28 مهر 1400
جهانگردی

18 جاذبه گردشگری برتر کاپادوکیا

سفر به کاپادوکیا یکی از محبوب‌ترین سفرهای گردشگری به کشور ترکیه است. یکی از جاذبه گردشگری برتر کاپادوکیا یکی از چند شهر سنگی در سراسر جهان است. روستاهای سنگی حاشیه تپه‌ها در این منطقه، منظره چشم نوازی را ایجاد کرده‌اند و این زیبایی با وجود کلیسای سنگی و نقاشی‌های دیواری خیره کننده دو چندان می‌شود. شهرهای زیر زمینی و هزارتویی واقع در این منطقه که زمانی محل مخفی شدن مسیحیان از دست دشمنان بود، یکی از جاذبه های گردشگری کاپادوکیا است که ارزش بازدید شما را دارند. منطقه کاپادوکیا به شکلی است که هم علاقمندان به طبیعت و هم تاریخ دوستان می‌توانند از آن بازدید کنند. در این مقاله سعی داریم شما را با 18 مورد از جاذبه های گردشگری کاپادوکیا آشنا کنیم. تا بعد از تهیه بلیط هواپیما و سفر به این منطقه از تفریح و گردش لذت ببرید.

موزه فضای باز Gröme

 موزه ی فضا باز Gröme یکی از 18 جاذبه گردشگری برتر کاپادوکیا

منطقه محافظت شده یونسکو و موزه فضای باز Gröme، در خارج از دهکده Gröme واقع شده است. این موزه شامل کلیساهای صخره‌ای است که با نقاشی‌های دیواری زیبایی مزین شده‌اند. قدمت این منطقه دیدنی تاریخی به قرن‌های ۱۰ تا ۱۲ میلادی باز می‌گردد. در این زمان، کاپادوکیا یکی از مهم‌ترین مراکز مذهبی بینزانس به حساب می‌آمد. در این منطقه، چندین کلیسای مختلف وجود دارد؛ اما از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کلیساهای Elmali  با نقاشی‌های دیواری زیبا، azize barbara sapeli با دکوراسیون داخلی قرمز اخرایی، yalanli  با نقاشی‌های دیواری زیبای به جا مانده از زمان سینت جورج و نقاشی‌های دیواری جذاب به جا مانده از هرمافرودیت سینت انوفیروس، کلیسای ترمیم شده خارق‌العاده کارانلیک و غار نوردی در کلیسای توکالی اشاره کرد. این موزه با وجود جاذبه‌های گردشگری زیبا و خارق‌العاده خود، یکی از دیدنی‌ترین و معروف‌ترین جاذبه ‌های گردشگری کاپادوکیا است.

Gröme

این روستا بارها از سوی چندین مجله گردشگری به عنوان یکی از زیباترین روستاهای جهان شناخته شده است. قدم زدن در این منطقه و بازدید از قسمت‌های مختلف آن خالی از لطف نخواهد بود. این روستای زیبا تا نیمه زیر تپه‌ها مدفون شده است و چیزی به جز نمای سنگی خانه‌ها از بیرون قابل رویت نیست. اگر به پیاده‌روی علاقمند هستید، این روستا می‌تواند بهترین محل برای قدم زندن شما باشد. تپه‌ها و دره‌های مختلفی که در این منطقه واقع شده‌اند، منظره زیبایی را برای قدم زدن ایجاد می‌کنند که گذر از آن خالی از لطف نیست.

بالون سواری

بالن سواری از دیگر جاذبه گردشگری کاپادوکیا

پرواز بر فراز آسمان در صبح یکی از جذاب‌ترین مواردی است که گردشگران به آن علاقمند هستند. چنان چه هوا گرم و مساعد باشد، شما می‌توانید از بالون سواری در منطقه کاپادوکیا لذت ببرید. در فصول گرم سال و در ابتدای روز، به طور همزمان صد بالون بر فراز آسمان این منطقه به پرواز در می‌آیند که منظره‌ای زیبا و تماشایی را ایجاد می‌کنند. بالون سواری در این منطقه حدودا یک ساعت الی ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

