقف ها نمادی از تپه های شنی عربستان می باشد. برای ساخت این برج 30 شرکت قرارداد بسته اند تا برجی به این زیبایی ساخته شود. در طبقه 123 برج کتابخانه ای قرار دارد که بلندترین کتابخانه دنیا محسوب می شود.

صبح های زمستانی در برج خلیفه دبی منظره ای بی نظیر رخ می دهد و شما می توانید مه را به خوبی در سکوی بازدید برج به خوبی مشاهده کنید و لذت ببرید. سه لابی در طبقه های 43 و 67 و 123 برج قرار دارد که دارای امکاناتی چون استخر و سالن آفتابگیر رویاز و باشگاه و ایستگاه نوشیدنی می باشد. برج خلیفه پس از پرش ناصر ال نیدی و مربی او عمر الحلان به عنوان بلندترین ایستگاه پرش در دنیا شناخته شد. به دلیل بلند بودن برج خلیفه و قرار گرفتن در مقابل حوادثی چون رعد و برق از قوی ترین هادی ها طراحی و نصب شده است. به دلیل بلند بودن برج برای اینکه هواپیما در حین پرواز به برج برخورد نکند چراغ زنون سفید در بالای برج قرار گرفته که در دقیقه 40 بار چشمک می زند. نکته بسیار جالب اینکه در نوک برج دمای هوا در همه فصل ها 6 درجه از دمای هوای زمین خنک تر است. هر سال جشن سال نو میلادی در برج خلیفه همراه با آتش بازی های زیبا انجام می شود و حدود 1 میلیون بازدید کننده و 2 میلیارد از طریق برنامه های زنده شاهد برپایی این جشن هستند.

چگونه از برج خلیفه بازدید کنم؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم،برج خلیفه یک مجموعه بزرگ با امکانات مختلف میباشد،بازدید از بخش های مختلف این برج مثل طبقات بالایی برج نیاز به رزرو بلیط دارد.در صورتی که قصد سفر به دبی را دارید و یا به دنبال تور دبی هستید حتما از این برج شگفت انگیز بازدید کنید.علاوه بر این میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت بلیط هواپیما دبی و اقامت در هتل دبی با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

نظرات کاربران