شهر زیر زمینی kaymakli

 kaymakli شهر زیر زمینی

شهرهای زیر زمینی کاپادوکیا نخستین بار در عصر برنز دوره هیتیت حفر شدند؛ اما شهرت آن‌ها مربوط به عصر بینزانس و قرن ۶ و ۷ است. در این زمان، مسیحیان زمین را برای فرار از دشمنان حفر می‌کردند که امروزه به شهرهای زیرزمینی کاپادوکیا معروف شده‌اند. گردش در این تونل‌های حفر شده می‌تواند یک تجربه جالب و شگفت‌انگیز باشد؛ اما چنان چه از فضاهای تنگ و بسته وحشت دارید، قسمت‌های بسیار باریک این تونل‌ها می‌توانند برای شما دلهره‌آور باشند.

موزه فضای باز zelve

موزه فضای باز ZELVE

قدم زدن در میان صخره‌های منطقه zelve و خانه‌های غاری و سنگی که در این محل واقع شده‌اند، شما می‌توانید سفر در کاپادوکیای قدیم را تجربه کنید. این شهرک در قرن ۹ به عنوان یک صومعه وجود داشت و در قرن ۲۱ یک شهرک بسیار پررونق و شلوغ بود. در سال ۱۹۵۲، فرسایش و ریزش سنگ‌ها مردم را ناگزیر به تخلیه منطقه کرده و zelve را به یک شهرک متروکه تبدیل کرد. امروزه این منطقه به عنوان یک موزه فضای باز شناخته می‌شود. کلیسای Üzümlü سالم‌ترین قسمت به جا مانده از این مجموعه است که به شکل یک کلیسای کاملا سنگی وجود دارد و علاقه‌مندان به تاریخ می‌توانند از آن بازدید کنند.

شهر زیر زمینی Derinkuyu

شهر زیر زمینی Derinkuyu

این شهر زیر زمینی، عمیق‌ترین پناهگاه مسیحیان است که توسط مسیحیان اولیه یا کایماکلی برای پنهان شدن از دست مهاجمان و دشمنان مورد استفاده قرار می‌گرفت. تونل‌های زیر زمینی در این قسمت بسیار کلاستروفوبیک هستند و تا عمق زمین فرو می‌روند. چنان چه شما از فضاهای بسته و تنگ هراس داشته باشید، بازدید از این منطقه به شما توصیه نمی‌شود. این شهر زیر زمینی بسیار به شهر زیر زمینی kaymakli نزدیک است و شما می‌توانید در یک روز از این دو منطقه بازدید کنید. از آن جایی که این منطقه محبوبیت زیادی نزد بازدیدکنندگان ندارد، شما می‌توانید با خیال راحت و بدون ترس از ازدحام جمعیت از آن بازدید کنید.

دره‌های سرخ و گل سرخ

این دره‌های در هم تنیده و زیبا در حد فاصل دو روستای Göreme و çavusin واقع شده و تمام منطقه از صخره‌های پاستلی زرد و نارنجی پوشیده شده است. این صخره‌های رنگارنگ و زیبا در اثر انفجار آتشفشان‌ها و اثرات فرسایشی آب و خاک ایجاد شده‌اند. در میان این صخره‌های زیبا، شما شاهد وجود باغ‌های میوه سرسبزی خواهید بود که توسط باغبانان محلی نگهداری می‌شوند. به علاوه، کلیساها و حکاکی‌های مربوط به دوره بیزانس که در این منطقه وجود دارند، یک منظره دیدنی طبیعی و تاریخی را تشکیل می‌دهند که شما می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. مسیرهای پیاده‌روی زیبایی که در این منطقه وجود دارند، شما را برای برداشتن کفش‌های پیاده‌روی‌تان ترغیب می‌کنند. سه مورد از جاذبه های گردشگری کاپادوکیا کلیسای kolonlu، کلیسای Haçil و کلیسای uc Haçil است که با طراحی‌های حیرت انگیز دیواری و سقفی در دره‌های گل رز واقع شده‌اند.

دره ایهلارا

این دره باریک و سرسبز ۱۰۰ متری که با صخره‌های ناهموار ایهلارا محاصره شده پر از درختان صنوبر و زمین‌های حاصلخیز بوده و منظره‌ای بسیار زیبا و دیدنی را برای گردشگران ایجاد کرده است. سه کلیسای زیبا و دیدنی Yilanli، kokar و ALTI در این مسیر وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. یک صومعه صخره‌ای بسیار زیبا در دره روستای selime وجود دارد که دیدن آن برای علاقمندان به تاریخ خالی از لطف نخواهد بود.

چاووسین

دو کلیسای زیبا و دیدنی باقی مانده از دوره بیزانس از دیدنی‌ترین قسمت‌های شهر چاووسین هستند که شما می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. کلیسای معروف چاووسین در ورودی شهر وجود دارد. این کلیسا همچنین با نام کلیسای کبوتر بزرگ شناخته می‌شود؛ زیرا در زمان‌های قدیم و در اوایل قرن ۲۰، مردم از این کلیسا به عنوان یک کبوتر خانه محلی استفاده می‌کردند. پس از کمی پیاده روی در این شهر، شما می‌توانید کلیسای سینت جان باپتیست را ببینید که به گفته برخی مورخان، قدیمی‌ترین کلیسای کاپادوکیا است.

سوگنلی

دره‌های دو قلوی سوگنلی که در میان قله‌های سنگی هرمی شکل قرار گرفته‌اند از جمله زیباترین جاذبه های گردشگری کاپادوکیا به شمار می‌روند. در زمان شکوفایی دوره بیزانس، این محل یک مرکز صومعه‌ای بزرگ بود. کلیساهای کاراباس، ساکلی و ییلانی از کلیساهای زیبا و دیدنی این منطقه هستند که دیوارهای آن‌ها با تصاویر و نقاشی‌های زیبایی مزین شده است. در مسیر جاده سوگنلی که به این منطقه ختم می‌شود، روستاهای زیبایی وجود دارند که محلی مناسب برای سفر یک‌روزه و به یاد ماندنی هستند. شما می‌توانید در مسیر این روستا در دو مکان دیدنی و زیبا شامل صومعه کسلیک دوران بیزانس و ویرانه‌های باستانی روبس سوبسوس توقف کنید.

پاساباگ

وجود صخره‌های سوزنی شکا و قارچی پاساباگ، این منطقه را به یکی از دیدنی‌ترین نقاط گردشگری کاپادوکیا تبدیل کرده است. در اوایل دوره بیزانس، یک جامعه مذهبی از مریدان سنت سیمئون استیلت، زندگی خود را وقف پایه‌گذاری سبک‌های جدیدی در این منطقه کرده‌اند. آن‌ها اتاقک‌هایی را در بالای این صخره‌های سوزنی تراشیده‌اند که محلی برای نمازگزاری آن‌ها محسوب می‌شده است. در حال حاضر، علاقه‌مندان می‌توانند از یکی از این اتاقک‌ها بازدید کنند.

اوچیسار

دهکده اوچیسار در احاطه قلعه سنگی غول پیکری قرار گرفته است که تونل‌ها و غارهای متعددی را در دل خود قرار داده‌اند. این صخره‌های سنگی عملکردی همانند تونل‌های زیر زمینی را در عصر بیزانس داشتند و دهکده را در برابر حمله مهاجمان حفاظت می‌کردند. با پیاده‌روی از روستای اوچیسار، شما می‌توانید به روستای Göreme بروید و از مسیری زیبا لذت ببرید.

آوانوس

آوانوس یکی از شهرهای زیبا و پر جنب و جوش ترکیه است که در حاشیه رودخانه کیزیلیرماک واقع شده است. در قسمت‌های قدیمی‌تر این شهر، شما عمارت‌هایی فرسوده و بازمانده از دوره عثمانی را خواهید دید که با یک جاده سنگفرش شده احاطه شده‌اند. این شهر تاریخچه دور و درازی در صنعت سفالگری دارد. صنعتگران این منطقه از خاک رس قرمز حاشیه رودخانه برای ساخت ظروف سفالی زیبای خود استفاده می‌کنند و آن‌ها را در امتداد جاده اصلی مرکز شهر به فروش می‌رسانند. موزه سرامیک گورای، یک موزه دیدنی است که میراث سفالی منطقه را به نمایش می‌گذارد و ارزش یک بار بازدید را دارد.

صومعه اسکی گوموسلر

صومعه اسکی گوموسلر در ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر نیگده واقع شده است. این صومعه صخره‌ای نقاشی‌های بسیار زیبا و چشم‌نوازی دارد که قدمت آن‌ها به قرن یازدهم برمی‌گردد و شامل تصاویری از مریم مقدس و عیسی مسیح است که در کنار جبرئیل و میکائیل به تصویر کشیده شده‌اند. به علاوه مجموعه‌ای از تونل‌های به هم فشرده شده به تازگی در این منطقه برای بازدید گردشگران باز شده‌اند که با وجود فشرده بودن در بعضی از قسمت‌ها می‌توانند محل خوبی برای بازدید گردشگران باشند.

کایسری

بسیاری از گردشگران، تنها در حین عبور از مسیر فرودگاه از شهر کایسری بازدید می‌کنند؛ اما در این شهر، آثار انگشت شمار تاریخی مختلفی وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند. برای مثال یکی از نخستین دانشگاه‌های پزشکی جهان در این نقطه واقع شده است که می‌تواند برای خیلی از گردشگران جالب به نظر برسد. موزه باستان شناسی کایسری یکی دیگر از اماکن دیدنی این شهر است. همچنین شما می‌توانید از پیست اسکی زمستانی این شهر بازدید کنید و از تفریجات آن لذت ببرید.

حاجیبکتاس

حاجیبکتاس یکی از مراکز زیارتی برای پیروام بکتاسی است که توسط حاجی بکتاش ولی، فیلسوف ایرانی، تاسبس شد. این مرکز زیارتی سنگی به طور حتم می‌تواند برای گردشگران مختلف بسیار جالب باشد و یک مکان دیدنی از دید آن‌ها محسوب شود.

Ürgüp

این مجموعه یک مجموعه پر از بوتیک‌ها، هتل‌ها و رستوران‌های لوکس است که سالانه توجه تعداد زیادی از گردشگران کاپادوکیا را به خود جلب می‌کند. البته مسجد کارامان اوغلو که از قرن سیزدهم به جای مانده است و آلتی کاپی توربسی که یک مقبره خانوادگی ساخته یک شاهزاده سلجوقی است، از جمله آثار تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان در این منطقه به شمار می‌روند که برای بازدیدکنندگان جالب توجه هستند.

اسب سواری و پیاده روی در کاپادوکیا

بالون‌ها تنها راه برای دیدن مناظر چشم نواز و زیبای دره‌های کاپادوکیا نیستند. یکی از روش‌های بسیار محبوب برای بازدید از مناطق مختلف این منطقه از جمله دره رز، اسب سواری و دوچرخه سواری است. البته به علت وجود صخره‌های سخت، استفاده از دوچرخه تنها به افراد بسیار حرفه‌ای توصیه می‌شود.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در این مقاله، ۱۸ نمونه از جاذبه های گردشگری کاپادوکیا را به شما معرفی کردیم که بازدید از آن‌ها در زمان سفر شما می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. اگر قصد سفر به کاپادوکیا را دارید، بهتر است بدانید که اماکن بسیاری برای اقامت شما وجود خواهند داشت که می‌توانید مدتی را در آن‌ها بگذرانید و از گردش در این منطقه زیبا و دیدنی تاریخی لذت ببرید. برای مثال هتل‌های کوچک، مهمانسراها، هتل‌های لوکس، هتل‌های میان رده و هتل‌های ارزان که شامل هتل غارها هستند، از اماکن اقامتی مناسب در این منطقه محسوب می‌شوند که اقشار مختلف جامعه قادر به استفاده از آن‌ها خواهند بود.

نظرات کاربران